Jump to content



Μια μικρή βοήθεια για επιλογή GPU


iterator

Recommended Posts

Χαιρετώ όλους τους Labίτες.

Το σύστημα μου αποτελείται από: Athlon 3500+ , 1GB DDR και μια x800gto που θέλω να ξεφορτωθώ γιατί δεν πάει βήμα.

Μετά από έρευνα έχω καταλήξει στις 3 παρακάτω:

1) POINT-OF-VIEW GF9600GSO στα 95€

2) POINT-OF-VIEW GF9600GT στα 109€

3) TwinTech 9800 GT στα 119€

Ποια πιστεύετε πως είναι η ιδανική επιλογή για το σύστημα μου καθώς δε θέλω να δώσω παραπάνω χρήματα για κάποια που δε θα αποδίδει τα μέγιστα λόγω παλαιότητας επεξεργαστή;

Επίσης οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή αρκεί να είναι μέχρι 120€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους ασχοληθούν να με βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Η 9800 θα περιορίζεται περισσότερο από τις άλλες 2 λόγω επεξεργαστή, αλλά είναι τόσο μικρή η διαφορά σε τιμή που δεν αξίζουν οι άλλες. Ούτως ή άλλως καλύτερα θα αποδίδει απ'αυτές ανεξάρτητα αν θα μπορούσε και καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

πες μου, για να καταλαβω τις προθεσεις σου, σκεφτεσαι να μεινεις με αυτο το συστημα πολυ καιρο? η σκεφτεσαι καποια στιγμη να αναβαθμιστεις?

αν σκεφτεσαι το πρωτο, εγω θα προτεινα να δωσεις ακομα λιγοτερα λεφτα και να παρεις αυτην:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513348 και καποια στιγμη να παρεις ενα νεο pc. ουτως η αλλως, το cpu ειναι πολυ αδυνατο για τετοιες καρτες, οποτε μικρη διαφορα θα κανει.

αν ομως σκεφτεσαι να του κανεις αναβαθμιση, αρχιζοντας απο την καρτα, θα προτεινα κι εγω 9800.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Μάλλον με τον καινούριο χρόνο θα έρθει και μια αναβάθμιση στα υπόλοιπα γιατί πολύ πίσω μείναμε.

Οπότε θα πάω για την 9800 παρόλο που δε θα αποδίδει με το μπρίκι που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Τι τροφοδοτικό έχεις?? το κοίταξες γιατί μπορεί να μην την σηκώνει. πάντως, και εγώ την 9800 θα έπαιρνα, καθώς με την αναβάθμιση που σκέφτεσαι στο τέλος του χρόνου, θα είναι ακόμα χρήσιμη, ενώ οι άλλες, μπορεί και να μην είναι.

μια και το θυμήθηκα, η http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513348

είναι μάπα, καθώς στο site της asus λέει ότι έχει ddr2 στα 1000!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την πήρα. Μέχρι τώρα αρκετά ευχαριστημένος παρόλο που φρενάρεται από τη CPU.

Όταν με το καλό αναβαθμίσω και το υπόλοιπο σύστημα θα απολαύσω τις πλήρεις δυνατότητες της.

Και πάλι σας ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα στα 55nm. Το τσιπ αυτό είναι το δεύτερο τσιπ 55nm της σειράς 9ΧΧΧ μετά την 9800gtx+. Σιγά σιγά όλη η σειρά καρτών γραφικών της nvidia θα περάσει στα 55nm.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.