Jump to content



Απογοήτευση με μητρικές!!!


neuromancer

Recommended Posts

Σε asus πάντα έπαιρνα μητρικές της σειράς republic of gamers, άρα απο προσωπι΄κή εμπειρία δεν έχω για την Ρ5Ε. Αλλά τόσος κόσμος την έχει πάρει εδώ, δεν έχω διαβάσει όμως τραγικά προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα το κερασάκι.... οθόνη!

Στο PC θα μπουν mobo-CPU-VGA-RAM από αυτό της υπογραφής. Θα χρησιμοποιηθεί απο παιδιά δημοτικού (~12χρονα) που προφανώς θα παίζουν και παιχνίδια (με μέτρο θέλω να πιστεύω...). Για να κρατήσει όσο περισσότερο γίνεται ο συνδυασμός CPU-GPU λέω να πάω σε 19άρα οθόνη με ανάλυση 1440x900 που πρέπει να είναι και μαύρη και να έχει και DVI input. Γύρω στα 160 e θα ήταν οκ.

Έχετε προτάσεις?

Είδα πολλές επιλογές σε LG αλλά όλες ίδιες μου φαίνονται.... κανένας κάτοχος άποψη?

BTW, το www.Πλαίσιο τα έχει παίξει εντελώς... από χτες το βράδυ εκείνη η λίστα σύγκρισης που έφτιαξαν πρόσφατα πάει κατά δια0λ0υ... τσ τσ ερασιτέχνες...

Link to comment
Share on other sites

Μα ΔΕΝ θέλω να έχουν (τα 12χρονα) μεγαλύτερη ανάλυση. Μεγαλύτερη ανάλυση θέλει και καλύτερη κάρτα για games καθώς και μεγαλύτερο χώρο σε γραφεία κτλ.

Η 8800GTS 512 σε 1440x900 θα τους πάει χρονικά μακρύτερα. Εγώ την έχω τώρα σε 20άρα 1650x1080 και είναι στα ίσα της σε νέα games. Αν πέσει σε 1440x900 θα βγάλουν χαλαρά και το Γυμνάσιο ;-)

Οποτε 19άρα is THE choice. Αλλά ποιά ? Φαντάζομαι στα 160 ευρώ που λέω μόνο TN panels θα παίζουν. Κάτι σε LG ή Samsung το κόβω...

Υπάρχει πρόταση για κάτι συγκεκριμένο/δοκιμασμένο ?

Καλά στο www.plaisio.gr πρέπει να έχουν χοντρά προβλήματα.... ακόμη down είναι

Link to comment
Share on other sites

Αντικαθιστώ mobo-CPU-VGA-RAM στο δικό μου, και με τα "παλιά" δικά μου και εξτρα κομμάτια ότι χρειάζεται, στήνω 2ο για τα παιδιά. Νομίζεις ότι θέλουν τα 12χρονά παραπάνω από τα specs της υπογραφής; Μια χαρά θα είναι. Εννοείται οτι εγώ πληρώνω ότι θα μπει στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει 2-3 φορές να λέω στο φόρουμ ότι το τάδε το έχει μόνο στο Πλαίσιο ή το δείνα το έχει μόνο στο e-Shop και ως δια μαγείας σε λίγη ώρα ή την επόμενη συνήθως μέρα το έχει και ο άλλος.

Θεωρώ δεδομένο ότι έχουν άτομα που παρακολουθούν τα τεκτενόμενα εδώ...!

Link to comment
Share on other sites

Η P5E είναι μια χαρά.Δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα.Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι ότι κάνει overvoltage τις μνήμες και να τις ρίξεις κατά 0.6v αν χρειαστεί.Και auto δλδ δουλεύουν αλλά να το έχεις υπόψιν αν τελικά καταλήξεις σε αυτή.Τώρα για τα utillities απλά δεν τα βάζεις.Τα έβαλα στην αρχή και έτρωγα μπλε οθόνη σε κα8ε αλλαγή του profile και το έσβησα.Μετά απο ένα format λέω να του ξαναδώσω μια ευκαιρία... και αυτό εκεί τα δικά του

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον αποπανω μου οσον αφορα το overvoltage,εγω απο τα utilities χρησιμοποιω το asus update για bios και δεν μου δημιουργησε καμια φορα προβλημα(βασικα και στην προηγουμενη mobo που το χρησιμοποιησα δεν ειχα ποτε προβλημα)αλλα ολα τα υπολοιπα μου ειναι πραγματικα αχρηστα και δεν τα βαζω ποτε.

Για καρτα ηχου το μονο σλοτ που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε στην Ρ5Ε ειναι το μαυρο στα αλλα δεν την αναγνωριζει την καρτα:slap:(τουλαχιστον σε μενα με τη xonar),οποτε τα αλλα 2 ειναι για αλλες χρησεις εκτος του ηχου..Επισης να προσθεσω οτι δεν ειχα ποτε προβληματα με την συγκεκριμενη mobo

και οτι σε μενα ειναι λιγο ζεστο το north(45-50) αλλα ειναι και σε ενα κουτι χωρις ανεμιστηρες και με δυο 4850 μεσα,οποτε μαλλον σε ενα κουτι με καλυτερη ψυξη μαλλον θα ειναι καλητερα τα πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι αποκλειστικα για audio,τουλαχιστον ετσι την χαρακτηριζει το manual.

Να σου πω την αληθεια η μονη extra καρτα που χρησιμοποιω ειναι της tv και ειναι pci οποτε δεν εχω δοκιμασει να βαλω καποια αλλη καρτα στην μαυρη pcie x1 και δεν μπορω να σου απαντησω σ αυτο..:whistling

Παντως εγω απο την συγκεκριμενη εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος και ειδικα για τα λεφτα αυτα δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αναλογο...

Στην προτεινω ανεπιφυλακτα:happy:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.