Jump to content



Συνδεση 2 PC ενσυρματα/wifi


stefanos9

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ,

Εχω to main PC σε ενα δωματιο του σπιτιου το οποιο ειναι συνδεδεμενο στο Internet με ADSL2+ router (οχι Wifi - και εχει μια εξοδο Ethernet μονο).Το Μοbο στο PC αυτο εχει 2 Ethernet πορτες απανω, μια κενη και μια που παει στο ΑDSL2+ router.

Και υπαρχει και το ΗΤPC στο σαλονι, ~15 μετρα μακρια και αναμεσα απο 2 τοιχους.

Εχω ενα 30μετρο cross FTP cable.

Αn συνδεσω το HTPC με το 2o Ethernet port του main PC, μπορω να εχω file sharing και Ιντερνετ στο HTPC ?

(Αν κανω bridge τα 2 Εthernet του main PC?)

Αν γινεται το αποπανω μπορω να παρω 2 απλες ασυρματες Καρτες και να απαλαγω απο το 30μετρο καλωδιο?

Παντως προσπαθω να αποφυγω την αγορα νεου ασυρματου ADSL router με 4 πορτες προς το παρον....:yawn:

Link to comment
Share on other sites

Με τις ασύρματες κάρτες δικτύου μην περιμένεις καλά αποτελέσματα σε file transfer.

Η καλύτερη λύση είναι αυτή που σου είπε ο peter89, switch επάνω στο router και τα 2 PC επάνω στο switch.

Link to comment
Share on other sites

δε χρειαζεται να αγορασεις switch μπορεις απλα να κανεις γεφυρα

απλα θα πρεπει να ειναι αναγκαστικα ανοιχτο το pc που ειναι συνδεμενο με το ρουτερ για να εχει το αλλο ιντενετ..

Link to comment
Share on other sites

απλα θα πρεπει να ειναι αναγκαστικα ανοιχτο το pc που ειναι συνδεμενο με το ρουτερ για να εχει το αλλο ιντενετ..

Αn συνδεσω το HTPC με το 2o Ethernet port του main PC, μπορω να εχω file sharing και Ιντερνετ στο HTPC ?

αναγκαστηκα θα πρεπει να ειναι ανοιχτο το main για το file sharing ετσι κιαλλιως οποτε τσαμπα λευτα το switch :tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το επαναφερω.

εχω 2 pcιά κ θελω να τα συνδεω για μεταφορα αρχειων.καποια στιγμη ειχε δουλεψει με back to back(δεν ξερω αν το λενε ετσι, απλη συνδεση απτην καρτα του ενος στην καρτα του αλλου) με καρφωτες ip και αυτο που δεν συνδεεται στο internet ειχε ip με ενα νουμερο διαφορα.τυχαια τη βρηκα αυτη την πατεντα κ εφοσον δουλευε το αφηνα ετσι.

πλεον ομως δεν δουλευει ειτε με ολα στο αυτοματο ειτε με καρφωτες ip.

το ενα εχει windows 2000 και το αλλο xp pro.

καμμια ιδεα;;

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγο ακριβώς τι IP, MASK, Gateway, DNS έχουν όλα τα pc αλλά και τι IP-MASK έχει το modem router σου.

PC με internet

IP(μεταξυ PC-router): 192.168.178.20

MASK: 255.255.255.0

Gateway: 192.168.178.1

τα εχει παρει μονο του υπ'οψιν.

στο αλλο pc δεν εχω κατι συνδεδεμενο στην καρτα και μου βγαζει(με ipconfig):

Ethernet adapter local area connection:

Media state.............:Media disconnected

(1) δεν θυμαμαι πως βλεπω τι DNS εχω παρει.. 2)δεν ξερω τι ειναι το IP-MASK..)

Link to comment
Share on other sites

PC με internet

IP(μεταξυ PC-router): 192.168.178.20

MASK: 255.255.255.0

Gateway: 192.168.178.1

τα εχει παρει μονο του υπ'οψιν.

στο αλλο pc δεν εχω κατι συνδεδεμενο στην καρτα και μου βγαζει(με ipconfig):

Ethernet adapter local area connection:

Media state.............:Media disconnected

(1) δεν θυμαμαι πως βλεπω τι DNS εχω παρει.. 2)δεν ξερω τι ειναι το IP-MASK..)

Αφού δεν είναι συνδεδεμένο πώς περιμένεις να παίξει;

1) Αφού τα παίρνει μόνο του απο το modem-router με dhcp τότε θα παίρνει το 192.168.178.1

2) Αυτό που μου έγραψες πιο πάνω, αλλά μάλλον δεν έχεις πειράξει το μαμίσιο οπότε είναι οκ.

δηλαδη μπορω να κατεβαζω στο ιδιο Pc απο 2 συνδεσεις ταυτοχρονα?

Μόνο αν χρησιμοποιείς 2 διαφορετικά connections.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.