Jump to content



2 cores vs. 4 cores


neuromancer

Recommended Posts

Μπορεί να εξηγήσει κανείς τον καταποντισμό των τετραπύρηνων σε μια εφαρμογή (photoshop) που παραδοσιακά ευνοείται από τους τετραπύρηνους ?? Να υποθέσω ότι το φίλτρο που χρησιμοποίησαν δεν καταλαβαίνει από multicores?

http://www.tomshardware.com/reviews/amd-phenom-x4,1935-22.html

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ειναι λιγο σχετικο το τεστ αυτο.σε ολα τα 3d προγραμματα ο τετραπυρηνος θα αποδιδει πιο καλα.αν κρινουμε οτι καποιος επαγγελματιας ανοιγει δυο τρια προγραμματα μαζι,εκει θα φανει η διαφορα τους αναμεσα σε 2 και 4 πυρηνες.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ειναι λιγο σχετικο το τεστ αυτο.σε ολα τα 3d προγραμματα ο τετραπυρηνος θα αποδιδει πιο καλα.αν κρινουμε οτι καποιος επαγγελματιας ανοιγει δυο τρια προγραμματα μαζι,εκει θα φανει η διαφορα τους αναμεσα σε 2 και 4 πυρηνες.

Για να γίνει αυτό που λες πρέπει το OS να είναι "τσακάλι". Τα XP βγαίνουν εκτός εξ ορισμού καθώς είναι τεχνολογία του 2002 που όλα ήταν single core. Με τα Vista δεν έχω άποψη αλλά φαντάζομαι στο μεγαλύτερο μέρος τους κουβαλάνε κώδικα των XP. Θέλω να πω, μην είσαι τόσο σίγουρος ότι το δεύτερο application θα στρογγυλοκάτσει σε core που είναι πιό χαλαρός.

Link to comment
Share on other sites

Εξ' άλλου τα νέα για μια multithreaded-quad-core-optimized έκδοση του Photoshop είναι σχετικά πρόσφατα. Υπομονή μεχρι να βγεί και βλέπουμε...

Και δεν ειναι μονο στο Photoshop που οι 4πύρηνοι ειναι τα ζωα μου αργά... Ειναι αρκετές εφαρμογές που παθαίνουν πολιτισμικό σοκ και δεν πάνε μια με τους Quad...

Link to comment
Share on other sites

Εξ' άλλου τα νέα για μια multithreaded-quad-core-optimized έκδοση του Photoshop είναι σχετικά πρόσφατα. Υπομονή μεχρι να βγεί και βλέπουμε...

Και δεν ειναι μονο στο Photoshop που οι 4πύρηνοι ειναι τα ζωα μου αργά... Ειναι αρκετές εφαρμογές που παθαίνουν πολιτισμικό σοκ και δεν πάνε μια με τους Quad...

multicore + GPU acceleration.

:banging:

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει αυτό που λες πρέπει το OS να είναι "τσακάλι". Τα XP βγαίνουν εκτός εξ ορισμού καθώς είναι τεχνολογία του 2002 που όλα ήταν single core. Με τα Vista δεν έχω άποψη αλλά φαντάζομαι στο μεγαλύτερο μέρος τους κουβαλάνε κώδικα των XP. Θέλω να πω, μην είσαι τόσο σίγουρος ότι το δεύτερο application θα στρογγυλοκάτσει σε core που είναι πιό χαλαρός.

Όχι, καμία σχέση. Τα ΧΡ υποστηρίζουν και 128 πυρήνες αν τους βάλεις, αρκεί να τους εκμεταλλεύεται κάτι. Το Nero Recode στα ΧΡ με τον Ε6600 εκμεταλλευόταν 2 πυρήνες (1600FPS max), με τον Q6600 παίρνει και τους 4 (3000φεύγα FPS max). Το FL Studio από την άλλη...τι του δίνεις 4 πυρήνες, αυτό εκεί, τους 2 και αν τους εκμεταλλεύεται...

Είναι καθαρά θέμα προγράμματος, όχι λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δε σηκώνει αντίρρηση, αλλά μιλάμε για την περίπτωση που το λειτουργικό μοιράζει τα apps σε cores. Είναι το ελάχιστο που περιμένω απο το OS να μπορώ να κάνω αν οι εφαρμογές δεν χαμπαριάζουν από cores. Δεν διακαιολογείται να έχει lag κάποιο task σε OS επίπεδο, σε multicore, με τα cores να είναι μισοάδεια. Και στα XP πολλές φορές νιώθεις ότι κάπου σκαλώνει... και δε μιλάω για disk activity. Σα να παθείνει ένα deadlock για μερικά sec και μετά επανέρχεται. Δεν είναι συχνό, ούτε καν θυμάμαι σε τι σκηνικό συμβαίνει. Το θυμάμαι όμως ότι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.