Jump to content



DDR2 1066 παιζουν μαζι ΜΕ DDR2 800?


cabdik

Recommended Posts

εχω πανω στο μηχανημα (βλ. υπογραφη) 2χ1gb ddr2 800αρες και θελω να βαλω αλλες 2χ1 αλλα λεω να βαλω 1066, ουτως ωστε αργοτερα που λεω να βαλω εναν phenom επανω να τρεχουν στα 1066. τωρα ομως λογικα θα παιζουν στα 800, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

γιατι οταν θα μπει ο phenom επανω θα βγαλω τις 800αρες και θα τις χρησιμοποιησω αλλου..! μαλλον σε media center pc... Α, και κατι αλλο με τα volt τι γινεται? οι 800αρες παιζουν με 1,9v ενω οι 1066 θελουν 2,2v. να τις βαλω ολες στα 2,2?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, πηρα αυτες τις Kingston

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554742

τις εβαλα επανω μαζι με τις προηγουμενες (Geil) και δουλευουν αψογα σε dual channel!

εβαλα 2v ρευμα και παιζουν στα 920mhz με τον επεξεργαστη στα 2420.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε έχω τις ίδιες. Τις δούλευα στα 2.2V και κατά λάθος τις έβαλα στα 2.1V (όλο και πειράζω διάφορα...). Το λοιπόν στα μεγάλα ζόρια μου πέταγε μπλε και reset. Είχα τρελαθεί. Έκανα Memcheck από Linux και στα ζόρια όντως έβγαζε σκουπίδια. Τελικά παρατήρησα ότι δεν τις είχα στα 2.2V και όταν επανέφερα όλα ΟΚ. Ίσως να είναι σύμπτωση αλλά ...

I warn U boy :big_boss:

Link to comment
Share on other sites

σε ποιο M/B τις εχεις επανω? εγω μιλαω για το συστημα τις υπογραφης μου. δουλευουν αψογα με 2.0V στα 920MHZ. ουτε μπλε οθονες, ουτε τπτ αλλο. Mε XP pro 32bit και Vista ultimate 64bit.

Link to comment
Share on other sites

Μια σχετική ερώτηση : Σε μητρική asus p5w με 975 chipset που δουλέύει με 2χ500mb ocz platinum ddr800 , αν προσθεθούν 2χ1gb ocz platinum ddr1000 (3gb σύνολο δηλαδή) , θα δουλέψουν όλες σε dual channel? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι καθαρα θεμα M/B και συμβατοτητας. μπες στο site της ASUS και κοιτα τη λιστα με τις υποστηριζομενες μνημες. απο κει θα βρεις ποιες μνημες μπορουν να δουλεψουν και οι 4 σε dual channel. εγω αυτο εκανα και δουλευουν ολες σε dual channel.

Link to comment
Share on other sites

Μια σχετική ερώτηση : Σε μητρική asus p5w με 975 chipset που δουλέύει με 2χ500mb ocz platinum ddr800 , αν προσθεθούν 2χ1gb ocz platinum ddr1000 (3gb σύνολο δηλαδή) , θα δουλέψουν όλες σε dual channel? Ευχαριστώ.

εγώ πάντως θα έβγαζα τις 2Χ512 και θα έπαιρνα αυτές http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1175688&page=4&category=69977727&catalog=20 καρφωτός :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.