Jump to content



LG TFT 26" W2600HP-BF από 919 στα 499!!!!


Recommended Posts

Φίλε mortisboy καλορίζικη η οθόνη! :)

Αν μπορείς κι έχεις χρόνο κάνε μια το τέστ που έχω γράψει παραπάνω σχετικά με την ομοιομορφία του λευκού στην οθόνη και γράψε μας τα αποτελέσματα... ;)

θα γινει και αυτο, προς το παρον προσπαθω να την παλεψω με την φωτεινοτητα και το κοκκινο :red:

ειμαι με ρυθμισεις: brightness= 0 contrast= 63 gamma= 0 red= 25 green= 36 blue= 45

εβαλα και το icc profile αλλα δεν αλλαξε κατι

...με την παρουσα παντως κατασταση δεν ειναι για πολυ net και διαβασμα, μονο για ταινιες και games!!

Έγινε επεξεργασία από mortisboy
Link to comment
Share on other sites

http://img524.imageshack.us/img524/2091/61427711lz4.jpg -----aristeri meria

http://img68.imageshack.us/img68/6690/93879499ra5.jpg -------deksia meria

συγκρινετε και αν βρειτε κατι πειτε μου κι εμενα ;)

Σε λευκό φαίνεσαι μια χαρά. Και στην δικιά μου ομως στο λευκό δε το πιάνει η κάμερα:

othoniproblem1is7.jpg

Αλλά σε γκρίζο (που χρησιμοποιούν και στα review sites για να κρύνουν το color uniformity και προς το κάτω μέρος της οθόνης τα πράγματα αλλάζουν:

othoniproblemrx0.jpg

Η ψηφιακή αλλοιώνει τα χρώματα αλλα και πάλι μπορεί να γίνει μια σύγκριση...

Η 3η φωτό κάτω ειναι overexposed - προφανώς δε δείχνει έτσι το μόνιτορ μαύρο, απλά ήθελα να δείξω το backlight bleeding στις γωνίες και πιο συγκεκριμένα πως τα 2 'συννεφα' αριστερά ειναι λευκού χρώματος ενώ αυτά δεξιά εχουν μια πιο 'κιτρινωπή' απόχρωση...

Για παράδειγμα, καθώς γράφω αυτό το reply μπορώ να παρατηρήσω στο γκρίζο του φόρουμ δεξιά-αριστερά

μια διαφορά στο tint...

Και άλλη μια φωτό στην οποία ίσως δείτε το πρόβλημα, δυστυχώς η ψηφιακή μου δε με βοηθάει...

greycolorfp1.jpg

Φωτό με παρόμοιο πρόβλημα (πιο έντονο βεβαια) απο 24" iMac (αριστερά blue tint, δεξιά και ειδικά κάτω yellow tint):

http://att.macrumors.com/attachment.php?attachmentid=92449&d=1196047764

Αν έχεις χρόνο Dimmer (ξέρω ειμαι ψυχαναγκαστικός :Ρ) δοκίμασε το ίδιο τέστ με τις κάτω αριστερά/κάτω δεξιά γωνίες και συγκεκριμένα με ενα γκρί (π.χ. #E9E9E9) full screen... Επίσης τι ρυθμίσεις χρησιμοποιείς για brightness/contrast/RGB?

Link to comment
Share on other sites

ας μας πουνε αυτοι που ''συγκατοικουν'' αυτες τις μερες μαζι της, τελικα αξιζει η αγορα της?

ειναι best buy? :hmm:

Εγώ παρά το θέμα που έχω αντιμετωπίσει με την ομοιογένεια του λευκού πάλι θα την ξαναγόραζα... Απλά θα περίμενα λιγάκι για να έρθουν στις αποθήκες του Πλαισίου Revision 2 μοντέλα ;)

Link to comment
Share on other sites

ε δεν ξερω τι παιζει δοκιμασα αλλα η ψηφιακη μου τα δειχνει σαν ασπρα οπως πριν δηλαδη παρολο που εχω φοντο γκρι(lol??)......γνωμη μου παντως ειναι οτι ειναι πολυ καλη οθονη και οποιες ατελειες εχει οι περισσοτερες ειναι αμελητεες στη καθημερινη χρηση.

και οι ρυθμισεις μου ειναι br:0 contr:61

και red:43 green:39 blue:50

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό πιστεύω... Αλλα ρε γαμώτο ελα που μου την δίνει οταν την παρατηρώ αυτή την ατελεια...

Αυτές τις μέρες περιμένω τηλέφωνο απ' την LG. Βασικά μου έχουν πει οτι είτε θα γίνει firmware update για το θέμα του banding είτε αλλαγή της οθόνης όλης για το θέμα του backlight bleed.

Στη χειρότερη θα έρθουν να πάρουν με κούριερ την οθόνη μου και θα την πάνε Αθήνα για update τσάμπα... Στην καλύτερη θα μου αλλάξουν την οθόνη με (ελπίζω) πιο καινούριο revision... Πάντως θα ζητήσω αν γίνεται σε περίπτωση αλλαγής να μου εγγυηθούν οτι η καινούρια δε θα έχει καμμένο πίξελ, όπως δεν έχει και η τωρινή... :/

Link to comment
Share on other sites

την συγκρίναμε με τον levelone με μια samsung syncmaster 305t 30' spva panel και ειχαν σχεδον ίδια εικονα....με ποιο ζωηρα χρωματα στην LG.

αξίζει η αγορά της.

Μπαστα αδερφε

τι ακριβως συγκρινατε ας πουμε

με το ματι?

εδω οι αλλοι τρωνε 50 τεστ και 3 μερες για να βγαλουν συμπερασμα με εξοπλισμο 2000 ευρω και..

το ποστ σου ειναι πολυ μπακαλικο , δεν μπορεις να λες οτι ειναι εχει καλυτερα χρωματα το Lg μονο και μονο επειδη το αγορασες

το 305Τ εχει 1300 ευρω και ως γνωστον το φτηνο το κρεας το τρωνε οι σκυλοι

για να εχει κατι τοσο πιστεψε με υπαρχει λογος

ειδικα απο samsung δεν εχει βγει σκαρτο πραγμα στην μεγαλη κατηγορια

Link to comment
Share on other sites

BeetleJuice δεν ισχυει παντα το 'οτι πληρωνεις παιρνεις' γιατι και η eizo ειχε οθονη στις 22` ιντσες με tn panel και εκανε 400+ ευρω! προφανως ηταν παγιδα γιατι υπηρχε ακριβως το ιδιο μοντελο που αλλαζε το τελευταιο γραμμα και ηταν με pva panel και στα ιδια ακριβως χρηματα, οποτε αμα ησουν βιαστικος θα την παθαινες..

Link to comment
Share on other sites

BeetleJuice δεν ισχυει παντα το 'οτι πληρωνεις παιρνεις' γιατι και η eizo ειχε οθονη στις 22` ιντσες με tn panel και εκανε 400+ ευρω! προφανως ηταν παγιδα γιατι υπηρχε ακριβως το ιδιο μοντελο που αλλαζε το τελευταιο γραμμα και ηταν με pva panel και στα ιδια ακριβως χρηματα, οποτε αμα ησουν βιαστικος θα την παθαινες..

μαστορα δεν ειναι παγιδα αν εσυ δεν πας να δεις τι παιρνεις και κοιτας μονο αν γραφει "ΕΙΖΟ"

δεν ειπα "οπου δειτε πολλα λεφτα αγοραστε"

στα τυφλα ειδικα εμεις υποτιθεται δεν αγοραζουμε τπτ

εγω ειπα δες τι πανελ εχει μεσα κ αν ειναι οντως ποιοτικο τοτε πληρωσε το και θα ξερεις οτι εχεις κατι που το πληρωσες γιατι αξιζει

αμα αυριο εμενα μου πουν οτι βγηκε ΕΙΖΟ με 300 ευρω και spva δεν θα το παρω με τπτ

θα βρωμαει απο χιλιομετρα οτι κατι δεν παει καλα

Link to comment
Share on other sites

......

Υπάρχει κατι αντιστοιχο σε αυτα τα λεφτά με τα ίδια specs?....

Τωρα, αν σας βρωμάει η "πτωση" της τιμής, τι να κάνουμε. Δεν σας υποσχέθηκε κανείς το τέλειο πάνελ με 499 ευρώ. Ενα ακρως ποιοτικότερο πανελ απο τα ΤΝ είναι, στην τιμή της πανάθλιας 245Β (οκ, 100 ευρω πάνω)....

Το θεμα ειναι αν αξιζει τα λεφτά της. Και τα αξίζει κατα τη γνώμη μου. Τωρα αμα κάτσω και τραβάω φωτογραφίες και συγκρίνω bleeding κλπ, ειμαι σίγουρος οτι ακομα και οθονη των 2000 ευρώ να δοκιμάσω, παλι μπαλότσα θα την βγάλω... Μην το παρακάνετε.

Link to comment
Share on other sites

......

Υπάρχει κατι αντιστοιχο σε αυτα τα λεφτά με τα ίδια specs?....

Τωρα, αν σας βρωμάει η "πτωση" της τιμής, τι να κάνουμε. Δεν σας υποσχέθηκε κανείς το τέλειο πάνελ με 499 ευρώ. Ενα ακρως ποιοτικότερο πανελ απο τα ΤΝ είναι, στην τιμή της πανάθλιας 245Β (οκ, 100 ευρω πάνω)....

Το θεμα ειναι αν αξιζει τα λεφτά της. Και τα αξίζει κατα τη γνώμη μου. Τωρα αμα κάτσω και τραβάω φωτογραφίες και συγκρίνω bleeding κλπ, ειμαι σίγουρος οτι ακομα και οθονη των 2000 ευρώ να δοκιμάσω, παλι μπαλότσα θα την βγάλω... Μην το παρακάνετε.

το αν υπαρχει κατι καλυτερο μπορεις να το δεις μονος σου αν ψαξεις βαθυτερα στα reviews

και μην ακουω την καραμελα ποιος τα παιρνει απο ποιον

ξερεις πολυ καλα που να ψαξεις

αν εσυ πιστευεις οτι μια μερα η LG ξυπνησε με τον καλο σαμαρειτη μεσα της και ειπε "τα καιμενα τα παιδια ας τους δωσω ενα sips με 500 ευρω " τοτε νομιζω γελιεσαι οικτρα

εγω κραταω πισινη και λεω απλα οτι βρωμαει οχι η πτωση τιμης αλλα το ολο πακετο

btw ποιος μιλησε για 245B? εγω για 245Τ μιλησα και ενημερωτικα ειναι το ΜΟΝΟ μονιτορ που ΑΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΤΟ παιζει ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο την DELL 2408 που ειναι η καλυτερη οθονη στην πιστοτητα χρωματων

αυτα φυσικα για οσους δεν παιρνουν sips και spva για να την "μπουν στο ματι " του γειτονα

και σορρυ για την καφριλα αλλα οποιος δεν ασχολειται με την φωτογραφια ή την γραφιστική δεν τα χρειαζεται

α με την ευκαιρια να πω και κατι αλλο

μιλας για "τετοια τιμη με τετοια specs"

ΠΟΙΑ specs ακριβως? η μηπως αναφερεσαι στο τι λεει η σελιδα του πλαισιου που ειναι απλα να γελας

εδω και 2 σελιδες λετε για ελλατωματα και καποιοι κομπαζουν τις επιδοσεις της?

περιμενω το κραξιμο

Έγινε επεξεργασία από BeetleJuice
Link to comment
Share on other sites

Δεν σκοπεύω ούτε να σε κράξω ρε ανθρωπε, ουτε τιποτα. Απλα οι οθόνες ειναι κάτι εντελώς υποκειμενικό, κάτι που στο μάτι μου είναι άψογο μπορεί στο δικό σου να ειναι χάλι αλλά...

...και σορρυ για την καφριλα αλλα οποιος δεν ασχολειται με την φωτογραφια ή την γραφιστική δεν τα χρειαζεται

Εδώ είσαι λάθος. Εγω δεν ασχολούμαι ουτε με την φωτογραφία ουτε με την γραφιστική. Αλλα όταν άλλαξα πάνελ απο ΤΝ σε S-PVA, είδα τον ουρανό με τ'αστρα μαζί. Ο οποιοσδήποτε θα δει εμφανη διαφορά τόσο σε video, όσο και σε διάφορα καθημερινά ζητήματα.

Ενα αλλο. Οταν βγαίνει το Πλαίσιο και στα specs τονίζει οτι πρόκειται για S-IPS πάνελ (που το κάνει σπανιότατα), θελω να πιστεύω οτι δεν το κάνει με δόλο, ωστε να πουλήσει S-IPS-like πανελς. Οχι τιποτε άλλο, αλλα ειναι αφορμή για μηνυσάρα, αποπροσανατολισμός κλπ κλπ...

αν εσυ πιστευεις οτι μια μερα η LG ξυπνησε με τον καλο σαμαρειτη μεσα της και ειπε "τα καιμενα τα παιδια ας τους δωσω ενα sips με 500 ευρω " τοτε νομιζω γελιεσαι οικτρα

Που το παράλογο; Δεν ειναι καιρός να κάνει κάποιος την κίνηση να ρίξει λιγο τις τιμές και στα καλά πάνελ; Δεν περίμενα, ουτε απο την ΕΙΖΟ τετοια κίνηση, ούτε απο την Dell. Ειδικά απο την στιγμή που φτιάχνει και η ίδια το πάνελ, μπορεί να κάνει οτι θέλει με τις τιμες. Ειλικρινά όμως, οποιοδήποτε παιχνίδι και να είχε παιχτεί, τόσο απο το Πλαίσιο, οσο και απο την LG, εμένα σαν τελικο αποδέκτη του προϊοντος, το μόνο που θα με ένοιαζε να πάρω ενα πανακριβο 26αρι SIPS πάνελ, με 500 ευρώ...

Έγινε επεξεργασία από LevelOne
Link to comment
Share on other sites

Δεν σκοπεύω ούτε να σε κράξω ρε ανθρωπε, ουτε τιποτα. Απλα οι οθόνες ειναι κάτι εντελώς υποκειμενικό, κάτι που στο μάτι μου είναι άψογο μπορεί στο δικό σου να ειναι χάλι αλλά...

Αλλα όταν άλλαξα πάνελ απο ΤΝ σε S-PVA, είδα τον ουρανό με τ'αστρα μαζί. Ο οποιοσδήποτε θα δει εμφανη διαφορά τόσο σε video, όσο και σε διάφορα καθημερινά ζητήματα.

Ενα αλλο. Οταν βγαίνει το Πλαίσιο και στα specs τονίζει οτι πρόκειται για S-IPS πάνελ (που το κάνει σπανιότατα), θελω να πιστεύω οτι δεν το κάνει με δόλο, ωστε να πουλήσει S-IPS-like πανελς. Οχι τιποτε άλλο, αλλα ειναι αφορμή για μηνυσάρα, αποπροσανατολισμός κλπ κλπ...

Που το παράλογο; Δεν ειναι καιρός να κάνει κάποιος την κίνηση να ρίξει λιγο τις τιμές και στα καλά πάνελ; Δεν περίμενα, ουτε απο την ΕΙΖΟ τετοια κίνηση, ούτε απο την Dell. Ειδικά απο την στιγμή που φτιάχνει και η ίδια το πάνελ, μπορεί να κάνει οτι θέλει με τις τιμες.

αυτο ειναι το θεμα οτι το φτιαχνει μονη της το πανελ γιαυτο ειναι για τα κλαμματα

οι αλλοι εχουν τουλαχιστον ενα samsung πανελ και δεν ντρεπονται να το πουνε κιολας

το S-IPS που τονιζεται απο το πλαισιο φυσικα και ειναι marketing

αν δεν τοχεις καταλαβει ακομα , τι να πω

ακου φιλε εκλεκτε και ξερεις οτι δεν το λεω ειρωνικα γιατι εισαι φιλαρακι

μη με ξενερωνεις τωρα και μου θυμιζεις αυτους που βαζουν τα πυρομετρα στις κολωνες απο τα αυτοκινητα γιατι αυτο κανεις τωρα

ειναι σαν την διαφημιση που λεει "σαν την vodafone" αν την θυμασαι

ειλικρινα δεν εχω σκοπο να τσακωθω για μια βρωμο-LG με κανεναν

αλλα ρε παιδια αυτην την καραμελα τυπου "πηρα το ταδε και σε 2 μερες το βγαζω best buy" με ξενερωνει απιστευτα

μου θυμιζει εποχες που οι necαδες κραζανε την Plextor για τον απλο λογο οτι εκεινοι μεσω 1000 πατεντων πετυχαιναν οτι και το πλεξτορ

η μου θυμιζεις αυτον που πιστευει οτι το γερμανοπολυγωνο το facom ειναι το ιδιο με αυτο απο το Praktiker και κομπαζει κιολας που το πληρωσε στο 1/10 της τιμης

ε facom δεν ειναι και δεν θα γινει ποτε πως να το κανουμε

που εχεις δικιο ομως , για να λεμε και του..στραβου το δικιο μιας και μιλαμε για οθονες

αν εσυ παρεις ενα facom για να σφιξεις την καρεκλα του γραφειου σου τοτε εισαι χαζος

αν απο την αλλη παρεις το praktiker ακα profi για να δεσεις το καπακι του μοτερ παλι χαζος εισαι

κοινως αν θες sips γιατι πολυ απλα χαιρεσαι που εχεις sips καλως κανεις και καλα εκανες και χτυπησες την προσφορα

στο κατω κατω και 26 εχεις και sips εχεις (οσο χαλια κ αν ειναι ,δεν παυει ναναι sips) , και γωνιες τελειες εχεις

αν παιρνεις sips και εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου οτι εκανες την αγορα του αιωνα αντι να δωσεις 800-1000 για πανελ να δουλευεις επαγγελματικα τοτε εχεις κανει πατατα

οταν μου λες οτι ειδες τον ουρανο με τα αστρα σε καθημερινη χρηση τι εννοεις?

ειναι τωρα αυτο τοποθετηση της προκοπης?

οταν μου λες οτι ειναι σουπερ σε video και τρωει ΤΟ κραξιμο το συγκεκριμενο πανελ οτι εχει χαλια χρωματα ειδικα σε video-mode ΤΙ ακριβως εννοεις?

θα καταληξω με το κλασικο παραδειγμα αυτων που βαζουν ενα φιλτρο αερα και λενε "ειδα διαφορα"

την τυφλα τους ειδαν

οταν μιλαμε για μονιτορ πρεπει να μιλανε τα προγραμματα calibration , δεν μπορει να μιλαει ο καθενας για το δικο του το ματι

ειναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ να μιλαμε σε τετοια θεματα με ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ

δεν σχολιαζουμε τεχνη που ειναι υποκειμενικη και ο καθενας λεει οτι θελει

δεν σχολιαζουμε ανεμιστηρες που στον εναν φαινεται θορυβωδης και στον αλλο ησυχος

σχολιαζουμε αποδοση χρωματων κτλ , και τα ματια μας δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ

ουτε το video που ειδαμε χθες ειναι κριτηριο , ουτε η φωτο της γκομενας μας στο background

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

σκαθαρι

Link to comment
Share on other sites

BeetleJuice με τί ακριβώς ασχολείσαι εσύ δηλαδή?

δεν θα ελεγα οτι μαρεσει ο τροπος που ρωτας γιατι κρυβει ειρωνια

συγκεκριμενα αυτο το "δηλαδη" στο τελος της προτασης ειναι αδοκιμο

επισης το "με τι ακριβως" ειναι ερειστικο

υπο αυτες τις συνθηκες λοιπον δεν θα επρεπε να σου απαντησω

τωρα η ερωτηση εχει πολλες απαντησεις

μπορει να ρωτας τι εχω σπουδασει - ειμαι βιοχημικος

μπορει να ρωτας που δουλευω - ειμαι στην samsung στα μονιτορ

μπορει να ρωτας αν εχω καποιο hobby στην φωτογραφια -εχω απο το δημοτικο

μπορει να ρωτας αν εχω παει σε στουντιο φωτογραφιας -εχω παει πολλες φορες

μπορει να ρωτας αν εχω παει σε γραφιστα κτλ -εχω 4 φιλους μου και οι 2 ασχολουνται με ψηφιακες εκτυπωσεις και retouch

Μπορει να ρωτας αν ασχολουμαι με ψηφιακη φωτογραφια κτλ - δουλευω photoshop

ωστοσο οτι και να ρωτας , δεν λεει πουθενα παραπανω την προσωπικη μου γνωμη και μαλιστα δεν εχω μιλησει ΠΟΤΕ ως ειδικος περαν του βασικου μου πτυχιου (προφανως οχι εδω στο φορουμ για τετοια θεματα)

οπως βλεπεις λοιπον κραταω τα προσχυματα ωστε να μην δεχομαι επιθεσεις τετοιου τυπου γιατι εγω δεν το παιζω ξερολας ουτε ειδικος σε τπτ

επικαλεστηκα τα πιο γνωστα sites με review , και τα παραπονα των παιδιων σε 2 σελιδες πριν καθως και σε πολλα fora .

αυτα απο μενα

ΦΙΛΙΚΑ ΞΑΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Σκαθαρι μου φαίνεται δε με διαβάζεις και αυτο με ανησυχεί :p

Σου είπα και πιο πάνω, οτι εμενα σαν τελικό αποδέκτη με ενδιαφέρει στο τέλος της ημέρας να εχω πάρει ενα 26"αρι πανελ με S-IPS με 500 ευρώ. Τη στιγμή μαλιστα που η τιμη της φλερτάρει με τα καλά 24"αρια TN panels. Και ελα τωρα και πές μου. 24αρι ΤΝ, η δαύτο; Δεν νομιζω καν να τιθεται θεμα συγκρισης.

Στο κατω-κατω εξ'αρχης ελεγα οτι δεν μπορεις να εχεις τρελες απαιτήσεις απο το συγκεκριμένο μόνιτορ. Επίσης, δεν ειναι marketing η αναφορα του πάνελ, αλλα η.. γελοία μείωση τιμης. Αυτο ναι. Ειναι στυγνο marketing.

Μην ξεχνας επίσης οτι και εγω ειχα μπει στο τριπακι να την τσιμπήσω, απλα αποφάσισα να τα σκάσω για την 30"αρα...

Link to comment
Share on other sites

ρε boy γιατι εξαπτεσε? 500 ευρω για s-ips (και ας ειναι απο φτηνιαρικα υλικα) (και ας μην φτιαχτηκε για επαγγελματιες) που μεχρι χτες μονο tn επερνες, δεν εχει αλλη τετια επιλογη και σιγουρα σε τετιες ιντσες με τετοιο Panel.

τωρα οποιος θελει κατι επαγγελματικο με εντελως αληθοφανη χρωματα παει σε πιο ακριβα μοντελα.. thats it.

τελικα silencer51 τι εκανες; την εδωσες στην lg?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πάντως το revision 1 δεν το προτίνω σε κανένα. Τη δούλευα για 6 μέρες από 4-5 ώρες τη μέρα. Το banding αλλά κυρίως το πολύ έντονο κόκκινο δε συνιθίζονται με τίποτα. Προτίμησα να τη δώσω πίσω παρά να περιμένω το πότε και το αν θα φέρει το νέο firmware η αντιπροσωπεία! :whistling

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.