Jump to content



Ενωση υποτιτλων-ταινιας (avi with srt)


Louris7

Recommended Posts

Το AVI_recomp παντως που δοκιμασα κανει τη δουλεια μου αλλα δυστυχως αργει, γιατι το ξαναφτιαχνει το βιντεο.

Δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο...ωστε να παιζει σε ολους τους players.

:spam:Παιδια συγνωμη για το thread hijack (καλα το γραφω?) αλλα

εχω και γω μια σχετικη απορια..

μπορω να ενσωματωσω υποτιτλους σε DVD HD 720p να το γραψω σε ενα dvd κανονικα??

δεν θα παιζει σε υπολογιστη αλλα σε DVD/Video player......

Αν γινεται χωρις reencode:spam:

Το dvd σου παιζει σημα 720p?

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ειναι για μενα αλλα για μια φιλη μου που θελει να το δωσει καπου,τρεχα γυρευε δλδ..τη ρωτησα και μ ειπε δεν ξερω και ουτε και η αλλη η φιλη της θα ξερει μου ειπε..

τωρα δεν ξερω αν παιζει και divx το DVD της μιας και θα ηταν πολυ πιο ευκολο τοτε..

γι αυτο θελω να τους ενσωματωσω ωστε σε περιπτωση που παιζει να βλεπει και υποτιτλους..

ΥΓ. Το DVD player ειναι ενος χρονου και ισως λιγο παραπανω..δεν ξερω αν βοηθαει αυτο στην ερωτηση που μου εκανες kallileo

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια..

Μιας και ειμαι τελειως ασχετος , εψαξα στο γουγλ για τον ορο "upscale"..Αυτο που καταλαβα ειναι οτι υπαρχουν τα DVD players true HD και τα DVD players με upscaling ικανοτητες, τα οποια λογικα βγαζουν "κατωτερη ποιοτητα" εικονας..Σωστα τα λεω μεχρι εδω?

Τωρα δεν βρηκα κατι σχετικα με το πως μπορω να κανω upscale ενα 720p σε κανονικο dvd (δεν ειμαι σιγουρος αν βγαζει νοημα η παραπανω προταση μιας και μεχρι στιγμης εχω βρει πληροφοριες μονο για upscaling DVD players και οχι για software).

Υπαρχει καποιο συγκεκριμενο προγραμμα?

Edit : το αρχειο ειναι .pal.iso..

Mετα απο το ποστ του Kallileo βλεπω οτι τελικα δεν καταλαβα καθολου σωστα! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια την παραταω την παραπανω διαδικασια μιας και δεν παιζει HD το dvd της..

Τωρα λοιπον εχω 2 αρχεια .avi με ενσωματομενους τους υποτιτλους..

Αν τα μετατρεψω σε κανονικο DVD θα παιζουν οι υποτιτλοι???

Ή θα πρεπει να κατεβασω αλλους υποτιτλους και να τους φορτωσω στ convertxtodvd ωστε να ενσωματωθουν?

Link to comment
Share on other sites

Mama Africa από ότι κατάλαβα θέλεις γρήγορα και χωρίς κόπο να γράψεις ένα video μαζί με τους υπότιτλους σε ένα δισκάκι ώστε να παίζει σε stand alone dvd-player.

Για να μην βασανίζεσαι λοιπόν, με το ConvertXtoDVD μπορείς να κάνεις αυτή τη διαδικασία.

Ανοίγεις το πρόγραμμα πετάς μέσα ΟΤΙ video σχεδόν θέλεις από 720p μέχρι χαμηλού bitrate avis πετάς και τους υπότιτλους και μετά από κάποια ώρα ανάλογα με το pc που έχεις, έχεις στα χέρια σου ένα επαγγελματικού φινιρίσματος dvd με μενού κεφάλαια κλπ... :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε JohnG85 σε ευχαριστω για την βοηθεια σου :)

αυτο λοιπον εκανα και γω χθες αφου διαβασα πρωτα κατι οδηγους σχετικους που βρηκα στο νετ και μπορω να πω ηταν πανευκολο τελικα..

Απλα ο προβληματισμος μου ηταν στο αν θα φαινονται οι ηδη ενσωματωμενοι στο .avi αρχειο ή θα επρεπε να κατεβαζω αλλους και να τους ενσωματωσω εγω..

το δοκιμασα και ειδα οτι τους κρατησε τους ηδη ενσωματωμενους οποτε ολα μια χαρα..

Μου δημιουργηθηκε και μια αλλη απορια βεβαια..

μπορω να πεταξω μεσα ακομα και .iso?

Link to comment
Share on other sites

ναι,αυτο εννοω..το θεμα ηταν οτι δεν ειχε υποτιτλους ενσωματωμενους και επρεπε να τους ενσωματωσω εγω..

βασικα αυτο που εκανα ηταν το εξης..αποσυμπιεσα το .iso και μου εμφανισε τα κλασσικα

1)Audio_TS

2)Video_TS

Τα εχωσα ολα στο convertXtoDVD και μετα εκανα load τους υποτιτλους σε καθε αρχειο ξεχωριστα(μηπως επρεπε να τους κανω load μονο σε ενα??? για να διευκρινησω,εκανα load τους ιδιους υποτιτλους σε ολα τα αρχεια)

το αποτελεσμα ηταν χωρις υποτιτλους..

τωρα δεν ξερω αν θα επρεπε πρωτα να καψω το .iso και μετα να προσπαθησω να ενσωματωσω τους υποτιτλους..δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αλλα νομιζω κατι ειχε παρει το ματι μου στο νετ σχετικο...

Link to comment
Share on other sites

Στα dvd τα tracks υποτιτλων και ηχουν ειναι ενσωματωμενα μεσα στα vob. Η πληροφορια για αυτα τα tracks ειναι μεσα στα IFO αρχεια.

Τωρα για να βαλεις νεο track υποτιτλων πρεπει να κανεις ολοκληρη διαδικασια. Δηλαδη απομονωσεις ηχο, υποτιτλους και video και να τα κανεις mux απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..:bye:

επομενως το παραταω το παραπανω σεναριο και κοιταω προς .avi μερια..

παρατηρησα παντως κατι στην μετατροπη του .avi σε DVD..

η ποιοτητα του μου φανηκε χειροτερη απο το αρχικο .avi αρχειο..δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αυτο ή αν μου διεφυγε καποια επιλογη του convertxtodvd...

το σιγουρο παντως ειναι οτι δεν βελτιωνεται η ποιοτητα του νεου αρχειου που δημιουργειται,σε σχεση με το αρχικο ετσι?(αυτο στην περιπτωση που πας απο αρχειο κατωτερης ποιοτητας πχ .avi σε ανωτερης ποιοτητας πχ .vob)

ειναι δηλαδη παρομοιο με το φαινομενο της αλλαγης του bitrate σε οτι αφορα τα μουσικα αρχεια .mp3 σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.