Jump to content



Να μείνω ή να φύγω....?


jogi

Recommended Posts

Αυτό που λέει ο perp είναι σωστό - έχω δει party animals να φεύγουν από Ελλάδα για να πάνε Αγγλία και εν τέλει γυρίσαν με την ουρά στα σκέλια γιατί δε βρίσκαν κάποιον κοντά τους, είτε για παρέα είτε για καμιά σοβαρή σχέση με κάποια κοπέλα.

Εγώ βέβαια δεν έχω τέτοια problms, χ3στηκα στο φινάλε. Ούτε με χαλάει κι αν βρέχει 58 ώρες τη μέρα. Αλλά σε πολλούς αυτά τα ψυχολογικά μετράνε, θέλουν τον άνθρωπό τους και αυτό παίζει μεγάλο ρόλο στην τελική εκτίμηση του "εξωτερικού".

Μπορεί οι ίδιοι άνθρωποι που το σιχάθηκαν, υπό άλλες συνθήκες να το λάτρευαν.

In other words, είναι ένα ρίσκο, take it or leave it. Εγώ, θα το παιρνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply
Βρε αλεξη , αν δλδ παντρευτεις εσυ μια πολωνεζα πες ΠΧ , ποια γλωσσα θα μαθει το παιδι πρωτα? να ξες οτι τη λενε μητρικη γλωσσα επειδη ειναι απο τη ΜΑΝΑ

Προσωπικά θέλω το παιδί μου να ξέρει ελληνικά. Δεν θα μαρέσει να ξεκόψει απο τις ρίζες του.

Την γλώσσα την ελληνική οι Ποσειδωνιάται

εξέχασαν τόσους αιώνας ανακατευμένοι

με Τυρρηνούς, και με Λατίνους, κι άλλους ξένους.

Το μόνο που τους έμενε προγονικό

ήταν μια ελληνική γιορτή, με τελετές ωραίες,

με λύρες και με αυλούς, με αγώνας και στεφάνους.

Κ’ είχαν συνήθειο προς το τέλος της γιορτής

τα παλαιά τους έθιμα να διηγούνται,

και τα ελληνικά ονόματα να ξαναλένε,

που μόλις πια τα καταλάμβαναν ολίγοι.

Και πάντα μελαγχολικά τελείων’ η γιορτή τους.

Γιατί θυμούνταν που κι αυτοί ήσαν Έλληνες —

Ιταλιώται έναν καιρό κι αυτοί·

και τώρα πώς εξέπεσαν, πώς έγιναν,

να ζουν και να ομιλούν βαρβαρικά

βγαλμένοι — ω συμφορά! — απ’ τον Ελληνισμό.

Κ.Π.Καβάφης (Από τα Κρυμμένα Ποιήματα 1877;-1923, Ίκαρος 1993).

Νομίζω ότι τα λέει όλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτο δεν έχει να κάνει...

1) Εχεις δει Ελληνόπουλα του εξωτερικού? Πιο Ελληνες και απο την Ελληνική σημαία ειναι ορισμένα...

2) Ναι ειδαμε και τα Ελληνόπουλα που ζουν στην Ελλάδα πως γράφουν κατα καιρούς στο forum απο θέμα ορθογραφίας... Όλοι αλλοδαπούς γονείς έχουν πια? :D

(Νο Offence παίδες εεεε :p:D )

Link to comment
Share on other sites

Γύρνα στην Ελλάδα μας ορέ, γιατί τελικά εμείς θα φεύγουμε και θα μένουν άλλοι εδώ, τελικά θα μιλάτε στα παιδιά σας για κάποια Ελλάδα που δεν θα έχει πλέον Έλληνες.

Link to comment
Share on other sites

Παδια δεν ξερω για εσας αλλα εγω τον γιο μου /κορη μου θα τους κανω αθληταραδες! :D

Μου αρεσε τοσο το thread αυτο που ακυρωνω τον απογευματινο υπνο μου, αν και κομματια, για να πω

και εγω την γνωμη μου. Λοιπον ...

Ο πατερας μου ειναι Ελληνας, η μητερα Αγγλιδα. Εχω γεννηθει στο UK, εζησα εκει μεχρι τα 5 μου και μετα ηρθα Ελλαδα και αρχισα να πηγαινω εδω σχολειο και να μεγαλωνω. Σπουδασα στο Bournemouth σε ενα Computing course. Μετα ηρθα Ελλαδα, εκανα καποιες δουλειες απο εδω και απο εκει, τελη 2006 τελειωσα στρατο (επρεπε να παω γιατι ο πατερας μου ειχε κανει την λαλακια και με ειχε δηλωσει στο μητρωο αρρενων οταν ηρθαμε - δεν το ξερε ο ανθρωπος, τον συγχωρω) και απο τοτε εχω δουλεψει σε 2 εταιρειες πανω (ας πουμε) στο τομεα μου

Τωρα ειμαι σε μια εταιρεια σαν systems administrator αν και ο τιτλος θα επρεπε να ειναι

systems administrator/operator/intergrator/ everything-i-can-fokin-do-in-my-8hour-shift

Απο τα λεφτα μου δεν μου μενει σχεδον τιποτα μιας και δινω 300 ευρω για ενοικιο το μηνα (τα αλλα 300 τα βαζει ο αδερφος) και ζουμε εγω-αδερφος-μητερα ολοι μαζι. Ουτε λογος να παω να μεινω μονος μου θα επρεπε να μετραω και το τελευταιο ευρω.

Επειδη ασχολουμαι χρονια και με γυμναστικη και γενικα αθλητισμο και προσεχω διατροφη οσο μπορω, οι τιμες στα τροφιμα ειναι απλησιαστες πλεον

Οταν τελειωσα το Uni, μας ειχαν πλησιασει εταιρειες οπως codemasters να παμε να δουλεψουμε για αυτους αλλα επεσα και εγω στην κλασσικη παγιδα του τριπτυχου θαλασσα-ηλιος-σουβλακι και τα σχετικα και γυρισα πισω. Μεγαλο λαθος ...

Για Ελλαδα παιρνω αρκετα καλο μισθο (1100) αλλα το εργασιακο μου περιβαλλον ειναι π1π@! Ολοι στην εταιρεια ειναι ο ξαδερφος, το ανηψι του διευθυντη και παει λεγοντας. Μονο εγω και αλλος ενας ηρθαμε ξεκαρφωτοι γιαυτο και ολες οι καθημερινες απειλες καταληγουν σε εμας.

Ο αδερφος μου δουλευει στο ΙΤ τμημα τραπεζης και αν και ειναι πολυ καλος στην δουλεια του (καλυτερος απο εμενα σε πολλους τομεις) θα την κανει για UK τον Φεβρουαριο για αναζητηση καλυτερης τυχης. Υποψιν οτι δεν παιζει δικο μας σπιτι στο UK. Η μητερα μου ηταν απο παμφτωχη οικογενεια. UK δεν εχουμε τιποτα ...Εγω θα φυγω σε περιπου 1 χρονο απλα και μονο για να τακτοποιησω καποιες οικογενειακες υποθεσεις

Οσα λεφτα και να μου δινανε πλεον εδω στην Ελλαδα δεν θα εμενα για ενα και μονο λογο : Ποιοτητα ζωης

Τι να το κανω να εχω ferrari στο Ελλαντα οταν δεν μπορω να την οδηγησω λογω δρομων?

Γιατι να πρεπει να εχω γνωστο να βρω δουλεια (ποτε μου δεν το κανα!) οταν εχω σκισει τον κ0λ0 μου να παρω ενα χαρτι και να μαθω 5 πραγματα?

Γιατι να μην μπορω να βγαλω ακρη και να μην βρισκω το δικιο μου ποτε οταν εχω να κανω με το ελληνικο κρατος? Και αλλα χιλια 2 που και οι ιδιοι τα ξερετε και τα βιωνετε ολοι καθημερινα

Το καλοκαιρι πηγα UK (μερος των διακοπων μου) να δω πως ειναι τα πραγματα γιατι ειχα απο το 2003 να παω. Τιμες το ιδιο ή λιγο πιο ακριβες σε ορισμενα ειδη αλλα απο δουλειες τα ειδα καλυτερα να πω την αληθεια λιγο που κοιταξα.

Φιλε, το μονο που θα σου ελεγα πριν γυρισεις ειναι να ψαξεις για δουλειες να δεις οτι δεν θα βρεις πουθενα πανω απο 1200-1400(πολυ αισιοδοξο) ευρω καθαρα και ΑΝ βρεις, η δουλεια θα ειναι τετοια που θα σου κοπανανε το οτι παιρνεις καλο μισθο και δεν θα εχεις καμια προσωπικη ζωη λογω φορτου εργασιας. Υπερωριες πληρωνουν ελαχιστοτατοι εδω, η ευγενεια θεωρειται "αδυναμια" και τον καλο και ευσυνηδητο τον λενε ολοι μ@λ@κα.

@perp : Thanks man για τα καλα σου λογια!! Αποφασισα να μεινω σε ενα επιπεδο που να μην τρομαζω τα παιδακια και τις γυναικες ;) Να κανονισουμε καμια προπονηση μαζι εαν ακομα πας gym

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα σχετικα με το να φυγεις ή να κατσεις, για μενα, δεν ειναι απλη αριθμητικη "συν" και "μειον". Αν θες απαντηση για το αν μεινεις ρωτα απλα τον εαυτο σου "Περναω καλα τωρα?" Αν η απαντηση ειναι "ναι" τοτε τραβα το μεχρι ο στρατος να σου χαλασει την ευτυχια ή μεχρι να αρχισει να αλλαζει η απαντηση...

Ασταθμητοι παραγοντες οπως οικογενεια κλπ αλλαζουν ισορροπιες.

@αλεξ

Εγω θα ηθελα το παιδι μου να βγει καλος ανθρωπος.

Απο κει και περα τι γλωσσα θα μιλαει ερχεται τριτο... απο το τελος. Τις βασικες λεξεις θα τις μαθει απο μενα για να συνεννοουμαστε :p

Ας παρει μια καλη ανατροφη απο γονεις/θειες/γιαγιαδες/παππουδες/μπατζανακηδες/κουμπαρους κι ας ειναι απο οποια χωρα θελουνε αυτοι.

Καλα τα λεει ο Καβαφης και ο οποιος Καβαφης αλλα επειδη εμενα/εσενα/αυτου με αγγιξε ενα ποιημα δεν θα το κανω και σημαια ανατροφης του παιδιου μου.

Υπαρχουνε και πιο σημαντικα ποιηματα για να του μαθω πρωτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κερδίσεις τίποτα Ελλάδα κατα την γνώμη μου.

Μείνε Αγγλία.

Εδώ δεν υπάρχει καμία προοπτική.

Αφού κατάφερες και έμεινες , Λονδίνο με σταθερή δουλεία , κοπέλα, φίλους

πραγματικά δεν αξίζει να γυρίσεις για μόνιμα.

Συμφωνώ με σένα!!!!! Κάτσε εκει που κάθεσαι

Link to comment
Share on other sites

Γύρνα στην Ελλάδα μας ορέ, γιατί τελικά εμείς θα φεύγουμε και θα μένουν άλλοι εδώ, τελικά θα μιλάτε στα παιδιά σας για κάποια Ελλάδα που δεν θα έχει πλέον Έλληνες.

Οπως ειπε και ο αστρολαμπος "οπως στρωνει κανεις κοιμαται". Δηλαδη ο καθε ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Ελληνας, Αγγλος, Σουηδος, κλπ) εαν το κρατος του δεν τον αφηνει να ορθοποδησει με την αξια του και το σπαθι του και φευγει να αναζητησει καλυτερη τυχη, δεν ειναι υπευθυνος εαν η χωρα του δεν εχει πλεον Ελληνες ή Αγγλους ή Σουηδους

Ας βρουνε αυτοι εκει "ψηλα" ενα λογο να φερουν πισω ολους τους Ελληνες του εξωτερικου περαν του ηλιου και το greek souvlaki! ημαρτον πια ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 1000 ευχαριστώ για τις απαντησεις. Βοηθει πολύ να βλέπεις και άλλες γνώμες πέραν των γνωστών και κολλητών που στην τελική στηνίδια βάρκα βρισκόμαστε.

Αγγλία καλα περνάω, όπως πιστεύω και ελλαδα. Ποτέ μου δεν με τράβηξαν τα λεφτα όπου και αν ήμουν, ίσως επειδή ποτε δεν μου έλλειψαν. Προσωπικά δεν εχω πρόβλημα αν περνάω με ενα 1000ριακι ελλαδα, αρκεί να περνάω καλα. Οπως και Αγγλία, δεν με πειράζει η βροχή, η κούραση κλπ αρκεί να περνάμε καλα.

Και γιαυτό το όλο δίλημα. Γιατι πλέον νοιώθω δύο χώρες σαν σπίτι μου και δεν μπορώ να αποφασίσω που θέλω να καταλήξω (και το φοβόμουν αυτό οταν τελείωνα το μαστερ..)

Ελλάδα πριν έρθω αγγλία ειχα δουλέψει σε 2 εταιριες σαν προγραμματιστής. Μισθός ηταν στα 800 καθαρα τον μήνα, σαν προγραμματιστής και χωρίς πτυχιο. Φυσικα ειπα να στρώσω καλύτερα το κρεβάτι μου, και εκανα το Μαστερ. Μετα, γιατι να μην το φτιάξουμε καλύτερα? Ας πιάσουμε δουλεια Αγγλία για εμπειρία. Η εμπειρία ήρθε για 2 χρόνια τώρα και θα συνεχίσει να έρχετε (μιλάμε για 2μιση χρόνια προυπηρεσία αν φύγω καλοκαιράκι).

Οποτε αρχίζω να πιστεύω ότι το έστρωσα καλα το κρεβάτι μου και να κάνω ένα διαλειματακι να παω στρατο και να δοκιμάσω την τυχη μου ελλαδα. Accenture ελλαδα παιζει να υπάρχουν ευκαιρίες, αλλα η εταιρία ειναι μικρή. Αντίστοιχα υπάρχουν και Delloite, IBM, KPMG, οπου σχετικά άνετα βρίσκω δουλεια (πιστευω...). Και φυσικά ο μισθός θα ειναι μικρός, αλλα καλύτερος απο αν ξεκινούσα Ελλαδα.

Οποτε καταλήγω οτι το θέμα δεν ειναι περισσοτερο το "αν" αλλα το "πότε".

Το καλοκαιρι του 2009 ή οταν μας κόψει τα φτερα ο στρατός, δλδ Δεκεμβρης του 2010 - Γενάρης του 2011. Φυσικά παράγοντας στην απόφαση ειναι και η ηλικία. Ώντας 25 τώρα, αν παω στρατο το 2009, τελειώνω στα 27 μου, αλλιώς στα 28... Και μέχρι να πατήσουμε στα πόδια μας ελλαδα, χρειάζονται 2 χρονακια, οποτε τα παταμε χαλαρα τα 30...

Επιπλέον, παιζει προαγωγή στην δουλεια (αγγλια) τον Μάρτιο του 2009, με γερή αύξηση στο εισόδημα. Οποτε κάθεσε για 2-3 μήνες και φεύγεις, η γλυκαίνεσαι και μένεις και αλλο?

Τέλος παιζει και το προβλημα του οverqualification. Να αποκτήσεις τέτοιου είδους εμπειρία που πλέον η αγορά να μην μπορει να σε απορροφήσει, ειδικά αν ειναι μικρή.

Για λειποταξία δεν το σκεύτομαι κάν. Τον στρατό θα τον κάνω, ειδικά αφού ειναι και 9μηνο λογω προστάτης οικογένειας.

Αυτά τα λίγα... Ευχάριστο και δυσάρεστο δίλλημα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Άποψη δικιά μου είναι να μην γυρίσεις Ελλάδα,όσο και καλύτερες μπορεί να είναι οι συνθήκες ζωής κτλπ , κτλπ πιστεύω ότι το μέλλον θα διαμορφωθεί καλύτερο έξω γι αυτό και εγώ προσωπικά με την πρωτη ευκαιρία που θα μου εμφανιστεί θα φύγω εν γνώση του ότι αφήνω πίσω μου ένα μέρος που πολύ αγάπησα.Όμως στο κάτω κάτω πιστεύω ότι η απόφαση εξαρτάται από τις προσωπικές φιλοδοξίες και προσδοκίες που έχει ο καθένας για το μέλλον του γι αυτό και πιστεύω ότι για το μέλλον μου θα είναι καλύτερα έξω,δυστυχώς :)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου νομίζω ότι με το στρατιωτικό θα έχεις αρκετό χρόνο να βολιδοσκοπίσεις την κατάσταση και γιατί όχι, να κάτσεις 1-2 μήνες παραπάνω να ψάξεις και για δουλειά. Κάνεις όλες τις προσθαφαιρέσεις σου και αποφασίζεις αν θα κάτσεις ή όχι. Πάντως βάση της Eurostat τα επόμενα 10 χρόνια δεν πρόκειται να αλλάξουν και πολύ τα πράγματα στην Ελλάδα. my 2¢

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πήγαινε και στρατό, να κλείσεις αυτή την εκκρεμότητα και να δεις και μια άλλη ελλάδα, λιγότερο ρομαντική. Εμένα έπαιξε μεγάλο ρόλο στην απόφαση μου να φύγω, δε πέρασα άσχημα αλλά είδα μια όψη της πατρίδας μου που σιχάθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω κι εγώ τον οβολό μου, ζήσε εκεί που είναι η ζωή σου. Εκεί που σε πάει. Και από κει και πέρα λούζεσαι τις συνέπεις και ευχαριστιέσαι ανάλογα.

Επίσης, Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα. Για τον τομέα που δουλεύουμε όμως σχεδόν είναι.

Τι να τον κάνω τον φραπέ ρε φίλε παραλία όταν έχει 7 + 7 της κοπέλας μου 14, κι άλλα 10 βενζίνη με την κίνηση 24 και το βράδυ να κλαίω τα 24 ευρώ για να κάτσω σε τραπέζι για καφέ .. όταν παίρνω 1100 (που δεν τα παίρνω αλλά χρησιμοποιώ το παράδειγμά σου).

ΟΚ 1100 ευρώ. Έχεις σπίτι; Αν όχι, βγάλε ένα 500άρι στην ξεφτίλα.

Θες αμάξι; Βάλε 150-200€ βενζίνες.

σου μάζεψα πολύ εύκολα τα 700? Βάλε ΔΕΗ, ΟΤΕ, φαί, διασκέδαση (δεν υπάρχει). Πως;

Μας έχουν μάθει ότι η Ελλάδα είναι κάπως. Τι κάπως; Κάπως σκατ@ είναι, άθλια. Έχουμε όλα τα αρνητικά tops της Ευρώπης. Ξυπνάτε ρε!

Και στο κάτω κάτω, δεν υπάρχει μόνο Ελλάδα και Αγγλία. Αγγλία είναι ακριβή σίγουρα, αλλά σε πληροφορώ φίλε αναλογικά η Ελλάδα είναι πολύ ακριβότερη. Α και που σαι, μη πάμε μέχρι το θέμα σύνταξη ε;

Καημένοι είμαστε κι ακόμα δεν πιάσαμε πάτο. Πάτο θα πιάσουμε όταν θα χρεωκοπήσουμε όλοι μαζί εντελώς. Εκεί θα κοπανάς το κεφάλι σου.

Greece exports λαμογιά, καφρίλα, αραλίκι, τεμπελιά και μαγκιά. Α και που στε, τα παιδιά μου σε χώρα με 0 ασφάλεια και παιδεία δεν ξέρω πως σκατ@ θα τα μεγαλώσω.

Απτά.

Link to comment
Share on other sites

O αδερφος μου Αγγλια το ιδιο με εσενα, του αρεσει η Ελλαδα, αλλα δεν του αρεσει το ολο σκηνικο , συνεχεια βουλιαζουμε, καθε χρονος που περναει και χειροτερα! Στην ελλαδα μονο το παπαδιλικι εχει φραγκα και τζιπ cayene!

Και ο αδερφος μου απο Δημοσιο ξεκινησε αλλα εφυγε δεν του αρεσε και αφησε την δουλεια και πηγε Αγγλια!

Παντως εγω που ειμαι δημοσιο....δημοσιο forever! Λεω να την κανω για Αγγλια για master του χρονου ή του παρα χρονου!

Ελλαδα παιδια μονο δημοσιο αξιζει, κατι ξερω! Αποδοση=Λεφτα-Δουλεια ΚΟΡΥΦΑΙΑ εχεις χρονο και για αλλες δραστηριοτητες που σου αποφερουν χρηματα!

Παω για master Αγγλια και αν δεν κατσει επιστρεφω παλι στο δημοσιο, μονο εκει αξιζει, δινω και ΑΣΕΠ!

Ο ιδιωτικος τομεας στην Ελλαδα ειναι a piece of ****!

Link to comment
Share on other sites

Όχι Αλέξη δεν πατάμε, αλλά θα πατήσουμε. Τα τελευταία 10 χρόνια που παρακολουθώ τα πράγματα έχουμε καμπή προς τα κάτω μόνιμα.

Δεν θέλω να ακούω για ποιότητα ζωής όταν δουλεύεις 12 ώρες χωρίς υπερωρίες με την τρομοκρατία της απόλυσης-παραίτησης χωρίς αποζημίωση.

Όχι όταν έτσι αναγκάζεσαι να φοράς τα ίδια noname ρούχα 3 χρόνια.

Όχι όταν πάς Super Market και αντί για Nestle γάλα πρέπει να πάρεις Dia.

Ποιότητα ζωής δεν είναι ο φραπές και το ορθάδικο μία φορά την εβδομάδα. Ποιότητα είναι να είσαι κάθε μέρα ξένοιαστος και εξασφαλισμένος. Το άγχος να είναι η εξέρεση και όχι ο κανόνας.

Sorry, αλλά ο περισσότερος κόσμος που ξέρω ή που θα έχει κάνει γαμώ τα λεφτά από λαμογιά, μέσον, ή το κ0λοδημόσιο ή που θα μετράει το κάθε ευρώ ή θα χρωστάει της Μιχαλούς.

Βλέπεις συναδέλφους του τομέα να παλεύουν με 700-800 ευρώ και σου έρχεται ο Βύσμας και παίρνει 4 χιλιάρικα; Δεν υπάρχει καν αξιοκρατία εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.