Jump to content



ASUS P5Q - Έχει κανείς άποψη?


neuromancer

Recommended Posts

Έστεισα μια P5E πριν 2-3 μήνες (αυτή με wifi - αν και το έκανα disable) με RAID1 και Win2003 Server. Μια χαρά, όλα με την πρώτη. Προφανώς δεν έβαλα ΤΙΠΟΤΑ από τα π@π@ροπρογράμματα που δίνει η ASUS. Αλήθεια, εσείς που έχετε ASUS, όλα αυτά τα utilities τα χρησιμοποιείτε? Είναι κανένα τη προκοπής?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

εντάξει ρε junior ξερουμε ότι βγάζεις σπυριά με το "μαγαζί"... LOL

150 που θέλει η ABIT είναι πολλά! Γιατί να πληρώσω 40 euro το CF που δεν θα χρειαστώ ποτέ? Τα 100-110 που θέλουν οι "σκέτες" ASUS είναι τίμια λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Kαλά ντε, μην βαράς :hehe: και η απλή P5Q μια χαρά είναι, την έχω δει με 8400 και μου θύμισε κάτι από IP35pro.FSB στον θεό! Θα σου έλεγα να την τσιμπήσεις, εκτος αν το budget σου σε παίρνει για την deluxe...

Lol και άσχετο: ίδια μέρα γραφτήκαμε στον Λάμπη ωρέ?

Link to comment
Share on other sites

O κολλητος μου πηρε πριν ενα μηνα την P5Q dlx. Με τον ηχο και το lan δεν ειχε κανενα προβλημα απο την πρωτη στιγμη σε Vista 64x. Το μονο προβλημα που ειχε ηταν ενα προβλημα/ασυμβατοτητα (δεν ξερω κι εγω ακριβως πως να το πω) που εχει η μητρικη με τη cpu του (q9450) με αποτελεσμα να δει BSOD στο πρωτο 10λεπτο λειτουργιας του PC. Aλλα αντιμετοπιστηκε ασαπ με ενα απλο upgrade του bios.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη παράξενη συμπεριφορά είναι με ενεργοποιημένο το c-state από bios.Kάποιες φορές δε μπορεί καν να μπεί στο λειτουργικό κι αν τελικά μπεί κρασάρει στα καλά του καθουμένου!Αν το απενεργοποιήσεις όλα οκ.

Με XP 64Bit κανένα πρόβλημα με Lan-ήχο..

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο είδα στο forum της asus και στα comments στο newegg, ένα συχνο πρόβλημα είναι/ήταν ότι θέλει ρύθμιση στα volt της CPU και της RAM γιατί δεν αυτορυθμίζεται (κάτι το οποίο προσωπικα (αν είναι όντως έτσι) το θεωρώ απαράδεκτο για ASUS και 2008).

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη παράξενη συμπεριφορά είναι με ενεργοποιημένο το c-state από bios.Kάποιες φορές δε μπορεί καν να μπεί στο λειτουργικό κι αν τελικά μπεί κρασάρει στα καλά του καθουμένου!Αν το απενεργοποιήσεις όλα οκ.

Τι είναι το c-state ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ το C1E Γιώργο,αλλά τα C2,C3,C4.Είναι η τελευταία επιλογή στο profile του cpu στο bios..

Ένα άρθρο είναι εδώ..

EDIT: Δεν έχει κάποιο πρόβλημα με τα ρεύματα,εκτός αν εννοείς οτι δίνει κάπως αυξημένες τιμές στα auto.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα με τα ρεύματα,εκτός αν εννοείς οτι δίνει κάπως αυξημένες τιμές στα auto.

Κάτι τέτοιο κατάλαβα κι εγώ. Θα φτάσει όμως μέχρι το BIOS για να τα βάλεις σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.