Jump to content



Dead Space


scider

Recommended Posts

Μόλις τελείωσα το chapter 6....MOY EΦΥΓΕ Η ΜΑΓΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΩ ΤΟ LEVIATHAN (hard mode on) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

@honda22: που ξοδεψες τα nodes σου;;;

Τα μοίρασα σε line gun, rig, Pulse Rifle και Plasma Cutter. Κανένα δεν έφτιαξα τσίτα. Όλα μισά ήταν.

Link to comment
Share on other sites

πληκ.+ποντικι

Λοιπόν παίδες !!!!!

ΒΡΕΘΗΚΕ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΙΜΟ ΤΟ KEYS RE-MAPPING που σε αναγκάζει να ΜΗΝ χρησιμοποιείς τα βελάκια αλλά τα ρημάδια τα WASD (ή ό,τι άλλο.. πχ. τα Home, Delete, End, PageDown) !!!!

ΒΡΕΘΗΚΕ ΛΥΣΗ !!!!!!!!!!

Απλά κατεβάζετε ένα συγκεκριμένο μικρό προγραμματάκι τρέχετε ένα script, αφήνετε το προγραμματάκι να τρέχει στο background, ξεκινάτε κανονικά το παιχνίδι και... VOILA !!!!! αντί των παραπάνω χαζών πλήκτρων μπορείτε πλέον να μετακινήστε με τα directional keys (κοινώς... βελάκια) :D:D:D:D:D:D

Το σχετικό link... ΕΔΩ..... http://forums.ea.com/mboards/thread.jspa?threadID=462442

ΕΠΙΠΛΕΟΝ....

Για την αργή κίνηση του ποντικιού ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΆΡΧΕΙ ΛΥΣΗ

Αυτό λύνεται με την ενεργοποίηση του triple buffering, μέσω ενός μικρού προγράμματος (που αφήνετε να τρέχει στο background) που λέγεται D3D Overrider (τελευταία έκδοση v 1.6) και υπάρχει μέσα στο φάκελο Tools του γνωστού προγράμματος ρύθμισης της κάρτας γραφικών Riva Tuner. Σημειώνω ότι ΔΕΝ χρειάζεται να τρέξετε το Riva Tuner, απλά να πάτε στο φάκελο του προγράμματος και μετά στο φάκελο Tools και εκεί θα βρείτε τον υποφάκελο του μικρού και όμως θαυματουργού "D3D Overrider" όπου στο setup του θα ενεργοποιήσετε το triple buffering.

Μετά από αυτή την ενεργοποίηση, μέσα στο παιχνίδι, με μία απλή κίνηση του ποντικιού θα μετακινείται κανονικά το βλέμμα του χαρακτήρα σας σαν να χρησιμοποιείτε gamepad :smoke:

Απλά μία σημείωση... στην αρχή πάντα εμένα τουλάχιστον δεν φαίνεται να μου αλλάζει δραμματικά την ταχύτητα της κάμερας με την κίνηση του ποντικιού (σαν να μην έχει αλλάξει κάτι), αλλά μετά από κανα πεντάλεπτο και συνήθως όταν κάνω pause το παιχνίδι και βγαίνω στο μενού και μετά ξαναμπαίνω... δουλεύει !!!! :jump1:

Έγινε επεξεργασία από nick2008
Link to comment
Share on other sites

Thanx, αλλά πολύ αργά. Έφαγε ένα ωραιότατο shift-delete που ήταν όλο δικό του. Οι άχρηστοι προγραμματισταράδες που δεν ξέρουν να βγάλουν μια έκδοση για PC με ανθρώπινο control (γιατί θα πρέπει να αγοράσεω gamepad?????). Δεν πάνε καλύτερα για ψάρεμα λέω εγώ; :angry:

PS1. Πάλι καλά που δεν το αγόρασα κιόλας.

PS2. Προς αποφυγή παραξηγήσεων, μπράβο στον nick2008 που το ανακάλυψε, με τους game developers τα έχω.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα Control : το ειπαμε ρε παιδια πολλές φορές βάλτε sencitivity μαξιμουμ και οff to vsynk και είναι αψογο...

Αμ δε... Με αυτά ΑΚΡΙΒΩΣ το πάλευα και, παρόλα αυτά, κόντευε το ποντίκι να βγει εκτός γραφείου για να στρίψει το βλέμμα του ο χαρακτήρας 90 μοίρες... Δεν ξέρω βέβαια αν φταίει και η δύναμη της κάρτας γραφικών μου... δουλεύω με μία 8800GTS 512MB.

Με την ενεργοποίηση όμως του triple buffering αυτό λύνεται ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!

Έγινε επεξεργασία από nick2008
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα Control : το ειπαμε ρε παιδια πολλές φορές βάλτε sencitivity μαξιμουμ και οff to vsynk και είναι αψογο...

tsouk

αψογο ειναι οταν...

το vsync

κλειστο απο το game

και κανε force on απο το cp σου.

το navigation ετσι ειναι αψογο και δεν εχεις και τρελα σπασιματα λογο του κλειστου vsync.

To προβλημα με το vsync οφειλεται στο παιχνιδι προφανως.

όσο για τα βελακια ... προσωπικα δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε

απορω πως σας βολευουν ?...τεσπα γουστα ειναι αυτα. :)

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

περίεργο , τι ποντίκι έχεις? εγώ έχω habu....

Ένα LOGITECH MX-400 PERFORMANCE LASER.

Φίλε @Dem, τα βελάκια τα χρησιμοποιώ πάντα όχι γιατί είμαι αριστερόχειρας (αν και υπάρχουν χιλιάδες που μόνο με τα βελάκια μπορούν) αλλά γιατί είναι απομονωμένα σε συγκεκριμένο σημείο του πληκτρολογίου (μιλάω πάντα για επιτραπέζιο) και δεν υπάρχουν άλλα ακριβώς δίπλα (όπως πχ. στα WASD) και έτσι αποκλείεται να πατήσω κάτι λάθος όταν βρίσκομαι στον πανικό με δεκάδες εχθρούς τριγύρω και να χρειάζεται να πατήσω και άλλα σε συνδυασμό... τότε απλά χάνω, γιατί πατάω στο γάμο του καραγκιόζη (αντί για W το Ε και αντί για D το F). Για πολλούς είναι σχεδόν μονόδρομος... αλλά όπως πολύ σωστά λες, γούστα είναι αυτά εκατέρωθεν.

Έγινε επεξεργασία από nick2008
Link to comment
Share on other sites

Αμ δε... Με αυτά ΑΚΡΙΒΩΣ το πάλευα και, παρόλα αυτά, κόντευε το ποντίκι να βγει εκτός γραφείου για να στρίψει το βλέμμα του ο χαρακτήρας 90 μοίρες... Δεν ξέρω βέβαια αν φταίει και η δύναμη της κάρτας γραφικών μου... δουλεύω με μία 8800GTS 512MB.

Με την ενεργοποίηση όμως του triple buffering αυτό λύνεται ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!

οχι ρε συ ποια δυναμη της 8800GTS 512MB μια χαρα ειναι... εχει γινει πολυ καλη δουλεια

...με 8800GTX 1600χ1200 vsync ON απο control p. ηταν κολλημενο στα 85fps.

το mouse δεν παιζει ρολο....εχω ενα των 12Ε.

Link to comment
Share on other sites

το wait for vertical refresh να βάλω on?

αχα ναι. πρωτα κλειστο απ το game.

Φίλε @Dem, τα βελάκια τα χρησιμοποιώ πάντα όχι γιατί είμαι αριστερόχειρας (αν και υπάρχουν χιλιάδες που μόνο με τα βελάκια μπορούν) αλλά γιατί είναι απομονωμένα σε συγκεκριμένο σημείο του πληκτρολογίου (μιλάω πάντα για επιτραπέζιο) και δεν υπάρχουν άλλα ακριβώς δίπλα (όπως πχ. στα WASD) και έτσι αποκλείεται να πατήσω κάτι λάθος όταν βρίσκομαι στον πανικό με δεκάδες εχθρούς τριγύρω και να χρειάζεται να πατήσω και άλλα σε συνδυασμό... τότε απλά χάνω, γιατί πατάω στο γάμο του καραγκιόζη (αντί για W το Ε και αντί για D το F). Για πολλούς είναι σχεδόν μονόδρομος... αλλά όπως πολύ σωστά λες, γούστα είναι αυτά εκατέρωθεν.

Ε ναι γουστα ειναι ;) ...εμενα με βολευουν για αυτο ακριβως το λογο επειδη ειναι ολα διπλα Q, E, C, Z, X, tab, caps, cntr, alt, shift. R(Reload) F(use) V(Vats ?!)

Aπλα μην κατηγορουμε τους προγραμματιστες γι αυτο το game..μακαρι να ειναι ετσι ολα τα ports..

εχει προσεχθει η αποδοση του στο pc πολυ. Σφαιρα παει σε ολες τις αναλυσεις...με σταθερη αποδοση fps και ας ειναι κλειστος ο χωρος....

και σε αλλα ports ηταν κλειστoi οι χωροι και οι διακυμανσεις στα FPS οργιαζαν αδικαιολογητα...

βλεπε ubisoft.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ΑΑ ρε παιδιά. Αφού η μηχανή του παιχνιδιού δεν το υποστηρίζει. Ό,τι ΑΑ και να έχω βάλει δεν έχει καμμία διαφορά. Κι αυτό που έχει στα options του παιχνιδιού ενεργοποιημένο είναι αλλά τα jaggies jaggies.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά όταν συνδέω το gamepad ο παίκτης αρχίζει να στριφογυρνάει

χωρίς να σταματάει. Τα πλήκτρα από το gamepad φαίνεται να λειτουργούν.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.