Jump to content



Δικαιώματα καταναλωτή


JdCZT

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς αν είναι νόμιμο να σου χρεώνουν την πιστωτική πριν σου αποστείλουν το προϊόν;

Έχω παραγγείλει εδώ και 20 ημέρες περίπου ένα προϊόν από ηλεκτρονικό κατάστημα (gr), το οποίο ήταν κατόπιν παραγγελίας.

Η χρέωση έγινε αμέσως, αλλά δεν έχω καμία ενημέρωση ακόμα για το αν προϊόν. Είχα επικοινωνήσει μαζί τους την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπαν ότι θα κάνει 15-18 μέρες να παραλάβουν.

Θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο να δω τι γίνεται, αλλά είναι λογικό να μου έχουν χρεώσει την κάρτα από την πρώτη μέρα;

Στο amazon μου χρεώνουν την κάρτα την ημέρα που κάνουν την αποστολή. Θα μου πείτε τώρα συγκρίνω την λούτσα με την βούρτσα...:p

Link to comment
Share on other sites

Είναι απολύτως λογικό.

Γιατί φαντάσου να παραγγέλνανε 100 άτομα και στο τέλος να λέγανε όλοι ότι δε το θέλουν!!!Θα τους έμεναν.

Οπότε σε χρεώνουν από την αρχή και όταν είναι στο στέλνουν.

Και άμα τελικά το μετανιώσεις σου κάνουν refund τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Από τη μια είναι λογικό, από την άλλη οι 15-18 μέρες είναι λίγο υπερβολικός χρόνος αναμονής. Αν σέβονται τον εαυτό τους και τους πελάτες μπορούν να επικοινωνήσουν και να σε ρωτήσουν αν θέλεις όντως να περιμένεις 20 μέρες πριν χρεώσουν την κάρτα. Εύχομαι να παραλάβεις εμπρόθεσμα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα μαζί τους. Μου είπαν ότι έχουν στείλει αίτημα στη Νίκον (ένα φακό έχω παραγγείλει), αλλά ακόμα δεν έχουν καμία ενημέρωση. Με λίγα λόγια, δεν έχουν ιδέα πότε θα παραλάβουν...

Sent from outer space using tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, καλησπέρα, τις γνώσεις σας.

Προιον τεχνολογιας αγορασμένο πριν απο 1 χρονο και μερικους μηνες με 3ετη εγγυηση, τα επαιξε, εχει καταργηθει το μοντελο, δεν υπαρχει λοιπον δυνατοτητα αντικαταστασης με ακριβως το ιδιο.

Το κατάστημα απο το οποιο αγοραστηκε προτεινε (ή καλυτερα αυτο συμφωνα με αυτους ειναι προταση απο την αντιπροσωπεια, συμφωνα με το μαγαζι η αντιπροσωπεία καθορίζει το πως και το γιατι απο εδω και περα και το καταστημα "εκτελει") αντικατασταση με ομοιο προιον σημαντικα - για μενα τουλαχιστον - μικροτερης χρηματικης αξιας.

Επειδή σημερα περασα απο το συγκεκριμενο καταστημα, συμφωνα με αυτους η αντικατασταση της καρτας εχει "πιστωθει" απο την αντιπροσωπεια (=η αξια της σημερα) οπως φαινεται με αξια μείωμένη κατα 15%.

Εχω διαβασει και τον 2155/1994 (αρθρο 5, παραγραφος 5) αλλα δεν ξερω ποιος εχει - αν εχει - το δικαιωμα να μειωσει την αρχικη αξια και με βαση ποιους συντελεστες/πινακες/κανονες. Συμφωνα με το μαγαζι το καθοριζει ο ιδιος ο κατασκευαστης.

Τα φωτα σας σε πρωτη φαση για να δω πως θα κινηθώ.

Ευχαριστω προκαταβολικά.

ΥΓ: σε αυτη την φαση παραλείπω λεπτομερειες οπως επωνυμια, προιον κλπ δεν εχουν σημασια, όχι σε αυτή την φαση τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Η πίστωση είναι αντίστοιχη με τη τελευταία τιμή του προϊόντος στο μαγαζί πριν αποσυρθεί.

Oχι τουλαχιστον συμφωνα με το ιδιο μαγαζι. Η πίστωση ειναι απο την αντιπροσωπεια (το εγγραφο με την συγκεκριμενη τιμη απο την ιδια την αντιπροσωπεια δεν ειχαν κανενα προβλημα να μου το δειξουν). Με τι κανονες, συντελεστες, λογικη δεν εχω ιδέα. Οπως και οποιαδήποτε προταση αντικαταστασης με αλλο/α συγκεκριμενο/α προιον/ντα αξιας ίσης ή στο περιπου με την μειωμένη, οπως αυτο/α που ηδη προτειναν, "ερχεται" κατευθειαν απο την αντιπροσωπεία. Ισως η τελευταία τιμή της αντιπροσωπειας του συγκεκριμενου προιόντος? Δεν ξερω...

Ξεκαθαρίζω οτι δεν εξεταζω το τι και αν με συμφερει ή οχι (αυτο ειναι αυτονοητο), με ενδιαφερει στην πραγματικοτητα να ξερω τους πραγματικους κανονες. Αν λοιπον αυτο ειναι που ισχύει (η μειωμενη τιμη) δεν εχω προβλημα να το αποδεχτω, αρκει να μην προσπαθει καποιος να με πιασει κώτσο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=58]Freedom[/MENTION]

Καταρχην...

Βαση ελληνικης νομοθεσιας, υπευθυνος/αρμοδιος/υπολογος, για την παροχη εγγυησης ενος προιοντος, ειναι ο τελικος πωλητης και μονο αυτος

βλεπε, παρ.3 άρθρ.6 Ν.3587/2007,ΦΕΚ Α 152/10.7.2007

Συνεπως το αν η αντιπροσωπεια εχει πει το οτιδηποτε στο καταστημα απο οπου εσυ αγορασες το προιον, αυτο εσενα σε αφηνει παγερα αδιαφορο.

Εσυ εχεις να κανεις με το μαγαζι απο οπου και αγορασες το προιον και μονο

Στο θεμα της μειωσης τιμης για λεπτομεριες επακριβως, καλο θα ειναι να μας πει καποιος νομικος ( [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION])

Στον νομο που κοιταξες, υπαρχει και η τροποποιηση του, ο 3043/2002 και ο 3587/2007

Για τι προιον μιλαμε ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Προϊον εντος εγγυησης, με ονομαστικη απόδειξη σε ονομα αλλου απο αυτο του τελευταιου κατοχου, χαλαει. Το καταστημα κοπτεται οτι δεν μπορει να αντικαταστασει/αποζημιώσει κανενα αλλο εκτος απο αυτον που φαινεται αγοραστης στην αποδειξη.

Ισχυει ή αρλουμπες; Γιατι δηλαδη αν ειναι να αγοραζει καποιος 2ο χερι πραγματα ειναι σαν να αγοραζει εκτος εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5087]CrazyAnt[/MENTION], Τρελλομέρμυγκα, καταρχήν ευχαριστω για τον χρόνο σου. ;)

Ας θεωρηθει λήξαν, θα το "λυσω" διαφορετικα το θέμα.

Αν θέλεις, ενημέρωσε και εδώ τι έχεις κατά νου ή τι αποτέλεσμα έφερε. Στην πράξη πάντως, αν στο αντικαθιστούν με προϊόν (καινούριο ή επισκευασμένο) με ίδια ή ανώτερα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι νόμιμοι και είναι απόλυτα θεμιτό. Αν εσύ αρνηθείς και ζητήσεις πιστωτικό, τότε το ποσό είναι θέμα διαπραγμάτευσης μεταξύ σας. Δεν υποχρεούνται να σου πιστώσουν το αρχικό ποσό.

[This Is Why We Can’t Have Nice Things]

Παλιότερα το έκαναν πχ στο Πλαίσο, με αποτέλεσμα κάποιοι κάφροι να το εκμεταλλεύονται καίγοντας σκοπίμως κάρτες γραφικών κάθε 18 μήνες για να πάρουν καλύτερη. Τώρα συμπεριφέρονται σε όλους μας σαν να είμαστε συνωμότες και απατεώνες.

[/This Is Why We Can’t Have Nice Things]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22279]acct[/MENTION] η πρωτη σου παραγραφος με καλυψε 101% και εκει περα μεσα ειναι και η λύση. Ευχαριστω για τον χρόνο σου. ;)

Εξαιρετικό θρεντ BTW.

ΥΓ: Για τους καφρους δυστυχως οχι μονο εχεις δικιο αλλα τα "αρχαια" χρονια θυμαμαι να ζητανε και οδηγίες δημοσια για το πως θα καταστρεψουν hardware χωρις να "φαινεται" οτι εγινε επιτηδες...τι να πω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προϊον εντος εγγυησης, με ονομαστικη απόδειξη σε ονομα αλλου απο αυτο του τελευταιου κατοχου, χαλαει. Το καταστημα κοπτεται οτι δεν μπορει να αντικαταστασει/αποζημιώσει κανενα αλλο εκτος απο αυτον που φαινεται αγοραστης στην αποδειξη.

Ισχυει ή αρλουμπες; Γιατι δηλαδη αν ειναι να αγοραζει καποιος 2ο χερι πραγματα ειναι σαν να αγοραζει εκτος εγγυησης.

Σύμφωνα με το Συνήγορο του Καταναλωτή:

... πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι η εγγύηση από τη φύση της συνδέεται

µε την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος και, συνεπώς, παρακολουθεί το προϊόν

και όχι τον εκάστοτε ιδιοκτήτη του.

Γενικότερα έχω την αίσθηση ότι είναι καταχρηστικός ο όρος που θέτουν ορισμένοι για την παροχή εγγύησης το προϊόν να βρίσκεται στην κυριότητα του αρχικού ιδιοκτήτη. Βέβαια, η εγγύηση κανονικά παρέχεται από τον πωλητή προς τον καταναλωτή. Αν ισχυριστούν ότι ο αρχικός ιδιοκτήτης προμηθεύτηκε το προϊόν με σκοπό την πώληση, το πράγμα περιπλέκεται κάπως, αλλά το βρίσκω υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα μια καταγγελια στην ΓΓΚ και περιμενω να δω τι θα γινει.

Βεβαια το συγκεκριμενο μαγαζακι θα με ξαναδει σαν πελατη οταν θα κανει ο Αδωνις τατουαζ στο μετωπο την λεξη ΣΥΡΙΖΑ

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα μια καταγγελια στην ΓΓΚ και περιμενω να δω τι θα γινει.

Βεβαια το συγκεκριμενο μαγαζακι θα με ξαναδει σαν πελατη οταν θα κανει ο Αδωνις τατουαζ στο μετωπο την λεξη ΣΥΡΙΖΑ

Φιλιππα, αν θελεις την γνωμη μου κανε και αναφορα στον ΣτΚ

Εγω σε ενα θεμα που εχει προκυψει με ενα κινητο, αυτο εκανα

Η ΓΓΚ, δεν μπορεσε καν να μου απαντησει αν και κατα ποσο αυτο το οποιο ισχυριζεται ο πωλητης ισχυει, συνεπως δεν εκανα τιποτα με ΓΓΚ

Αυτη τη στιγμη ειμαι σε αναμονη απο ΣτΚ (η αναφορα μου εχει παρει αριθμ πρωτοκολλου) ;)

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αν παραλάβω το πακέτο μου από κάποιο κατάστημα της ACS εγώ να καταβάλω μόνο το ποσό που αφορά την τιμή του προϊόντος και να μην πληρώσω τα 3 ευρώ; Δεν βρίσκω κάτι στον τιμοκατάλογο και τους όρους στο site. Ποντάρω αν τυχόν είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία.

Έχουν το πακέτο μου από τη Δευτέρα. Το κατάστημα είναι 5 λεπτά με αμάξι από το σπίτι μου. Τους ενημερώνω πως Τρίτη θα λείπω πρωινές ώρες, ώστε να μην βάζουν σε κόπο το παιδί που παραδίδει κι εγώ δεν θάμαι για να το παραλάβω ούτως ή άλλως. Η υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι θα τους ενημερώσει, και πριν τερματίσουμε την κλήση της το τόνισα ξανά! Προφανώς με έγραψε και ήρθαν Τρίτη. Βρήκα το κλασικό χαρτάκι, που υπόσχετε "3 προσπάθειες παράδοσης". Σήμερα περίμενα την δεύτερη. Προφανώς με ξαναέγραψαν. Τηλεφωνώ και μου λέει αν θα είμαι εδώ αύριο. Της λέω από το πρωί μέχρι τις 2, ναι θα είμαι, να μου το στείλουν κι εκείνη: "άαα όχι μέχρι τις 2, μέχρι τις 2μιση γιατί το παιδί δε θα προλάβει." Γιατί έχω την εντύπωση πως θα ΠΡΕΠΕΙ να προλάβει, όταν έχουν καθυστερήσει ήδη να εξυπηρετήσουν έναν πελάτη και έχει τηλεφωνήσει για παράπονα; Στην τελική Κολωνό μένουμε όλοι οι πελάτες, δεν εξυπηρετεί Κηφισσιά φαντάζομαι. :suicide:

Και το κορυφαίο: "ελάτε αν θέλετε να το πάρετε εσείς".

Δεν έχω χρόνο να πάω και αν πάω πολύ φοβάμαι ότι δεν θα κρατηθώ. Εταιρεία courier μου λέει να πάω να παραλάβω. Δεν πάμε καλά. Γι αυτό, ΑΝ αποφασίσω να πάω, θέλω να μην πληρώσω το ποσό που αφορά την υπηρεσία courier, την οποία ποτέ δεν έλαβα. Κι αν πάλι έρθουν Παρασκευή ή αύριο μετά την ώρα που υπέδειξα, την ίδια αντίληψη θα έχω, γιατί τους ενημέρωσα 2 φορές. Μία για Τρίτη και τη δεύτερη για Πέμπτη-Παρασκευή. Φυσικά δεν ανέχομαι να μου το στείλουν Δευτέρα, γιατί πληρώνω υπηρεσία 1-2 ημερών και δεν είμαι ξεφτίλας.

:boxed:

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αν παραλάβω το πακέτο μου από κάποιο κατάστημα της ACS εγώ να καταβάλω μόνο το ποσό που αφορά την τιμή του προϊόντος και να μην πληρώσω τα 3 ευρώ; Δεν βρίσκω κάτι στον τιμοκατάλογο και τους όρους στο site. Ποντάρω αν τυχόν είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία.

Έχουν το πακέτο μου από τη Δευτέρα. Το κατάστημα είναι 5 λεπτά με αμάξι από το σπίτι μου. Τους ενημερώνω πως Τρίτη θα λείπω πρωινές ώρες, ώστε να μην βάζουν σε κόπο το παιδί που παραδίδει κι εγώ δεν θάμαι για να το παραλάβω ούτως ή άλλως. Η υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι θα τους ενημερώσει, και πριν τερματίσουμε την κλήση της το τόνισα ξανά! Προφανώς με έγραψε και ήρθαν Τρίτη. Βρήκα το κλασικό χαρτάκι, που υπόσχετε "3 προσπάθειες παράδοσης". Σήμερα περίμενα την δεύτερη. Προφανώς με ξαναέγραψαν. Τηλεφωνώ και μου λέει αν θα είμαι εδώ αύριο. Της λέω από το πρωί μέχρι τις 2, ναι θα είμαι, να μου το στείλουν κι εκείνη: "άαα όχι μέχρι τις 2, μέχρι τις 2μιση γιατί το παιδί δε θα προλάβει." Γιατί έχω την εντύπωση πως θα ΠΡΕΠΕΙ να προλάβει, όταν έχουν καθυστερήσει ήδη να εξυπηρετήσουν έναν πελάτη και έχει τηλεφωνήσει για παράπονα; Στην τελική Κολωνό μένουμε όλοι οι πελάτες, δεν εξυπηρετεί Κηφισσιά φαντάζομαι. :suicide:

Και το κορυφαίο: "ελάτε αν θέλετε να το πάρετε εσείς".

Δεν έχω χρόνο να πάω και αν πάω πολύ φοβάμαι ότι δεν θα κρατηθώ. Εταιρεία courier μου λέει να πάω να παραλάβω. Δεν πάμε καλά. Γι αυτό, ΑΝ αποφασίσω να πάω, θέλω να μην πληρώσω το ποσό που αφορά την υπηρεσία courier, την οποία ποτέ δεν έλαβα. Κι αν πάλι έρθουν Παρασκευή ή αύριο μετά την ώρα που υπέδειξα, την ίδια αντίληψη θα έχω, γιατί τους ενημέρωσα 2 φορές. Μία για Τρίτη και τη δεύτερη για Πέμπτη-Παρασκευή. Φυσικά δεν ανέχομαι να μου το στείλουν Δευτέρα, γιατί πληρώνω υπηρεσία 1-2 ημερών και δεν είμαι ξεφτίλας.

:boxed:

Εδώ αγαπητέ αφήνουν φακέλους υπογεγραμμένους από τους ίδιους αντί του παραλήπτη σε περίοπτη θέση ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών χωρίς να τους ενδιαφέρει.

Βέβαια όταν αυτοί περιέχουν επιταγές τρέχουν και δε φτάνουν αλλά η συγνώμη δεν αρκεί σε κάποιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αν παραλάβω το πακέτο μου από κάποιο κατάστημα της ACS εγώ να καταβάλω μόνο το ποσό που αφορά την τιμή του προϊόντος και να μην πληρώσω τα 3 ευρώ; Δεν βρίσκω κάτι στον τιμοκατάλογο και τους όρους στο site. Ποντάρω αν τυχόν είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία.

[...]

:boxed:

Δεν μπορώ να σκεφτώ τρόπο να αρνηθείς να πληρώσεις το 3ευρω, γιατί απλά θα αρνηθούν να σου παραδώσουν το πακέτο. Όμως, παίρνεις απλά ένα τηλεφωνάκι και τους λες: "Καλά θα κάνει το παιδί να προλάβει να έρθει μέχρι τις 14:00, γιατί έχω έτοιμη μια καταγγελία προς την ΕΕΤΤ με το ονοματάκι σας επάνω."

EETT > Για Καταναλωτές > Υποβάλλετε καταγγελία. Μπορεί να μην είναι η πιο αδιάβλητη Ανεξάρτητη Αρχή, αλλά αφενός μπορούν να επιβάλλουν πρόστιμα αφετέρου μπορούν μέχρι και να αφαιρέσουν άδειες σε περιπτώσεις επανειλημμένων παραβάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.