Jump to content



SLI vs CrossFire - Efficiency - ALL you need to know


Recommended Posts

να σε καλα φιλε μου για τις συμβουλες.απλα ειναι να την παρω απο ενα παιδι σε πολυ καλη τιμη τωρα απο 8ερμοκρασιες ναι 8α ειναι πολυ hot αλλα εχω σκοπο να στυσω υδροψυξη τον επομενο μινα και απο ρευμα 8α παιξω με ενα thermaltake 1200w 80plus που εχω

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα ούτε θα έχει στο μέλλον. Μόνο να χάσεις έχεις. Η κάρτα σου παίζει και θα παίζει τα πάντα για αρκετά χρονια. Σε 3 χρόνια αντί να βάλεις άλλη κάρτα, κλείσε το fraps. Θα το ευχαριστιέσαι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Θα δουλέψουν κανονικότατα.

Στο πολύ μεγάλο overclock θα έχεις προβλήματα μόνο.

Εσύ σκοπεύεις να κάνεις και overclock?

Σκοπευω να τις εχω στα 900/1400 αλλα εχω έναν q6600 στα 3.4 και μετα θα παω σε sandy/ivy οπου και εκει θα κλοκαρω για αυτό το ψιλοφοβαμαι το 750w

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

QX 9650 στα 4Ghz έχω εγώ που καίει τα άντερά του και είμαι ΟΚ με τις δυο 6950 .

Υ.Γ. Οι 6950 είναι stock μαμά δεν πειράζω ποτέ VGA μιας και με την 24" σε 1920Χ1200 δεν θα μου προσφέρουν τίποτα , ούτε από ccc δεν τις έχω ανεβάσει και ας είναι αυτές που ξεκλειδώνουν σε 6970 .

Edit: Δεν μας είπες ποιο PSU έχεις .

Link to comment
Share on other sites

QX 9650 στα 4Ghz έχω εγώ που καίει τα άντερά ξτου και είμαι ΟΚ με τις δυο 6950 .

Υ.Γ. Οι 6950 είναι stock μαμά δεν πειράζω ποτέ VGA μιας και με την 24" σε 1920Χ1200 δεν θα μου προσφέρουν τίποτα , ούτε από ccc δεν τις έχω ανεβάσει και ας είναι αυτές που ξεκλειδώνουν σε 6970 .

Edit: Δεν μας είπες ποιο PSU έχεις .

Προσωρινα εχω ένα chieftek 550w παλιο... Οσον αφορα τις 2 καρτες αν δω ότι θα με καλυπτει σε 1080p στο bf3 τοτε ισως να μην τις κλοκαρω όπως λες και εσυ. Οποτε θα χω προτεραιοτητα το 750w

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εχω μια vtx3d black edition 7870 και σκεφτομαι σοβαρα να παρω αλλη μια για crossfire για καλυτερα, psu εχω ενα corsair gs 600 και CPU AMD 8350, προφανως δεν φτανει το psu ετσι?? Εναλλακτικα ποιο επωνυμο ειναι το φτηνοτερο για να γινει η δουλεια?? Η CPU θα φαει OC σιγουρα και θα αυξηθει η καταναλωση παντως.

Link to comment
Share on other sites

QX 9650 στα 4Ghz έχω εγώ που καίει τα άντερά του και είμαι ΟΚ με τις δυο 6950 .

Υ.Γ. Οι 6950 είναι stock μαμά δεν πειράζω ποτέ VGA μιας και με την 24" σε 1920Χ1200 δεν θα μου προσφέρουν τίποτα , ούτε από ccc δεν τις έχω ανεβάσει και ας είναι αυτές που ξεκλειδώνουν σε 6970 .

Edit: Δεν μας είπες ποιο PSU έχεις .

Απο επιδοσεις πως παει το CF?

Εχω κ γω μια 6950(-6970 flashed) κ σκεφτομαι για ειτε CF ειτε αλλαγη σε 7950-7970.

Το υπολοιπο συστημα ειναι 990FX-8350/8GB(16GB σε λιγο)/Enermax infinity 720.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια vtx3d black edition 7870 και σκεφτομαι σοβαρα να παρω αλλη μια για crossfire για καλυτερα, psu εχω ενα corsair gs 600 και CPU AMD 8350, προφανως δεν φτανει το psu ετσι?? Εναλλακτικα ποιο επωνυμο ειναι το φτηνοτερο για να γινει η δουλεια?? Η CPU θα φαει OC σιγουρα και θα αυξηθει η καταναλωση παντως.

Το τροφοδοτικό δε θα σου φτάσει.

Άμα κάνεις overclock στον επεξεργαστή κιόλας θα χρειαστείς 850άρι για να είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.