Jump to content



Q9450 Overclocking


angel_f

Recommended Posts

Για το max λέω με αέρα. Άλλοι πάνε παραπάνω, εγώ είχα προβλήματα με τις temps. Αλλά στα 3600 ήταν stable με τη stock. Με τη Thermalright τον είχα γύρω στα 3.75. 2Κ6 και Vantage έβγαζε εκεί με αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

ο δικός μου τρέχει στα 3,6 σταθερά αλλά πολύ ζέστη. 68αρια για πλάκα και δουλεύει με νερό. Ανεβαίνει και άλλο αλλά μόλις αλλάξω την αντλία, βάλω νερό και στην 9800gx2 και μπει μέσα στο κουτί όλη η υδροψιξη.Μιπος πρέπει να κάνουμε overclock μόνο τον χειμώνα ? :rofl:

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=745754&postcount=373

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ρε παίδες γράφετε και τα ρεύματα σας. !

τον έβαλα εγω 3600για 27/4 και ξεκίνησα με 1,36 και αρχισα να κατεβαίνω....εχω φτασει 1,192 και ακομα ειναι stable....ποτε θα πιασει πατο ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες γράφετε και τα ρεύματα σας. !

τον έβαλα εγω 3600για 27/4 και ξεκίνησα με 1,36 και αρχισα να κατεβαίνω....εχω φτασει 1,192 και ακομα ειναι stable....ποτε θα πιασει πατο ?

Αφού τον ευλόγησε ο GV..:D:D

:drool:

Link to comment
Share on other sites

Stable 100% ήταν :mobile1:

Όχι Orthos, δεν το τρέχω ποτέ. Αλλά σε καθημερινή χρήση ήταν σταθερότατος, ούτε μια BSoD

Αφου δεν τρεχεις Orthos η Prime πως το αποκαλείς 100% stable?

Παιδιά, ειναι άλλο να είμαστε ικανοποιημένοι με την συχνότητα που φτάσαμε κ αλλό 100% stable.

Έχω τρέξει prime κ στις εννέα ώρες έβρισκε λάθος. Εαν σταματούσα στις οκτώ ώρες όπως οι περισσότεροι, θα θεωρόυσα το oc πετυχημένο κ θα πόσταρα εδώ ενα screenshot με το q6600 να τρέχει στα 3,8 prime stable δημιουργόντας λανθασμένη εντύπωση κ στους υπόλοιπους κ στον ευατό μου. Πιστέυω δε οτι ειναι πολύ λιγοι οι χρήστες που έχουν εναν Q6600 στα 3,6 100% stable για τον λόγο που έγραψα πιο πάνω.

Θεωρώ λοιπον πως καλό ειναι να προσέχουμε λιγο τις ορολογίες που χρησιμοποιόυμε κ αυτό δεν ειναι παρατήρηση προς κανεναν, απλα μια σκέψη εκφράζω.

Link to comment
Share on other sites

Stable στην καθημερινή μου χρήση. Ούτε μπλε οθόνες, ούτε να κολλάνε τα προγράμματα. Από τη στιγμή που δε συμβαίνει κάτι από τα 2 που ανέφερα, για 'μένα είναι stable.

Και όχι, ποτέ δε θα βάλω το Orthos να τρέχει για... 9 ώρες:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Stable στην καθημερινή μου χρήση. Ούτε μπλε οθόνες, ούτε να κολλάνε τα προγράμματα. Από τη στιγμή που δε συμβαίνει κάτι από τα 2 που ανέφερα, για 'μένα είναι stable.

Και όχι, ποτέ δε θα βάλω το Orthos να τρέχει για... 9 ώρες:daisy:

Καλα κάνεις κ ξεκαθαρίζεις το επίπεδο τις σταθερότητας του συστήματος σου για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

Το Orthos κ το Prime είναι επίπονη δοκιμασία σίγουρα καθώς θέλει αρκετά "εφόδια" για να την αντιμετωπήσεις αλλά κ ο μοναδικός τρόπος να αποδείξει κανείς την σταθερότητα του συστήματος του.

Link to comment
Share on other sites

Καλα κάνεις κ ξεκαθαρίζεις το επίπεδο τις σταθερότητας του συστήματος σου για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

Το Orthos κ το Prime είναι επίπονη δοκιμασία σίγουρα καθώς θέλει αρκετά "εφόδια" για να την αντιμετωπήσεις αλλά κ ο μοναδικός τρόπος να αποδείξει κανείς την σταθερότητα του συστήματος του.

+1

'Έτσι ακριβώς είναι...το να πηγαίνεις σε κάποια ghz τον επεξεργαστή και να του βάζεις ρεύμα στο περίπου (κάνοντας το σταυρό σου να μην κολλήσει πουθενά) σαφώς και δεν είναι stable. Μπορεί 8 ή 9 ώρες να είναι όντως πολύ επίπονο αλλά 1 ώρα δεν είναι μεγάλη "θυσία". Και γω παλιότερα (όταν δεν είχα ιδέα τι είναι orthos και prime) δεν έβλεπα να κολλάει πουθενά, ούτε καν στα παιχνίδια. Αλλά με το που έβαλα orthos μου έβγαζε λάθος σε 1 λεπτό. Αυτό σήμαινε ότι μόνο από τύχη δεν μου είχε κρασάρει τόσο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Το Orthos κ το Prime είναι επίπονη δοκιμασία σίγουρα καθώς θέλει αρκετά "εφόδια" για να την αντιμετωπήσεις αλλά κ ο μοναδικός τρόπος να αποδείξει κανείς την σταθερότητα του συστήματος του.

Εγώ που τρέχω 24/7 BOINC είμαι σταθερός, ή πρέπει να τρέξω και Prime; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.