Jump to content



Κολλήματα σε asus eee pc900


gambitgr

Recommended Posts

για spi 1m θέλει τρία λεπτά... τι περιμένεις...

εμένα πάντως μου παίζει καλά, άμα ανοίξω το msn μαζί με opera και winamp τότε αρχίζει να φρενάρει λίγο...

πιστεύω με 2gb μνήμη να είναι jet...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Παιδια στο δικο μου εχω βαλει 2gb αλλα παλι τα ιδια. . .:fist:Μαλλον πρεπει να αλλαξω τον και καλα σκληρο που εχει μεσα αλλα δεν βρισκω αλλον παρομοιο και πιο μεγαλο και πιο γρηγορο...Μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω???Και κατι αλλο ο cpu ειναι fix η μπορω να τον αλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

1 slot εχει... Παιδια τετοιο μηχανημα δεν ειναι για windows. Καταρχας το pagefile των windows θα σας δωσει το ssd στο χερι. Βαλτε ενα ubuntu και κοψτε το και λιγο και το μηχανημα θα παει πολυ καλυτερα. Αλλιως, βαλτε κανενα linuxaki φτιαγμενο για το eee. Υπαρχουν πολλα. Το πιο γνωστο ειναι το ΕΕΕbuntu

Link to comment
Share on other sites

400 ευρώ είναι πολλά για τις επιδόσεις του

θα τα έδινα μόνο για το mobility που προσφέρει

με κάτω 500 παίρνεις HP core duo 1gb (+1 free slot) 80gb 15"wide κλπ κλπ

με αυτονομία μπαταρίας 2-3 ώρες ΗΡ 530 και τώρα HP 550 με core 2 duo με 440 ευρώ

http://www.ebuyer.com/product/148838

τελικά είναι βλακεία να πάρεις το asus! :D

ΜΟΝΟ επαναλαμβάνω, για το mobility που προσφέρει

Link to comment
Share on other sites

έγώ του κάρφωσα ramdrive (256M) και πέρασα τα temps του ie και των windows εκεί. Στο browsing τώρα πετάει αλλά βέβαια έχει μειωθεί η διαθέσιμη μνήμη. Θα δοκιμάσω να ανοίξω και καμμία εφαρμογή office με απαιτητικά αρχεία για να δλω τί γίνεται. Πάντως φαίνεται η πιο προσιτή αναβάθμιση να είναι 2GB μνήμης (40 €) για μεγαλύτερο ramdrive και περισσότερη διαθέσιμη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

ταινια dvd απο τον σκληρο του παιζει κανονικα χωρις freeze?????η εστω απο εξωτερικο usb hard disk 2,5 ιντσων????

http://www.youtube.com/watch?v=oh1R1hoYmuI&feature=related

τα συμπερασματα δικά σου.

εγώ δεν έχω δοκιμάσει να δώ ταινία σε 8 inches.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κατι δεν πάει καλά:blink: (ακόμα και μένα μου κάνει εντύπωση!)

Super PI 1m evgala se 1m 30s !!!! oxi 3m που είπε κάποιο παλικάρι ο dark22 νομίζω...για τσεκάρετε μια όσοι μπορείτε...(στα 900mhz)

Υ.Γ είχα κ το utorrent ανοιχτό πάνω στο lan...όπως είπα στο προηγούμενο post μετά το φορμάτ πετάει..wtf

EDIT 2m 12s στα 630mhz

EDIT No2

DVD με εξωτερικό dvd-rw με vlc lan player με 5-10% χρήση CPU no freeze

Mpeg4 - H264 στα 900kpbps + 128Kbps mp3 με 45-55% χρήση CPU no freeze (από sd card)

στα 900 πάντα

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ με το δικό μου, asus eeepc1000h με τον ατομ 1.6ghz ενάμιση λεπτό βγάζει το superpi 1m.. με 2gb ram και 80άρι δίσκο sata 5400rpm πηγαίνει πολύ καλά γενικά το σύστημα. κανένα παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

Επι εποχής PIII κ PII είχα ένα Celeron 466 το οποίο πήγαινε σφαίρα. Εγώ πιστεύω ότι είναι κάποιο πρόβλημα με τον σκληρό. Θα δοκιμάσω να κάνω εγκατάσταση των win σε εξωτερικό usb γιατί αν το transfer rate είναι αυτό που αναφέρεται σίγουρα το USB2.0 θα είναι μακράν γρηγορότερο. Ταυτόχρονα μίλησα και με το support της ASUS και μου είπανενα τους το κάνω RMA και οτι τα παγώματα δεν είναι φυσιολογικά. Όταν θα έχω περισσότερα θα ποστάρω

Υ.Γ. Στο φόρουμ γράφω και παγώνει ειδικά όταν πάω να πατήσω backspace η 2-3 γράμματα διαδοχικά. Αμαρτία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας. Γύρισε χθες το εεε 900 από το support της ASUS. 1ον μου στείλανε μέσα ένα χαρτί ότι το fault ήταν ότι δεν άναβε (:hang3:) . Το πληκτρολόγιο κρατίεται από κάτι μικρές ασφάλειες. Η Δεξιά η δικιά μου λείπει. Όταν πίεσα τις άλλες 2 για να δω τι παίζει από κάτω το χαρτάκι που λεει guarantee void if removed είναι σκισμένο που σημαίνει αν τους το στείλω πίσω να μου το ξαναφτιάξουνε και μου πούνε ότι είναι εκτός εγγύησης ίσα που τους γα***σα . Μάλλον το σέρβις της ΑΣΟΥΣ είναι για το πέ*ς και επειδή τυχαίνει έχω μαγαζί με Η/Υ έγω ASUS δεν ξαναπαραγγέλνω. Τώρα κατάλαβα γιατί δίνουνε 2 χρόνια εγγύηση γιατί απλά δεν ξέρουνε να τα φτιάξουν και η χρόνος φεύγει στο πήγαινε έλα από Ιταλία. Όσο για τα κολήματα δεν μπορώ να πώ ότι είναι τα ίδια όπως πριν αλλά επειδή ψιλοξενέρωσα δεν το έψαξα και πολύ. STAY TUNED για περισσότερες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι. Το Λαπτοπάκι μου πάει σφαίρα. Βέβαια θα απαιτήσω να μου φτιάξουνε το πληκτρολόγιο γιατί κουνιέται ολόκληρο και ένα άλλο που παρατήρησα αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα είναι ότι όταν έμεινα απο μπαταρία το bios έχασε τις ρυθμίσεις του. Έβαλα με εξωτερικό DVDROM τα XP Με SP3 και Φατ32 και ακόμα το ψάχνω στο tweaking. Πάντω τα στιγμηαία κολήματα που έκανε έχουν εξαλειφθεί. Τώρα το κάνω update θα σβήσω ότι temp υπάρχει και θα δοκιμάσω και OFFICE applications να δούμε πως πάει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.