Jump to content



MSI Wind U100 or Asus eee 1000 ? ? ? - Ιδού η απορία!


sotiris

Recommended Posts

Λοιπόν, κατέληξα σε αυτά τα 2 λαπτοπάκια.

Πήγα σήμερα Στουρνάρα, μόνο το Multirama τά 'χε δίπλα δίπλα.

Στα καταστήματα γενικά δεν υπάρχει δείγμα από Wind, αλλά μόνο το Asus ετοιμοπαράδοτο.

Εν τω μεταξύ πολλοί μου είπανε ότι το MSI δεν μπορώ να το πάρω μέσω του Δες το Ψηφιακά, λόγω του ότι έχει 1 χρόνο εγγύηση. Μικρό το κακό διότι μέσω e-shop δίνουν 2.

Στο ψητό τώρα:

Ενώ ήμουν ψημένος για το Asus το χιλιάρι, το MSI από κοντά μου άρεσε ΠΟΛΥ περισσότερο. Τόσο σαν σχεδίαση (με την οθόνη να "βυθίζεται" και χωρίς την άθλια περιστροφική μπούρδα του eee) όσο και σαν οθόνη και πληκτρολόγιο (με το eee, παρ'όλο που αυτό που είδα είχε το μεγάλο Enter που είναι βασικό πλεονέκτημα, είχε πολύ μικρό δεξί shift, και ΑΚΡΙΒΩΣ δίπλα το πάνω βελάκι, που το χέρι μου πάει ακριβώς εκεί).

Μειονέκτημα του Msi είναι ότι αυτό που κυκλοφορεί τώρα, έχει μικρότερο δίσκο (120 έναντι 160gb) και μικρή μπαταρία (3 cell έναντι 6 cell του Asus). Όμως σε review που διάβασα στο net, με τη μεγάλη μπαταρία (η οποία σε χωρητικότητα είναι μικρότερη του Asus), κρατάει αρκετά περισσότερο από αυτό.

Οπότε κλίνω προς το MSI από e-shop, για πείτε κι εσείς καμιά γνώμη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Κι εγώ ψάχνομαι αυτή την εποχή για ένα netbook.

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 που λες και σε αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907450

Και μάλλον προς το 3ο κλίνω λόγω τιμής και επιδόσεων.

Το Asus μου ξυνίζει λίγο λόγω Celeron.

Οι atom τι ψάρια πιάνουν; Είναι καλοί;

Link to comment
Share on other sites

έχω το 1000h... απόλυτα ευχαριστημένος.

στα υπερ του 1000h εκτος της μπαταρίας, ειναι το 802.11 n, καλύτερα ηχεία απ οτι εχω διαβασει γενικά, η πολύ εύκολη αναβάθμιση μνήμης..

δες κι αυτό το πάρα πολύ καλό review

http://www.kepik.gr/?p=361

αφου σ αρεσει το wind πάρε αυτό και όταν βγει η 6-cell μπαταρία παιρνεις κι αυτην :)

Link to comment
Share on other sites

@bugsface: Όλα Atom έχουν (1.6). Δεν θα σου πρότεινα το Acer πάντως, από εγγύηση νομίζω το Asus είναι το καλύτερο. Σαν επιδόσεις, στα πεταχτά που τα είδα λίγο, δεν είναι άσχημα, μια χαρά είναι.

@lefteriz: Τα "specs" του Asus είναι όντως καλύτερα, απλά προσωπικά μου αρέσει το MSI. Τα έχω δει τα διάφορα review, όπως και ένα (νομίζω) στο laptopmag το οποίο τα έχει σε σύγκριση.

@38-45: Δεν προλαβαίνω, αλλά είναι γαμάτο! :p

@sofos1990: Γενικά τά 'χω δει τα reviews, αλλά δεν έχω βγάλει άκρη!!!!! Τα συγκριτικά έχουν πιο ενδιαφέρον. Για MSI πάω, αρκεί να το βρω και στην αγορά!

Χμ, τελικά με την 6 cell battery χαλάει η συνταγή του Wind, πετάει μια (γ)κουμούτσα από κάτω. Τουλάχιστον το Asus έχει την (γ)κουμούτσα embedded με το γενικότερο design.

Και η καλύτερη ατάκα (από τα reviews που έχω διαβάσει), πάει στο pre-released review του fudzilla το Μάιο:

The Wind PC notebook, branded simply as U100, has a CPU that is bigger than Neutron but smaller than Molecule, but we don't dare to tell its name before next week.

http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=7613&Itemid=40

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρολο που ειμαι μεγαλος fan του EEE εχω αρχισει να σκεφτομαι και μια αλλη εναλακτικη...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1137360&page=2&category=69977907&catalog=21

Ειναι 200 euro περισσοτερα, αλλα ο atom δεν εχει καμια επαφη με εναν c2d στα 2ghz... Και στα υπολοιπα χαρακτηριστικα του ειναι κλασεις ανωτερο (3giga ram, x3100, 250giga hdd) Σε λευκο ειναι λιγο αηδια, αλλα το εχω σε σε πλαισιο σε μαυρο και ειναι πολυ ποιοτητα...

Link to comment
Share on other sites

μπροστα στο 1000h,ολα τα υπολοιπα φαινονται σαν φτωχοι συγγενεις,οσο αναφορα την εμφανιση.(ισως το dell ξεχωριζει)

σορυ παιδες αλλα ετσι ειναι.

απο επιδοσεις τι να πει κανεις!

ο atom 270 ειναι πολυ αδυναμος ετσι και αλλοιως.

μου αρεσει που τα συγκρινουν,τι συγκρινουν δηλ,πιο ειναι πιο αδυναμο κατα ενα χιολιοστο του δευτερολεπτου?

@ .38-.45 http://www.google.com/products?q=asus+n10&btnG=Search+Products

NVIDIA GeForce 9300M,hdmi,2gb ram

Link to comment
Share on other sites

Μια σύγκριση έχω βρει εδώ:

http://www.laptopmag.com/review/laptops/eeepc-wind-faceoff.aspx

@kalamafka-> το wind είναι πιο ωραίο από το 1000, τουλάχιστον με τη μικρή μπαταρία. Με τη μεγάλη δεν ξέρω. Επίσης η οθόνη του μου φαίνεται καλύτερη.

@qbiefox -> Αυτό το Acer, είναι σε εντελώς άλλη κατηγορία. Έχει 12" οθόνη και ζυγίζει 2 κιλά! Το Msi ζυγίζει 1 με την 3 cell και 1.18 με την 6 cell, με το asus να ζυγίζει 1.45 με την 6cell.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι λιγο πιο μεγαλο (4cm) και πιο βαρυ (0,55kg). Απλα το αναφερω γιατι μιλαμε για μεγαλη διαφορα ισχυος. Με αυτο δεν εχεις netbook, αλλα ενα πολυ μικρο laptop. Προσωπικα το βρισκω σαν την μεση λυση, και sorry αν ειμαι offtopic.

Το N10 το ειχα δει (στο net εννοω), για μενα δεν αξιζει με την καμια τετοια τιμη... Και το προβλημα ειναι οτι στην αρχη μας τα πασαραν σαν τα laptop των 300 euro και τελικα πλεον για να παρουμε κατι τις προκοπης πρεπει να δωσουμε 450.

Link to comment
Share on other sites

Και το προβλημα ειναι οτι στην αρχη μας τα πασαραν σαν τα laptop των 300 euro και τελικα πλεον για να παρουμε κατι τις προκοπης πρεπει να δωσουμε 450.

τα οποια δεν επρεπε να πωλουνται πανω απο τα 250€:TD:

εχουν ξεφυγει τελειως οι τιμες στην Ευρωπη αλλα απο την αλλη να ειναι ευκαιρια να θυμηθουμε εποχες pentium lll:worship:

τωρα που πεφτουν οι τιμες και στα "μεγαλα",καλο ειναι να το σκεφτουμε δυο φορες,μα η διαφορα καταναλωσης, αυτονομια και το βαρος τους δεν ειναι πλεον τοσο μεγαλη.

κλασικο παραδειγμα dell xps m1330 στο 1.8 κιλα.

υ.γ οπως καταλαβατε ειμαι και εγω στο ψαξιμο

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι λιγο πιο μεγαλο (4cm) και πιο βαρυ (0,55kg). Απλα το αναφερω γιατι μιλαμε για μεγαλη διαφορα ισχυος. Με αυτο δεν εχεις netbook, αλλα ενα πολυ μικρο laptop. Προσωπικα το βρισκω σαν την μεση λυση, και sorry αν ειμαι offtopic.

Το N10 το ειχα δει (στο net εννοω), για μενα δεν αξιζει με την καμια τετοια τιμη... Και το προβλημα ειναι οτι στην αρχη μας τα πασαραν σαν τα laptop των 300 euro και τελικα πλεον για να παρουμε κατι τις προκοπης πρεπει να δωσουμε 450.

Δεν διαφωνώ ότι είναι πολύ ισχυρότερο μηχάνημα, αλλά με την ίδια λογική (δηλ του +1 κιλό από το Msi και του +4+ cm) και το 15.4 που έχω ultra portable είναι.

Αν δεν έχεις καθόλου laptop, ίσως αυτό που λες να είναι η ιδανική λύση.

Προσωπικά έχω laptop, και ψάχνω το πιο μικρό ΑΛΛΑ να μπορώ να το δουλέψω (γιατί το eee παραείναι μικρό, ιδιαίτερα στα πλήκτρα), και με ενδιαφέρει να είναι μικρό σε μέγεθος, ελαφρύ, όχι γκουμουτσο-design και με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αυτονομία. Το Asus είναι λίγο βαρύ για netbook imho, αλλά είναι μια πολύ τίμια λύση διότι είναι εξ'αρχής με 6cell μπαταρία και είναι ικανοποιητικότατο σε όλους τους τομείς.

Για τις τιμές, η μέση Στουρναρο-τιμή είναι όντως τα 450, αλλά προσωπικά για 10" laptop μου φαίνεται άψογη, αναλογιζόμενος το πόσο στοιχίζει το αντίστοιχο Sony. Μπορεί να έχει τα latest features, αλλά προσωπικά δεν θέλω να παίζει Crysis το netbook μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, την προσεχή βδομάδα θα το αγοράσω, αφού κάνω και μια γύρα στα ΒΠ μαγαζιά (media markt - mall etc.) διότι τη Στουρνάρα δεν την εμπιστεύομαι 100% πλέον :p

Πολύ ωραίο και το LG, το είχα ακούσει αλλά δεν το βρήκα κάπου, και δεν ξέρω και τι μπαταρία έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω άλλη μία υποψηφιότητα, είναι για αρχές Νοέμβρη ωστόσο :)

LG X110

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1167383&Manufacturer=LG&category=69977907&catalog=21

Αυτό το είδα κι εγώ σήμερα και πάω γι'αυτό ασυζητητί!!

Με ενθουσίασε η πληθώρα μέσων επικοινωνίας που έχει και τα χαρακτηριστικά του στην τιμή αυτή!

Επίσης κάπου διάβασα ότι παίζει να έχει και GPS Module. Αληθεύει;

Link to comment
Share on other sites

kalamafka για πες μας λίγα λόγια για το 1000άρι, πώς είναι η συμβίωση μαζί του κλπ. :)

ea6gka το peugeot ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ!! :hehe:

Δεν εχω κανενα απο αυτα,ειμαι στο ψαξιμο ακομα,και δεν με βλεπω για netbook,και σιγουρα οχι με atom 270.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.