Jump to content



ASUS P5Q - Έχει κανείς άποψη?


neuromancer

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Δε μπορω να πω πως αντιμετοπισα καποιο προβλημα με τον Ε8500 και την P5Q Pro.

70C σε prime ομως δεν ειναι πολυ? Ειμαι με το δειγμα ψυχτρας της ιντελ και Ceramique.

Επισης το pc probe II μετραει οτι να ναι ωρες ωρες.... vcore=0 στιγμιαια!

Υπαρχει κανενα προβλημα με το EPU-6 και turbo mode? Το εχω βαλει στο +5% OC Και παιζει μια χαρα στα 3312 και 1106 μνημη σε φορτο.. γιατι ριχνει multi σε χ6 σε idle

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 εβδομαδες πηρα την asus p5q-e και ειναι απλα αψογη. Εχω δουλεψει με asus p5k , gigabyte p35 -ds3r και asus p5e και αυτο που εχω να πω ειναι οτι η p5q-e ειναι η πιο απροβληματιστη και σταθερη μητρικη που ειχα ποτε. Δεν της λειπει τιποτα απο "καλουδια" , ενω εχω τον q6600 στα 3.6 για 24/7 χρηση με λιγοτερο vcore απο τις υπολοιπες που ανεφερα.

Στα θετικα της οτι συνεργαζεται πολυ καλα με 4gb μνημης , κατι που αποτελουσε προβλημα με τα X38/X48.

Φανταζομαι οτι πανω-κατω το ιδιο ισχυει και με την απλη p5q , αλλωστε κυκλοφορουν modified bios που περιλαμβανουν ρυθμισεις απο p5q-deluxe οσο αφορα χρονισμους μνημης κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να πω πως αντιμετοπισα καποιο προβλημα με τον Ε8500 και την P5Q Pro.

70C σε prime ομως δεν ειναι πολυ? Ειμαι με το δειγμα ψυχτρας της ιντελ και Ceramique.

Επισης το pc probe II μετραει οτι να ναι ωρες ωρες.... vcore=0 στιγμιαια!

Υπαρχει κανενα προβλημα με το EPU-6 και turbo mode? Το εχω βαλει στο +5% OC Και παιζει μια χαρα στα 3312 και 1106 μνημη σε φορτο.. γιατι ριχνει multi σε χ6 σε idle

Δεν έχω πρόβλημα με τον Q6600 στα default και τα ρεύματα σύμφωνα με το πινακάκι που έβαλα πιο πίσω.

Δουλεύει 24/7 με τον επεξεργαστή να φολντάρει και θερμ. 50-55. (Ψύκτρα Scythe Mugen, Θερμ. δωματιου 30).

Το EPU-6 το έχω στο auto και δουλεύει κανονικά.

Όταν ο επεξεργαστής είναι σε idle ρίχνει το multi στο 6 για να καταναλώνει λιγότερο ρεύμα.

Βασικά το να ρίχνει ο επεξεργαστής το multi στο 6 δεν είναι της asus αλλά της intel.

Αμα απενεργοποιήσεις το C1E στο BIOS θα δεις ότι δεν το ρίχνει πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι πάρουν την P5Q deluxe και θέλουν να την αφήσουν στα default ας έχουν υπόψη τους αυτό το πινακάκι...

Ισχύει και για το επόμενο BIOS.

[ATTACH]31791[/ATTACH]

Το thread είναι εδώ για όσους έχουν όρεξη να διαβάζουν.

αυτό ισχύει μόνο για τις P5Q ? ή και για άλλες m/b της asus π.χ. P5E ?

Link to comment
Share on other sites

αυτό ισχύει μόνο για τις P5Q ? ή και για άλλες m/b της asus π.χ. P5E ?

Το συγκεκριμένο πινακάκι είναι για την P5Q deluxe.

Πάντως οι διαφορές στα ρεύματα πρέπει να υπάρχουν και σε άλλες μητρικές.

Και στη Rampage Formula (X48) που έχω υπάρχουν διαφορές.

Και στη Blitz Formula (P35) που είχα παλαιότερα υπήρχαν διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Εχει σκεφτει κανεις οτι αυτες οι (πολυ) αυξημενες τιμες ισως ειναι για καποιο λογο?

(It's a feature, not a bug :hehe:)

Σοβαρα τωρα... μπορει να το εχουν κανει ετσι για να παιζουν τα side-apps που εχουν φτιαξει για on-the-fly και auto O/C.

Link to comment
Share on other sites

Μια asus p5e που ειχα , εκανε overvolting στις μνημες περιπου κατα +1.2v. Αντε , εγω ετυχε και το προσεξα σε καποιο forum. Τι θα γινοταν , ομως , αν δεν το καταλαβαινα και εδινα 2.1v στις μνημες (οπως προτεινει ο κατασκευαστης) και η μητρικη εδινε τελικα 2.2v ; Δεν ειναι λιγοι οσοι πηραν τις μνημες στα χερια ...

Link to comment
Share on other sites

Μια asus p5e που ειχα , εκανε overvolting στις μνημες περιπου κατα +1.2v. Αντε , εγω ετυχε και το προσεξα σε καποιο forum. Τι θα γινοταν , ομως , αν δεν το καταλαβαινα και εδινα 2.1v στις μνημες (οπως προτεινει ο κατασκευαστης) και η μητρικη εδινε τελικα 2.2v ; Δεν ειναι λιγοι οσοι πηραν τις μνημες στα χερια ...

Μπερδεψες λιγο τους αριθμους... more info plz

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο...

και απο που μπορούμε να δούμε τι Volt δίνει η μητρική στις μνήμες ? εγώ έδωσα απο bios 2.1v όπως λέει ο κατασκευαστής αλλά στο everest μου λέει 1.8v αυτό τι είναι ? κοιτάω στο σωστό μέρος του everest αν κάνει αυτό για αυτή την δουλειά ? <a  href=%7Boption%7Dhttp://img507.imageshack.us/img507/8863/everestno1.th.jpg' alt='everestno1.th.jpg'>

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη σίγουρη λύση για να δεις αν μία μητρική κάνει overvolting είναι το πολύμετρο. Όλα τα άλλα (μετρήσεις από software) είναι ανακριβείς μετρήσεις...

Και το παλικάρι στο XS με πολύμετρο διαπίστωσε το overvolting στη P5Q DLX.

Link to comment
Share on other sites

και θα παρεις τις μνημες στα χερια με 2.2? +0.1v?

το 80% των μητρικων το κανει αυτο... Εισαι υπερβολικος:...:

Κατσε διαβασε λιγο τα ξενα forums και θα δεις αν ειμαι υπερβολικος η' οχι. Αν οι μνημες σου εχουν micron τσιπακια ακομη και μικρη αυξηση στην ταση ελαττωνει τον χρονο ζωης.

Ολες οι μητρικες παιζουν στα ρευματα αλλα οχι τοσο πολυ. Για παραδειγμα μια gigabyte p35 -ds4 που ειχα εκανε ovelvolting +0.02-0.03v περιπου , που το δεχεσαι ως στατιστικο σφαλμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.