Jump to content



Μια DSLR για τον semi-noob


Recommended Posts

Για να μη χαλάμε το thread με τις φωτογραφίες, ας το συνεχίσουμε εδώ :)

canon εχω...αλλα ειμαι ελευθερων αρχων!:p

θα προτιμουσα με κλειστα ματια την d80 απο μια 400d/450d .Σε σχεση με την 40d (ακομα και με την 30d) δεν ξερω.Και οι δυο (τρεις μαζι με τη 30d) ειναι αξιολογες μηχανουλες και απο εκει και επειτα μετραει ο φακος που θα τη συνοδευσει.

Προσωπικα , εχοντας ηδη canon(400d) αν μου ξαναδινοταν ευκαιρια απο δ80/40d θα επαιρνα για αλλαγη τη nikon.Ειναι και πιο φτηνη εξαλλου κατα πολλα ευρω.

Και σιγουρα με καποιον φακο της αρεσκειας μου.

(επειδη ο 17-135 δεν κοστιζει και 70-100Ε δες λιγο το θεμα "φακος" παραπανω.Το να διαλεξεις μια dslr ειναι το πρωτο -μικρο- βηματακι.)

Πάρε τη D80, την ήθελα, τη δοκίμαζα και πήρα canon για να σωσω μερικά ευρώ. Πάρε nikon.
Πήγα και ξαναέπαιξα με τη D80. Τελικά εύκολη ήταν, απλά ψιλοσυνήθισα την 450D που δοκίμασα πριν επειδή έπαιζα πολλή περισσότερη ώρα μαζί της.

EDIT: Πανάκριβο το Multirama, τουλάχιστον 50€ πιο ακριβό το ίδιο προϊόν απ' ό,τι στο e-shop :fist:

Κοίταξε και εδω http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=37

Θα συμφωνήσω με τον NTG οτι στην σύγκριση d80 με 400d/450d, πας με κλειστά μάτια στην d80.

Προσωπικά οταν βρέθηκα στο δίλημμα d80 ή 30d διάλεξα την canon.

Εννοείτε οτι ολα τα λεφτά ειναι ο φακός... αλλα αυτο θα το καταλάβεις αφου βγάλεις μερικες χιλιάδες φωτογραφίες....

Η διαφορά στην ποιότητα των φωτογραφιών που ειδα αλλάζοντας τον canon 17-85 is με τον 24-70L2.8 ηταν πέρα απο οτι μπορούσα να φανταστώ:worship:

Η οξύτητα, το κοντραστ, μηδενικές παραμορφώσεις, απουσια χρωματικών παραμορφώσεων στο wide.

Αντιθέτως η διαφορά στην ποιότητα των φωτογραφιών μεταξι 30d και 40d περνα σχεδόν απαρατήρητη.

Πιστεύω οτι θα πρέπει να διαλέξεις σύστημα φακών canon-nikon και οχι τοσο μοντέλα φωτογραφικών μηχανων

EDIT

Εδω ειναι ενα row με τον 17-85 και 30d

http://rapidshare.com/files/129959984/045.CR2.html

Και εδω με 24-70 και 40d

http://rapidshare.com/files/129959982/_MG_0121.CR2.html

Έχουν μια διαφορά στο διάφραγμα αλλά μπορεί να γίνει σύγκριση

ps. την διαφορα κανει ο φακος ουσιαστικα.

Στο οποιο συστημα φακων υπερτερει η κανον, αρα παιρνεις κανον.:p
Link to comment
Share on other sites

εχω την d80 με τον 17-135. θεμα συγκρισης με τα μοντελα που

αναφερεις δε τιθεται, νομιζω το ειδες και εσυ απο τις απαντησεις των παιδιων.

Οσο για τον 17-135 πιστευω οτι δεν ειναι τοσο μαπα, ενω παραλληλα καλυπτει ενα μεγαλο φωτογραφικο ευρος.

μεταξυ σοβαρου και αστειου παραθετω και την αποψη μου για τις κανον οπως ειχε ειπωθει πριν 4 χρονια εδω στο λαμπη:

....ενω αντι8ετος κατ'εξοχιν εταιριες οπως Nikon, Pentax, Minolta, Olympus, με οχι τοσο καλο μαρκετιν στην ελλαδα εχουν σχεδον χαντακωθει απο την....sony & canon οι οποιες στην τελικη φτιαχνουν και τοστιερες, ενω οι αλλες που προανεφερα ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ ασχολιοτουσαν σχεδον μονο με τις φωτογραφικες. ...

Link to comment
Share on other sites

Λιγο υπερβολικη τη βρισκω την αποψη σου (την πριν 4 χρονια).

Δεν νομιζω να στερειτε τεχνογνωσιας η canon.Kαι η σονυ πλεον "ειναι" konica minolta.

Δεν νομιζω να την αγορασε για εχτρα βοηθεια στις τοστιερες.

(θεωρω λιγο ακυρο να κρινουμε την αρτιοtητα ενος μοντελου απο την εξειδικευση της εταιριας)

@racer

Οσων αφορα τον 18-135 σιγουρα δεν ειναι μαπα(δεν ξερω αν φανηκε κατι τετοιο απο τα λεγομενα).

Θα τον προτιμουσα απο οποιαδηποτε αλλο φακο κιτ ,ακομα και με τον 17-85mm f4-5.6 is με την canon.

Θα ελεγα ομως οτι καλυπτει μεγαλο εστιακο ευρος και οχι φωτογραφικο.

(απλα επειδη στοιχιζει καμποσο~300Ε (και προσωπικα δε με καλυπτει) θα κοιτουσα καποιον αλλον φακο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το να μπαίνει canon και sony στο ίδιο τσουβάλι ως προς τη παράδοση στις φωτογραφικές μηχανές το θεωρώ εντελώς άστοχο…

Η cannon έχει εμπειρία στους φακούς πάνω από μισό αιώνα τώρα..

Πέρα από αυτά, στη σημερινή εποχή που τα πάντα φτιάχνονται παντού δεν έχει νόημα να μένει κανείς προσκολλημένος σε μάρκες.

Ακόμα γενικότερα δε ξερώ αν μπορεί να χαρακτηριστεί οποιοσδήποτε φακός για DSLR «μάπα» στα χεριά ενός νέου χρηστή.

Πιστεύω ότι πρώτο λόγο θα πρέπει να έχει η σχέση χαρακτηριστικών/τιμής κι ας μη δείχνουν αυτά που μπορεί να ξεχωρίσει ένα έμπειρο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να πω κάποια πράγματα που έχω δει μέχρι στιγμής:

- Δε θα έχω πάντα τη δυνατότητα να φτιάχνω ρυθμίσεις. Έχω την εντύπωση ότι το auto της 450D είναι καλύτερο από της D80.

- Οι φωτογραφίες που έχω τραβήξει με την 450D μου αρέσουν περισσότερο από τις αντίστοιχες με τη D80. Οι φωτογραφίες της D80 κάπως "κιτρινίζουν".. Ίσως και να έχει σχέση με το wb, να ξαναπώ ότι δεν τις έχω ψάξει και πολύ :o

- Η Canon είναι ένα κλικ πιο εύκολη στο σετάρισμα, αλλά η D80 έχει πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής και κάθεται καλύτερα στο χέρι μου.

- Η Canon είναι αρκετά πιο ελαφριά από τη D80, αλλά ίσως φταίει ο 18-135 της δεύτερης.

- Έχω την εντύπωση ότι το flash της 450 είναι καλύτερο από της D80

ΓΙΑΤΡΕΕΕΕΕ έχω τρελαθεί :confused::confused:

Θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες και από τις 2 μηχανές :)

Link to comment
Share on other sites

Α, ξέχασα και ένα από τα πιο σημαντικά. Το ματάκι της Canon είναι ένα τίποτα μπροστά σε αυτό της Nikon :D

Αν λες γι' αυτό, λέω ότι το viewfinder της Nikon είναι πολύ καλύτερο από της Canon. Πιο μεγάλο, πιο φωτεινό, και έχει και τις ενδείξεις από κάτω :D

Link to comment
Share on other sites

τις ρυθμισεις θα τις μαθεις οποια και να παρεις.

Στα πρωτα κλικ μαθαινονται.Εξαλλου μονο διαφραγμα* και iso ειναι τα σημαντικα.(ιδιως αν παιζεις σε raw.)

Για το WB εχουν και οι δυο τοσες ρυθμισεις που ειναι αδυνατο να μη δε βρεις ρυθμιση της αρεσκειας σου.Ποσο μαλλον οταν μαθεις το custom WB ..

(και παλι αν παιζεις raw δεν σε ενδιαφερει)

Για την ποιοτητα καλα κανεις και ασχολησε ...τωρα .Αν και μετα απο κοντα δυο χρονια συμβιωσης,περισσοτερο με ενοχλει που δεν εχω καποιο συγκεκριμενο εξοπλισμο παρα για για την υποδεεστερη ποιοτητα της canon εναντι της nikon(μεταξυ αυτων των μηχανων).

ΤΟ πιο σημαντικο που πρεπει να προσεξεις(και εγω δεν το πολυεδωσα σημασια), ειναι οτι αν μιλαμε για nikon με τον 18-135 VS canon με τον 18-55mm f3,5-5,6 προσθεσε καμποσα κιλα ακομα στο ζυγι υπερ της νικον.

Αν εχω μια φορα ενσταση για τον 18-135(της νικον) για τον canon ....απλα το αφηνω ασχολιαστο.

PS.1

*Σε ελαχιστες περιπτωσεις αντικαθιστας τη λεξη "διαφραγμα" με τη λεξη "κλειστρο" και εισαι κομπλε.

PS.2

Ψιλοαχρηστη πληροφορια αλλα οφειλω να το πω.

Το onborard flash ψιλοαχρηστο ειναι και το θεωρω χρησιμο μονο για fill in καταστασεις.

Και αναφερομαι σε ολες της μηχανες εκτος απο εκεινες στις οποιες ειναι αποσπωμενο και μπορει να πολλαπλασιαζεται (x2 ,χ3 ,χ4) ωστε να μπορω να τα τοποθετησω κατα βουλησιν: p

P.S3

Να σαι χαρουμενος που βγαινει η d90 και μπορεις να παρεις την d80 σε τετοια τιμη.

Οποιαδηποτε παραπανω ενασχοληση με d80 w/ 18-135 Vs 450d w/ 18-55 μονο αστεια μπορει να χαρακτηρισθει και πλησιαζει αρκετα τα ορια του spamming: )

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χωρίς να θέλω να καπηλευτώ το νήμα του racer, πείτε μου τη γνώμη σας για αυτό το κιτάκι... Είμαι εντελώς άσχετος από dslr αλλά θα ήθελα να ξεκινήσω και έχει καλή τιμούλα απ' ότι βλέπω(και άτοκες:D). Η χρήση αρχικά θα είναι... all around (εκμάθηση για 1-2 χρονάκια)!

Link to comment
Share on other sites

PS.2

Ψιλοαχρηστη πληροφορια αλλα οφειλω να το πω.

Το onborard flash ψιλοαχρηστο ειναι και το θεωρω χρησιμο μονο για fill in καταστασεις.

Και αναφερομαι σε ολες της μηχανες εκτος απο εκεινες στις οποιες ειναι αποσπωμενο και μπορει να πολλαπλασιαζεται (x2 ,χ3 ,χ4) ωστε να μπορω να τα τοποθετησω κατα βουλησιν: p

To flash βολευει υπερβολικα στην εστειαση σκοτεινων σημειων της φωτο. Δεν ειναι τοσο αχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις τις ριπες που κανει???

Αν ναι μεχρι εκει καλα...Απο εκει και επειτα δεν με βοηθαει.:p

@biker

Συμπαθητικο..θα προτιμουσα ομως ή καποιο φτηνοτερο (μιας και ειναι για εκμαθηση) ή καποιο κιτακι d80 (ή με τον 18-55 ή με τον 18-135.) ωστε μελλοντικα με μια αλλαγη φακου να εχεις μια πολυ καλη μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.