Jump to content



Ενωση υποτιτλων-ταινιας (avi with srt)


Louris7

Recommended Posts

Ας υποθεσουμε οτι εχουμε ενα video σε μορφη mpg ή avi και τους υποτιτλους σε .srt ή .sub.

Επειδη εψαξα και στο Lab και γενικα, οποιος γνωριζει, υπαρχει τροπος να ενωθει η ταινια με τους υποτιτλους, με σχετικα γρηγορο τρόπο? (χωρις να γινει reencode ολη η ταινια).

Ξερετε καποιο προγραμμα που να κανει την ενωση αυτη?...

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό που έδωσες louis_gas θέλει reencode για να ενσωματωθούν οι υπότιτλοι με το αρχείο.

Γιατί στην ουσία "καις" τους subs πάνω στο video.

Η διαδικασία αυτή είναι από τις πιο συνηθισμένες αλλά αφού το παιδί δεν θέλει reencode δεν του κάνει.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις το avi σου σε ένα container που να υποστηρίζει stream υποτίτλων π.χ. mkv ή ogm.

Άρα για mkv παίρνεις το MKVmerge και του ρίχνεις μέσα το avi σου και μετά to srt σου.

Πατάς merge και 10 δευτερόλεπτα μετά έτοιμο!

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό που έδωσες louis_gas θέλει reencode για να ενσωματωθούν οι υπότιτλοι με το αρχείο.

Γιατί στην ουσία "καις" τους subs πάνω στο video.

Η διαδικασία αυτή είναι από τις πιο συνηθισμένες αλλά αφού το παιδί δεν θέλει reencode δεν του κάνει.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις το avi σου σε ένα container που να υποστηρίζει stream υποτίτλων π.χ. mkv ή ogm.

Άρα για mkv παίρνεις το MKVmerge και του ρίχνεις μέσα το avi σου και μετά to srt σου.

Πατάς merge και 10 δευτερόλεπτα μετά έτοιμο!

Σωστα. Ο οδηγος ο πρωτος που εδωσε ο φιλος ειναι για reencode, + οτι πρεπει να κανεις ssa απο srt, -οχι δυσκολο αυτο-, +οτι πρεπει κατι λαθος ή να εκανα εγω ή να μην το υποστηριζει το προγραμμα και οι υποτιτλοι εβγαιναν κινεζικοι.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που χρησιμοποιώ εγώ για την ίδια δουλειά, χωρίς reencode όλης της ταινίας βρίσκεται εδώ:

http://www.calcitapp.com/AVIAddXSubs.php

στο σύστημα της υπογραφής, σε 3-5 λεπτά βγάζει έτοιμη την ταινία για παίξιμο στο home theater

Link to comment
Share on other sites

αυτό που χρησιμοποιώ εγώ για την ίδια δουλειά, χωρίς reencode όλης της ταινίας βρίσκεται εδώ:

http://www.calcitapp.com/AVIAddXSubs.php

στο σύστημα της υπογραφής, σε 3-5 λεπτά βγάζει έτοιμη την ταινία για παίξιμο στο home theater

Το εχω χρησιμοποιησει αλλα δεν λειτουργει. Αφου το φτιαχνω μετα στο mediaplayer το παιζει χωρις υποτιτλους.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα κάνεις κάτι λάθος...το πρόγραμμα σου φτιάχνει ένα καινούριο αρχείο .divx το οποίο είναι αυτό με τους ενσωματομένους υπότιτλους. το αρχικό σου αρχείο μένει ως έχει

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα κάνεις κάτι λάθος...το πρόγραμμα σου φτιάχνει ένα καινούριο αρχείο .divx το οποίο είναι αυτό με τους ενσωματομένους υπότιτλους. το αρχικό σου αρχείο μένει ως έχει

Ακριβως. Το νεο αρχειο βαζω να παιξει αλλα δεν δειχνει υποτιτλους.

Κανω οτι λεει. Βαζω σε ενα φακελο τους υποτιτλους και την ταινια με το ιδιο ονομα και πεταω το αρχειο του βιντεο στο προγραμμα. Ξεκιναει η διαδικασια και μου δημιουργει το νεο αρχειο βιντεο.ωστοσο χωρις υποτιτλους.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ενω παιζει το βιντεο δεξι κλικ subtitles και επιλεγεις τους υποτιτλους..το χεις κανει αυτο;

ΜΑ εξαλλου και να γινοταν αυτο,που δεν γινεται, δεν εχω τετοια επιλογη, δεν με ενδιαφερει. Θελω να ειναι πανω στην ταινια οι υποτιτλοι!..

Link to comment
Share on other sites

Το AviAddSubs δουλεύει μια χαρά και κάνει πολύ γρήγορα τη δουλειά του, λιγότερο και από λεπτό αν έχεις γρήγορο CPU (υπολογισμένο για ένα βίντεο 350ΜΒ διάρκειας 42 λεπτών...ξέρετε τι εννοώ...).

Για να τσεκάρεις τους υπότιτλους το καλύτερο είναι να το κάνεις μέσω του DivX Player. Η όλη διαδικασία δεν παίρνει πάνω από τρία λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

κανεις τη μετατροπη της ταινιας σε divx με το προγραμμα που αναφερθηκε πιο πανω οπως ειπες και συ με τους υποτιτλους μεσα στην ταινια.ανοιγεις το αρχειο-ταινια με τον divx player και μετα δεξι κλικ ενεργοποιηση υποτιτλων...σε μενα γινεται παντως...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nephilim το προβλημα και αυτο που θελω σαφως και δεν αφορα directvobsub. Αυτο το κανω ειναι ευκολο. Οπως ειπα απτην αρχη θελω να ειναι ενα αρχειο video το οποιο να εχει μαζι, καθως παιζει, τους υποτιτλους. Σε οποιοδηποτε player, να το βαζω και να παιζει.

Αν δηλαδη εχουν ενσωματωθει οι υποτιτλοι, απτη στιγμη που θα παιζει το video θα φαινονται και οι υποτιτλοι. Οποτε και στο divx player να παιζει, χρησιμοποιοντας την επιλογη,δεν ειναι αυτο που θελω.

Link to comment
Share on other sites

:spam:Παιδια συγνωμη για το thread hijack (καλα το γραφω?) αλλα

εχω και γω μια σχετικη απορια..

μπορω να ενσωματωσω υποτιτλους σε DVD HD 720p να το γραψω σε ενα dvd κανονικα??

δεν θα παιζει σε υπολογιστη αλλα σε DVD/Video player......

Αν γινεται χωρις reencode:spam:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.