Jump to content


ποια υλοποιηση της 4850 θα παιρνατε?


darksoho33

Recommended Posts

εγω επειδη εχω 2, μια ειναι η sappire με το νορμαλ συστημα ψυξης και 1 msi με διαφορετικο συστημα ψυξης , θα σε προτεινα να πας σε msi επειδη λογω συστηματος ψυξης θα εισαι και ποιο κρυος αλλα και ποιο ησυχος...τωρα για τα υπολοιπα brands τα περισσοτερα φορανε παρομοιο συστημα ψυξης με τη sappire οποτε λιγο πολυ ισχυουν τα ιδια με εκεινη..Τωρα για oc κλπ δεν εχω δοκιμασει που φτανει η καθε μια οποτε δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Aν σε ενδιαφέρει περισσότερο το OC και πετύχεις πουθενά την gainward golden sample 512, τσίμπα την μονορούφι, είναι special κομμάτι με ειδικές μνήμες, διαφορετικά ρεύματα κτλ...δυστυχώς, το e-shop την έφερε μια φορά μόνο, και δεν έμεινε φυσικά ούτε ρουθούνι...^^

12481_2.jpg

12482_2.jpg

Tώρα, από τις υπόλοιπες, ηSAPPHIRE RADEON HD4850 512MB DDR3 PCI-E DUAL SLOT COOLER RETAIL έχει πολύ καλό cooler θα κρατήσει την κάρτα κρύα. Έγω έχω την sapphire με το stock cooler, και της έχω κολλήσει πάνω την zalman vf900, και ένα σετάκι ramsinks της enzotech. Με 6v στο φουρφούρι της (θόρυβος 0), είμαι 24/7 700/1100 με αυτή την θερμοκρασία idle:

23-10-200811-01-32.png

Σε load, έχω δει μέχρι 56 βαθμούς...To ίδιο σύστημά ψύξης έχει η sapphire toxic btw...^^

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει την υλοποίηση της Gigabyte με passive σύστημα ψύξης " GIGABYTE RADEON HD4850 GV-R485MC-1GH 1GB "

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516194

Είναι πολύ καλή κάρτα, αλλά το μόνο αρνητικό είναι ότι περίμενα να έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Στο idle πιάνει 72°C και σε load πιάνει 100-105°C

Link to comment
Share on other sites

Πέτα της κοντά ένα ψόφιο ανεμιστήρι, και θα πέσει πολύ. Κοινό σημείο σε όλες τις passive υλοποιήσεις είναι πως δεν πας σε OC και πως πρέπει να έχεις καλό airflow μέσα στο κουτί...

Link to comment
Share on other sites

Πέτα της κοντά ένα ψόφιο ανεμιστήρι, και θα πέσει πολύ. Κοινό σημείο σε όλες τις passive υλοποιήσεις είναι πως δεν πας σε OC και πως πρέπει να έχεις καλό airflow μέσα στο κουτί...

Συμφωνώ και επ' αυξάνω...:clap:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θυμήθηκα πως είχα ένα 12άρη ανεμιστήρα 1000rpm στο συρτάρι για backup.

Τον έβαλα να φυσάει ακριβώς πάνω στην ψήκτρα (δεν ακούγεται καθόλου) και πραγματικά εντυπωσιάστηκα...........η θερμοκρασία της GPU έπεσε στο idle από ~74°C στους ~39°C

Τώρα μάλιστα...!!!:dance3:

Link to comment
Share on other sites

+1 sapphire, πριν 3 μερες την πηρα απο Πλαισιο και ηταν αυτη >>

http://www.firingsquad.com/media/article_image.asp/2362/06

αυτην εχω και εγω.

45 c idle και πανω απο 65 δεν εχω δει σε load αλλα κανει πολυ θορυβο η ατιμη :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει προσφατα τη gigabyte (512) αλλα σε αυτη την εκδοση >>

9800-gt-gigabyte-vs-hd-4850-graphics-card.jpg

θερμοκρασια συμφωνα με το HUD σε IDLE = 34-35 FULL = 45-46 (warhead)

edit> βεβαια στο airflow του stacker βοηθανε 3 120ρηδες κι ενας 14αρις στις ~1000 rpm

Link to comment
Share on other sites

12482_2.jpg

ετσι ειναι και το συστημα ψυξης της msi

Η gainward δεν έχει μόνο διαφορετικό σύστημα ψύξης, έχει διαφορετικές μνήμες, σύστημα τροφοδοσίας, διάταξη πλακέτας, ελεγμένα για OC υλικά κτλ κτλ...όπως όλες οι εκδόσεις golden sample εξάλλου...:fun:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.