Jump to content



Recommended Posts

Χαιρετώ σας.

Ψάχνω να αγοράσω μια DSLR προς αντικατάσταση πλέον της γηραιάς Canon AE-1 που κάνει διακοπές διαρκείας πλέον, και άλλων compact ψηφιακών που έχουν περάσει κατα καιρούς απο τα χέρια μου. Ψάχνω κάτι γύρω στα 500Ε σώμα και φακός, ίσως και κατιτις παραπάνω αν μ'αρέσει πολύ κατι. Με ενδιαφέρει περισσότερο ο φακός να έχει ενα χαμηλό f(συνήθεια απο το 1.4 του 50αρη:tongue:) παρα ενα ζουμ 2 χλμ, και η ποιότητα εικόνας παρα τα 347 τεραπιξελ. Α, και να ειναι Canon λογω fanboyισμού :Ρ

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

... και να ειναι Canon λογω fanboyισμού :Ρ

λόγω αρχής δε μπλέκω σε τέτοια θέματα, αλλά με τέτοια δήλωση, δε μπορώ να αντισταθώ.

αν έχεις κρατήσει τους φακούς της AE-1, κάνε ένα κόπο και ψάξε αν δουλεύουν στα καινούργια σώματα.

είναι αμαρτία να έχεις φακούς να κάθονται και να δίνεις λεφτά για τους φακούς του κιτ. για μένα καλύτερα να δώσεις 500-600 ευρώ για ένα σώμα με παλιούς (καλούς) φακούς, παρά τα ίδια λεφτά για το κιτ.

το κακό είναι, πως με τόσα λίγα λεφτά, δε θα μπορέσεις να μείνεις σε full frame.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΣΩΜΑΤΩΝ CANON.

Οι παλιές CANON, όπως η AE-1 του Shadow KnighT (βλέπε http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_AE-1)

δέχονται φακούς Canon FD, βλέπε http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_FD)

Οι νεότερες CANON (συμπεριλαμβανομένων και των DSLR) δέχονται φακούς Canon EF. (βλέπε http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EF_lens_mount)

Προσοχή λοιπόν μια και στην καινούρια Canon DSLR δεν θα μπαίνουν οι παλιοί φακοί από την AE-1. Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει μετετροπέας.

EDIT: " (...) the EF lens mount works with adapters due to its large diameter and the relatively short flange focal distance of 44.0 mm[1]. It is possible to mount lenses using the Nikon F mount, Olympus OM, Leica R and universal M42 lens mounts (among others) by the use of a mechanical adapter. The earlier FD mount is not usable for general photography unless adapters with optical elements are used because its flange focal distance was only 42.0 mm; infinity focus would be lost with an adapter which lacks optical elements. The Canon FD-EOS adapter is rare. It is only usable with certain FD telephoto lenses. With a manual connection, the aperture and focus controls of the lens cannot be controlled or read from the camera; the lens must be focused manually."

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να καταλαβω αν δεν μπαινουν επειδη "απλα" δεν ταιριαζουν ή επειδη θα χαθει το autofocus.Σε καποιο φωτογραφειο θα παρεις μια ολοκληρωμενη απαντηση επι του θεματος.Παντως τον 50αρη 1,4 δεν ειναι κακο να τον εχεις χειροκινητο.(εκτος αν εστιαζεις απο την ελαχιστη αποσταση που μπορει να εστιασει και δουλευεις παντα με φ1,4.Πιστευω αρκετες 8α σου βγαινουν μη-σωστα εστιασμενες.)

Το να παρεις (Shadow KnighT) με 500Ε dslr με εναν φακο 50αρη f1.4 το θεωρω μαλλον αδυνατο.280Ε κανει μονο ο φακος..αντε μεταχειρισμενο να το βρεις απο 200 εως λιγο πιο κατω απο 200Ε.Με τα υπολοιπα λεφτα μονο μεταχειρισμενο σωμα eos 350d (αντε ισως και 400αρα) βρισκεις.

Αλλιως για καινουριες δες τις 450d ,40d και 50d(οκ ..οι τελευταιες δυο ξεφευγουν απο το budget...αλλα αργα ή γρηγορα 8α ξεφυγεις)

Υπαρχει και η τρελλη πιθανοτητα να βρεις καποιον να σκοτωνει την eos 5d ελαχιστα πιο πανω απο την 50D.(αλλα να δω τοτε με ποιο φακο θα την "ταιριαξεις":p)

Φακο μενεις με αυτο του κιτ (για αρχη) και παιρνεις και εναν 50mm f1.8 που ειναι παμφθηνος για να μη μεινεις τελειως απο φωτεινοτητα.

Σε περιπτωση παντως που δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις κανεναν απο τους υπαρχοντες φακους σου ,σκεψου πιο σοβαρα την αλλαγη σε nikon d80 (και μονο.....αντε καλα δες και τη d90)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να καταλαβω αν δεν μπαινουν επειδη "απλα" δεν ταιριαζουν ή επειδη θα χαθει το autofocus.

είναι εντελώς άλλο σύστημα, με άλλο κούμπωμα και διαφορετική απόσταση από το φιλμ/αισθητήρα.

Using FD lenses on other mounts

The flange focal distance of the FD mount is smaller than most other lens mounts, meaning that it is impossible to mount an FD lens onto most other cameras with an adapter and maintain the same focusing distance. Canon made an adapter containing corrective optics allowing its larger, more expensive FD telephoto lenses to be used on EOS bodies. This adapter functioned as a mild tele-converter, and could not be used on normal and wide-angle lenses. Canon produced this adapter to ease the initial cost of conversion for those with expensive collections of long FD telephoto lenses. Due to the limited number manufactured, these adapters remain sought-after, with used models selling for $1000 (the original "new" price was $250). A few companies have started making EOS-FD adapters, however the image quality (especially at high aperture) is greatly reduced.other than eos -FD adapter also had Leica-FD adapter too, this adapter was original design by a Macau Photo shop Name Zhong Hua camera repair shop.[6] Mechanically skilled photographers have, however, reported successfully retrofitting FD lenses with alternative mounts.[7]

http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_FD

Canon 55mm f1.2 FD -> EOS Conversion

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδια, ήσασταν παραπάνω απο κατατοπιστικοί. Απ'ότι κατάλαβα οι φακοί θα μείνουν παρέα με την ΑΕ-1 ;_;

Η ελλειψη full frame γιατην ωρα δε με πειραζει, τοσα χρόνια χωρις auto-focus επιβίωσα επίσης, αλλα αφού δε μπαίνει....

Οντως οι τιμές ειναι λίγο πιο ακριβές απότι περίμενα, ειδικά οι 40D(που μου άρεσε) και 50D είναι λιγάκι off για την ώρα. Μάλλον θα περιμένω λίγο ακόμα να διαθέσω κατιτις παραπάνω για μια 40D η μία 450D και πιο μετά έναν φωτεινό 50αρη. Είδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Ψήθηκα τελικά για την 40d. Βρήκα αυτο το μαγαζί για αγορά, η τιμή φαίνεται καλή, εχει αγοράσει κανείς απο κει?

http://www.photoagora.gr/index.php?target=products&product_id=33695

Επίσης κανενα αξιόπιστο site εξωτερικού?

Επίσης, ο φακός έχει autofocus σωστα?Ρωτάω γιατι δεν θα είμαι ο μόνος που θα την χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κακη επιλογη ...καταλαβαινω ενα μικρο κολλημα ως προς τη μαρκα..αλλα σαν διαβολακι να υπενθυμισω οτι η παρομοια (σχεδον) nikon d80 εχει πεσει κατω απο 500Ε

Aμαρτια ειναι!!!

Στο budget σου -και πιο φθηνα- φορας και τον 50mm F1.4 ετσι για το γαμωτο:p

Περνα μια βολτα απο adorama kai κατερελο και ρωτα τιμες απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι και εγώ παιδί της ΝΙΚΟΝ να πω για την D80/D90 και ειδικά η 80αρα που έχει πέσει πολύ πολύ στην τιμή.

Επίσης αν και ασχολούμαι 4+ χρόνια με την φωτογραφία δεν μπορώ να πω πως σαν ερασιτέχνης θα δικαιολογούσα την διαφορά κόστους/απόδοσης μεταξύ του F1.4/F1.8.

Έχω τον 1,8 και έχω <παίξει> με τον 1.4 φίλου, 2χ την τιμή+ δεν τα έδινα.

Επίσης αν ψάχνεις για 1.4 φακό να πω πως οι 18-55 τον κίτ δεν θα σε ικανοποιήσουν και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πήγαινα για την 40D σώμα και τον EF 50mmf/1.8 II για αρχη, οχι τον ζοομ. Έναν ζουμ θα πάρω κάποια στιγμή αργότερα.

Όσο για τις Νικον, καλές φωτογραφικές αλλά όσες έχω δει & πιάσει δεν έχουν αυτή τη στιβαρότητα της Canon. Θέλω να πιστεύ ότι η διαφορα στην τιμή δικαιολογείται και απο τα χαρακτηριστικά, πχ pentamirror vs pentaprism, πιο καλών προδιαγραφών κλείστρο, 9 AF crosspoints αντι για ένα, και(σημαντικό για μένα που έιμαι άγαρμπος ώρες ώρες) μεταλλικό σώμα έναντι πλαστικού. Βάλε και το "fanboy" μέσα και έκλεισε το θέμα :man_in_love:

Θα κάνω και μια βολτίτσα αύριο μεθαύριο στα μαγαζιά και στο τέλος τησ βδομάδας μαλλον θα πάω για ψώνια :dance3:

ΥΓ: Η Canon έχει και το silent mode οπότε θα βγάζω upskirts στις σκάλες του μετρό χωρίς να με παίρνουν ειδηση :ph34r::tomato:. Just joking.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, μεγιά για όταν την πάρεις, πάντα χαμογελάω σε τέτοιες συζητήσεις γιατί πχ εγώ θεωρώ τις ΝΙΚΟΝ πιο στιβαρές από τις CANON αν και έχω D50 που ήταν πολύ στιβαρό και βαρύ μοντέλο.

Το μόνο θέμα που είχα με τις CANON είναι ότι ήταν μικρές στο χέρι μου.

Άντε και καλές φωτογραφίες!

Υ.Γ στείλε με πμ τις φώτο από το μετρό :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Η Canon έχει και το silent mode οπότε θα βγάζω upskirts στις σκάλες του μετρό χωρίς να με παίρνουν ειδηση :ph34r::tomato:. Just joking.

Όσο silent και να είναι, ο γδούπος του καθρέφτη δεν κρύβεται...

Link to comment
Share on other sites

Sthn 50d το ψιλοκαταφερανε..

Δεν εχω ακουσει για να πω ακριβως πως ακουγεται..αλλα ακουγονται 8ετικα σχολια.

(δεν κανει γδουπο μιας και -μαλλον- καπως συγκρατειται .Αποτελεσμα αυτου, να μην μπορεις να τραβηξεις σε burst mode στο συγκεκριμενο mode.

Οσο για την ποιοτητα κατασκευης παω στοιχημα ειδες αλλο μοντελο.Και οι δυο μεταλλικες ειναι αρκετα στιβαρες και οι δυο με πενταπρισμα.Αν και εχω canon δεν μπορω να καταλαβω την αρκετα μεγαλουτσικη διαφορα στη τιμη για τα δυο αυτα μοντελα.Ουσιαστικα μενει μονο o fanboy-ισμος ,τον οποιον φανταζομαι καταλαβαινεις οτι πληρωνεις ενα 50% πανω.

Πανω κατω η ιδια λογικη και στο φακο.

Απο ενα πλαστικο πραμα πας σε ενα μεταλλικο το οποιο αποδιδει καλυτερα ακομα και στο 1.4.(-2/3 eV ...ισως σου χρειαστει και αυτο)

Εχει λιγο μεγαλυτερη διαμετρο στην οποια πιο πι8ανο ειναι να εχεις καποιο φιλτρο για να χρησιμοποιησεις.Περα απο αυτο υπαρχει και το close up lens της canon (250d /500d) που παιζει στα 58mm και σε μια αλλη μεγαλυτερη διαμετρο(δεν θυμαμαι).Just in case που 8ελησει να το χρησιμοποιησει.

Αυτα ως προς διορθωση του τι ειναι πλαστικο και τι οχι.

Οποια και να επιλεξεις καλη 8α 'ναι.

edit

(Μια μικρη διορθωση στα λεγομενα μου...)

Παραδοξως η nikkor εχει παλι 52mm διαμετρο στον 50mm f1.4

Nομιζα 8α αντεγραφε την canon:p

Link to comment
Share on other sites

NTG πολύ πιθανώς να έχεις δίκιο, έχει περάσει αρκετος καιρός και δε θυμάμαι τι νικον ήταν. Είχα πάντως την (λανθασμένη) εντύπωση ότι η D80 είχε πεντα-καθρέφτες...

Αύριο με το καλό πάω να την πάρω απο τον Κατερέλο, σκεφτόμουν και το αδόραμα αλλά διάβασα πολλά και για ~25Ε διαφορά δεν αξίζει να τρέχω μετα.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.