Jump to content



ProCeed vs Leon vs Auris vs Civic


kallileo

Recommended Posts

Ψαχνουμε αμαξι για εναν φιλο τις τελευταιες μερες και γυρναμε τις αντιπροσωπιες...το θελει κυριως να πηγαινει στην δουλεια αλλα να ειναι ανετος να παει για κανα μπανιο στην Χαλκιδικη κανα Σ/Κ.

Απο αυτα που εχουμε δει και ακουσει καταληξαμε στα παραπανω 4.

ProCeed 1400cc 109PS - 15000$

Auris 1400cc 97PS - 17500$

Civic 1400cc 83PS - 19500$

Leon 1400cc 125PS - 17500$

Το ProCeed ειναι μια πολυ επιλογη με καλο κνητηρα και φοβερο design αν και δεν ειμαστε απολυτα σιγουροι για την ποιοτητα τουλαχιστο στο εσωτερικο. Το πιο φτηνο...

Auris ηταν η πρωτη και μοναδικη επιλογη αλλα μετα ειπαμε να δουμε και κανα ακομα..τελικα μπερδευτηκαμε περισσοτερο. Εχει την σφραγιδα ποιοτητας της Toyota, πολυ καλο κινητηρα και υπολειπεται στο εσωτερικο μονο απο το Honda.

Το Civic ειναι το κορυφαιο απο τα 4 σε ποιοτητα κατασκευης και design. Εχει 10 χρονια εγγυηση και 7 χρονια οδικη βοηθεια. Απιστευτο απο μεσα και ειναι και 5θυρο που μοιαζει με 3θυρο. Εχει εξαταχυτο κιβωτιο αλλα ο κινητηρας ειναι πολυ πιο αδυνατος απο τους τρεις αντιπαλους και ειναι το πιο ακριβο. Βεβαια ευχαριστιεσαι να το οδηγεις....

Το Leon ειναι το τελευταιο και πιο δυνατο. Σιγουρα ειναι φοβερο αμαξι και το πιο γρηγορο απο τα 4. Ισως ομως τα 125PS να ειναι υπερβολικα και ισως εχει αυξημενη καταναλωση. Ενα συν ειναι οτι παλι μοιαζει με 3θυρο ενω ειναι 5θυρο.

Σιγουρα και τα 4 ειναι πολυ καλα αμαξια και θα καλυψουν τον μεσο οδηγο που θελει να πηγαινει στην δουλεια του....το θεμα ειναι ομως λεπτο.

Ακουω γνωμες κυριοι....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Με βάση την χρήση που αναφέρεις μάλλον προς το Ceed θα έκλινα λόγω best value, και φτηνό καί τα αλογάκια του τα έχει και αξιόπιστο απ'όσα έχω διαβάσει.

Για την κατανάλωση του κάθε μοντέλου το έχετε ψάξει καθόλου ? (αν και δέν νομίζω να έχουν και μεγάλες διαφορές)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 20k για αυτοκίνητο 83 άλογα στο βάρος του Civic δεν τα έδινα.-

Το λατρεύω σαν αυτοκίνητο, αλλά δεν λέει κάτω από τα 1.8 του.

Ναι μαλλον αυτο ειναι πολυ αρνητικο σημειο...

Τιμες με προκαταβολη και δοσεις:

Leon 48 δοσεις: 19872

Auris 48 δοσεις: 18720

Civic 48 δοσεις: 21984 too much

Proceed 36 δοσεις: 16620

Καταναλωση πανω κατω ιδια ειναι ισως το Leon να εχει λιγο παραπανω...

Αλλο ενα ειναι και το Seat Ibiza στα 14400 αλλα οχι δεν υπαρχει και τοσο μεγαλο ενδιαφερον....

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΟΥΟΤΑ ειναι αξιοπιστο, το σιβικ μουρατο, το λεον σχετικα γρηγορο

και το σιντ το φθηνοτερο...

Πες του φιλου να παρει οποιο του κανει "κλικ" στο ματι...

Αυτος θα το οδηγει, και θα ειναι κριμα να μην του αρεσει η επιλογη του.

Αν υπαρχει η δυνατοτητα να κανει και ενα τεστ ντραιβ, θα ηταν το καλυτερο...

Εμενα μου αρεσε το μπραβο, αλλα οταν το καβαλησα...:TD:

(Το πουντο, γιατι δεν το σκεφτεται? Η το 207? )

18.000-20.000 ειναι βλακεια να σκασει για 1400, αλλα περι ορεξεος...

Θεοβαρια αυτοκινητα, και με 1,4 σερνονται... και καινε...

Link to comment
Share on other sites

To Civic έχει μακράν το καλύτερο εσωτερικό για μένα, τα Toyota τα θεωρώ πολύ πίσω (σε σχεδιασμό - υλικά μπορεί να έχουν "σχετικά" καλά).

Το Leon είναι μουντό εσωτερικά, το ProCeed είναι κι αυτό κοινότυπο, αλλά με κορυφαία υλικά για την κατηγορία τιμής του. Πραγματικά πολύ καλής ποιότητας πλαστικά κτλ. Μπορεί να είναι ποιοτικά και του Leon, αλλά δεν "φαίνονται" για ποιοτικά.

Από αξιοπιστία όλα τα ανατολίτικα που ανέφερες έχουν κορυφαία, με το ProCeed να είναι καλύτερη επιλογή λόγω αλόγων.

Σχεδιαστικά το Civic δεν το πάω, αλλά είναι κορυφαίο αμάξι - ακριβό όμως. Παίρνεις το FULL εξοπλισμένο 1.600άρι ProCeed με τα 122 άλογα, με πολύ λιγότερα λεφτά.

Από ευχαρίστηση οδήγησης θα σου πω για το Leon και το ProCeed.

Το ProCeed είναι κάπως πιο "νορμάλ" στην αίσθηση ανάρτησης, αλλά στρίβει πάρα πολύ καλά (το 1.600 έχει 225 λάστιχο). Επίσης είναι "σταθερό", μπορεί να έχει πιο μαλακιά ανάρτηση αλλά έχει απίστευτη ακαμψία. Εξαιτίας του δυνατού κινητήρα είναι σπιρτόζικο και έχει παιχνιδιάρικο κιβώτιο. Πολύ δυνατά φρένα, κοκκαλώνεις εύκολα.

Το Leon έχει πιο σφιχτή ανάρτηση, σε κάνει να νομίζεις ότι είναι πιο παιχνιδιάρικο. Κιβώτιο...μέτριο δυστυχώς, αλλά κινητήρας που σε κλωτσάει πραγματικα. Πολύ καλή δουλειά, τα 125 άλογα νομίζεις ότι είναι πολύ περισσότερα (εννοείται λόγω του turbo). Κατανάλωση μπορεί να έχεις υψηλότερη, αλλά όχι κάτι τραγικά μεγάλο.

Πραγματικά πάντως, με τα 20Κ του Honda φτάνεις στα όρια του μεγάλου Leon με τα 160 αλογα (1.800 turbo - δεν καταναλώνει ΤΟΣΟ πολύ, μη φοβάσαι, δεν ξέρω τι κάνανε. Κι αυτό "κλωτσάει" σα δαίμονας), του ProCeed με τα 122 και FULL εξοπλισμό, ενώ πλησιάζεις "επικίνδυνα" και το Auris των 125hp...

Ή διέγραψε το Civic λόγω κόστους, ή αναθεώρησε τη λίστα ;):D

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν νομιζω να σερνονται...προσωπικα εχω ενα Corolla του 2000 1.4 97PS και δεν σερνεται σε καμια περιπτωση τουλαχιστο για τα δικα μου δεδομενα...για του αδερφου ειναι αλλο θεμα....

Κανα test drive το Auris...το θεμα ειναι οτι αυτος οδηγουσε ενα αυτοματο Polo τοσο καιρο οποτε η το test drive ηταν πιο πολυ σαν μαθημα οδηγησης με ταχυτητες. Δεν καταλαβαμε και πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Kallileo Αμαξι θελετε καθαρα μεσα απο αυτα τα 4 Σωστα ?

γιατι εγω θα σου ελεγα για καποιο σαν το Suzuki Swift Sport...1600cc-125Hp..κοντα στα 16χιλιαρικα εχει...τελευταια φορα που το ειδα..

rt.i.suzuki.swift.sport.black.pool.r.r.00.60.JPG

κουκλι ειναι...

ΠΑΝΤΟΣ...Εγω θα σου ελεγα...Οποιο γουσταρεις ΠΑΡΕ..αμα δεν εισαι ανθρωπος που παιρνεις καθε μερα αυτοκινητο δεν θα παρεις το ποιο οικονομικο...αλλα αυτο που σου αρεσει.αυτο που το γουσταρεις να το οδηγεις και αυτο που εισαι ανετος μεσα..:jump1:

Η διαλογη αυτοκινητου ειναι καθαρα προσωπικο θεμα(νομιζω) εαν ρωτας ποιο να παρεις..ισως να παρεις καποιο που σε 1-2 χρονια να μην το θες..μπορει και λιγοτερο...

Δεν εχουν ολοι τα ιδια γουστα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλο και το Suzuki αλλα δεν ξερω τι λεει απο χωρους...στην κατηγορια του Yaris δεν ειναι αυτο?

Γαλλικα και Ιταλικα απορριπτονται..το ιδιο και Γερμανικα αλλα μονο λογω τιμης.

Ειναι λιγο πιο μεγαλο απο το yaris...μην φανταστεις τρελες διαφορες...

Εγω παντος το ζαχαρωνω καθε μερα..το εχει ενας στην γειτονια μου...με φιμε τζαμακι και μαυρη ζαντουλα..:inlove:

Μπορεις να πας να το δεις..και απο κοντα..:cool:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι φανατικός Hondaκιας αλλά προς θεού μην πάρει το 1.4 civic. Σε καμία περίπτωση. Προτιμότερο το ceed. Το civic όπως είπε και πιο πάνω κάποιος μόνο από 1.8 και πάνω λέει κάτι, εκτός βέβαια και αν το γκάζι είανι τελείως αδιάφορο για τον οδηγό, τότε οκ... Εγώ όταν το οδήγησα ξενέρωσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλο και το Suzuki αλλα δεν ξερω τι λεει απο χωρους...στην κατηγορια του Yaris δεν ειναι αυτο?

Γαλλικα και Ιταλικα απορριπτονται..το ιδιο και Γερμανικα αλλα μονο λογω τιμης.

Φιλε καποιο λαθος εχεις κανει...

Παρε μερικα ευρωπαικα που

ειναι κοντα στην τιμη του CEED !!!

23.000 μου πηγε το 307cc. Καμπριο οχι 1400 χοντα...

Πες του φιλου να το ψαξει καλα...

PEUGEOT 207 1.6 3d 120 PS ΜΙΚΡΟ 1587 120 16.440 (μοτερ bmw)

PEUGEOT 308 1.4 5d ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟ 1397 95 14590 (τεραστιο, ολοκαινουριο)

FIAT BRAVO 1.4 TURBO 120 PS ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟ 1368 120 15850 (τουρμπο)

FIAT GRANDE PUNTO 1.4 T 5d ΜΙΚΡΟ 1368 120 15700 (τουρμπο)

FORD FOCUS 1.4 5d ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟ 1388 80 15324 (κλασσικη αξια, μεταπωληση)

CITROEN C4 1.6 5d ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟ 1587 110 15330 (τρελο ντιζαιν)

Link to comment
Share on other sites

Πες του να βρει τον λογο που το θελει το αμαξι.

Εχει παιδια-οικογενεια? =χωρους

Που ειναι η δουλεια του. Εχει παρκινγκ? =Μεγεθος

Κανει ταξιδια? = Γκαζια

Ποσο χρονων ειναι...

κλπκλπκλπ...

Οτι και να σου λεμε ειναι μπουρδα. Αυτος τι χρειαζεται

και ποσα χρηματα ειναι το ταβανι...

Link to comment
Share on other sites

στα λεφτα σου (17500) νομιζω ειναι και το golfaki με τα 122ΗΡ

Αν και λογω καταγωγης τα εχεις ηδη απορριψει, δεν κοστιζει μια ματια στο 207/308 (1600cc) και στο bravo (1400cc 120 -150HP στο κατω και ανω ακρο του budget σου.

edit

οταν εγραφα δεν ειχε ποσταρει ο ενζο...

(αν και νομιζω γαλλια-ιταλια κοπηκαν by default και μονο η γερμανια λογω τιμης αλλα δε χανεις τιποτα να τα δεις-οδηγησεις)

Link to comment
Share on other sites

στα λεφτα σου (17500) νομιζω ειναι και το golfaki με τα 122ΗΡ

Αν και λογω καταγωγης τα εχεις ηδη απορριψει, δεν κοστιζει μια ματια στο 207/308 (1600cc) και στο bravo (1400cc 120 -150HP στο κατω και ανω ακρο του budget σου.

Τα 207 και το μπραβο, τα εχω οδηγησει,στις εκδοσεις με τα 170 αλογα.

Το 307 το ειχα 6 χρονια, και το grande punto ενας φιλος...

Δεν συγκρινονται ουτε κατα διανοια με το σιντ και το κορολα(auris)... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.