Jump to content



Yπολογίστε την κατανάλωση ρεύματος των PC σας


Με πόσες kWh επιβαρύνετε τον 4μηνιαίο λογαριασμό σας της  

166 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

Τρέξε όταν έχεις χρόνο κι ένα occt 4.4.0 power supply test για να μπει στο παιχνίδι και η κάρτα γραφικών.

[MENTION=21908]dimi123[/MENTION]

Μπα, γύρω στα 8-10 θα ήταν πιο ρεαλιστικό νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει το hama απο το e-shop...οθόνη που έχω μετρήσει μου την δείχνει όσο την ονομαστική....35watt

ο υπολογιστής μου αποτελείται απο

g840

1ssd

1hdd

2x80 led fan

1x120 led fan και μου δείχνει 46watt με μόνο το torrent ανοιχτό να seedαρει

αν βγάλω τα fans μου δείχνει 38,5watt

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13242]Ioanna[/MENTION]

Τρέξε όταν έχεις χρόνο κι ένα occt 4.4.0 power supply test για να μπει στο παιχνίδι και η κάρτα γραφικών.

Λοιπον ενταξει, ετρεξα και το OCCT 4.4.0 Power Supply test για 15 λεπτα. Screenshot δεν πηρα, μου εβγαλε καποια γραφηματα, αν θελει καποιος και χρειαζεται μπορει να μου πει ποιο να ανεβασω. Στον μετρητη το peak που εχω τωρα, και δημιουργηθηκε μετα απο αυτο το test, ειναι 460,8 W. Αυτο με μονο το ενα monitor, το HP, σε λειτουργια και με τους (εξωτερικους) μηχανικους της υπογραφης μου κλειστους. Τελος, εγω προσωπικα εχω ορισει 0,08€ / kWh.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας συγκριτικά με το δικό μου, μου φαίνεται ακριβής η μέτρηση. Thanks

για την πληροφορία, απλά ήθελα κι άλλα δεδομένα για να επιβεβαιώσω την ακρίβεια

του μετρητή. Μάλλον θα είναι καλός τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε [MENTION=21984]fatalara[/MENTION] θα πρότεινα με τις 2 titan να μην παίζεις με το τροφοδοτικό.

Εφόσον έχεις την αμφιβολία, άλλαξέ το με άλλο άμεσα και μετά λύσε το θέμα του HX

με την ησυχία σου. Ναι μεν υπάρχουν χιλιες δυο ασφάλειες αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πιστεύεις πιο ήταν το πρόβλημα. Είχα τραβήξει το τροφοδοτικο προς τα έξω 1.5 πόντους για να ειναι πιο άνετα τα καλώδια και να μη βρίσκουν πάνω στο ψυγείο. Τώρα που άναψαν ακόμα περισσότερο οι ζέστες το pc δεν έβγαζε λεπτό χωρίς να κλείσει μόλις ανοίγεις παιχνίδι και μετα δεν σε έβαζε στα windows έκανε reboot. Και λέω λες να μην παίρνει αέρα; Το έβαλα στη θέση του και απο το Σάββατο δεν εχει κάνει κιχ, τόσο στην τσιτα ειναι που με 10% κάλυψη στον ανεμιστηρα σήκωνε θερμοκρασία; Τέλος πάντων, μου ήρθε και μένα το κόλπο απο το eshop και μου βγάζει τα εξής. 150w idle 220 gaming (bf3) 750 full load φωτο αργότερα γτ είμαι στη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ας παραθέσω την κατανάλωση απ το ανανεωμένο μου Κατεβαστήρι / htpc .

Τα specs είναι

τροφοδοτικό Coolermaster RS-400

μητρική Asus h87i-plus

Επεξεργαστής pentium dual core G3220

1 x 4GB DDR3 1600mhz

4 Δίσκοι WD 2TB EARX , 1 δίσκος WD 3TB EZRX , 1 SSD intel X-25M 120GB

Το κουτί είναι το Fractal design 304 με 2 χ 92mm μπροστά, και εναν 120αρι πίσω.

Στο boot έχω 65watt, μολις μπει στα windows και ηρεμήσει πεφτει στα 55watt (δουλευουν ολοι οι δίσκοι)

Μετά το 20λεπτο που κλείνουν όλοι οι δίσκοι πέφτει στα 35watt.

Το τροφοδοτικό το έχω αρκετά χρόνια, βλέπω εχει "More than 70% efficiency at typical load operation". Τι σημαίνει ακριβώς αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο δεν ειναι και οτι καλυτερο κυκλοφορει.

(βασικα ειναι τερμα χαμηλα..oχι στο πατο:p)

Οτι σε συνηθεις φορτια εχει efficiency λιγο πανω απο 70%.

Το πιο πιθανο ειναι οτι θα ειναι και passive pfc..

Κοινως, τροφοδοτικο αρχες του 2000...(αν οχι παλιοτερο) ..απο πλευρας σχεδιασης.

Στη καταναλωση που παιζεις κιολας..το πιο πιθανο ειναι ενα efficiency της ταξης του 60% αν οχι λιγο παρακατω.

Αφου διαβασες ολα τα παραπανω ..μη τρελλαινεσαι .Τα watt που οντως καις ειναι πολυ λιγα ωστε να εχεις καποιο αντικτυπο στη καταναλωση που πληρωνεις.

Δλδ ακομα και 55% efficiency να εχεις στα 35watt το φορτιο σου μετα το τροφοδοτικο ειναι 20watt.Με ενα 80% efficiency (μονο με "τουβλακι" θα πας τοσο ψηλα) ή καποιο ακριβο χρυσο-πλατινενιο μικρο τροφοδοτικο) θα πας στα 25watt.

10 watt τα οποια θα τα εχεις προπληρωσει στο τροφοδοτικο για να κανεις αποσβεση μετα απο 3-4 χρονια (με βαση το idle)

(10Ε το χρονο ειναι για 24/7 @idle)

Αφηνεις ενα ανεμηστηρα στους σκληρους και τους αλλους τους πετας ...το ιδιο πραμα.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Το τροφοδοτικό το έχω κάμποσα χρόνια, και είχα σκοπό κάποια στιγμή να το αλλάξω , αν και δεν έχει καταπονηθεί ιδιαίτερα άλλα δε παύει να είναι παλιό.

Έχεις προτείνεις κάποιο τροφοδοτικό για τα παραπάνω;;;; (μαξ 60 ευρώ)

δεν είναι στα άμεσα σχέδια η αλλαγη αλλά καποια στιγμή οταν στήσω ενα αλλο pc θα βάλω εκεί το παλιό

Link to comment
Share on other sites

με εσφαξες με το 60αρι...

αυτα τα τρια

Be Quiet Straight Power E9 400W | Skroutz.gr

Fractal Design Tesla R2 500W | Skroutz.gr

FSP/Fortron Aurum 400 | Skroutz.gr

Τυχαια η σειρα που μπηκαν..(προτιμω παντως τα bequiet ελεω ανεμηστηρα)

Tα watt αδιαφορα επισης..για ενα συστημα τοσο μικρο θελεις κατι που να αποδιδει απο 20watt εως βαρια 100W

Mε αυτο το σκεπτικο μπορεις να πας σε pico psu και "τουβλακι".

Το 60αρη (€) δεν το γλιτωνεις αν κυνηγησεις κατι ποιοτικο..στα 120-160watt.

Aλλα γλιτωνεις φασαριες ανεμηστηρια κλπ..και efficiency κοντα στο 80-85% στα χαμηλα watt που σε "καιει".

Σε κατι λιγοτερο απο θεμα χρηματων και ποιοτητας οπως την οριζει ο καθενας..

ενα xfx 450αρι @~50€

(σαν καινουρια αγορα..οχι τοσο σαν αντικατασταση αυτου που εχεις..-που σαφως ειναι καλυτερο αλλα διαφορα στη δεη δυσκολα θα δεις.)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Pico;;;; Τουβλάκι;;;

Έθεσα ένα τυπικό όριο 60 ευρώ... δεν έχω πρόβλημα να πάω σε παραπάνω, άλλα (θέλω να) πιστεύω ότι δεν αξίζει...!

Χρειάζομαι 6 ΣΑΤΑ, ΑΤΧ 24, CPU 4pin και 1 molex για τα ανεμιστήρια.

Link to comment
Share on other sites

watt θες..αυτα προσφερουν τα psu.

Τα καλωδια τα βρισκεις :p

Και τα 3 ειναι απο τα κορυφαια σε αυτα τα λεφτα.

Αν μπορεις να πας σε παραπανω ..εχε στα υποψιν seasonic X400 fanless.

Pico psu σιγουρα δε θα σου γεμισει οπτικα το ματι.

Ιδιως με τους 6 δισκους.Τους θες αμεσαα ολους?Με ενα δυο μεσα δε κανεις δουλεια?(μηχανικους αναφερομαι)

Απλα για την ιδεα, σαν παρα πολυ καλο ..παιζει το ..

LinITX.com - FSP 19V 6.32A 120W AC/DC Adapter - 2.5mm x 5.5mm Jack

+

LinITX.com - 12-25V 120W picoPSU-120-WI-25V

Mετα απλα θες τετοια..

LinITX.com - Power Splitter Cable - 2 x Molex

LinITX.com - Molex to 4pin 12V plug adapter

Και απο molex σε sata.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ξέχασα να γράψω εδώ.. :o

Τι εννοείς αν τους θέλω άμεσα όλους;;; μπορεί ανά πάσα στιγμή να δουλεύουν όλοι ταυτόχρονα (έστω για λίγο)

Ωραίο το Pico άλλα μάλλον θα προτιμήσω κάτι σε κανονικό PSU, στο Pico θα πρέπει να γίνει και πατέντα στο κουτί να βγαίνει το καλώδιο έξω.

Απ αυτά που εβαλες το fractal μ αρεσει (τίποτα σε modular;;;; :D )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φανταστικέ @NTG αυτό τι λέει BE QUIET! SYSTEM POWER 7 300W - - ;;; (πληρες specs: be quiet! Silent PSU & Cooling for your PC )

Καλό φαίνεται, 80plus bronze , καλή αποδοτικότητα και φθηνό.

έχει νόημα σε κάτι πιο ακριβό, ;; (εδώ ολα τα 300αριά E-SHOP.GR: , το ENERMAX ;;;; )

Link to comment
Share on other sites

Στα 40€ δε ξερω αν θα βρεις κατι καλυτερο αξιο προτιμησης-αγορας.

Μια χαρα τιμη ειναι για τα watt που θελεις..

Παιζει αλλου το αντιστοιχο 350αρι σε αντιστοιχη τιμη..αν σκοπευεις να βαλεις καρτα γραφικων .

650 ti boost/r9-270 μπορεις και με το 300αρι..αλλα καλο ειναι να υπαρξουν λιγα αμπερ ακομα.

Για οτιδηποτε αλλο υποδεεστερο(προς το παρων) το 300αρι ειναι (υπερ)αρκετο για το συστημα που εχεις.

edit

δες και antec vp σειρα..

Δειχνει συμπαθητικουλι..:p

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Στα 40€ δε ξερω αν θα βρεις κατι καλυτερο αξιο προτιμησης-αγορας.

Μια χαρα τιμη ειναι για τα watt που θελεις..

Παιζει αλλου το αντιστοιχο 350αρι σε αντιστοιχη τιμη..αν σκοπευεις να βαλεις καρτα γραφικων .

650 ti boost/r9-270 μπορεις και με το 300αρι..αλλα καλο ειναι να υπαρξουν λιγα αμπερ ακομα.

Για οτιδηποτε αλλο υποδεεστερο(προς το παρων) το 300αρι ειναι (υπερ)αρκετο για το συστημα που εχεις.

edit

δες και antec vp σειρα..

Δειχνει συμπαθητικουλι..:p

Επαναφέρω το θέμα για να σε ενημερώσω φίλτατε @NTG ότι θυμήθηκα ότι έχω ένα παλιό μου τροφοδοτικό σε εναν υπολογιστή και μπορώ να το κάνω τράμπα με το coolermaster . OCZ GameXStream OCZ600GXSSLI 600W ATX12V SLI Certified CrossFire Ready Active PFC Power Supply - Newegg.com. Να την κάνω την αλλαγή ;; ειναι λιγο Overkill από θέμα watt αλλα εχει καλύτερο efficiency και active PFC

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.