Jump to content



Καθαρισμος πληκτρολογιου?


Melkon

Recommended Posts

εσωτερικά ή εξωτερικα?

1. οπως και να εχει το ξεβιδωνεις

2. πέρνεις βαμβακι και το βρέχεις με οινόπνευμα(ή ισως καλυτερα με καποιον άλλο διαλυτη μήπως το οινοπνευμα σου κανει καμια ζημια) και τρίβεις καλα τα κουμπακια γυρο γυρο και πανω φυσικα καθως επισης και το καπάκι του πληκτρολογιου

3. το εσωτερικο εξαρταται. εχει πλακέτα ή ζελατίνες με τυπωμένους χαλκοδιαδρόμους?

οπως και να έχει φυσα το πρωτα καλα και μετα καθάρισε τα κουμπακια (κατι μαυρα ειναι συνηθως σα λαστιχένια κυκλάκια

παντως καλο θα ήταν όταν δε χρησημοποιείται το πληκτρολογιο να το σκεπαζουμε με ενα καλυματακι. υπαρχουν στο εμποριο

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω εξωτερικα(και σε ενα αλλο και εσωτερικα)αυτο που θελω ειναι το εξης στο g15(v.1)πως θα το καθαρισω απ'εξω δλδ σκονες βρωμιες απο υγρα που εχουν πεσει κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αποφάσισα να καθαρίσω το πληκτρολόγιο έβγαλα όλα τα πλήκτρα ένα-ένα και το καθάρισα αρκετά καλά. Αζαξ + ειδικό υγρό για τα πλαστικά.

Δεν μπορείς να φανταστείς τι έβγαλε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το λύνεις, βγάζεις το κυκλωματάκι και γενικότερα οτιδήποτε έχει σχέση με ρεύμα, και το πλένεις με νερό...Αυτό κάνω εγώ και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, είτε εσωτερικά, είτε εξωτερικά. Άσε που αστράφτει μετά σαν καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα παρει προσφατα απo LIDL κατι πανακια γενικης χρησης με 2.5~3 €.

κανουν πολυ-πολυ καλη δουλεια χωρις να χρειαζεται "λυσιμο" το πληκτρολογιο.

απλως βγαζω μπαταριες και παω μπαλκονι για τιναγμα(οχι πονηρες σκεψεις εδω) γιατι λιγο απεχει απο το να χαρακτηριστει τασακι.

Link to comment
Share on other sites

μωρε αν ηταν απλο το πληκτρολογιο να πω ενταξ.Αλλα ειναι το κοτζαμ G15 με την οθονουλα κτλπ.. Φοβαμαι να το ανοιξω.Γι αυτο και θελω λυσεις εξωτερικου πλησιματος!

Link to comment
Share on other sites

:happy2::happy2:

μωρε αν ηταν απλο το πληκτρολογιο να πω ενταξ.Αλλα ειναι το κοτζαμ G15 με την οθονουλα κτλπ.. Φοβαμαι να το ανοιξω.Γι αυτο και θελω λυσεις εξωτερικου πλησιματος!

Οπ τωρα ειδα πως εχεις g15...Λοιπον ακου η οθονουλα συνδεεται με μια ταινια που εχει κλιπσακι και μπενει και βγενει οποτε dont worry...Απλα να θυμασαι (αν το λυσεις) τι παει που οταν το λυνεις για να μη μπερδευτεις μετα.

ps:αν δεν εχεις πολυ μικρο κατσαβιδι αστο καλυτερα γιατι δε θα μπορεις να βγαλεις μια πλακετα.οταν λεω μικρο εννοω πολυ πολυ μικρο.κατα τα αλλα ειναι παιχνιδακι:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα ενα της MS (Comfort Curve 2000 το μαυρο).. Και μετα απο λιγο καιρο το γυρισα σε G11 (οθονουλες και τετειες καγκουριες δε θελω, οταν παιζω competitive fps, το hud μου αρκει. :p)

Βασικα στο πληκτρολογιο εαν η μπιχλα ειναι επιφανιακη, ενα πανακι ειναι οτι χρειαζεσαι.. Τωρα εαν ειναι σαν τα δικα μου πληκτρολογια, που εχουνε σταχτες, καπνο, ψιχουλα και αλλες @@ριες που εχουνε τρυπωσει μεσα, τοτε εκει θελεις αναγκαστικα λυσιμο και να βγαλεις ενα ενα ολα τα κουμπια για να το καθαρισεις. (Δεν νομιζω οτι καποιος απο εδω μεσα δεν ξερει ιδη που παει το καθε κουμπι, τοσο ασχολειστε με Η/Υ.. :p)

Προσοχη μονο στα μεγαλα πληκτρα (space, shift, κλπ) τα οποια μπορει να εχουνε καποιου ειδους σιδερακια απο κατω, αυτα μπαινουνε "συρταρωτα" (να πιασει το σιδερακι στα πιαστρακια απο κατω και να το κουμπωσετε μετα) αλλιως, αν τα βαλετε οπως να 'ναι, το πληκτρο θα πατιετε μονο στο κεντρο και θα σας σπαει νευρα.

Αυτα τα ολιγα και απο μενα. :p

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά που θα πλύνεις αμάξι στο βενζινάδικο, έχε το μαζί σου και ριξτου ενα φύσημα με το κομπρεσέρ για να καθαρισει απο μεσα. G15 εδώ, τακτικό καθάρισμα με κομπρεσέρ 8bar στο μαγαζί μου. Απώλειες (πληκτρα, οθονες κλπ) μηδέν.

Τα κατάλοιπα τα καθαρίζεις με ενα βετεξάκι με νερό και πολύ υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

@levelone Δεν ειμαι σε ηλικια ακομα να εχω αυτοκινητο :hehe: αλλα thx για το tip!

@jerry ευχαριστω για τους guides!

Απο οτι φαινεται θα κανω το εξωτερικο καθαρισμα γιατι δνε ειναι πολυ η βρωμια!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως το καθαρίζω με τη σκούπα, για να πάρω όλα τα χνούδια και τις σκόνες και με ένα ξεσκονόπανο νοτισμένο το καθαρίζω από τα άλλατα του ιδρώτα των χεριών και τα ρέστα.

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά που θα πλύνεις αμάξι στο βενζινάδικο, έχε το μαζί σου και ριξτου ενα φύσημα με το κομπρεσέρ για να καθαρισει απο μεσα. G15 εδώ, τακτικό καθάρισμα με κομπρεσέρ 8bar στο μαγαζί μου. Απώλειες (πληκτρα, οθονες κλπ) μηδέν.

Τα κατάλοιπα τα καθαρίζεις με ενα βετεξάκι με νερό και πολύ υπομονή.

I'll think about that.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.