Jump to content



LG TFT 26" W2600HP-BF από 919 στα 499!!!!


Recommended Posts

μετα την πρωτη τρομακτικη εντυπωση (λογω κοκκινου και φωτεινοτητας)

και αφου επαιξα με τις ρυθμισεις

gamma 50, brightness ~20 & contrast ~ 70 @ 6500K (alt. R44.G46.B49)

τα πραγματα εστρωσαν πολυ

το banding υφισταται αλλα οχι σε τοσο εντονο βαθμο για τα δικα μου δεδομενα

για 500€ και S-IPS στις 26" ειναι τιμια προταση

εαν δε αναβαθμιζεται κιολας απο την LG και σε Rev2

βελτιωνοντας ακομα περισσοτερο την εικονα,

τοτε θα τολμουσα να την χαρακτηρισω ευκαιρια

παρολο που ειχα συνηθισει τοσα χρονια με την αψογη ΝECW20GX2

πισω δεν θα ξαναγυρναγα

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο επειδη και οι 2 μας ημασταν-ημαστε αρκετο καιρο με την NEC W20GX2......μπορεις να μου αναφερεις εαν σου λειπει κατι απο την NEC τωρα που περασες στην LG.....ή τι βρισκεις σαφως καλυτερο στην LG που ισως ελειπε στην NEC?....

ξερω οτι δεν κανουμε την ιδια ακριβως χρηση αλλα επειδη ξερω πως σκεφτεσαι θα θελα πολυ να μαθω μια αναλυτικοτερη συγκριση αυτων των 2.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο επειδη και οι 2 μας ημασταν-ημαστε αρκετο καιρο με την NEC W20GX2......μπορεις να μου αναφερεις εαν σου λειπει κατι απο την NEC τωρα που περασες στην LG.....ή τι βρισκεις σαφως καλυτερο στην LG που ισως ελειπε στην NEC?....

ξερω οτι δεν κανουμε την ιδια ακριβως χρηση αλλα επειδη ξερω πως σκεφτεσαι θα θελα πολυ να μαθω μια αναλυτικοτερη συγκριση αυτων των 2.

μου λειπουν τα ομαλα gradients

και η φυσικοτητα των χρωματων

με τη Nec δουλευα επι ωρες χωρις την παραμικρη κοπωση

Με την LG εχω την αισθηση οτι απο τους 60 ποντους και κατω αρχιζει να κουραζει

Απ'την αλλη ομως μ'αρεσει το μεγεθος της

και βολευει η απουσια glossy panel

παντως μερα με τη μερα τη συνηθιζω περισσοτερο

και οπως ξαναειπα δεν θα γυρναγα σε μικροτερο εστω και ποιοτικοτερο πανελ

αν δεν καιγεσαι και εχεις και κανενα φραγκο στην ακρη κρατησου για 2690... μια και καλη

κι εγω καποια στιγμη εκει θα ηθελα να καταληξω

Γιωργη μου ελπιζω να σε βοηθησα

ΥΓ.θα σε καλουσα για κανενα καλιμπραρισμα αλλα ξερω οτι οι οθονες δεν τα'πανε και πολυ καλα μαζι σου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

για 2690 αργει ακομα.ειμαι υπερευχαριστημενος απο την υπαρχουσα οθονη και δεν με ψηνει η LG μονο λογω μεγεθους.γι αυτο και σε ρωτησα.για να επαληθευσω τις δικες μου ανησυχιες.

πλεον με τις οθονες τα εχω καλα.με τα ηχεια αρχισα να εχω προβλημα.ρωτα το Μιχαλη :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, αγόρασα και εγώ την οθόνη αυτή πρόσφατα και μπορω να πώ ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Από τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί, όμως, αυτό του banding δεν θα είναι αντιληπτό μόνο από κάποιον γραφίστα, αλλά και απο τον κοινό μέσο χρήστη, αφού το banding είναι εντονότατο ακόμη και στη log on screen των Vista. Θέλει, δηλαδή, οπωσδήποτε αναβάθμιση του firmware. Πήρα το service τηλέφωνο σήμερα και μου απάντησε ένας (αγενής και μπουχτισμένος) κύριος ο οποίος με ρώτησε αν το είδα σε "κανα site" ότι υπάρχει αναβάθμιση, γιατί εκείνος διατείνονταν ότι δεν ξέρει τίποτα επίσημα. Του απαντώ ότι δεν νομίζω ότι είμαι ο πρώτος που σας έχει θέσει το θέμα και μου είπε ότι υπάρχει μόνο άλλος ένας (!!!) ο οποίος, μάλιστα, είναι γραφίστας. Προχώρησε στο να με ρωτήσει αν εγώ κάνω χρήση γραφιστικών προγραμμάτων (προσπαθώντας να συνδέσει τη χρήση της οθόνης με το αν δικαιούμαι update), στο οποίο φυσκά του απάντησα ότι δεν έχει σχέση η χρήση που της κάνω εγώ με το τι μου καλύπτει η εγγύηση και τι όχι... Τον ρώτησα πώς είναι δυνατόν οι αντιπροσωπείες στο εξωτερικό να το αναβαθμίζουν άμεσα και εσείς ακόμα να μην έχετε ιδέα στο οποίο μου απάντησε ότι ο υπεύθυνος για αυτό το θέμα είναι σε άδεια και ότι έπρεπε να τηλεφωνήσω στις 20 Σεπτεμβρίου για να δω αν... θα πάρω απάντηση... Αυτά τα ολίγα και... άκρως ελληνικά. Αν δεν μου το αναβαθμίσουν θα κάνω γραπτό παράπονο στη μητρική εταιρία. Επίσης, να επισημάνω και ένα ακόμη πρόβλημα που... νοιώθω από την οθόνη. Εκλύει πολύ θερμότητα! Περισσότερο η ζέστη παρά το μέγεθος της οθόνης με κρατάνε μισό μέτρο μακρυά της! Τέλος, ένα οποιοδήποτε video συμβατικής ανάλυσης φαίνεται πολύ πιο χάλια σε αυτή την οθόνη από την παλιά μου CRT στην οποία φαινόταν σχεδόν DVD quality.

Έγινε επεξεργασία από gor
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, αγόρασα και εγώ την οθόνη αυτή πρόσφατα και μπορω να πώ ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Από τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί, όμως, αυτό του banding δεν θα είναι αντιληπτό μόνο από κάποιον γραφίστα, αλλά και απο τον κοινό μέσο χρήστη, αφού το banding είναι εντονότατο ακόμη και στη log on screen των Vista. Θέλει, δηλαδή, οπωσδήποτε αναβάθμιση του firmware. Πήρα το service τηλέφωνο σήμερα και μου απάντησε ένας (αγενής και μπουχτισμένος) κύριος ο οποίος με ρώτησε αν το είδα σε "κανα site" ότι υπάρχει αναβάθμιση, γιατί εκείνος διατείνονταν ότι δεν ξέρει τίποτα επίσημα. Του απαντώ ότι δεν νομίζω ότι είμαι ο πρώτος που σας έχει θέσει το θέμα και μου είπε ότι υπάρχει μόνο άλλος ένας (!!!) ο οποίος, μάλιστα, είναι γραφίστας. Προχώρησε στο να με ρωτήσει αν εγώ κάνω χρήση γραφιστικών προγραμμάτων (προσπαθώντας να συνδέσει τη χρήση της οθόνης με το αν δικαιούμαι update), στο οποίο φυσκά του απάντησα ότι δεν έχει σχέση η χρήση που της κάνω εγώ με το τι μου καλύπτει η εγγύηση και τι όχι... Τον ρώτησα πώς είναι δυνατόν οι αντιπροσωπείες στο εξωτερικό να το αναβαθμίζουν άμεσα και εσείς ακόμα να μην έχετε ιδέα στο οποίο μου απάντησε ότι ο υπεύθυνος για αυτό το θέμα είναι σε άδεια και ότι έπρεπε να τηλεφωνήσω στις 20 Σεπτεμβρίου για να δω αν... θα πάρω απάντηση... Αυτά τα ολίγα και... άκρως ελληνικά. Αν δεν μου το αναβαθμίσουν θα κάνω γραπτό παράπονο στη μητρική εταιρία. Επίσης, να επισημάνω και ένα ακόμη πρόβλημα που... νοιώθω από την οθόνη. Εκλύει πολύ θερμότητα! Περισσότερο η ζέστη παρά το μέγεθος της οθόνης με κρατάνε μισό μέτρο μακρυά της! Τέλος, ένα οποιοδήποτε video συμβατικής ανάλυσης φαίνεται πολύ πιο χάλια σε αυτή την οθόνη από την παλιά μου CRT στην οποία φαινόταν σχεδόν DVD quality.

ελα μωρε , σιγα τα λαχανα , πηρες S-IPS απο την LGαρα ,με 500 ευρω ομως , εκανες καλη αγορα !

σορρυ για την ειρωνια αλλα οπως θαχεις δει τοχουμε εξαντλησει το θεμα με τους αλλους για το αν ειναι καλη ή οχι

αγενης δεν ΗΤΑΝ , ΕΓΙΝΕ γιατι δεν περιμενε 200 τηλεφωνα τη μερα , ΕΛΛΗΝΑΣ ειναι !

για σκεψου και συ τι ειναι να βαρανε τα τηλεφωνα για firmware upgrade...

στο δικο μας service στην samsung παντως εχω δει πως γινεται το upgrade και δεν ειναι κατι που να πεις οτι μπορει να αυτοματοποιηθει ξερω γω

no way!

ειναι ενα ενα τα μονιτορ και προγραμματισμος σε εξωτερικο προγραματιστη

νομιζω δεν γινεται το Update απο την πισω θυρα , πρεπει να βγει το "bios" και να μπει σε προγραμματιστη για bios

δωστη πισω οσο εχεις χρονο επειδη δεν εισαι ευχαριστημενος με το προιον

ειναι δικαιωμα σου και υποχρεωση τους να την παρουν πισω και να παρεις κατι αλλο

Έγινε επεξεργασία από BeetleJuice
Link to comment
Share on other sites

ελα μωρε , σιγα τα λαχανα , πηρες S-IPS απο την LGαρα ,με 500 ευρω ομως , εκανες καλη αγορα !

σορρυ για την ειρωνια αλλα οπως θαχεις δει τοχουμε εξαντλησει το θεμα με τους αλλους για το αν ειναι καλη ή οχι

αγενης δεν ΗΤΑΝ , ΕΓΙΝΕ γιατι δεν περιμενε 200 τηλεφωνα τη μερα , ΕΛΛΗΝΑΣ ειναι !

για σκεψου και συ τι ειναι να βαρανε τα τηλεφωνα για firmware upgrade...

στο δικο μας service στην samsung παντως εχω δει πως γινεται το upgrade και δεν ειναι κατι που να πεις οτι μπορει να αυτοματοποιηθει ξερω γω

no way!

ειναι ενα ενα τα μονιτορ και προγραμματισμος σε εξωτερικο προγραματιστη

νομιζω δεν γινεται το Update απο την πισω θυρα , πρεπει να βγει το "bios" και να μπει σε προγραμματιστη για bios

δωστη πισω οσο εχεις χρονο επειδη δεν εισαι ευχαριστημενος με το προιον

ειναι δικαιωμα σου και υποχρεωση τους να την παρουν πισω και να παρεις κατι αλλο

Δεν είπα ότι δεν είμαι ευχαριστημένος με το προϊόν. Η αγορά του ήταν αποτέλεσμα έρευνας αγοράς και ενσυνείδητα επέλεξα τη συγκεκριμένη οθόνη παρά τα ελλατώματα για τα οποία είχα πληροφορηθεί, γιατί θεωρούσα και θεωρώ ότι τα θετικά της είναι σημαντικότερα. Επίσης, καθένας από αυτούς που πήραν τηλέφωνο και ρώτησαν για αναβάθμιση έσκασε ένα ζεστό 500αράκι στην εταιρία που τον ταΐζει, μέσα στο οποίο πλήρωσε ΚΑΙ το service και έχει ΚΑΘΕ δικαίωμα να πάρει τηλέφωνο και να ενημερωθεί υπέυθυνα με κριτήριο το συμφέρον του και την βέλτιστη διαχείρηση του προϊόντος που αγόρασε, απο τη στιγμή μάλιστα που η εταιρία δεν έχει ανεβάσει σχετικές πληροφορίες στον επίσημο δικτυακό της δίαυλο. Ας καταλάβουν επιτέλους μερικοί τι σημαίνει εργασιακή υπευθυνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν είμαι ευχαριστημένος με το προϊόν. Η αγορά του ήταν αποτέλεσμα έρευνας αγοράς και ενσυνείδητα επέλεξα τη συγκεκριμένη οθόνη παρά τα ελλατώματα για τα οποία είχα πληροφορηθεί, γιατί θεωρούσα και θεωρώ ότι τα θετικά της είναι σημαντικότερα. Επίσης, καθένας από αυτούς που πήραν τηλέφωνο και ρώτησαν για αναβάθμιση έσκασε ένα ζεστό 500αράκι στην εταιρία που τον ταΐζει, μέσα στο οποίο πλήρωσε ΚΑΙ το service και έχει ΚΑΘΕ δικαίωμα να πάρει τηλέφωνο και να ενημερωθεί υπέυθυνα με κριτήριο το συμφέρον του και την βέλτιστη διαχείρηση του προϊόντος που αγόρασε, απο τη στιγμή μάλιστα που η εταιρία δεν έχει ανεβάσει σχετικές πληροφορίες στον επίσημο δικτυακό της δίαυλο. Ας καταλάβουν επιτέλους μερικοί τι σημαίνει εργασιακή υπευθυνότητα.

καλα τα λες αλλα αυτα δεν ισχυουν στο ΕΛΛΑΝΤΑ

αντε πες τα στον υπευθυνο του σερβις που ειναι ιδιωτικος υπαλληλος με συνηθειες δημοσιου...

Link to comment
Share on other sites

Και στην Samsung έτσι είναι?

αν και ειμαι εκει δεν εχω αγορασει κατι απο κει ακομα

το μονο που ξερω ειναι οτι το On site το δικο μας σημαινει οτι ερχονται σπιτι σου , σου παιρνουν το μονιτορ ,σου αφηνουν αλλο να εχεις , στο φτιαχνουν και στο ξαναφερνουν μονοι τους με κουριερ

τωρα πως μιλανε στο τηλεφωνο παρε να δοκιμασεις προφανως δεν το ξερω αυτο

Link to comment
Share on other sites

Και η LG κάπως έτσι δουλεύει

αν δουλευει καπως ετσι και φερεται οπως ανεφερε το παλικαρι τοτε καλυτερα να μην δουλευουμε και εμεις "ΕΤΣΙ"

καλυτερα εμεις να δουλευουμε "ΑΛΛΙΩΣ"

Link to comment
Share on other sites

Κλασικά το τραβήξαμε πάλι σε αυτό το forum. PVA,TN,SIPS, SNIPS, superαναλυτικά reviews από sites που τα παίρνουν, τεστς από "ειδικούς" στο τυρί κτλ κτλ.

Ο καθένας έχει τα ατομικά του standars. Το κουραστικό κόκκινο της LG είναι για πολλούς πολύ καλύτερο απο το "ξεκούραστο" της samsung, και το design της NEC καλύτερο από αυτό της EIZO. Πολλοί δεν καίγονται αν η γωνία θέασης πλησιάζει τις 360 μοίρες!, γιατί απλά δεν θα δούν ταινία στο monitor του PC τους, η δεν πρόκειται να πλησιάσουν 26" οθόνη στους 60 πόντους! Την βλέπω, την δοκιμάζω, την αγοράζω η την προσπερνάω. Πρέπει να κολλήσω δλδ στο panel και στο αν έχει φανταχτερό όνομα, η αν μπορείς να δεις ταινία και από πίσω?!

Παν μέτρον άριστον είπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.