Jump to content



Τροφοδοτικό για linux server


DeaDWiZ

Recommended Posts

Για μένα μιας και το βασικότερο θέμα είναι η αξιοπιστία (δεν έχεις redundant θέση στο server) δώσε λίγα παραπάνω για αυτό το τροφοδοτικό, να είσαι σίγουρος...

SEASONIC S12II-380 ENERGY+ 80 PLUS 380W

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου έλεγα πως εξαρτάται. Αν το μηχάνημα είναι φτηνό και τα αρχεία που έχει μέσα δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικά (ταινίες πχ) ρίξε ενα φτηνό σχετικά ποιοτικό τροφοδοτικό. Αν πάλι τα αρχεία δε πρέπει να χαθούν και/η το μηχάνημα είναι "αξιώσεων" δώσε κάτι παραπάνω και πάνε σε ποιοτικές μάρκες (να προειδοποιήσω για tagan, παρά το οτι είναι εξαιρετική και εγώ που φοράω το 750άρι στο main pc μου δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα, λένε πολλοί οτι είναι εξαιρετικά "εκλεκτικά" τα τροφοδοτικά της, έτσι μπορεί να έχεις απροσδόκητα προβλήματα απο το πουθενά αν κάτι δε του κάτσει καλά).

Σε κάθε περίπτωση πάντως, τον server τον έχεις πάνω σε ups και πίσω απο firewall. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου έλεγα πως εξαρτάται. Αν το μηχάνημα είναι φτηνό και τα αρχεία που έχει μέσα δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικά (ταινίες πχ) ρίξε ενα φτηνό σχετικά ποιοτικό τροφοδοτικό. Αν πάλι τα αρχεία δε πρέπει να χαθούν και/η το μηχάνημα είναι "αξιώσεων" δώσε κάτι παραπάνω και πάνε σε ποιοτικές μάρκες (να προειδοποιήσω για tagan, παρά το οτι είναι εξαιρετική και εγώ που φοράω το 750άρι στο main pc μου δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα, λένε πολλοί οτι είναι εξαιρετικά "εκλεκτικά" τα τροφοδοτικά της, έτσι μπορεί να έχεις απροσδόκητα προβλήματα απο το πουθενά αν κάτι δε του κάτσει καλά).

Σε κάθε περίπτωση πάντως, τον server τον έχεις πάνω σε ups και πίσω απο firewall. :)

Είπε ότι είναι P4 το μηχάνημα, οικιακός server και ότι δεν θέλει να δώσει πολλά.

Οπότε το θεωρώ υπερβολή τόσο πανάκριβο τροφοδοτικό.

Όπως είπες κι εσύ, ένα φτηνό ποιοτικό τροφοδοτικό θα κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Για πες κάνα φτηνό Valis approved να τό 'χουμε στα υπόψιν :)

Έχω το windmill 385 στο desktop και δεν μου έχει βγάλει τίποτα πέρα από ένα πυκνωτή στα 2 χρόνια, είμαι πολύ ευχαρίστημένος από τον λόγο απόδωση/τιμή του.

Επίσης έχω καλή άποψη και για το chieftech 385 (νομίζω) με τον 12άρη τον fan.

Φυσικά δεν τα έχω δει όλα...και ακόμα φυσικότερα όλα σκανε :) Αυτά απο τα μικρά-φτηνά...

Προτιμώ το μπανιστίρι από τις γρύλιες του τροφοδοτικού παρά το όνομα που έχει επάνω η ταμπέλα. Καλά πράγματα μπορεί κανείς να βρει και στα φτηνά.

Απλά ΙΜΗΟ τα τροφοδοτικά θέλουν οπτικό έλεγχο μια φορά το χρόνο ή προληπτικά αλλαγή κάθε 2-3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.