Jump to content


Yπολογίστε την κατανάλωση ρεύματος των PC σας


Με πόσες kWh επιβαρύνετε τον 4μηνιαίο λογαριασμό σας της  

166 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αναβάθμησα το Htpc / downloading PC με συγχρονη πλατφόρμα.

πλέον φοράει i3 2100 (3,1Ghz , δουλεύει idle στα 1,6ghz με ρεύμα 0.888V ). Το σύστημα ειναι asus p8p67 rev3.1 , 4gb ddr3, ati 5450, 3 x 120mm, coolermaster rs-400w, 8 δίσκοι sata ( οι 4 green )

idle με εναν δίσκο να seedαρει καταναλώνει 65watt.

με όλους τους δίσκους σε λειτουργία είμαι περιπου 110watt.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εφτιαξα κι εγω ενα pc-ακι -για ενα φιλο- με κατι πραγματακια που ειχαν ξεμεινει σε μενα, και συμπληρωσαμε οτι ελειπε.

α

εχουμε λοιπον βαλει

Αthlon II x2 250 - Asrock M3A785GXH/128M- 1x4Gb ram- 1 IDE HDD 60GB- 1 DVDRW, και ολα αυτα τροφοδοτουνται απο ενα Chieftec 500W (θα μου πειτε 500W? ε.., ειχε ξεμεινει..!)

αφου του περασα Win 7 64bit λοιπον, ειπα να το βαλω στο wattομετρο να δω ποσο καιει..!!

ολες οι ρυθμισεις ειναι στα default, με CnQ ενεργοποιημενο, και βλεπω idle 56W και κατα τη διαρκεια του φορτωματος-εκκινησης των win ειδα μεχρι 88W!

δεν εβαλα καποιο stress test να δω ποσο παραπανω θα παει, αλλα πιστευω οτι ειναι αρκετα ενδεικτικες οι μετρησεις!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Update με την τελευταια αλλαγη που εκανα στο desktop μου (αν και δεν το χρησιμοποιω πολυ, απλα ειναι συνεχως ανοιχτο)

sugo05 300W, m-itx intel MB, i7 2600, ssd, 1TB hdd, noctua nh-l12 1 fan.. ποσο λετε?

18Watt! βεβαια η μητρικη ειναι διαλεγμενη

Σε full cpu το εχω δει να πιανει 90-100Watt, δεν ειμαι σιγουρος (αν θυμαμαι καλα το ειχα στρεσαρει ανοιγοντας πολλα superpi)

[MENTION=83]lefteriz[/MENTION] πολυ δεν εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Update με την τελευταια αλλαγη που εκανα στο desktop μου (αν και δεν το χρησιμοποιω πολυ, απλα ειναι συνεχως ανοιχτο)

sugo05 300W, m-itx intel MB, i7 2600, ssd, 1TB hdd, noctua nh-l12 1 fan.. ποσο λετε?

18Watt! βεβαια η μητρικη ειναι διαλεγμενη

Σε full cpu το εχω δει να πιανει 90-100Watt, δεν ειμαι σιγουρος (αν θυμαμαι καλα το ειχα στρεσαρει ανοιγοντας πολλα superpi)

Κάρτα γραφικών???Δεν???

Link to comment
Share on other sites

Και γω φουσκώνω το λογαριασμό της ΔΕΗ τσάμπα, ιδιαίτερα αυτο το καλοκαίρι...

Το μηχανάκι αυτό δε το έχω μετρήσει, με το μάτι το κόβω κάνα 150ρι-200ρι Wh idle (δε βοηθάει το SLI, 4-5 δίσκους πάνω και κάμποσα φουρφούρια, 2 monitors κτλ) και ανάθεμα και άν κάνω καμιά δουλειά/παιχνίδι. Αλαφρό browsing κ κάνα βιντεάκι μόνο.

Μου φαίνεται ότι το nexus 7 όταν θα το πάρω, θα μου γλιτώσει κάμποσα φράγκα από την ΔΕΗ.

To καλό είναι ότι το χειμώνα θα χρειάζομαι λιγότερη θέρμανση. Άμα βγει κάνα παίγνιο της προκοπής και κάτσω να ασχοληθώ, ένα 500ρικάκι σε load θα το χτυπάει άνετα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το HTPC στο σαλόνι που εκτελεί και χρέη κατεβαστηριού:

AMD FM1 MSI A75

A4 3400

2x4GB DDR3 [MENTION=6344]1600[/MENTION]MHz

1 OCZ Vertex 4 128GB

2x3TB Seagate DM001

Corsair CX430 Builder series

Το router που είναι πάνω στο πολύπριζο

Με κλειστή την TV, το βατόμετρο δείχνει 52Watt idle από όλο το πολύπριζο. Σε downloading φτάνει τα 60Watt. Η TV σε standby καίει 3watt.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου πεί πάνω-κάτω κάποιος πόσο μπορεί να καίει το pc της υπογραφής μου? Να υπενθυμίσω ότι είναι ανοιχτό πολλές ώρες λόγω δουλειάς περίπου:10-14 ώρες. Μην προσθέσω τα υπόλοιπα καλούδια του σπιτιού: στεγνωτήριο-πλυντήριο κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Σε αναπαραγωγή hd υλικού ή σε παιχνίδι?

Παιχνίδια δεν παίζω οπότε δεν γνωρίζω. Σε Full HD ταινία το Wattόμετρο δείχνει 77Watt κατανάλωση. Βασικά έτσι όπως το βλέπω, η τηλεόραση σύντομα πρέπει να πάει για αλλαγή. 172Watt καίει όταν είναι ανοιχτή. Οι σημερινές LED κυμαίνονται από 65 ως 80. Στις 46-47 ίντσες πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πήρα προχθες αυτό: HAMA 111908 XAVAX GREEN ECO ENERGY METER PREMIUM - - που το είχε προσφορά το eshop με 10 ευρώ. Καλή κατασκευή φαίνεται και λέει ότι είναι γερμανικό.

Σε idle (επιφάνεια εργασίας των win, aero enabled) έχω αυτό:

IMG_1777_zps92788f60.jpg~original

και σε power supply test (occt 4.4, cpu @ 4.2, gpu 1150/1575) έχω αυτό (peak):

IMG_1775_zps01b69e33.jpg~original

-10% θα ειναι λογικά η καταναλώση των components αν υπολογίσουμε

το gold efficiency του τροφοδοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα προχθες αυτό: HAMA 111908 XAVAX GREEN ECO ENERGY METER PREMIUM - - που το είχε προσφορά το eshop με 10 ευρώ. Καλή κατασκευή φαίνεται και λέει ότι είναι γερμανικό.

Σε idle (επιφάνεια εργασίας των win, aero enabled) έχω αυτό:

IMG_1777_zps92788f60.jpg~original

και σε power supply test (occt 4.4, cpu @ 4.2, gpu 1150/1575) έχω αυτό (peak):

IMG_1775_zps01b69e33.jpg~original

-10% θα ειναι λογικά η καταναλώση των components αν υπολογίσουμε

το gold efficiency του τροφοδοτικού.

413??!!

Link to comment
Share on other sites

185 pc idle, monitor και συνδεδεμενος ο μετρητης στην πριζα. Ρευμα παιρνουν απο ενα πολυπριζο εκτος απο αυτα που ειπα, ενας microserver που ειναι κλειστος και ενας φορτιστης κινητου.

135 pc idle μονο ανοιχτο, ολα τα αλλα κλειστα.

pc της υπογραφης χωρις OC, αλλα με υδροψυξη και πολλα λαμπακια:p

20130714_110244_zps804eac0c.jpg

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα και εγω ενα HAMA 47770 PREMIUM ENERGY COST METER. Τραβηξα και φωτο αλλα δυστυχως βγηκαν αθλιες (:() οποτε δεν ανεβαζω!

Στο συστημα της υπογραφης μου συν το router μου συνδεδεμενα σε πολυπριζα τα οποια καταληγουν στο ΗΑΜΑ εχουμε:

- Idle, και με τα 2 monitor: γυρω στα 140W

- Idle, Dell monitor closed: περιπου 112W

- Prime95 (maximum heat and consumption, 10 λεπτα) = γυρω στα 380W

- UTube 20 videos ταυτοχρονα = 200-220W

- Ακροαση μουσικης (με τον ενισχυτη) + 2 monitors (οθονες) ανοιχτα = γυρω στα 180W

- Sleep state = γυρω στα 14W (με το router σε λειτουργια και τις οθονες στο stand by)

Στα παραπανω μονο κατα την διαρκεια ακροασης μουσικης ηταν οι εξωτερικοι σκληροι δισκοι μου σε λειτουργια.

Απο εδω και περα θα λειτουργω το Dell monitor μονο οταν πραγματικα θα μου χρειαζεται.

Μηπως μπορει καποιος να μου πει ή να μου δωσει ενα link για την τρεχουσα χρεωση της κιλοβατωρας ωστε να ορισω και το κοστος?

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο.

Η τιμή της πάει κλιμακωτά ανάλογα την κατανάλωση. Κι αν έχεις και νυχτερινό έχει πάλι άλλη χρέωση εκείνες τις ώρες.

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Σαφες, διαφερει.

Τελος παντων, εγω του ορισα ενα μεσο ορο 0,08€ / kWh βασει αυτου εδω, μιας και ανηκω στο οικιακο τιμολογιο Γ1. Σωστη ειναι αυτη η χρεωση?

υσ: παντως, ωραιος ο μετρητης αλλα πολυ αχνη οθονη ρε παιδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.