Jump to content



Cpu Temp Problem


Recommended Posts

Μεχρι πριν ενα μηνα οι γνωσεις μου σε οτι εχει να κανει με τη συναρμολογηση και O/c τoυ Pc ηταν θεωρητικες καθως το pc που ειχα το ειχε φτιαξει το πλαισιο.Ειπα και γω να το νεο μου συστημα να το συναρμολογησω μονος μου και ετσι εκανα.Ολα πηγαν καλα χωρις να αντιμετωπισω το παραμικρο προβλημα.Το επομενο βημα ηταν να μαθω O/c.

Στη πορεια ομως διαπιστωσα πως οι θερμοκρασιες για default ηταν μεγαλες συμφωνα παντα με το asus pc probe και το bios.Ημουν πανω κατω στους 42-45 με normal χρηση στα default παντα.Ετσι εβαλα τη μαμισια ψυκτρα μηπως εφτεγε η asus silent square μιας και δουλευε στα 1900 rpm max.Και με τη μαμα ψυκτρα ομως παλι ιδιες θερμοκρασιες.Τρεχω το core temp και μου δινει core #0:45,core#1:49.Τρεχω real temp μου δινει core/minimum temp 34-39 και maximum temp 36-40.

Προσπαθησα να τρεξω το TAT για να σας πω και απο εκει τι παιζει αλλα μου βγαζει σφαλμα invalid processor.Μηπως ο c2d μου ειναι καταβαθος ενας celeron:happy2:?Καμια ιδεα πως θα τρεξω το tat?

Πριν ασχοληθω με o/c θελω να λυσω το προβλημα με τη θερμοκρασια και απο οτι φαινεται και με το core temp και με το real temp(παρολη την αποκληση)υπαρχει.

Ακομα μαθαινω σε οτι εχει να κανει με ολα αυτα τα προγραμματα περι επιδοσεων και τα λοιπα οπως ορθος,γιαυτο ολες οι συμβουλες δεκτες.

Το συστημα αποτελειται απο:

MΟΒΟ:asus striker extreme

cpu:intel 8500

Ram:corsair 2 *1gb 1800

Gpu:9800 gtx

sound:auzetech prelude

cpu cooler:asus silent sqaure(http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/asus-silent-square.html) αυτη ειναι σε περιπτωση που ειναι μαπα.Αν και τωρα ειμαι με τη stock του 8500.

hdd:wd raptor 150gb/seagate 500

case:lian li 2000b

Τελικα αυτες οι θερμοκρασιες ειναι ανησυχητικες?Μηπως εχω κανει κατι λαθος μιας και αρχαριος?

Συμβουλες,link απο προγραμματα που θα με βοηθησουν στη πορεια και οτι αλλο δεκτα γιατι ακομα ειμαι noobaki...

Link to comment
Share on other sites

Πες μας θερμοκρασίες πυρήνων με real temp και δωματίου, μετά από μισή ώρα orthos, με ανοικτό κουτί.

Ακριβές πρόγραμμα είναι επίσης το Everest. Δείχνει τα πάντα και είναι must have για να ξέρουμε τι τάσεις έχεις και άλλες πληροφορίες.

Έχει σημασία τι ρυθμίσεις έχεις στο BIOS. Πχ έχεις ενεργοποιήσεις το memory SLI? Τι συχνότητες και τι τάσεις έχεις?

Όλα αυτά μπορούμε να τα δούμε με ένα screen shot του everest.

Link to comment
Share on other sites

Ετρεξα ορθος και αυτα ειναι τα αποτελεσματα...

orthos30mqv7.th.jpg

Με stock ψυκτρα.Αυριο θα βαλω και την asus me AS5.Α η θερμοκρασια δωματιου ηταν κοντα στους 30 αν θυμαμαι καλα...

Ακομα δε μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει τετοια διαφορα σε real temp και core temp...

Link to comment
Share on other sites

Λογικες ειναι οι θερμοκρασιες σου. Με την αλλη ψυκτρα ισως καλυτερεψουν, κυριως σε load. Για τους wolfies κ γω πιστευς το realemp ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα. Τη διαφορα αναμεσα σε coretemp/realtemp τη βλεπουμε ολοι μας κ στους δικους μας επεξ. Δεν ειναι καποιο προβλημα του δικου σου. Ξεκινα o/c με ανω οριο σε realtemp τους 65 βαθμους on load (κ λιγο πανω δε θα εχεις καποιο προβλημα πιστευς).

Edit: το ΤΑΤ δε δουλευει ουτε σ εμενα εδω κ καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Από θερμοκρασίες είσαι στο όριο.

Στο core temp μπορείς να γράψεις το ini αρχείο ώστε να δείχνει 10°C χαμηλότερα.

Μάλλον έχεις παλιά έκδοση του everest και δεν φαίνεται καμιά τάση από τις σημαντικές.

Δες για παράδειγμα τι δείχνει το Everest στη δική μου μητρική.

attachment.php?attachmentid=31206&stc=1&d=1212784957

post-2226-1416073542,0921_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την asus και AS5 και ειναι καλυτερα τα πραγματα...νομιζω θα πεσει κιαλλο μετα απο λιγο καιρο λογο as5.Αντε να δουμε.

Να και τα αποτελεσματα απο ορθος:

orthos30mtest2ld8.th.jpg

Κατεβασα και ενα Trial του everest (νεοτερη εκδοση) και ιδου:

everestsc3.th.png

Θα αρχισω να πειραματιζομαι σιγα σιγα με o/c γιατι το συστημα εχει πολλες δυνατοτητες για να ειναι στα default.

Link to comment
Share on other sites

Λογικες ειναι οι θερμοκρασιες σου. Με την αλλη ψυκτρα ισως καλυτερεψουν, κυριως σε load. Για τους wolfies κ γω πιστευς το realemp ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα. Τη διαφορα αναμεσα σε coretemp/realtemp τη βλεπουμε ολοι μας κ στους δικους μας επεξ. Δεν ειναι καποιο προβλημα του δικου σου. Ξεκινα o/c με ανω οριο σε realtemp τους 65 βαθμους on load (κ λιγο πανω δε θα εχεις καποιο προβλημα πιστευς).

Εγώ έχω τον Ε8400 στα 4050 (450*9) με 1.376V idle και 1.36V full load και το RealTemp 2.6 μου δείχνει 28C σε idle και 46 σε full load με Orthos.

Να δεχθώ τις παραπάνω θερμοκρασίες; (θερμοκρασία δωματίου-21C)

Αν είναι να βάλω τα κλάμματα, γιατί πιο πάνω δεν πάει...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι αν είναι σωστές, είναι κρίμα (από τη στιγμή που δε με περιορίζουν οι θερμοκρασίες) γιατί δεν μπορώ να τον ανεβάσω περισσότερο... :wall:

Και δεν ξέρω αν με κόβει ο 8400 ή η P35-DS4...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Γεια σας παιδια..εχω ενα λαπτοπ Compaq cq50 και στο προγραμμα real temp δε μου ανανεωνει τις θερμοκρασιες και τον χρονο απο κατω..παρα μονο αν κανω επανεκιννηση..και μενει παλι σταθερη η τιμη..ο επεξεργαστης ειναι 64 bit και εβαλα καταλαθος windows 32bit.εχει να κανει με αυτο;;ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα μου καηκε η μητρικη και βρηκα στο eBay με 30 ευρωπουλα..εχω δοκιμασει πολλα προγραμματακια..οτι θερμοκρασια δειξει μολις το ανοιξω αυτη ειναι..ουτε min ουτε max.. ναι 3gb ram..μου εφυγε ενα βαρος τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.