Jump to content



Yπολογίστε την κατανάλωση ρεύματος των PC σας


Με πόσες kWh επιβαρύνετε τον 4μηνιαίο λογαριασμό σας της  

166 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Λοιπόν πήρα και εγώ ένα βατόμετρο και το χρησιμοποιώ ήδη δύο μήνες.

Πάνω του είναι συνδεδεμένα το pc και όλα τα περιφερειακά όπως ηχεία,οθόνη,πολυμηχάνημα,ρούτερ.

Για τους δύο μήνες μου γράφει 280kwh και έχει και ένδειξη κόστους σε ευρώ και είναι 22€.Άρα για τους 4 μήνες είναι 560kwh και 45€ πάνω κάτω.

Τώρα αυτό είναι καλό ή κακό???:hm:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα και εγώ ένα βατόμετρο και το χρησιμοποιώ ήδη δύο μήνες.

Πάνω του είναι συνδεδεμένα το pc και όλα τα περιφερειακά όπως ηχεία,οθόνη,πολυμηχάνημα,ρούτερ.

Για τους δύο μήνες μου γράφει 280kwh και έχει και ένδειξη κόστους σε ευρώ και είναι 22€.Άρα για τους 4 μήνες είναι 560kwh και 45€ πάνω κάτω.

Τώρα αυτό είναι καλό ή κακό???:hm:

venom εχεις κανα λινκ για το μαραφετι???ακουγεται ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα και εγώ ένα βατόμετρο και το χρησιμοποιώ ήδη δύο μήνες.

Πάνω του είναι συνδεδεμένα το pc και όλα τα περιφερειακά όπως ηχεία,οθόνη,πολυμηχάνημα,ρούτερ.

Για τους δύο μήνες μου γράφει 280kwh και έχει και ένδειξη κόστους σε ευρώ και είναι 22€.Άρα για τους 4 μήνες είναι 560kwh και 45€ πάνω κάτω.

Τώρα αυτό είναι καλό ή κακό???:hm:

Ποσταρε μια και καταναλωσεις απο τις επιμερους μοναδες..

(tower ,οθονη ,κατι αλλο )

Καθως και που παιζει ο επεξεργαστης και με τι τασεις...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο με ακρίβεια μιας και όλα είναι πάνω σε πολύμπριζο και αυτό με τη σειρά του στο βατόμετρο!

Ο cpu είναι στα 4.3 με 1.35v.

Θα σας τα ποστάρω λίγο αναλυτικά για να τα έχετε.

1)όλα idle(με οθόνη) : 360w

2)full load prime όλο το σύστημα : 530w

3)vga και cpu full load (prime & vantage) : 760w

4)cpu idle & vga full load 6950@1000/1500@1.3v : 560w

Άρα...

1)οθόνη : 80w

2)tower - οθόνη + περιφερειακά : 280w

3)tower σκέτο : 250w

4)vga idle 20w

5)vga full load 240w

Αυτά νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

:p

Mηδενισε τους μετρητες (up+down πατημενο) και βαλτο στο a/c να δεις καταναλωση.

Οχι στιγιμαια..αστο για ωρες.Απλα δες και 8ερμοκρασιες εξω/ac

Σε μενα στο 12ωρο καιει λιγοτερο.

(και δεν εχω καν καρτα γραφικων )

Link to comment
Share on other sites

λολ οκ...επρεπε να το γραψω καλυτερα.

a/c = aircondition..

Tower = ~175watt (920c0@3.3 @1.2V)

oθονη = ~45 watt

royteraki =10-12watt

Oλα αυτα μαζι ..(τα δικα μου) στο 12ωρο καινε λιγοτερο απο το aircondition (στο 12ωρο εε) στους 23 βαθμους ρυθμισμενο και εξω 8-10C.

(λεω 12ωρο γιατι τις πρωτες 3-4 ωρες μεχρι να ανεβει η θερμοκρασια καιει κατιτις παραπανω το ac ...max καταναλωση ~820watt.....μετα πεφτει και στο 0 για καμποσα λεπτα.)

Απλα ειχα κανει αυτη τη διαπιστωση καποτε..

Link to comment
Share on other sites

Το air codition που κολλάει ρε συ και οι θερμοκρασίες???Έτσι απλή αναφορά???

Επί του θέματος τώρα,άμα κάνεις τον cpu σου overclock και ανεβάσεις και την τάση,θα δεις να πηγαίνει το tower στα 250w περίπου και εσένα!Η οθόνη σου είναι πιο οικονομική από τη δικιά μου όπως φαίνεται αλλά δε ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με το ότι η δικιά μου είναι και tv!Κατά τα άλλα εσύ σε idle συνολικά είσαι στα 230w και εγώ είμαι στα 350w(εξαιτίας μεγαλύτερου overclock και τάσης αλλά και κανα δυο παραπάνω περιφερειακά + υδρόψυξη αλλά επειδή και εσύ δεν έχεις όπως είπες κάρτα γραφικών)!

Άρα μια χαρά!:p

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτο πολυ ποιο ακριβο αλλα ειναι κ πολυμετρο μαζι (μεχρι κ αεργο ισχυ βγαζει).

European Power Meter / Energy Meter / Power Monitor / Energy Meter | eBay

Energenie Electricity Saving Power Monitor | eBay

Αγορασα αυτο(το 1ο με το ευρωπαϊκό βύσμα), ειναι πολυ εύχρηστο,ευανάγνωστη οθόνη, καλη κατασκευή με ιδια χαρακτηριστικά του ντοπιου εργαλειου. (αν η άεργος ισχυς ειναι το power factor εχει και απο τέτοιο)

Σας το προτεινω :T:

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο με ακρίβεια μιας και όλα είναι πάνω σε πολύμπριζο και αυτό με τη σειρά του στο βατόμετρο!

Ο cpu είναι στα 4.3 με 1.35v.

Θα σας τα ποστάρω λίγο αναλυτικά για να τα έχετε.

1)όλα idle(με οθόνη) : 360w

2)full load prime όλο το σύστημα : 530w

3)vga και cpu full load (prime & vantage) : 760w

4)cpu idle & vga full load 6950@1000/1500@1.3v : 560w

Άρα...

1)οθόνη : 80w

2)tower - οθόνη + περιφερειακά : 280w

3)tower σκέτο : 250w

4)vga idle 20w

5)vga full load 240w

Αυτά νομίζω!

Πολλα watt ρε συ η vga,δεν το περιμενα!:slap:

Link to comment
Share on other sites

Το air codition που κολλάει ρε συ και οι θερμοκρασίες???Έτσι απλή αναφορά???

Επί του θέματος τώρα,άμα κάνεις τον cpu σου overclock και ανεβάσεις και την τάση,θα δεις να πηγαίνει το tower στα 250w περίπου και εσένα!Η οθόνη σου είναι πιο οικονομική από τη δικιά μου όπως φαίνεται αλλά δε ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με το ότι η δικιά μου είναι και tv!Κατά τα άλλα εσύ σε idle συνολικά είσαι στα 230w και εγώ είμαι στα 350w(εξαιτίας μεγαλύτερου overclock και τάσης αλλά και κανα δυο παραπάνω περιφερειακά + υδρόψυξη αλλά επειδή και εσύ δεν έχεις όπως είπες κάρτα γραφικών)!

Άρα μια χαρά!:p

Το aircondition ..ναι..μου ειχε κανει εντυπωση που φαινομενικα 1κw (βαση ταμπελας) αποδεικνυεται οικονομικοτερο απο το pc ~240 watt.

(οι θερμοκρασιες μπηκαν (και πρεπει να μπαινουν) μιας και τωρα στα πιο κρυα(0-4 βα8μους)...ειναι μονιμα σε υψηλη καταναλωση .Κοινως τωρα καιει παραπανω : p )

Nα κανω oc παραπανω δεν παιζει ...που εκανα δλδ και στα 4ghz ..~40watt ανεβηκα ..αλλα οκ

Υδροψυξη και εδω...με καμποσα φουρφουρια.

Επισης οθονη δεν την πειραζουμε..24αρι spva ,,και δειχνει οπως πρεπει να δειχνει.

Αλλα σκεφτομαι να τα δωσω ολα (πλην οθονης) και να στησω pcaki under 50watt. (μια matx και με 2120 βγαινει στο ανετο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λίγο δύσκολο με ακρίβεια μιας και όλα είναι πάνω σε πολύμπριζο και αυτό με τη σειρά του στο βατόμετρο!

Ο cpu είναι στα 4.3 με 1.35v.

Θα σας τα ποστάρω λίγο αναλυτικά για να τα έχετε.

1)όλα idle(με οθόνη) : 360w 330w

2)full load prime όλο το σύστημα : 530w500w

3)vga και cpu full load (prime & vantage) : 760w730w

4)cpu idle & vga full load 6950@1000/1500@1.3v : 560w530w

Άρα...

1)οθόνη : 80w

2)tower - οθόνη + περιφερειακά : 280w250w

3)tower σκέτο : 250w220w

4)vga idle 20w

5)vga full load 240w

Αυτά νομίζω!

Διόρθωση σε ότι έχω πει σαν σύνολο αφαιρέστε 30w γιατί έχω και μία ακόμη 8800 για PhysX με 30w!:T:

Link to comment
Share on other sites

LG CRT F900P

Phenom II X6 1055T default 890GX για γραφικά και ότι άλλο ψιλό μπιχλιμπίδι υπάρχει μέσα στο PC αυτή τη στιγμή έχω κατανάλωση 220W.

Η οθόνη τρώει 90-100W, το ασύρματο router και το UPS κάπου στα 30W πακέτο.

Σημείωση: Μόνο τα smiles κάτω από το κουτάκι που γράφω το κείμενο ανεβάζουν την κατανάλωση στα 250W!!! +30W για τα smiles (hardware acceleration enabled). Α ρε αθάνατε firefox!!!

Από εκεί και πέρα. Αν ξεκινήσω το Render test στο τελευταίο gpu-z η κατανάλωση πάει στα 240W (λιγότερη από τα smiles!)

Αν ξεκινήσω τον System stability tester με 16 threads πάει στα 340W ενώ αν προσθέσω και το render test του gpu-z δεν σημειώνει αξιόλογη μεταβολή.

Link to comment
Share on other sites

LG CRT F900P

Phenom II X6 1055T default 890GX για γραφικά και ότι άλλο ψιλό μπιχλιμπίδι υπάρχει μέσα στο PC αυτή τη στιγμή έχω κατανάλωση 220W.

Η οθόνη τρώει 90-100W, το ασύρματο router και το UPS κάπου στα 30W πακέτο.

Σημείωση: Μόνο τα smiles κάτω από το κουτάκι που γράφω το κείμενο ανεβάζουν την κατανάλωση στα 250W!!! +30W για τα smiles (hardware acceleration enabled). Α ρε αθάνατε firefox!!!

Από εκεί και πέρα. Αν ξεκινήσω το Render test στο τελευταίο gpu-z η κατανάλωση πάει στα 240W (λιγότερη από τα smiles!)

Αν ξεκινήσω τον System stability tester με 16 threads πάει στα 340W ενώ αν προσθέσω και το render test του gpu-z δεν σημειώνει αξιόλογη μεταβολή.

Από περιέργεια: τι οθόνη έχεις...; 90-100 μου φαίνονται πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.