Jump to content



Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις (SportsLab)


astrolabos

Recommended Posts

τι δουλεια εχει ο 4ος να επεμβαινει σε φαση του αγωνα , μονο για καρτες ειναι εκει
A fourth official may be appointed under the competition rules and

offi ciates if any of the three match offi cials is unable to continue, unless a

reserve assistant referee is appointed. He assists the referee at all times

Μάλλον πρέπει να μάθουμε λίγο τους κανόνες για να πάει μπροστά το ποδόσφαιρο.

Άσχετο, αλλά επειδή ήμουν σίγουρός ότι ήταν λάθος ο διαιτητής για την κάρτα στον Σισέ [πήγε να βγάλει τη φανέλα, αλλά έμεινε στα μισά], τελικά ήμουν λάθος:

A player must be cautioned if:

• in the opinion of the referee, he makes gestures which are provocative,

derisory or infl ammatory

• he climbs on to a perimeter fence to celebrate a goal being scored

• he removes his shirt or covers his head with his shirt

• he covers his head or face with a mask or other similar item

με βάση τον ίδιο κανονισμό, είχαν δίκιο οι διατητές που έβγαζαν κάρτα στον Μπλάνκο.

ΥΓ. Είδε κανείς τη διαιτησία του Μπουρούλ στο Μπαρσελόνα - Σεβίγια; Αν όχι, δείτε το ματς και θα εκτιμήσετε τους έλληνες διαιτητές

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω εγω οτι πρεπει να διαλυθει ο ΟΣΦΠ για να δουμε προκοπη στο ελληνικο ποδοσφαιρο...

Μπράβο, αντικειμενική και φιλοσοφημένη άποψη!!

Θα τολμούσα να προσθέσω τον αποδεκατισμό των οπαδών κατά το Ρωμαϊκό στρατιωτικό πρότυπο, προς παραδειγματισμόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να μάθουμε λίγο τους κανόνες για να πάει μπροστά το ποδόσφαιρο.

Άσχετο, αλλά επειδή ήμουν σίγουρός ότι ήταν λάθος ο διαιτητής για την κάρτα στον Σισέ [πήγε να βγάλει τη φανέλα, αλλά έμεινε στα μισά], τελικά ήμουν λάθος:

με βάση τον ίδιο κανονισμό, είχαν δίκιο οι διατητές που έβγαζαν κάρτα στον Μπλάνκο.

ΥΓ. Είδε κανείς τη διαιτησία του Μπουρούλ στο Μπαρσελόνα - Σεβίγια; Αν όχι, δείτε το ματς και θα εκτιμήσετε τους έλληνες διαιτητές

αφου εχεις μελετησει τους κανονες και εχεις βαθια γνωση αυτων (εγω δυστηχως δεν εχω το χρονο για μελετη) τοτε γιατι δεν παραθετεις και το υπολοιπο απο το site για να εχουν και ολοκληρωμενη αποψη οσοι διαβαζουν αυτα που γραφεις? αστο θα το κανω εγω

  • The fourth official may be appointed under the competition rules and officiates if any of the three match officials is unable to continue.
  • Prior to the start of the competition, the organiser states clearly whether, if the referee is unable to continue, the fourth official takes over as the match referee or whether the senior assistant referee takes over as referee with the fourth official becoming an assistant referee.
  • The fourth official assists with any administrative duties before, during and after the match, as required by the referee.
  • He is responsible for assisting with substitution procedures during the match.
  • He supervises the replacement footballs, where required. If the match ball has to be replaced during a match, he provides another ball, on the instruction of the referee, thus keeping the delay to a minimum.
  • He has the authority to check the equipment of substitutes before they enter the field of play. If their equipment does not comply with the Laws of the Game, he informs the referee.
  • The Fourth Official assists the referee at all times. He must indicate to the referee when the wrong player is cautioned because of mistaken identity or when a player is not sent off having been seen to be given a second caution or when violent conduct occurs out of the view of the referee and assistant referees. The referee, however, retains the authority to decide on all points connected with play.
  • After the match, the fourth official must submit a report to the appropriate authorities on any misconduct or other incident which has occurred out of the view of the referee and the assistant referees. The fourth official must advise the referee and his assistants of any report being made.
  • He has the authority to inform the referee of irresponsible behaviour by any occupant of the technical area.

assisting οπως βλεπεις αλλα πραγματα εννοει. Για το βιντεο εχεις κατι να πεις?

@ Γιαγκο εγω δεν εχω κατι με τους οπαδους του ολυμπιακου ουτε εννοησα να αποδεκατιστουν οι οπαδοι του, εχω ομως πολλα με τις αδικιες της ομαδας σου εις βαρος αλλων και φυσικα με επιπτωσεις στο ελληνικο ποδοσφαιρο.

Link to comment
Share on other sites

@ Γιαγκο εγω δεν εχω κατι με τους οπαδους του ολυμπιακου ουτε εννοησα να αποδεκατιστουν οι οπαδοι του, εχω ομως πολλα με τις αδικιες της ομαδας σου εις βαρος αλλων και φυσικα με επιπτωσεις στο ελληνικο ποδοσφαιρο.

Αν θέλεις πραγματικά να εξέτασης τα του ποδοσφαίρου, και όχι να φτυαρίζεις μουνταρία λάσπη, θα πρέπει να καταλάβεις ότι:

Ο Κοκαλης κατευθύνει το ποδόσφαιρο κατά το συμφέρον του.

Πριν από αυτόν το κατεύθυνε ο Βαρδινογιάννης.

Μετά από αυτόν θα το κατευθύνει κάποιος άλλος, μετά κάποιος άλλος, κλπ κλπ.

Κανένας δεν θέλει υγιές ποδόσφαιρο με πρώτη την πολιτεία και τους πολιτικούς. Αν θέλανε ήταν υπόθεση μερικών μηνών.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

assisting οπως βλεπεις αλλα πραγματα εννοει. Για το βιντεο εχεις κατι να πεις?

Κατά τα λεγόμενά σου δεν έχεις χρόνο να "μελετήσεις". Όμως, μόνος σου το έγραψες ότι υποδεικνύει στο διαιτητή πράγματα που δεν έχουν υποπέσει στην αντίληψή του.

Κι αφού δεν έχεις αρκετό χρόνο να ασχοληθείς με το θέμα, πάρε και την ερμηνεία της wikipedia, πάνω στα bullets που μόλις παρέθεσες:

In practice, the fourth official becomes a key member of the officiating team, who can watch the field and players and advise the Referee on situations that are going on out of his sight. The fourth official keeps an extra set of records, and helps make sure the Referee does not make a serious error such as cautioning the wrong player, or giving two cautions to the same player and forgetting to send off the player.

Το ότι δεν αναφέρουν πουθενά ότι μπορεί αναφέρει την άποψή του για το αν μετράει κάποιο γκολ ή όχι, είναι προφανές ότι οφείλεται στο γεγονός ότι σπάνια ο 4ος θα έχει καλύτερη οπτική από το διαιτητή ή/και τον επόπτη. Όμως η φράση "assists the referee at all times" καλύπτει όλες τις περιπτώσεις. Αν συνεχίζεις να έχεις αμφιβολέις για αυτήν την ερμηνεία, μπορείς πάντα να στείλεις e-mail στη FIFA.

Για το βίντεο που με ρωτάς:

α. Δεν κατάλαβα τι ρωτάς

β. Το πως έγραψες την ερώτηση, μου δίνει την εντύπωση ότι πρέπει να απολογηθώ για κάτι

ΥΓ Τον σύνδεσμο για τον κανονισμό της FIFA τον έχω παραθέσει τουλάχιστον μία φορά στο εν λόγω νήμα, οπότε δε μπορείς να πεις ότι "αποκρύπτω" κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως κανονισμών θυμίστε μου την τελευταία φορά που ο τέταρτος πήρε πρωτοβουλία να διορθώσει σωστό σφύριγμα του διαιτητή.

Αν σας είναι δύσκολο θυμίστε μου πότε ο 4ος έχει πάρει την οποιαδήποτε πρωτοβουλία σχετικά με μια οποιαδήποτε φάση του αγώνα ασχέτως αν ο διαιτητής έχει σφυρίξει σωστά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως κανονισμών θυμίστε μου την τελευταία φορά που ο τέταρτος πήρε πρωτοβουλία να διορθώσει σωστό σφύριγμα του διαιτητή.

Αν σας είναι δύσκολο θυμίστε μου πότε ο 4ος έχει πάρει την οποιαδήποτε πρωτοβουλία σχετικά με μια οποιαδήποτε φάση του αγώνα ασχέτως αν ο διαιτητής έχει σφυρίξει σωστά ή όχι.

Μία φάση που θυμάμαι, ήταν στη Ριζούπολη, σε ματς Ολυμπιακού ΑΕΚ, όπου δόθηκε πέναλτυ στην ΑΕΚ με την υπόδειξη του βοηθού. Η επίθεση γινόταν στα αριστερά της οθόνης (προς το κλειστό γυμναστήριο του Απόλλωνα) ;):p

εδιτ: Και για να επιστρέψουμε και στα σοβαρά αθλήματα:

α. Οι Ήλιοι καίνε ξανά

β. Κέρδισε ο ΟΣΦΠ στην Πόλη την Εφές. Όπως έλεγε και ο σπίκερ, σήμερα ο Τεόντοσιτς, θύμισε Eurobasket '09, και ήταν Θεόντοσιτς :p

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

Μία φάση που θυμάμαι, ήταν στη Ριζούπολη, σε ματς Ολυμπιακού ΑΕΚ, όπου δόθηκε πέναλτυ στην ΑΕΚ με την υπόδειξη του βοηθού. Η επίθεση γινόταν στα αριστερά της οθόνης (προς το κλειστό γυμναστήριο του Απόλλωνα) ;):p

Μάλλον δεν το θυμάσαι καλά. Στο παιχνίδι στην Ριζούπολη από ότι είδα με λίγο googling ανακάλεσε ο διαιτητής την απόφασή του για πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού, δεν έδωσε στην ΑΕΚ, για να προσθέσω επίσης ότι δεν πήγε ο 4ος άρον άρον στον διαιτητή να του υποδείξει τι να κάνει, οπότε είσαι λάθος.

Σε λίγο θα μας πεις ότι η ΑΕΚ έχει και παράγκα.

Ο επόμενος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπως λεει κ ο ενας , ο μοναδικος, ο υπερτρισμεγιστος μιχος το οφσαιντ φαινοταν απ το υγεια και το ιασω κ ας παιζανε στο καραισκακη.

εκανε κινηση το ποδαρακι;ειναι οφσαιντ. απλο ειναι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι ο διαιτητής είχε πρόθεση να ευνοήσει τον Ολυμπιακό;

Πιστεύω ότι ο 4ος είχε ξεκάθαρη πρόθεση να επέμβει υπέρ του Ολυμπιακού. Όταν ο Καλόπουλος κατάλαβε στο ημίχρονο τι μαμακία είχε κάνει δεχόμενος την άποψη του 4ου μπήκε στο δεύτερο με ξακάθαρη πρόθεση να βοηθήσει την ΑΕΚ να διατηρήσει το σκορ μπας και σώσει το τομάρι του. Αυτός είναι ο λόγος που διατήρησε τον Καράμπελα εντός αγωνιστικού χώρου και ο λόγος που ακύρωσε το γκολ του Ολυμπιακού.

Ο 4ος πρέπει να εκδιωχθεί από την Superleague διότι είναι επικίνδυνος και ο Καλόπουλος να τιμωρηθεί γιατί προσπάθησε να διορθώσει την αδικία με αδικία.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα αλλάξει το σκηνικό με τίποτα...πάντα βοηθούνται οι μεγάλες ομάδες...πως να το κάνουμε έχουν μεγαλύτερη επιρροή...είτε μέσω οπαδών (μορφή εκφοβισμού ή συμφερόντων) είτε μέσω προέδρων....δεν αλλάζει έτσι απλά...σαν να λες οτι θα έρθει η Χ κατασκευαστική να πάρει τις "δουλειές" από Ακτωρ ή Τερνα...απλά δεν γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ματς χθες στο ΣΕΦ. Πολύ ωραίο θέαμα και από τις δύο ομάδες. Καρφώματα, κλεψίματα, αιφνιδιασμοί, τάπες (κυρίως τα όρθια χιλιόμετρα της Παρτιζάν μοίραζαν τέτοιες...). Από τα highlights που είδα στο σάιτ της Euroleague, είναι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της αγωνιστικής

Αποκορύφωμα, το κάρφωμα του p bev (1,85), μπροστά στον Μιλόσεβιτς (2,03) :wassat:

http://euroleague.infrontams.tv/replay.php?id=1942

Το είχε ξαναδοκιμάσει αυτό το πράγμα, και στον αγώνα με τα Τρίκαλα στο ΣΕΦ μπροστά από αρκετούς ψηλούς, αλλά δεν του έκανε το χατήρι η μπάλα και χτύπησε στο στεφάνι κι έφυγε.

Link to comment
Share on other sites

ακριβούτσικες οι τιμές πάντως....πιστεύω αν γίνει group buy μπορεί να έχουμε καλύτερη προσφορά αν ψήνεται κανείς...εγώ ήδη το συζυτώ με φίλους και μάλλον έτσι θα το κάνουμε...για παιχνίδια της Βραζιλίας εννοείται!! :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.sport-fm.gr/article/213595

και μετά αναρωτιόμαστε γιατί την είχαν στήσει έξω από τους συνδέσμους την άλλη φορά και δεν τους αφήσανε να πάνε σε άλλη πόλη... Έχουμε καταντήσει να φοβόμαστε να πάμε στο γήπεδο γιατί δεν ξέρουμε τι θα μας έρθει στην κεφάλα. Ή πάμε στο μπάσκετ, που ευτυχώς δεν πατάνε οι οργανωμένοι, και αυτοί αποφασίζουν να έρθουν για να βρίσουν τους ΠΑΟΚτσίδες και τους Παρτιζάνους, και μας βρίζουν επειδή δεν συμμετέχουμε στις αηδίες τους. Μεγαλύτερος καρκίνος από τους συνδέσμους των οργανωμένων οπαδών δεν υπάρχει για τον ελληνικό αθλητισμό. Λουκέτο παντού, και βραχιολάκια στα κεφάλια των συνδέσμων... Όλη η μούργα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://www.sport-fm.gr/article/213595

και μετά αναρωτιόμαστε γιατί την είχαν στήσει έξω από τους συνδέσμους την άλλη φορά και δεν τους αφήσανε να πάνε σε άλλη πόλη... Έχουμε καταντήσει να φοβόμαστε να πάμε στο γήπεδο γιατί δεν ξέρουμε τι θα μας έρθει στην κεφάλα. Ή πάμε στο μπάσκετ, που ευτυχώς δεν πατάνε οι οργανωμένοι, και αυτοί αποφασίζουν να έρθουν για να βρίσουν τους ΠΑΟΚτσίδες και τους Παρτιζάνους, και μας βρίζουν επειδή δεν συμμετέχουμε στις αηδίες τους. Μεγαλύτερος καρκίνος από τους συνδέσμους των οργανωμένων οπαδών δεν υπάρχει για τον ελληνικό αθλητισμό. Λουκέτο παντού, και βραχιολάκια στα κεφάλια των συνδέσμων... Όλη η μούργα...

εχουν τεραστιο μεριδιο ευθυνης και οι ομαδες ομως. Τα προστιμα πρεπει να ειναι αναλογα με οικονομικα της καθε ομαδας...ριξε σε παο-οσφπ 1-2 μυρια και αποκλεισμο εδρας 10 αγωνιστικες να δεις πως θα ναι σουζα μετα ολοι. Και αν δεν ειναι κ συνεχισουν ειναι ακομα πιο απλη η λυση, αποκλεισμος κ τελος το παραμυθι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.