Jump to content



Q9550 overclocking Help!!!


BalosGR

Recommended Posts

Σας χαιρετώ. Προσφάτως έχτισα ένα μηχάνημα τέρας το οποίο προσπαθώ να υπερχρονίσω χωρίς όμως να τα καταφέρνω. Q9550, gigabyte ga-x48 DS4, 4gb corsair dominator DDR2 1066mhz, Tagan 1100watt, Thermalright 120 extreme, 80gb Raptor, Ati-4870, 500gb Hdd. Όταν αλλάζω το fsb στα 400 και κάνω save το bios, κολλάει. Θέλω να το φτάσω στα 3.6 που πάει άνετα μου λένε με τα components που έχω. Όταν όμως ούτε 3.2 δεν μπορώ να το φτάσω λόγω απειρίας μάλλον, απογοητεύομαι. Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας. Το σύστημα το έφτιαξα βίδα-βίδα ολομόναχος. Mπορείτε να μου υποδείξετε τα βήματα για να πετύχω αισίως τα 3.6ghz. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Όταν αλλάζεις το fsb βλέπεις πού πάνε οι μνήμες; Ρεύμα πειράζεις καθόλου; Υποψιάζομαι ότι πας τις μνήμες άθελά σου στα 1200+ με τον πολλαπλασιαστή που είχες πριν.

Link to comment
Share on other sites

Οπ... κατι ξεχάσαμε...

Πήγαινε στο advanced bios και άλλαξε τα όπως εδω:

http://i474.photobucket.com/albums/rr104/angel_fot/_MG_1140.jpg

Επίσης ο CPU μαλλον θελει λίγο ρεύμα ακόμα ... άλλαξε το vcore σε 1.3875

Αφου κάνεις τα παραπάνω τρεξε 2 orthos και μοίρασε 2 πυρήνες στον καθε ενα, απο το task manager

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην κάψω τίποτα με το να δίνω μεγαλύτερα ρεύματα στο CPU... Θα το προσπαθήσω απο εβδομάδα διότι φεύγω αύριο εκτός Αθηνών. Μήπως για την ασφάλεια των components να των ανεβάσω στα 3.4? ή δεν υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 1.4v ειναι εντάξει.

Το θεμα ειναι οταν θα δουλεύει σε full load τι θερμοκρασίες θα πιάνει.

Μπορείς να ρήξεις την CPU στα 3.4, με το vcore που εχεις τωρα, για να δεις εαν θα βαλει τουλάχιστον ενα δίωρο διπλό orthos.

Δες σε τι θερμοκρασίες θα σταθεροποιηθεί και ανάλογα ανέβεις-δίνεις ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι πολυ ρευμα για να ειναι με αερα στα 1,3 και βαλε!Και με λιγοτερο μπορει να δει τα 3+Ghz που ζητα απλως ειναι θεμα ρυθμισεων! Οσο για τα παραπανω mhz στο pci κανουν απλως μικροδιαφορες στο bandwidth αλλα και παλι μεχρι τα 105 ειναι λιγα τα fps που δινει,καλυτερα να δινεις λιγα mhz οταν εισαι σε crossfire mode! Παντως με 115 Mhz!! θα δειτε καπου στα 400+ points σε 3D Mark!:banging:Δεν μιλαμε για 24/7

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις πολυπόθητες ρυθμίσεις αναζητώ φίλτατε. Ο Angel_f με βοήθησε ταμάλα και λέω να ακολουθήσω πιστά τις τελευταίες ρυθμίσεις που μου έστειλε. Τώρα βέβαια με προβληματίσατε με το >1.3. Κινδυνεύει το CPU η κάποιο component του Η/Υ με αυτές τις ρυθμίσεις? Θέλω απλά να είμαι εντώς ορίων προς αποφυγή μη αναστρέψιμης καταστροφής. Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην μπερδεύουμε τους διπύρηνους με τους τεραπυρηνους ^^ ούτε τους παλιούς Q6600 με τους καινούργιους Q9xxxx. Ούτε τα ιδια ρεύματα θέλουν ουτε ανεβαίνουν το ιδιο...

BalosGR τα 3.9 απλα δεν υπάρχουν για εσένα... Ο επεξεργαστής σου δεν την παλεύει στα 3.5 με 1.36v , τι να λεμε....

Τα 5-10 Mz στο pci-e βοηθάνε θεωρητικά στην σταθερότητα του overclock

edit : μεχρι τα 1.4 δεν κινδυνεύει, σε συνάρτηση παντα με νορμαλ θερμοκρασίες, διοτι εαν πιάνει 90αρες...

Εαν τώρα δεν θες να δόσεις ρεύμα , μην κάνεις ovrechlock.

ps Μη ξεχνας οτι ο επεξεργαστής σου εχει εγγύηση 3 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην μπερδεύουμε τους διπύρηνους με τους τεραπυρηνους ^^ ούτε τους παλιούς Q6600 με τους καινούργιους Q9xxxx. Ούτε τα ιδια ρεύματα θέλουν ουτε ανεβαίνουν το ιδιο...

BalosGR τα 3.9 απλα δεν υπάρχουν για εσένα... Ο επεξεργαστής σου δεν την παλεύει στα 3.5 με 1.36v , τι να λεμε....

Τα 5-10 Mz στο pci-e βοηθάνε θεωρητικά στην σταθερότητα του overclock

γκουχ...3.9 με 1.33..γκουχ..

also why the new thread?

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=54863

Link to comment
Share on other sites

γκουχ...3.9 με 1.33..γκουχ..

24/7?

Γιατι ετσι τα πιανει και ο δικος μου...

Να το παραθέσω πάλι, γιατι δεν τυχαίνουν σε όλους καλα κομμάτια..

BalosGR τα 3.9 απλα δεν υπάρχουν για εσένα... Ο επεξεργαστής σου δεν την παλεύει στα 3.5 με 1.36v , τι να λεμε....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις προβλήματα σε αυτή την ταχύτητα, θα σου ήταν εύκολο να κάνεις upload τις ρυθμίσεις προσαρμοσμένες για 3.5ghz (oπου σίγουρα δεν θα υπάρχει κίνδυνος)? Θα ήταν καλό να κάναμε σύγκριση τα 2 settings.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.