Jump to content



MSI X48C Platinum – FSB Problems


spc

Recommended Posts

Το λεπόν, με αυτή την μητρική (και έναν Q9300 – αλλά αυτό λογικά δεν έχει σημασία), έχω το εξής θέμα:

Βάζοντας κανονικά FSB / Multiplier στο BIOS, στο post η CPU φαίνεται κανονικα 7,5 x 333 = 2.5 GHz αλλά στα win με ότι πρόγραμμα και να δοκιμάσεις (cpuid κλπ) το bus φαίνεται στο μισό (166) και κατά συνέπεια και η CPU επίσης (1,25 GHz).

To ίδιο (1,25 GHz) φαίνεται και στο ίδιο το report των win (My Computer – Properties ʽIntel Q9300 @ 2.5 Ghz – 1.25 GHz)

Μόνη εξαίρεση αποτελεί το utility της ίδιας της MSI που κάνει report τα νούμερα: 666 – 2,5G.

Το πρόβλημα είναι γνωστό και στο Internet.

Ενεργοποιώντας το EIST από το BIOS τα ίδια τα Win (My Computer – Properties) κάνουν πλέον report την CPU στα 2,5 αλλά όλα τα υπόλοιπα προγράμματα (cpuid κλπ) εξακολουθούν να διαβάζουν μισό fsb (166) και κατά συνέπεια μισή cpu (1.25G).

Αν έχει κανείς καμία ιδέα την λέει (αν και απ΄ όσο διάβασα, δεν βλέπω να υπάρχει λύση).

Επίσης, η βασική ερώτηση: Ποιον τρόπο θεωρείτε ως τον πλέον σίγουρο για να τσεκάρω με σιγουριά που παίζει πραγματικά η CPU μου;

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε κανα SuperPi ή κάτι άλλο, και σύγκρινε το αποτέλεσμα με κανένα υπάρχον score. Αν έχεις κανένα άλλο μηχάνημα με επεξεργαστή έστω και διπύρηνο με 6Mb cache, τρέξτον στα 2.5 και μετά στα ~1.25 και δες περίπου τι νούμερα βγάζουν.

Η διαφορά μεταξύ 1.25GHz και 2.5Ghz θα είναι λογικά μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές (πολύ σπάνια όμως) είσαι καλός άνθρωπος τελικά (εν αντιθέσει με τον μετανάστη / εστιάτορα (βλ. Nourish) συνάδελφό σου) :p

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτενές με σουπερπιαγια κλπ.

Έχεις ιδέα αν υπάρχει κάποια database με τα υπάρχοντα σκορ για να συγκρίνω;

Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι μία ʽεσωτερική' σύγκριση: Να τρέξω το spi μία με το EIST off και μία on (όπου τα win – και μόνο αυτά – κάνουν report την ʽσωστήʼ συχνότητα) για να δω αν υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μου ξέφυγαν εμένα αυτοί οι δίσκοι δεν μπορώ να καταλάβω.

Έχε χάρη που δεν περισσεύει στο stacker ούτε μισό bay. . .

Μερικές φορές (πολύ σπάνια όμως) είσαι καλός άνθρωπος τελικά (εν αντιθέσει με τον μετανάστη / εστιάτορα (βλ. Nourish) συνάδελφό σου) :p

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτενές με σουπερπιαγια κλπ.

Έχεις ιδέα αν υπάρχει κάποια database με τα υπάρχοντα σκορ για να συγκρίνω;

Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι μία ʽεσωτερική' σύγκριση: Να τρέξω το spi μία με το EIST off και μία on (όπου τα win – και μόνο αυτά – κάνουν report την ʽσωστήʼ συχνότητα) για να δω αν υπάρχει διαφορά.

Δηλαδή κι εγώ έτσι θα γίνω μια μέρα?????

Θα τα ξεχάσω όλα?????

Ήδη από linux θυμάμαι τις μισές εντολές. . .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στα Vista Ultimate που δοκίμασα, το superpi 1,5 mod, το προγραμμα κολλαει μετα από μερικα (οχι παντα τα ιδια) loops (τα win συνεχιζουν και παιζουν κανονικα, το spi κολλαει).

Μια φορα μονο καταφερε να τελειωσει το 4Μ (με το EIST disable – aka παντου (και τα win) το fsb φαινεται μισο (εκτος bios βεβαια και util msi (το οποιο πλεον εχω απεγκαταστησει) )) και το αποτελεσμα ηταν: 3,50,778.

Με το EIST enable (aka μονο τα Win κανουν report 2.5) σχεδον τα ιδια : 3,41,52.

Ειναι η ιδεα μου η τα νουμερα ειναι τραγικα; Αλλα αν ειναι, δικαιολογειται τετοια διαφορα απο το μισο fsb;

Κατι δεν παει καλα ή μου φαινεται;

Γενικως το μηχανημα δεν κανει κολλήματα αλλα γενικα σαν να μην πηγαινει σφαιρα (ως θα οφειλε από το config (2xVelociraptor @ Raid 0) (no ssd yet :p)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στα Vista Ultimate που δοκίμασα, το superpi 1,5 mod, το προγραμμα κολλαει μετα από μερικα (οχι παντα τα ιδια) loops (τα win συνεχιζουν και παιζουν κανονικα, το spi κολλαει).

Μια φορα μονο καταφερε να τελειωσει το 4Μ (με το EIST disable – aka παντου (και τα win) το fsb φαινεται μισο (εκτος bios βεβαια και util msi (το οποιο πλεον εχω απεγκαταστησει) )) και το αποτελεσμα ηταν: 3,50,778.

Με το EIST enable (aka μονο τα Win κανουν report 2.5) σχεδον τα ιδια : 3,41,52.

Ειναι η ιδεα μου η τα νουμερα ειναι τραγικα; Αλλα αν ειναι, δικαιολογειται τετοια διαφορα απο το μισο fsb;

Κατι δεν παει καλα ή μου φαινεται;

Γενικως το μηχανημα δεν κανει κολλήματα αλλα γενικα σαν να μην πηγαινει σφαιρα (ως θα οφειλε από το config (2xVelociraptor @ Raid 0) (no ssd yet :p)

Α) Αν έχεις ήδη το τελευταίο BIOS, τότε πέτα την MSI και πάρε μια κανονική μητρική.

Β) Το σκορ σου είναι οκ... για 1.25GHz επεξεργαστή, αλλά το γεγονός ότι κρεμάει το SuperPi στα default -> goto A)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο BIOS.

ΤΤ Ultra 120 cooler Extreme (που παταει μια χαρα).

Ειναι normal τα σκορ ακόμα και για μισή ταχύτητα; Δεν εχω ιδέα από αυτά αλλά μου φαινονται τραγικά ακόμα και για μισή ταχύτητα.

Οπότε λέτε η MSI δεν την γλυτώνει, ε;

Link to comment
Share on other sites

Καλα, δεν ειναι τόσο απλό, θέλω το Χ4/38 (2 x 4870) (ναι ξέρω, θα αφρίσει ο Πέτρος τώρα :p)

Τεσπα αναμένω μία Asus P5E να δούμε (γιατί η ιστορία μου βρωμάει πολύ και φοβάμαι μήπως δεν ειναι μόνο μητρική).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.