Jump to content



ASUS P5Q - Έχει κανείς άποψη?


neuromancer

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Θα σου πρότεινα την pro και αυτό για 2 λόγους. Η απλή p5q έχει άσχημο layout για floppy και τροφοδοσία και η ψήκτρα του chipset Βράζει κυριολεκτικά άμα έχεις υδρόψυξη. Έχω αναγκαστεί να βάλω ένα 80άρη σε χαμηλές στροφές διαγώνια και πάνω απο το chipset και είμαι περίπου στους 45-49 βαθμούς στο κέντρο της ψήκτρας πλέον. Τα ψηκτράκια για τα mosfet είναι ΟΚ. Είμαι με 390 FSB στα 3,72 με ένα 7200 και 1,36 τάση. Για τα χρήματα που έχουν νομίζω είναι μια χαρά μητρικές

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι δεν παιζει στο πλαισιο ρε γμτ... θα κανω την παραγγελεια μεσω ιντερνετ και δε θελω να τρεχω δεξια αριστερα για καθε παρτ.

Ουτος ή αλλως το μηχανημα θα ειναι εντελως στοκ οποτε δε νομιζω να υπαρξει θεμα θερμοκρασιων.

Εχει κανεις εμπειρια με τις Xtreem Dark DDR2 1066?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=981435

Αυτες λεω να παρω, αλλα φοβαμαι τιποτα ασυμβατοτητες...

τα 2,3 με 2,4V τα δινει η Asus?

Link to comment
Share on other sites

Δίνει νομίζω μέχρι 3, θα σιγουρευτώ το απόγευμα. Και default να είσαι πάλι ψήνεται το chipset! Απλά δεν την παλέυει χωρίς ροή αέρα με τίποτα, η θα βάλεις αερόψηκτρα που θα πετάει αέρα προς όλες τις κατευθύνσεις όπως η μαμά ή πρέπει να βάλει έξτρα ανεμιστήρα. Όσο ζέστη γλιτώνεις απο τον 45άρη επεξεργαστή την βγάζει το chipset:hehe:

Να φανταστείς στην αρχή το είχα χωρίς αέρα και βάραγε κάτι 58άρια, μετά έβαλα ένα 4άρη ακριβώς απο πάνω του και έπεσε περίπου 4 βαθμούς μετά έβαλα ένα 80άρη να ρίχνει απο πάνω και πλάι. Θες οπωσδήποτε απο το πλάι γιατί η ψήκτρα είναι κατασκευασμένη σε επίπεδα οπότε αμα βάλεις απο πάνω δεν ψήχεις αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή η NB μου στην DFI της υπογραφής έχει 54C idle. Το χειμώνα πέφτει στους 47. Σε load πρέπει να πάει πάνω απο 65. Ειναι σκέτη με παθητική ψύκτρα αλουμινίου. Της είχα βάλει ένα custom 4άρι fan πάνω αλλά δεν έκανε ουσιαστική διαφορά. Δεν κλοκάρω οπότε την αφησα να ...βράζει στο ζουμί της.

Αυτό που λες για την Pro έχει βάση. Στη σκέτη δύσκολα θα στεραιώσεις fan πάνω στη μοδάτη ψύκτρα του NB. Και με το Zalman CPU fan που φυσάει προς τα πίσω δεν θα έχω και καλή ροή τριγύρω.

Το πλαίσιο ναι, εχει μόνο τη μοδάτη -όχι Pro. Για e-shop δυσκολεύομαι λίγο για mobo. Θα μου στείλουν καμμιά σκισμένη από o/c και άντε να αποδείξεις μετά ότι δεν είσαι ελέφαντας.... Δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο Chris

O κολλητος μου πηρε πριν ενα μηνα την P5Q dlx. Με τον ηχο και το lan δεν ειχε κανενα προβλημα απο την πρωτη στιγμη σε Vista 64x. Το μονο προβλημα που ειχε ηταν ενα προβλημα/ασυμβατοτητα (δεν ξερω κι εγω ακριβως πως να το πω) που εχει η μητρικη με τη cpu του (q9450) με αποτελεσμα να δει BSOD στο πρωτο 10λεπτο λειτουργιας του PC. Aλλα αντιμετοπιστηκε ασαπ με ενα απλο upgrade του bios.

Για πες περισσότερα καθώς με ενδιαφέρει άμεσα το σετάκι P5Q deluxe + Q9450 & για oc

Soc

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλες η mobo με το αρχικά περασμένο bios δεν δέχονται πολλούς επεξεργαστές.

Δέν είναι τίποτα, απλά φροντίζεις απο πρίν να έχεις κατεβάσει το τελευταίο...

(Και εγώ φίλος τους είμαι)

Έτσι και η ASUS P5K-E/WIFI-AP για να δεχθεί τον 8400 της κάναμε το ίδιο.

Δέν είναι πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που λές δεν ισχύει φίλε μου.Αν δείς κι εδώ υποστηρίζονται κανονικά όλοι οι επεξεργαστές.Αυτό το πρόβλημα υπάρχει σε προηγούμενες μητρικές οι οποίες ήθελαν Update για να "δούν" μεταγενέστερους επεξεργαστές.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 15 χρόνια μπορεί και να έπαιζα με αυτά αλλα τώρα σε καμμιά περίπτωση. Θέλω να τρέξει για να κάνω τη δουλειά μου. Και στο κάτω κάτω γιατί να πληρώσω το όνομα της ASUS αν είναι να περιμένω να βρώ bios από δώ κι από εκεί... επειδή η ASUS είναι ανίκανη ή αδιαφορεί για τους πελάτες της. Ξαναέψαξα το θέμα ASUS πριν 1.5 χρόνο. Μετα λυπης διαπιστώνω ότι δεν άλλαξε απολύτως τίποτε.

Δεν έχω πρόβλημα να flashάρω το bios - απλά το θέλω official από την asus και στην ώρα του.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι πάρουν την P5Q deluxe και θέλουν να την αφήσουν στα default ας έχουν υπόψη τους αυτό το πινακάκι...

Ισχύει και για το επόμενο BIOS.

[ATTACH]31791[/ATTACH]

Το thread είναι εδώ για όσους έχουν όρεξη να διαβάζουν.

Δηλαδη για default καταστασεις να τα βαλουμε manualy 1,22/1,52/1,16 ???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.