Jump to content



Q9450 Overclocking


angel_f

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
Γιατί σου βάρεσε ο ένας πυρήνας στο orthos? Μήπως δεν είναι stable το σύστημα?

Βρήκα αυτο!!

No, nothing to worry about.

The warning comes from code I added to check what the system CPU affinity was and what affinity the app was running with.

In your case, 0xF (bits 0-3) means that there are 4 CPUs available, but the Process = 0xC (bits 2 & 3) means that there are only 2 CPUs that the app is allowed to run on.

When I developed Orthos, I didn't expect Intel or AMD to come out with a consumer-level >2 core CPU so fast.

πηγή http://forums.hexus.net/hexus-hardware/110639-orthos-warning.html

Link to comment
Share on other sites

πάντως ο q9450 είναι σε καθημερινή χρήση πολύ καλύτερος από τον q6600. σαν τεχνικός μπορώ να πω ότι η λειτουργία προγραμμάτων έχει μεγάλη απόκλιση. μίλαω και οι δύο στα 3200. πιστεύω πως τα παραπάνω σετ εντολών κάνουν μεγάλη διαφορά. πάντως ακόμα και με τον q9300 το pinnacle σε λειτουργία και rendering πιο γρήγορα πήγαινε απ ότι με τον q6600

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω? Η αλήθεια ειναι οτι δεν κλοκαρει σαν τον Q6600... αλλα τον εχω στα 3480Mz και καιει το "μισό" ρεύμα απο τον 6600 στα 3720mz.

Μια χαρά ειναι, απλα δεν αξιζει να αλλάξεις τον παλιο καλο 6600 με τον 9450 εαν θες να τον κλοκαρεις.

Link to comment
Share on other sites

ξεχνάτε την παραπάνω cache που έχει ο 9450

Έχω την εντύπωση ότι ο angelf απλά έπεσε στην τρελή banana ή η μητρική του δεν το αντέχει :hm:

Δεν νομίζω οτι φταίει η μητρική...Και εγώ στην αρχή με τον q9300 και με την συγκεκριμένη μητρική είχα μερικά κουλά!!

όπως αδικαιολόγητες ψηλές Θερμοκρασίες και πάγωμα οθόνης όταν ανέβαζα το fsb πάνω από 445!

Τώρα μετά από στρώσιμο της cpu (σκληρό burn), αναβάθμιση Και ρυθμίσεις στο bios όλες manual πέρασα orthos στα 465 για 30'!...Για 24/7 είμαι στα 440!

Ενώ φαίνεται οτι ανεβαίνει εύκολα με μ@μάει το μικρό μούλτι και εμένα προσωπικά με κόβουν οι μνήμες!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα τον Q9450. Δεν προλαβα να πειραματιστω και πολυ. Ετρεξα OCCT High Prioroty για 3-4 ωρες στα 3.6 με 1.25V. Θερμοκρασιες, γυρω στους 61-62C. Θα πεταξω το συστημα πανω σε ενα κλιματιστικο δαπεδου που βγαζει αερα με 11C να δω τι θα γινει. Και στα 3.8 εκανε boot με 1.3V αλλα το φοβήθηκα επειδη εκανε αρκετη ζεστη το μεσιμερι και τον πηγα πισω στα 3.6. Θα δοκιμάσω για 4 και θα σας πω συντομως.

Link to comment
Share on other sites

τα 1,4 πραγματικο επρεπε να τα χρειαζετε για τα 4. τεσπα
τόσο πολύ. εγώ με τον Q6600 στα 1,31 volt είμαι στα 3400 24/7 με αέρα και 40 c. για δοκίμασε με λιγότερη τάση

Ο Q6600 και GO να ειναι και οχι Β3 δεν παει 4 με αερα 3,5 3,6 max

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.