Jump to content



ProCeed vs Leon vs Auris vs Civic


kallileo

Recommended Posts

Πάντως τα καυσαέρια είτε είναι 2.5l straight 4 είτε straight 6 είτε V6,V8 κτλπ τα ίδια καυσαέρια θα πάνε στις τουρμπίνες αφού πάντα ο όγκος των θαλάμων στο σύνολο θα είναι ίδιος

ναι στην ιδια σελιδα ειμαστε, απλως αν παρεις 4κυλινδρο μην πας να του πεταξεις 2 turbo, αν ειναι πετα τα στο χαμογελο του παιδιου. :D Ακομα και στην υπερμετρη για τετρακυλινδρο χωρητικοτητα να πας, 2.5L k παλί...1200cc/turbo..αντε καμια 2αρα να γυρισει, παρα πανω θα λιωςσεις στο περιμενε μεχρι να ανοιξει. Θυμαμαι κατι ξυραφια 3κυλινδρα charade gtti που με 2αρα το 96 σηκωνανε 160 αλογα στο λιτρο ολα πανω απτις 4000 :p

καλημερα κ καλη εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Για το ceed και εγω το σκεπτόμουν αλλά διάβασα για κάποια ιδιαίτερα ενοχλητικά τριξίματα στο ταμπλό και άλλαξα γνώμη. Το Leon μου αρέσει πολύ αλλά seat δε θα ξαναπέρνα. Το Auris δε μου αρέσει καθόλου αλλά φημολογείται πως είναι πολύ καλό στο δρόμο. Πάντως αυτό που λένε είναι TOYOTA εγγύηση δεν ισχύει κατεμε... 7+ με ένα suzuki ignis και το μόνο που άλλαξα είναι ένας μετρητής στροφάλου 40 euro από αντιπροσωπία με 130.000 χλμ. Αντίστοιχα μπορώ να πω και για hyundai κτλ. Καλή η TOYOTA αλλά πανάκριβη χωρίς να δικαιολογεί σε καμία τον περίπτωση το κόστος. Το Civic πριν 3 εβδομάδες το πείρα για test drive δε μου άρεσε καθόλου. Φυσικά δεν έχω εμπειρία από αυτοκίνητα απλά μοιράζομαι τις σκέψεις μου γιατί είμαι και εγώ στη φάση να πάρω αυτοκίνητο. Πάντως αν σε βοηθάει εγώ έχω καταλήξει στο ford fokus 1,6 και στο φοβερό για την τιμή του hyundai i30...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...

Για το Ceed πραγματικα το πρωτο που επεσε στο ματι μου οταν μπηκα μεσα ηταν η καπως περιεργη ποιοτητα των πλαστικων...και γω φοβαμαι μην αρχιζει να τριζει με τα απο καποιο καιρο.

Εχω ακουσει και αλλους να μην λενε καλα λογια για τα Seat. Οτι βγαζουν ψιλοπροβληματακια. Ειχες καμια τετοια εμπειρια?

Και το ι30 ειναι πλεον κατα νου. Επισης αυριο -μεθαυριο θα παμε να δουμε το Swift sport στα 1.6 και το Colt.

To ford focus 1.6 στα ποσα σου βγαινει?

Link to comment
Share on other sites

seat είχα ένα παλιό ibiza και δε προλάβαινα τα προβλήματα ούτε να το θυμάμαι δε θέλω, μπορεί να είναι αλλιώς τα πράγματα τώρα αλλά τα έχω πάρει από φόβο. Το focus μου βγαίνει γύρω στα 18000 και το i30 κοντά στα 15000. Κλείνω προς το i30 γιατί είναι 1400 109ps και γιατί σε αυτή τη τιμή τα έχει όλα και clima που θέλω. Καλό πάτημα στο δρόμο με ασφάλεια πολύ καλή ποιότητα κατασκευής από όσο μπορώ να καταλάβω και ένα πολύ όμορφο εσωτερικό με μπλε φωτισμό και 7 χρόνια εγγύηση και φτηνά service. Και τα αλλά 2 που λες καλά είναι - τουλάχιστον το swift που το έχει ένας φίλος -

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ProCeed εκδοση με το ESP, ηλιοροφη και κλιμα. Ερχεται απο τελη Δεκεβριου. 1.500 euros κοστισαν τα παραπανω. Κατα την γνωμη μου ισως και δεν αξιζε τον κοπο αλλα ο φιλος που πηρε το αμαξι πειστηκε και θα περιμενει συνολικα 2.5 μηνες για να τα παρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
...Έχε στα υπόψιν σου ότι λιγότερα άλογα δεν σημαίνει απαραίτητα μικρότερη κατανάλωση για συγκεκριμένο έργο. Στην τελευταία σεζόν του Top gear έβαλαν ένα Prius Στην πίστα και το οδήγησαν όσο πιο γρήγορα μπορούσαν, απο πίσω του το ακολουθούσε μια Μ3, το prius έκαψε περισσότερα!!!

Προσοχή παιδιά στις μούφες που μας πασσάρει το BBC. Άλλο είναι να βάζεις ένα Prius να βγάζει τα σωθικά του για να πιάσει τελικές (καραμπινάτι περίπτωση αντι-οικολογικού τρόπου οδηγήσεως) και άλλο να έχεις ένα M5 να πάει ρελαντί από πίσω του;)

Κι επειδή έχει έρθει και η δική μου ώρα για νέο αυτοκινητάκι ας ρωτήσω:

Αν με ενδιαφέρει περισσότερο η ροπή

Αν δεν θα πηγαίνω πάνω από 160

Αν το Auris το απορρίπτω εξαιτίας τούρκικης καταγωγής

Αν το Yaris το βρίσκω λίγο νεανικό/μικρό

Αν το Swift είναι χωρίς ESP.

Αν FSI και γενικά μη ατμοσφαιρικά δε θέλω

Τότε πόσο χαζό είναι να σκέφτομαι το Civic 1.4?

Αν δεν θέλω να πάω στο Σαρακάκη, τί άλλες αξιόπιστες επιλογές έχω;

Το ξέθαμα του μήνα, τελικά τι πήρες, αν πήρες;

Το ξέθαμα της χρονιάς:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.