Jump to content



Seagate 500GB HDD (32MB ST3500320AS)


isaios

Recommended Posts

εχασα δεδομενα και την πατησα σαν αρχαριος αφου εδειξα εμπιστοσυνη στη συγκεκριμενη εταιρεια.ουτε καν το ψυχολογικο οριο του ενος ετους δεν εβγαλε.αναρωτιεμαι μηπως προκειται για ελαττωματικη παρτιδα.Μηπως οι raptor θα ηταν μια καλυτερη λυση?

Link to comment
Share on other sites

έχω ακριβώς τον ίδιο δίσκο και είναι μια χαρά. Γενικά με τους δίσκους απο ότι έχω καταλάβει θερμοκρασίες παίζουν μεγάλο ρόλο. Εάν το drive έγραφε εσβηνε μέρα βράδυ και έπαιζε σε 55+C ανεβάζεις τις δυνατότητες να κλατάρει.

Link to comment
Share on other sites

βασικά δεν εχει σημασία ποια αν έκανε η δεν έκανε γιατί έγινε το κακό. Σημασία έχει οτι πρέπει να κάνεις RMA, πάρε το καινούριο drive και κάντον εξωτερικό για ώρα ανάγκης και μετά τσίμπα δύο απο Western RE3 που ειναι απίστευτο drive για RAID.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1167251&page=2&category=69977741&catalog=20

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω αλλαξει 2 τετοιους απο το πλαισιο..αυτος που χρησιμοποιω τωρα ειναι ο 3ος αλλα ειναι οκ:happy2: οι 2 προηγουμενοι ηταν σαν να μην δεχονταν ρευμα..μπορει οντως να υπαρχει θεμα ελλατωματικης παρτιδας..

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβγαλα τα συμπερασματα μου.τελικα πρεπει να εισαι τυχερος για να μη σου κατσει στραβη.μαλλον τα υλικα κατασκευης εχουν ευτελιστει γι αυτο κι εχουν πεσει οι τιμες των δισκων...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά, δεν θα καταλήξουμε πουθενά...

H συγκεκριμένη σειρά είχε πολλαααα κρούσματα χαλασμένων δίσκων και επίσης αν ήθελες ασφάλεια δεν θα έκανες για κανέναν λογο raid 0...

Link to comment
Share on other sites

Το Μάιο πηρα 4 τετοιους και τους εκανα ενα μικρο κομματι raid0 και ενα μεγαλο raid5. Σε 2 μηνες τα εφτυσε ο ενας, τον αλλαξα. Σε αλλους 3 μηνες τα εφτυσε και αλλος...τελικα τους εστειλα ολους αποκει που ηρθαν και ειμαι με 6 x western 640 raid5 τωρα. Η αποψη που εχω σχηματισει ειναι οτι οντως δεν ειναι τοσο αξιοπιστοι. Βεβαια και εγω τους εβγαζα τα ματια ετσι? Αντικειμενικα, με 2 raid arrays πανω τους δεν εμεναν ουτε λεπτο χωρις χρηση και το μηχανημα αυτο δουλευε σχεδον 24/7. Ωστοσο τα νουμερα που δινουν οι εταιρειες σαν αντοχη των δισκων ειναι τεραστια και δε τα πιστευω πλεον...Ειναι και θεμα τυχης φυσικα ετσι...αν σκεφτεις οτι σε εμενα ο δευτερος που τα εφτυσε ηταν αυτος που αλλαχτηκε στους 2 μηνες! δηλαδη ο πιο φρεσκος τα εφτυσε και οι αλλοι 3 που ηταν απο την πρωτη μερα δε παθανε τιποτα στο 5μηνο...

Αποκει και περα, εγγυηση εχει 5 χρονια...αρα θα στον αλλαξουν, και αν η τσαντιλα σου προερχεται απο το οτι εχασες δεδομενα, ε αυτο μαλλον δικο σου σφαλμα ειναι αν εμπιστευτηκες πολυτιμα δεδομενα σε raid0... Εγω τουλαχιστον με το raid5 δεν εχασα τιποτα και με τους 2 που τα φτυσανε στην πορεια...

Τελικα αν παντως τους αλλαξεις θα προτεινω και εχω τους western 640, οχι γιατι ειναι πιο αξιοπιστοι (ισως και αν ειναι, δεν νομιζω) αλλα γιατι ειναι ταχυτατοι και αθορυβοι!

Link to comment
Share on other sites

όταν "γκαρίζαμε" εδώ στο forum , ότι ο δρόμος που ακολούθησε η WD ,μη δίνοντας τόσο σημασία στη ποσότητα μνήμης (είχαν πάθει χοντρό κόλλημα όλοι με τα 32mb cache της seagate" , αλλά στη βελτίωση των εσωτερικών μηχανισμών , κανείς δεν έδωσε σημασία , seagate και seagate ψωμοτύρι τόχαν όλοι .

Τρέξτε τώρα να τους αλλάξετε .

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα διαβάσατε το ποστ μου οτι η σειρά αυτή είχε πολλά προβλήματα??

Εχω 2 Seagate στο συστημα μου, δουλεύουν πανω απο 2 χρόνια....

Γιατι δεν μου χάλασαν?

Στους σκληρούς δεν υπάρχει κάποια αξιόπιστη εταιρία...

Το θεμα είναι οτι σου κάτσει...:book:

Αλλοι άλλαζαν συνέχεια σκληρούς Wd επειδή χάλαγαν , το ιδιο και με τους Seagate...

Το μονο που πρέπει να κάνει κάποιος είναι να προσέχει για την κατάσταση τους(εννοώ θερμοκρασία και άλλους παράγοντες) και τα υπόλοιπα εξαρτώνται στην τύχη του καθενός...

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί για κακή παρτίδα στο Πλαίσιο πρίν περίπου ένα χρόνο.

Εγώ έτυχε να τους πάρω τότε. Εδώ και αρκετό καιρό έχει φύγει, και τώρα είναι "σωστοί".

Δέν είπαμε οτι είναι όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.