Jump to content


Πρασινες Δρασεις και Προτασεις


Recommended Posts

Ας μοιραστουμε ιδεες και προτασεις για ενα πιο καθαρο περιβαλλον και μια καλυτερη ποιοτητα ζωης.

Επισης ας αναφερει ο καθενας που ενδιαφερεται συνηθειες στη καθημερινοτητα του που εχει υιοθετησει για οικολογικους λογος.

Στο τομεα των προτασεων κανω την αρχη με ενα οχι και τοσο γνωστο θεμα,τις "πρασινες στεγες".

http://greenroofs.aueb.gr/

Στον τομεα των δρασεων κανω την αρχη(σχετικη με το the lab) με την ανακυκλωση συσκευασιων που κανω και περιλαμβανει ολες τις συσκευασιες απο τεχνολογικα προιοντα κτλ που παιρνω κατα καιρους.

Υπαρχουν ειδικοι καδοι στη γειτονια μου και φανταζομαι οι περισσοτεροι με λιγο ψαξιμο μπορουν να βρουν

http://www.herrco.gr/web/pages.fds?lang=1&page=17

Ενα σχετικο αρθρο

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathcommon_2_13/11/2006_1286077

PS:Ελπιζω στη συμμετοχη ολων για να μη "θαφτει" το thread,οποτε ας αναφερει ο καθενας τους τροπους δρασης για το περιβαλλον, εστω και αν ειναι ιδιοι με με των αλλων.

Link to comment
Share on other sites

πονταρω στα "μικροπραγματα"...δηλ ανεβαζω αμεσως ταχυτητα,αν παρκαρει μπροστα μου νιουφης(κ γενικα σε αρκετες περιπτωσεις πουμαι σταματημενος ) σβηνω την μηχανη,στο χτισιμο σπιτιου "επενδυση" σε καλη μονωση...

Link to comment
Share on other sites

... ανακύκλωση συσκευασιών όπως και ηλεκτρονικών συσκευών σε καταστήματα που τα παραλαμβάνουν (Μασούτης, Γερμανός, Vodafone, Cosmote...),φώτα κλπ να μη καίνε τσάμπα και οι λάμπες τους να είναι όπου γίνεται οικονομικές, εξοικονόμηση νερού (βρύσες, κλπ, φροντίζω να μη στάζουν, φροντίζω οταν δε χρησιμοποιώ το νερό που τρέχει, πχ όταν πλένεις χέρια, δόντια κλπ να τις κλείνω κλπ), οι συσκευές (τηλεόραση, κλιματιστικό, κλπ), γενικώς ότι αγοράζω καινούργιο να είναι κατηγορίας Α ή το πολύ Β στο efficiency, το pc δεν το έχω 24/7, αλλά για κατέβασμα πχ χρησιμοποιώ το laptop, και... αυτά μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό απο "μικρομεσαία" πράγματα. :)

Α, και η σωστή ρύθμιση του καλοριφέρ, θερμοκρασίες, πρόγραμμα, τα σώματα να είναι εξαερωμένα...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πιστεύω ότι:

Δεν έχει νόημα σαν αποτελεσματικότητα εμείς οι ''κοινοί θνητοί'' να

σκεφτόμαστε πράσινα!

Δηλαδή προτάσεις του στυλ κλείνουμε το φως, το pc , χαμηλώνουμε ταχύτητα κλπ θα τις εκμεταλλευτούνε οι βιομήχανοι και τον επόμενο μήνα το ποσοστό που ''μειώσαμε'' μαζικά

τις περιβαντολογικής μόλυνσης θα το ''γεμίσουν'' αυτοί με ακόμα μεγαλύτερα ΑΙΣΧΗ προς το περιβάλλον..

Αφού προχθές έμαθα ότι οι χώρες εμπορεύονται μεταξύ τους τις μολύνσεις!

Πχ η ελλάδα έχει -5% τον ιούνιο σε ατμοσφαιρική ρύπανση? Το πουλάει στην αμερική μέσα σε νόμιμα πλαίσια!!

Φυσικά όμως το να έχουμε πράσινη ιδεολογία και σκέψη όλοι η άνθρωποι είναι πολύ θετικό.

Αλλά αυτό που γίνεται με το ''ρίξε το πλυντήριο στους 30 βαθμούς '' το θεωρώ πάτημα για εκμετάλευση απο κάποιους άλλους.

Ο μακακας ο έλληνας φταίει πάλι για την ρύπανση..

Όχι το πυρηνικό εργοστάσιο...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πιστεύω ότι:

Δεν έχει νόημα σαν αποτελεσματικότητα εμείς οι ''κοινοί θνητοί'' να

σκεφτόμαστε πράσινα!

Δηλαδή προτάσεις του στυλ κλείνουμε το φως, το pc , χαμηλώνουμε ταχύτητα κλπ θα τις εκμεταλλευτούνε οι βιομήχανοι και τον επόμενο μήνα το ποσοστό που ''μειώσαμε'' μαζικά

τις περιβαντολογικής μόλυνσης θα το ''γεμίσουν'' αυτοί με ακόμα μεγαλύτερα ΑΙΣΧΗ προς το περιβάλλον..

Αφού προχθές έμαθα ότι οι χώρες εμπορεύονται μεταξύ τους τις μολύνσεις!

Πχ η ελλάδα έχει -5% τον ιούνιο σε ατμοσφαιρική ρύπανση? Το πουλάει στην αμερική μέσα σε νόμιμα πλαίσια!!

Φυσικά όμως το να έχουμε πράσινη ιδεολογία και σκέψη όλοι η άνθρωποι είναι πολύ θετικό.

Αλλά αυτό που γίνεται με το ''ρίξε το πλυντήριο στους 30 βαθμούς '' το θεωρώ πάτημα για εκμετάλευση απο κάποιους άλλους.

Ο μακακας ο έλληνας φταίει πάλι για την ρύπανση..

Όχι το πυρηνικό εργοστάσιο...

Ο τροπος σκεψης σου δε διαφερει απο των περισσοτερων ανθρωπων.

Και αυτο γιατι πιστευω οτι δεν εχεις/εχουν ενημερωθει καθολου για το θεμα.

Οταν ρωτησεις καποιον για τη μολυνση θα σου πει παντα οτι φταινε οι αλλοι ,οι βιομηχανιες κτλ.

Ο καθενας βγαζει τον εαυτο του απεξω.Ειναι αφελες η μας βολευει να σκεφτομαστε ετσι?

Μη σκεφτεσαι τον εαυτο σου σαν μοναδα για να βγαλεις συμπερασματα.Σκεψου το συνολικα.

Αν εσυ χρησιμοποιωντας διαφορες συμπεριφορες απως αυτα που ανεφεραν οι φιλοι πιο πανω καταναλωσεις 10μεγαβαττ λιγοτερο ρευμα η 100 λιτρα λιγοτερο πετρελαιο το χρονο δεν εχει καμμια διαφορα συνολικα.

Αλλα εστω οτι αυτα τα "μικροπραγματα" τα κανουν 10 εκατομμυρια ελληνες.

Πολλαπλασιασε με 10.000.000 και θα δεις οτι υαπαρχει τεραστια διαφορα.

Ενα αλλο παραδειγμα ειναι η οικονομια στο νερο.

Αν καταναλωνει ο καθενας 1.000 λιτρα νερο το χρονο λιγοτερα και αυτο το κανουν 10.000.000 ελληνες ξερεις ποσο ποσιμο νερο εξοικονομειται?

Οσον αφορα το θεμα της εμποριας των ρυπων.

Επειδη τυχαινει να εχω παρει ενα μαθημα με ακριβως αυτο το θεμα στο πανεπιστημιο μου να σε διαβεβαιωσω οτι τιμολογωντας τους ρυπους ουσιαστικα τους βαζεις στα εξοδα και στον ισολογισμο της καθε επιχειρησης.

Πχ για καθε μοναδα ρυπου που διοχετευει στο περιβαλλον ενα εργοστασιο πληρωνει και μια χρηματικη μοναδα που ενσωματωνεται στην τελικη τιμη του προιοντος.

Ειναι ο μοναδικος τροπος να νοιαστουν οι εταιρειες για το ποσο ρυπαινουν.(*)

Το πως αξιολογειται η τιμη των ρυπων και η αξια των διαφορων φυσικων πορων ειναι μια μεγαλη ιστορια...

Η αγοραπωλησια που αναφερεις ειναι στα πλαισια της Συνθηκης του Κιοτο οπου καθε χωρα εχει το δικαιωμα να ρυπαινει ως ενα βαθμο.Απο κει και περα πληρωνει για την επιπλεον ρυπανση η πολυ απλα "αγοραζει" ρυπανση απο τριτες χωρες που δεν ρυπαινουν οσο τους αναλογει.

Οι πληροφοριες που ακουσες ειναι εντελως λνθασμενες και αυτο γιατι η αμερικη δε συμμετεχει στη συνθηκη του κιοτο λογω της οποιας γινονται οι αγοραπωλησιες ρυπων.Απο οσο ξερω και η ελλαδα κινδυνευει να βρεθει εκτος συνθηκης γιατι δε συμμορφωνεται σε πολλα ζητηματα.

Επισης να σε πληροφορησω οτι η ΔΕη ειναι απο τους χειροτερους ρυπαντες σε παγκοσμιο επιπεδο(μετρωντας τους ρυπους που παραγει ανα μοναδα παραγομενης ενεργειας)

Αν σου λεει κατι η αμερικη και η κινα δε συμμετεχουν σε αυτη τη συνθηκη γιατι ειναι οι δυο μεγαλυτεροι ρυπαντες του πλανητη.(Σκεψου οτι μεσα στην τιμη των προιοντων που παραγονται σε αυτες τις χωρες δεν υπαρχει καμμια επιβαρυνση για τη ρυπανση,η καμπανα χτυπαει για τα κινεζικα προιοντα.)

Τελειωντας πιστεψε με οτι και το πλυντηριο να βαζεις στους 30 θα κανεις μεγαλη διαφορα.

(*)Υπαρχουν και αλλοι τροποι αλλα δεν εχει νοημα να κατσω να τους γραψω.Η σημειωση γινεται γιατι περασα το συγκεκριμενο μαθημα με 8, να μη "πουλησω" τη καθηγητρια :p

Link to comment
Share on other sites

πω ρε στιφλερ,αμα ημουνα γυναικα τωρα θασουχα κατσει.(συμφωνω απολυτα με το κονσεπτ της συλλογικοτητας)

:rofl::rofl:

ps:Παντως σοβαρα οι γυναικες ξενερωνουν με αυτα.Ειναι πολυ εγωπαθη πλασματα και αποφευγω τετοιες συζητησεις.

Link to comment
Share on other sites

Και γω συμφωνω με το κονσεπτ της συλλογικοτητας, για αυτο οταν ολες οι βιομηχανιες-τανκερ-αεροπλανα-υποβρυχια-αεροπλανοφορα-κτλ σταματησουν να ρυπαινουν τοσο, θα κλεισω και γω τη λαμπα των 45w που εχω.

Για δειτε ποσο μολυνει ενα υπερατλαντικο ταξιδακι στο νιουγιορκνιουγιορκ και μετα βλεπουμε και τα πλυντηρια.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.

Εμένα την λάμπα μου και την μείωση μου θα την εκμεταλλευτούν.

Την τάδε κίνηση μου και την ταδε μείωση μου θα την πάρει ο λατσης ή ο βαρδινογιάννης ή ο κυρ νίκος απέναντι και θα την κάνει φουλ ρύπους απο διυλυστήρια, χάλυβα , air condition όλη μέρα κτλ..

Το θέμα είναι να ανεπτύξουμε όλοι μια τέτοια φιλοσοφία και να σταματήσει η εκμετάλλευση.

Αλλιώς το πρόβλημα θα μένει ίδιο..

Δεν φταίνε οι μεσό αστοί και γι αυτό!

Φταίνε για το 5-10%. Όχι για το 90% που κάνει ένα εργοστάσιο..

Link to comment
Share on other sites

Και γω συμφωνω με το κονσεπτ της συλλογικοτητας, για αυτο οταν ολες οι βιομηχανιες-τανκερ-αεροπλανα-υποβρυχια-αεροπλανοφορα-κτλ σταματησουν να ρυπαινουν τοσο, θα κλεισω και γω τη λαμπα των 45w που εχω.

Για δειτε ποσο μολυνει ενα υπερατλαντικο ταξιδακι στο νιουγιορκνιουγιορκ και μετα βλεπουμε και τα πλυντηρια.

Κλασσικη αντιδραση των περισσοτερων συνανθρωπων μας.

Με αυτη τη λογικη σου εχεις ησυχη τη συνειδηση σου οταν κατασπαλας ενεργεια κτλ?

Γιατι εκει ειναι το ζουμι της υποθεσης...με ευκολια τα χωνεις σε βιομηαχανιες -τανκερ-αεροπλανακτλ αλλα οταν η κουβεντα ερχεται σε εμας, κανεις δε δεχεται οτι αποτελει μερος του προβληματος.

Παντα φταινε οι "αλλοι".

Οσον αφορα τη συλλογισμο σου περι βιομηχανιας κτλ ειναι ακυρος.Και αυτο γιατι υπαρχουν 2 τροποι να αντιμετωπιστει το προβλημα

1)Να κλεισουμε τις βιομηχανιες,να απαγορευσουμε τα αεροπορικα ταξιδια και...εν τελει να επιστρεψουμε στην εποχη του χαλκου για να μη ρυπαινουμε

2)Να θεσπιστουν αυστηροι νομοι και ελεγχοι ωστε να αναγκαστουν οι βιομηχανιες κτλ να υιοθετησουν ολες τις διαθεσιμες αντιρυπαντικες τεχνολογιες που μπορουν.

Το 1) απορριπτεται

Στο 2) ειναι εφικτο και αφου πιστευεις και στην αρχη της συλλογικοτητας και το κατα ποσο εφαρμοζεται ερχεται μπουμερανγκ παλι σε σενα.Ειμαστε ολοι συνυπευθυνοι για το 2,για το κατα ποσο εφαρμοζεται στη δημοκρατια μας.

Ειμαστε συνυπευθυνοι με το τροπο που αγοραζουμε.Ειμαστε συνυπευθυνοι με το τροπο που καταναλωνουμε.

Ελπιζω να απαντησα και σε σενα τζιμακο

Δεν φταίνε οι μεσό αστοί και γι αυτό!

Φταίνε για το 5-10%. Όχι για το 90% που κάνει ένα εργοστάσιο..

Τα ποσοστα παντως δεν ειναι ετσι...ο δυτικος μεσοαστος/καταναλωτης εχει πολυ μεγαλουτερο μεριδιο ευθυνης

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικη αντιδραση των περισσοτερων συνανθρωπων μας.

Με αυτη τη λογικη σου εχεις ησυχη τη συνειδηση σου οταν κατασπαλας ενεργεια κτλ?

Γιατι εκει ειναι το ζουμι της υποθεσης...με ευκολια τα χωνεις σε βιομηαχανιες -τανκερ-αεροπλανακτλ αλλα οταν η κουβεντα ερχεται σε εμας, κανεις δε δεχεται οτι αποτελει μερος του προβληματος.

Παντα φταινε οι "αλλοι".

Οσον αφορα τη συλλογισμο σου περι βιομηχανιας κτλ ειναι ακυρος.Και αυτο γιατι υπαρχουν 2 τροποι να αντιμετωπιστει το προβλημα

1)Να κλεισουμε τις βιομηχανιες,να απαγορευσουμε τα αεροπορικα ταξιδια και...εν τελει να επιστρεψουμε στην εποχη του χαλκου για να μη ρυπαινουμε

2)Να θεσπιστουν αυστηροι νομοι και ελεγχοι ωστε να αναγκαστουν οι βιομηχανιες κτλ να υιοθετησουν ολες τις διαθεσιμες αντιρυπαντικες τεχνολογιες που μπορουν.

Το 1) απορριπτεται

Στο 2) ειναι εφικτο και αφου πιστευεις και στην αρχη της συλλογικοτητας και το κατα ποσο εφαρμοζεται ερχεται μπουμερανγκ παλι σε σενα.Ειμαστε ολοι συνυπευθυνοι για το 2,για το κατα ποσο εφαρμοζεται στη δημοκρατια μας.

Ειμαστε συνυπευθυνοι με το τροπο που αγοραζουμε.Ειμαστε συνυπευθυνοι με το τροπο που καταναλωνουμε.

Ελπιζω να απαντησα και σε σενα τζιμακο

Τα ποσοστα παντως δεν ειναι ετσι...ο δυτικος μεσοαστος/καταναλωτης εχει πολυ μεγαλουτερο μεριδιο ευθυνης

ναι οκ.Εγω πληρωνω για το καθαρο ρευμα γυρω στα 20€, ετσι ωστε η δεη να βγαζει μεγατονους βρωμας επειδη εχει ακομα εργοστασια του 1500.Και το νερο ερχεται γυρω στα 12€ γιατι οι σωληνες ειναι τιγκα στη σκουρια και αναγκαζομαι να παιρνω εμφιαλωμενα. Σπαταλη ε;

Οπως στα αυτοκινητα καθε λιγο και λιγακι αναγκαζουν τις αυτοκινητοβιομηχανιες να βγαζουν φιλικοτερα αυτοκινητα, ετσι θα πρεπε και στα τρενα-αεροπλανα-πλοια.

Εχεις ιδεα ποσους τονους co2 βγαζει ενα υπερατλαντικο ταξιδι με αεροπλανο/πλοιο;

Και προφανως ριχνω την ευθυνη στους αλλους που δεν υπογραφουν συνθηκες ενω αποτελουν το 1/3 του πληθυσμου της γης και ειναι μακραν οι πιο ρυπογονες χωρες.Τι θα κανει μεγαλυτερη διαφορα: να καιω εγω απο 500kw 400 ή μηπως μια δεη π.χ. να συμμορφωθει με τους κανονες;

Το κακο με τη συλλογικοτητα ειναι οτι κανει τον καθενα να νομιζει οτι ειναι σημαντικος ενω δεν ειναι.Γιατι αν εγω παω και ζησω σε μια σπηλια και δεν αναβω ουτε φωτια ουτε κατα 1/1.000.000.000.000 δε θα μειωθει η ρυπανση.

No ?

Link to comment
Share on other sites

η φύση, έχει αποδείξει πολλάκις ότι δεν καταστρέφεται, αλλά ότι κι αν της κάνομε, βρίσκει τον τρόπο να ανταπεξέλθει (βλέπε Πυρηνικά ατυχήματα/δοκιμές/κλπ) Όλες αυτές, οι, σπασμωδικές, "πράσινες" κινήσεις έχουν σχέση με την επιβίωση του ανθρώπινου είδους. Επομένως, είναι κάτι καθαρά εγωιστικό :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο υπαρχουν " οικολογοι* " που χρησιμοποιουν V6 3.2lt 4x4 για τις μετακινησεις τους στα Β.Π.(μονο για ασφαλτο και ποτε λασπωμενο) και χρησιμοποιουν κλιματιστικο 18000BTU + αεροθερμο 2+KW για να μην κρυωνουν τα ποδια τους το χειμωνα...........................εγω αρνουμαι να συμμετεχω σε αυτο το "trend" :no:

*υπαρκτο προσωπο στη δουλεια,που πιστευει κατα τ'αλλα οτι θα σωσουμε τον πλανητη ανακυκλωνοντας Α4 :suicide:

BTW νομιζω ηταν στο "κουτι της πανδωρας"...Υπευθυνος εταιρειας ανακυκλωσης ελεγε,οτι δεν συμφερει να επεξεργαζομαστε τα υλικα που συγκεντρωνουν για λογαριασμο μας οι πολιτες στην Ελλαδα,οποτε τα φορτωνουμε σε πλοια που επιστρεφουν αδεια στην Κινα εναντι εξευτελιστικου ναυλου για να τα ξαναεισαγουμε στη συνεχεια.Ποσο οικολογικο ειναι τελικα, το ανακυκλωμενο προιον που πηγε και ηρθε ως την Κινα?

Link to comment
Share on other sites

@κομμ

Διαβασε τη παραθεση και τα προηγουμενα ποστ μου και θα δεις οτι σου εχω απαντησει

Εμένα την λάμπα μου και την μείωση μου θα την εκμεταλλευτούν.

Την τάδε κίνηση μου και την ταδε μείωση μου θα την πάρει ο λατσης ή ο βαρδινογιάννης ή ο κυρ νίκος απέναντι και θα την κάνει φουλ ρύπους απο διυλυστήρια, χάλυβα , air condition όλη μέρα κτλ..

Πριν ειπες οτι η αμερικη πληρωσε την ελλαδα για να αγορασει ρυπους.Αφου δεν εχεις ασχοληθει ποτε με το θεμα μη γραφεις οτι να'ναι.Αυτα που γραφεις ειναι τελειως λαθος.Καθε εργοστασιο για καθε παραγομενη μοναδα ρυπου πληρωνει και μια χρηματικη μοναδα.Ποσο πιο απλα να το πω?

Οι συνολικοι ρυποι που δικαιουται μια χωρα να παραγει ειναι σε κρατικο επιπεδο.

η φύση, έχει αποδείξει πολλάκις ότι δεν καταστρέφεται, αλλά ότι κι αν της κάνομε, βρίσκει τον τρόπο να ανταπεξέλθει (βλέπε Πυρηνικά ατυχήματα/δοκιμές/κλπ) Όλες αυτές, οι, σπασμωδικές, "πράσινες" κινήσεις έχουν σχέση με την επιβίωση του ανθρώπινου είδους.

Καλα ελπιζω να κανεις πλακα.Αυτη τη στιγμη που μιλαμε εχουν εξαφανιστει χιλιαδες ειδη ζωων,οι παγοι λιωνουν,ο αερας στις πολεις προκαλει ενα σωρο προβληματα,η ηλιακη ακτινοβολια προκαλει καρκινους του δερματος,τα αποθεματα ποσιμου νερου εχουν περιοριστει στα κοκκινα.wtf?

Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο, δεν μου καίγεται καρφί για το περιβάλλον. Και τον καταλύτη μου θα ξηλώσω για να πάρω 5 άλογα, και θα αφήσω το αρκουδισιο να καιει ολο το βραδυ και ας ειναι ενεργειακης κλασης G. Γιατι οι μόνες πραγματικές προσπάθειες να σωθει ο πλανήτης θα γίνουν λίγα 24ωρα πριν την καταστροφή του, και όλες οι μέχρι τώρα προσπάθειες για να γίνει κάτι τέτοιο ειναι παιδιά πολυεθνικών που βγάζουν κέρατα απο αυτα... Δεν αλλάζει τιποτα.

Για κατι τυπους σα και εσενα,πρεπει επιτελους και στη ελλαδα οπως και σε αλλες χωρες:

-να πληρωνεις προστιμο αν τα καθημερινα οικιακα σου σκουπιδια υπερβαινουν ενα οριο(Γερμανια)

-να πληρωνεις ενα βαρβατο προστιμο στη ΔΕΗ αν η καταναλωση σου σε ρευμα υπερβαινει ενα οριο

-να πληρωσεις ενα βαρβατο προστιμο για το καταλυτη που ξηλωσες και τα τοξικα που παραγει το αμαξι σου και αναπνεουν οι γυρω σου

Το προστιμο θα αντιπροσωπευει τη ζημια που προκαλεις στο περιβαλλον και τη ζημια που προκαλεις στους γυρω σου αμεσα και εμμεσα ,αμεσα για τα δηλητηρια που παραγει το αμαξι σου και εμμεσα για τη επιπλεον ρυπανση που προκαλεις στο περιβαλλον που ανηκει σε ολους τους κατοικους μιας χωρας.

Μετα θα σου καιγονται αρκετα καρφακια.

Οσο υπαρχουν " οικολογοι* " που χρησιμοποιουν V6 3.2lt 4x4 για τις μετακινησεις τους στα Β.Π.(μονο για ασφαλτο και ποτε λασπωμενο) και χρησιμοποιουν κλιματιστικο 18000BTU + αεροθερμο 2+KW για να μην κρυωνουν τα ποδια τους το χειμωνα...........................εγω αρνουμαι να συμμετεχω σε αυτο το "trend"

Δε νομιζω οτι ειναι "τρεντ".Οι περισσοτεροι δε νοιαζονται καθολου για τη ρυπανση.Νοιαζονται για ενα σωρο καγκουριες αλλα οχι για το περιβαλλον.Ειναι θεμα αισθητικης και τι εννοει ο καθενας με τον ορο ποιοτητα ζωης.

Οσοι νοαιζονται οπως εγω γινονται μαλλον αντιπαθεις οταν σε συζητησεις φερνουν τους αλλους ενωπιον των δικων τους ευθυνων.

Τοτε εχει πολυ πλακα να βλεπεις αντιδρασεις,λενε πολλα για το πραγματικο χαρακτηρα των ανθρωπων.

Η περιπτωση του καραγκιοζη στη δουλεια σου που αναφερεις δεν μηδενιζει τις συνειδητες προσπαθειες που κανει πολυς κοσμος χωρις να το διαφημιζει,απλα το εφαρμοζουν ως σταση ζωης.

By the way level one προσεχε γιατι μπορει αμα ανακαλυψω οτι εχεις βγαλει το καταλυτη σου αποτο αμαξι σου,να στο σπασω και να δικαιωθω απο τα δικαστηρια:rolleyes:

ΛΟΝΔΙΝΟ

Η απειλή από την υπερθέρμανση του πλανήτη είναι τόσο μεγάλη που δικαιολογεί την πρόκληση ζημιών ύψους 35.000 στερλινών σε εργοστάστιο παραγωγής ενέργειας από άνθρακα, όπως αποφάσισε δικαστήριο στη Βρετανία, που αθώωσε έξι ακτιβιστές της Γκρίνπις. Οι ένορκοι δέχθηκαν το επιχείρημα της υπεράσπισης ότι οι έξι ακτιβιστές είχαν «νόμιμη δικαιολογία» για να προκαλέσουν καταστροφές, βάσει νόμου του 1971 που επιτρέπει την πρόκληση ζημιών σε ιδιωτική περιουσία, εάν σκοπός είναι η αποτροπή μεγαλύτερης καταστροφής, όπως για παράδειγμα το σπάσιμο μιας πόρτας ώστε να σβηστεί μία πυρκαγιά. Πέρυσι τον Οκτώβριο, οι ακτιβιστές σκαρφάλωσαν στην καμινάδα του εργοστασίου άνθρακα στο Κίνγκσνορθ του Κεντ και έγραψαν το όνομα του πρωθυπουργού (πρόθεσή τους ήταν να γράψουν «Γκόρντον, πέτα το», αλλά δεν πρόλαβαν) - η επιδιόρθωση κόστισε 35.000 στερλίνες στην εταιρεία Ε.ΟΝ. στην οποία ανήκει το εργοστάσιο. Το τελευταίο βρέθηκε στο επίκεντρο μαζικών διαδηλώσεων και τον περασμένο μήνα, καθώς υπάρχουν σχέδια να αντικατασταθεί στο πλαίσιο της κατασκευής εργοστασίων άνθρακα νέας γενιάς στη Βρετανία. Οι ακτιβιστές ισχυρίστηκαν ότι κάτι τέτοιο θα αποτελέσει πλήγμα στον αγώνα για την αντιμετώπιση της κλιματική αλλαγής, καθώς ο άνθρακας εκπέμπει τη μεγαλύτερη ποσότητα αερίων του θερμοκηπίου από οποιοδήποτε άλλο καύσιμο. Ως μάρτυρας κατέθεσε ο κορυφαίος Αμερικανός επιστήμονας Τζέιμς Χάνσεν της NASA, ο οποίος απηύθυνε έκκληση στον πρωθυπουργό να πάρει ηγετικό ρόλο, ακυρώνοντας τα σχέδια για μια νέα γενιά εργοστασίων άνθρακα για τη Βρετανία.

http://www.enet.gr/online/online_text/c=111,id=33842008

Link to comment
Share on other sites

@κομμ

Διαβασε τη παραθεση και τα προηγουμενα ποστ μου και θα δεις οτι σου εχω απαντησει

Δε μου απαντησες γιατι δε ρωτησα τιποτα.Σου εδειξα οτι δε σπαταλαω ρευμα και νερο, και εσυ επιμενεις οτι εγω πρεπει να μειωσω τη δικη μου καταναλωση, ή αλλιως να στερηθω ΕΓΩ , για τη μολυνση που δημιουργηθηκε πριν καν ερθω στον κοσμο,και που σε τερατωδες ποσοστο δημιουργηθηκε απ τους λογους που σου ειπα.

Μιας και το εχεις ψαξει το θεμα, δειξε μας ποσο ρυπαινει ενα πλοιο απ την Ιαπωνια μεχρι εδω, και ποσο ενα υπερατλαντικο ταξιδι με αεροπλανο σε σχεση με τους ρυπους μιας οικογενειας σε 1 ετος.

εδιτ: δε το λεω ειρωνικα.

εδιτ2 : Χαλαρωστε...και η κλανια μολυνει.

Link to comment
Share on other sites

stiffler, εχω φαει 13ωρα καθε μερα στο Athens Digital Week και για να μπαινω να σου ποσταρω από το event, πρεπει να λες μερικες σοβαρες κοτσανες. Σπουδαζω μετεωρολογια στο Αριστοτελειο και ξερω αρκετα πραγματα απο "μεσα".

Αστο καλυτερα το θεμα ;)

Link to comment
Share on other sites

stiffler, εχω φαει 13ωρα καθε μερα στο Athens Digital Week και για να μπαινω να σου ποσταρω από το event, πρεπει να λες μερικες σοβαρες κοτσανες. Σπουδαζω μετεωρολογια στο Αριστοτελειο και ξερω αρκετα πραγματα απο "μεσα".

Αστο καλυτερα το θεμα ;)

Πες μου τι κοτσανες λεω και τι ξερεις απο "μεσα".

Για να μη νομιζεις οτι ψαρωσα εγω σπουδαζω ασοεε.

Στην αθηνα οι μετερεωλογοι βγαινουν απο το μαθηματικο.Μαθηματικος εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ειναι "τρεντ".Οι περισσοτεροι δε νοιαζονται καθολου για τη ρυπανση.Νοιαζονται για ενα σωρο καγκουριες αλλα οχι για το περιβαλλον.Ειναι θεμα αισθητικης και τι εννοει ο καθενας με τον ορο ποιοτητα ζωης.

Οσοι νοαιζονται οπως εγω γινονται μαλλον αντιπαθεις οταν σε συζητησεις φερνουν τους αλλους ενωπιον των δικων τους ευθυνων.

Τοτε εχει πολυ πλακα να βλεπεις αντιδρασεις,λενε πολλα για το πραγματικο χαρακτηρα των ανθρωπων.

Η περιπτωση του καραγκιοζη στη δουλεια σου που αναφερεις δεν μηδενιζει τις συνειδητες προσπαθειες που κανει πολυς κοσμος χωρις να το διαφημιζει,απλα το εφαρμοζουν ως σταση ζωης.

Εγω θυμαμαι απο το δημοτικο(στα 80s) μας ελεγαν για ανακυκλωση,για την τρυπα του οζοντος,για το φαινομενο του θερμοκηπιου...Μονο λογια.

Τη δεκαετια του 90 εμφανιστηκαν οι πρωτοι καδοι ανακυκλωσης και τωρα ειναι "της μοδας" τα "Green" προιοντα(αυτοκινητα,pc,τηλεορασεις...aka "δεν ειναι καλη η τηλεοραση που αγορασες περισυ,:big_boss: αγορασε μια καινουρια,οικολογικη,ειναι για το καλο ολου του πλανητη")

Επειδη οπως λες κι εσυ,οι περισσοτεροι δεν νοιαζονται καθολου κι οσοι νοιαζονται το θυμηθηκαν παααααααααααααρα πολυ αργα imo,δεν βρισκω λογο να συμμετεχω.Ετσι κι αλλιως "το ποταμι δε γυριζει πισω" αν με πιανεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην αθηνα οι μετερεωλογοι βγαινουν απο το μαθηματικο.

Γκουχ γκουχ γκουχ... :whistling

Όσο για το πρώτο θέμα δεν κάνω πλάκα. Καθόλου όμως. Και οι δεινόσαυροι χαθήκαν, η Γη όμως, και η φύση εν γένει βρίσκεται ακόμη εδώ. Χάνονται είδη, εμφανίζονται κάποια νέα μετά από καιρό

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.