Jump to content



LG TFT 26" W2600HP-BF από 919 στα 499!!!!


Recommended Posts

Δεν χρειαζεται να δοκιμασω κατι ρε παιδια...

Ασφαλως και δεν ειναι προβλημα της καρτας γραφικων...εχω τοσα ατομα να δουν την οθονη ακομα και ανθρωπους που ασχολουνται με την γραφιστικη....και ολοι βγαλαμε το ιδιο συμπερασμα βαζοντας την οθονη διπλα στο λαπτοπ μου και συγκρινοντας τα χρωματα, δηλαδη οτι υπαρχει υπερβολικος κορεσμος των χρωματων. Απλα ανοιξτε μια σελιδα που θεωρητικα εχει πορτοκαλι και ροζ συγκρινεται με μια αλλη οθονη.

Εχω οργωσει ολα τα forum στο ιντερνετ και ολοι λενε το ιδιο και λενε πως δεν εχουν καταφερει να το διορθωσουν.

Το προβλημα αυτο δεν προκειται να λυθει με καμια ρυθμιση μεσα απο την οθονη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια γρήγορη ερώτηση. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά δε μπορώ να ψάξω σε 19 σελίδες :)

Είχα για λίγο καιρό μια Samsung SM2693HM. Το γραφείο μου δεν έχει μεγάλο βάθος και δεν ενδείκνυται για μεγάλη οθόνη. Αν πάρω μεγάλη οθόνη (>22"), θα μεταφέρω το PC στο άλλο δωμάτιο, όπου το γραφείο έχει πιο μεγάλο βάθος. Η συγκεκριμένη Samsung λοιπόν ήταν τόσο ζεστή, που πιστεύω ότι το χειμώνα δε θα χρειαζόταν καλοριφέρ στο δωμάτιό μου (την είχα κατακαλόκαιρο). Αυτή η LG είναι ζεστή;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια γρήγορη ερώτηση. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά δε μπορώ να ψάξω σε 19 σελίδες :)

Είχα για λίγο καιρό μια Samsung SM2693HM. Το γραφείο μου δεν έχει μεγάλο βάθος και δεν ενδείκνυται για μεγάλη οθόνη. Αν πάρω μεγάλη οθόνη (>22"), θα μεταφέρω το PC στο άλλο δωμάτιο, όπου το γραφείο έχει πιο μεγάλο βάθος. Η συγκεκριμένη Samsung λοιπόν ήταν τόσο ζεστή, που πιστεύω ότι το χειμώνα δε θα χρειαζόταν καλοριφέρ στο δωμάτιό μου (την είχα κατακαλόκαιρο). Αυτή η LG είναι ζεστή;

αρκετά ζεστή, εως πολύ. Όσο πιο ψηλά έχεις ρυθμισμένη τη φωτεινότητα τόσο πιο ζεστή είναι. Πριν ψυχράνει λίγο ο καιρός, ένιωθα ελαφρά δυσφορία στα 30cm από την οθόνη για πολύ ώρα (με full φωτεινότητα)

Link to comment
Share on other sites

αρκετά ζεστή, εως πολύ. Όσο πιο ψηλά έχεις ρυθμισμένη τη φωτεινότητα τόσο πιο ζεστή είναι. Πριν ψυχράνει λίγο ο καιρός, ένιωθα ελαφρά δυσφορία στα 30cm από την οθόνη για πολύ ώρα (με full φωτεινότητα)

Χμμ, τα ίδια με τη Samsung δηλαδή. Off Topic, αλλά όλες οι μεγάλες (>24") λογικά έτσι είναι, ε;

Όσο για το pixel σου, δεν έχει 0 pixel εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, είναι "λίγο" ζεστή...αλλά λογικό δεν είναι? Κοτζάμ χωράφι το πάνελ :hehe:

Η εγγύηση καλύπτει 12 pixels αν θυμάμαι καλά. Τα 0 τα καλύπτουν στις οθόνες έως 19" σίγουρα ή 20" wide (με επιφύλαξη)...

Κι εσύ βρε gor, στα 30εκ από την οθόνη, πως να μην νιώθεις δυσφορία?

Τις 2 πρώτες μέρες που καθόμουν στους ~60 πόντους με έπιασε κανονικός πονοκέφαλος...

Έγινε επεξεργασία από inertiacreep
Link to comment
Share on other sites

Εδώ κανένα καμένο πάντως :D

Και παιδιά εμένα δεν μου φαίνεται ζεστή... Την έχω Brightness 50 και στα 60cm που κάθομαι δεν νιώθω τίποτα. Ίσως επειδή άρχισε να ψυχραίνει ο καιρός...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια γρήγορη ερώτηση. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά δε μπορώ να ψάξω σε 19 σελίδες :)

.... Αυτή η LG είναι ζεστή;

Καθομαι ~60cm απο την οθονη. Αρχικα ειχα φωτεινοτητα στο 20. Δεν ειχα αντιληφθει καποια αίσθηση θερμοτητας. Τελευταια έχω φωτεινοτητα στο 0 και χτες πλησιασα την οθονη να δω τι παιζει απο θερμοτητα. Ακομα και απο 2cm η εκλυομενη θερμοτητα ειναι ελαχιστη.

Link to comment
Share on other sites

συνομιλια ενος παιδιου απο το adslgr με το τεχνικο της LG

Τεχνικός : Πείτε μου , τι πρόβλημα υπάρχει ?

Εγώ : Λάθος απόχρωση χρωμάτων , κυρίως του κόκκινου.

Τεχνικός : Ποια κάρτα γραφικών έχετε ?

Εγώ : ΑΤΙ 4850 - έχει κάποια σχέση ? Στην προηγούμενη οθόνη , όλα ήταν άψογα.

Τεχνικός : Βεβαίως. Μισό λεπτό. Λοιπόν , η 4850 είναι πολύ αργή κάρτα. Για αυτό γίνεται αυτό.

Εγώ : Ορίστε ?

Τεχνικός : Μάλιστα , η κάρτα σας είναι πολύ αργή για την συγκεκριμένη οθόνη.

Εγώ : Με δουλεύετε ? Από τις ισχυρότερες κάρτες που κυκλοφορούν.

Τεχνικός : Πόση ram έχει ?

Εγώ : 512mb

Τεχνικός : Είδατε ? Δεν είναι αρκετή για την οθόνη. Θέλει περισσότερο.

Εγώ : Μα η κάρτα υποστηρίζει αρκετά υψηλότερες αναλύσεις από την native της οθόνης...

Τεχνικός : Ναι αλλά είναι αργή.

Εγώ : Προηγουμένως είχα άλλη 26αρα οθόνη και ήταν άψογη. Μία Samsung.

Τεχνικός : Ναι αλλά τα panels σε κάθε οθόνη είναι διαφορετικά. Αυτό της LG 2600 είναι σύγχρονο και θέλει πολύ δυνατή κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.