Jump to content



ASUS P5Q - Έχει κανείς άποψη?


neuromancer

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Αν θα σαλέψει σωστά και με τη μία ή θα φάω τα νιάτα μου (και την ομορφιά μου) στο support forum της ASUS ψάχνοντας το σωστό BIOS και αν θα κάνω upgrate ή downgrate. Ελπίζω να έγινα αντιληπτός. Δεν κλοκάρω (ίσως πειραματικά προς το τέλος της καριέρας του εκάστοτε PCιού) δεν σκοπεύω για SLI/CF, wifi, 802 και τέτοια δεν έχω, μόνο το RAID θέλω οπωσδήποτε, ήχο και lan.

@overclockerd

Τις σύγκρινα στην ASUS, side-by-side. Ολόιδιες είναι. Διαφέρουν στο ψευδο-CF που έχει η μία (ενώ η άλλη έχει ένα PCI περισσότερο) και στη θέση της τροφοδοσίας (με κέρδος ένα PCIe 1x). A!!! η σκέτη έχει και φανταχτερές ψύκτρες εμπνευσμένες λέει (η ASUS) από ...φτερά και πούπουλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θα σαλέψει σωστά και με τη μία ή θα φάω τα νιάτα μου (και την ομορφιά μου) στο support forum της ASUS ψάχνοντας το σωστό BIOS και αν θα κάνω upgrate ή downgrate. Ελπίζω να έγινα αντιληπτός. Δεν κλοκάρω (ίσως πειραματικά προς το τέλος της καριέρας του εκάστοτε PCιού) δεν σκοπεύω για SLI/CF, wifi, 802 και τέτοια δεν έχω, μόνο το RAID θέλω οπωσδήποτε, ήχο και lan.

@overclockerd

Τις σύγκρινα στην ASUS, side-by-side. Ολόιδιες είναι. Διαφέρουν στο ψευδο-CF που έχει η μία (ενώ η άλλη έχει ένα PCI περισσότερο) και στη θέση της τροφοδοσίας (με κέρδος ένα PCIe 1x). A!!! η σκέτη έχει και φανταχτερές ψύκτρες εμπνευσμένες λέει (η ASUS) από ...φτερά και πούπουλα.

Σε ολά οσά ζητάς θα είσαι καλύμμενος,οποιά απο τις δύο και αν πάρεις! ακόμη και κλόκια αμα σκεφτόσουν, μιά χαρά θα ήσουν(εώς ένα λογίκο σήμειο βέβαια!):bigsmile:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ώριμα για 8x540 ? Γιατί έχω την εντύπωση ότι η ASUS προτειμά να ωγάζει νέες μητρικές απ'το να διορθώνει BIOS. Τουλάχιστον αυτό φαίνεται στα forum της. Όπως είπα δεν πρόκειται να κλοκάρω. Με ενδιαφέρει να παίζουν όλα όπως προβλέπεται.

Τι είναι το pl10 ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν λίγο τελείωσα το στήσιμο ενός συστήματος με P5Q dlx

μου φάνηκε λίγο χαμηλό το bandwidth στις μνήμες με όλα στοκ (εκτός απο συχνότητα/timmings φυσικά) αλλά δε με ενδιέφερε να το ψάξω

με το στοκ βιος την άφησα και δεν είχα κανένα πρόβλημα

πολύ καλή πρώτη εντύπωση

(κλασσική άσους βέβαια....να ανοίγεις το soundmax και να τραβάς μλκία απο την ευχρηστία του....)

soundMAX_gui2.jpg

Link to comment
Share on other sites

εννοει να κανεις update bios και να ψοφαει το mobo

Μη μου το χαλάς τώρα, πάνω που σχεδόν το αποφάσισα. Έτσι έπαθα με μια P5B και γι αυτό και το παρόν thread.

@Teodor_ch

Υποτείθεται ότι πολλές ASUS έχουν άθλιο ήχο. Έστρωσαν τα πράγματα? 'Η μιλάς για το λογισμικό μόνο?

Το P5Q Deluxe έχει διπλό BIOS επάνω.

Οι δύο που λέω στο πρώτο post δεν πρέπει να έχουν διπλό ΒΙΟS όμως.....

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος P5Q με 0907 BIOS,σταθερη MoBo και ειμαι με 450fsb σε Q6600,τις μνημες τις εχω φτασει στα 1200 και ηταν OK αν εξαιρεσεις τις θερμοκρασιες :...: ,για το LAN θα συνιστουσα να δεις τα forums της ASUS νομιζω οτι παρουσιαζεται προβλημα με drivers και Vista 64bita.Ο μοναδικος λογος που θα πηγαινα σε κατι καλυτερο της σειρας P45 θα ηταν η υπαρξη heatpipes αν και δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι κανουν καποια διαφορα :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κόλπο με το ExpressGate μπορεί να εξηγήσει κανείς τι κάνει? Αν κατάλαβα καλά θέλει τους δίσκους σε IDE για να παίξει? Άρα με RAID που θέλω δεν θα το έχω....

Έριξα μια ματιά στο forum της ASUS για τις P5Q.... τα ίδια σκ@τ@ όπως 1.5 χρονο πριν με την P5B. Γκρίνια, γκρίνια και πάλι γκρίνια... όχι έτσι το RAID, όχι αλλιώς το LAN σε 64bit OS, τα ίδια Παντελάκι μου τα ίδια Παντελή μου (γιορτάζει κιόλας σήμερα.. ;-). Την έφαγα τη μία μέρα already με βλακίες... αυτά που θέλω να αποφύγω...

Καμμιά άλλη πρόταση σε P45 με τα βασικά? (LAN, ήχο, RAID)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.