Jump to content


Compact μηχανη με 720p video


Recommended Posts

Απελπισμενος απο τις φωτογραφιες του κινητου, ψαχνω για μια μικρουλα μηχανη την οποια θα μπορω να κουβαλαω σε τσεπη και θα μπορει να τραβαει video 720p@30fps.

Εχω τρελλαθει στο ψαξιμο αλλα οπως σε ολα τα θεματα "κατι κερδιζει η μια, κατι κερδιζει η αλλη" και μπαινουνε παραγοντες που δεν καταλαβαινει ο "μη-φωτογραφακιας"

Απο τιμη θελω να κρατηθω οσο πιο χαμηλα γινεται. Δεν παιζει θεμα επαγγελματικης φωτογραφιας, αλλα προφανως θελω ενα αποτελεσμα το οποιο να κερδιζει hands-down τα 5mp του κινητου μου...

Ταβανι τα 300 ευρω λογω καψιματος για καμμια panasonic TZ-5, αλλα οπως ειπα δεν θα με χαλασει και καμμια kodak των 150ευρω.

Τα MP δεν με ενδιαφερουν.

Απλα να εχει βιντεο 720p και πολυ καλη ποιοτητα φωτογραφιας (οχι με μοναδικο κριτηριο τα MP-ξαναλεω).

Danke

Α ναι εχω ψιλοκαταληξει σε αυτη http://www.photographyblog.com/reviews_samsung_nv24hd_4.php

Σαν all-in-one φαση κι ετσι. Ουτε πολυ φτηνη, ουτε η τρελλη ποιοτητα φωτογραφιας

Link to comment
Share on other sites

Απλα να εχει βιντεο 720p και πολυ καλη ποιοτητα φωτογραφιας (οχι με μοναδικο κριτηριο τα MP-ξαναλεω).

panasonic fx35

Aν δωσεις κατιτις παραπανω πας στις panasonic Fx500 kai FX150.

Aν δωσεις κατι παρακατω πας σε καμμια kodak.(δοξα τω θεο μοντελα εχει πολλα...απο 170Ε περιπου)

Link to comment
Share on other sites

εγω ατ λιστ εχω ελαχιστη εμπειρια στον τομεα,αλλα θα προτεινα να δωσεις κατιτις παραπανω για σουπερ ντουπερ γρηγορη SD (εχω τωρα μια sony s730 με μεμορυ στικ ντουο προ και σε συγκριση με μια παλαιοτερη ψηφιακη με εσντι βλεπω εμφανεστατη διαφορα...+και στα βιντεο την νιωθω καπως πιο ανετη..μπορει ναναι κ ιδεα μου)

Link to comment
Share on other sites

Soλωνακο επειδη προσφατα εψαχνα κατι αντιστοιχο

μια σχετικα οικονομικη λυση για περιστασιακες φωτογραφησεις του Σ/Κ

με δυνατοτητα καλου ζουμ

κανα αξιοπρεπες βιντεακι που και που (με ζουμ και αυτο)

μεγεθος τσεπης

και οσο το δυνατον πιο μεγαλη οθονη (3")

κατεληξα στην ΤΖ5...

Μεχρι στιγμης απο οσο την εχω χρησιμοποιησει εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος

δεν εχω εμπειρια σε θεματα φωτογραφιας

μου αρκει κατι που θα τραβαει ευκολα σταθερες καθαρες φωτο ακομα και με φουλ οπτικο ζουμ 10χ (I.S.)

πολυ καλο βιντεο, ευχρηστα μενου με καλη μπαταρια,

απλα εαν σκοπευεις να τραβας συχνα βινετακια @ max resolution

παρε καρτα 4+gb.. γεμιζει για πλακα...

χτυπα καμια γρηγορη 8SDHC και θα εισαι οκ

εννοειται απο pixmania φυσικα με κανονικη εγγυηση στα 258€

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, οποτε δηλαδη ολοι Panasonic παμε...

Το λεω γιατι εχω διαβασει ενα καρο reviews για τις 2 συγκεκριμενες (μαζι με την FX37/FX500/FX150) και παρολο που ολοι λενε καλα λογια, καπου στο image quality "χαλαει" το πραγμα....

Οποτε αφου δεν παιζει τιποτα σε πολυ καλο image quality σε αυτα τα λεφτα/διαστασεις/κατηγορια μηχανης... μαλλον θα παω στο φτηνοτερο... δηλαδη kodak με καμμια 150αρα.

Δεν πιστευω οτι αξιζει να δωσω παραπανω λεφτα για κατι τετοιο. Ολοι λενε στα "μειον" το πολυ αργο recording time between shots...

Αυτο λες Τσακ για γρηγορη SD??

Θα προσπαθησω να την δω πριν την αγορασω.

Ελεγα βασικα για καμμια Canon αλλα ρωτωντας εμαθα οτι η μοναδικη με 720p ειναι η G9 που δεν νομιζω να αξιζει.

Θενξ εβερυβοδυ :hi:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λες Τσακ για γρηγορη SD??

σχεδον ναι..Και στα βιντεο λογικα πρεπει να βοηθα πολυ το γρηγορο αποθηκευτικο μεσον (αποτι εχω δει στην δικια μου,δεν τα γραφει προχειρα σε καποια ραμ πχ,αλλα απευθειας -εχει λαμπακι που δειχνει ποτε γινεται προσβαση στην καρτα και αναβοσβηνει σαν τρελλο οταν παιρνεις βιντεο..)

ε και οταν φωτογραφιζεις κατι κινουμενο ειναι μεγαλη ξενερα να χασεις 2-3καλες ποζες επειδη κανει πολλη ωρα να αποθηκευσει η μηχανη σου..και αν εισαι νιουφης οπως εγω,παιρνοντας 250ποζες την μυγα που καθεται πανω στο τζαμι σε χρονο dt εξασφαλιζει οτι 2-3 θα βγουν καλες οπωσδηποτε...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω να παρεις γρηγορη sd .

Παντως μην εκπλαγεις αν πεσεις σε μηχανη με αργο buffer.

Πχ η πανασονικ fx30 της αδερφης μου.

Σε σχεση με μια compact που ειχα (κατσε να κανω πραξεις..:hmm: ) 4 χρονια πριν ειναι πιο αργη.(και ειναι πιο αργη απο αλλες συγχρονες compact που ψιλοδοκιμασα)

Επισης καλο 8α ηταν αν υπηρχε συγκριση για το image quality που αναφερεις...

Γενικα οι panasonic δεν ειναι ασχημες..(δεν ειναι canon ,nikon αλλα για μεση(μεσο) χρηση(χρηστη) ειναι καλες.(οπως σχεδον η πλειονοτητα των ψηφιακων απο 150E και πανω.)

Απο την αλλη παλι και με βαση το παραπανω παιζει να βγεις ευχαριστημενος οverall και απο την πιο απλη kodak -που θα εχει 720p.:p

(μερικες κοδακ δειχνουν αξιολογες(κοντα στα 200Ε)..στην πραξη δεν ξερω να πω ,δεν δοκιμασα καμμια)

Περιττο να πω οτι οποια και να παρεις αναμενουμε τρελλο videaki SLN-Hd 720p.septic :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Αν την πάρεις μέχρι αυτή τη βδομάδα, τη θέλω για να τραβήξω κάτι.

Μην το ψάχνεις πολύ, πάρε την πρώτη που θα βρεις μπροστά σου και τραβάει καλό video, για να κάνουμε κι εμείς τη δουλειά μας.

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα πως ο Voudas πηρε μια πολυ καλη :p Samsung NV24HD για ριξτης μια ματια !

Dpreview

photographyblog

skroutz

Τον εχω προλαβει ηδη τον Κωστα.

Απο το πρωτο ποστ:p Την ειδα λιγο στο πλαισιο. Μουρατα τα ψευτο-touch πληκτρα αν τα συνηθισεις.

edit: Το σκρουτζ δεν εχει το expansys που την εχει στα 210 :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγοράσει μια CANON TX1 με περίπου 330 Euro απο Adorama.

Η μηχανή τραβάει video 720p@30fps και φωτογραφίες 7.1 Μp.

Έχει 10Χ οπτικό zoom.

Έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, είναι μεταλλική και Made in Japan.

Το μόνο αρνητικό που της βρίσκω είναι ότι δεν έχει έξοδο HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.