Jump to content



E8200 κολλημένος sensorας θερμοκρασίας


GriGaS

Recommended Posts

Έχω τον Ε8200 wolfdale σε μια asus p5evm-hdmi και ψύκτρα την Ultra 120 extreme με ceramique και έναν 12άρι ανεμιστήρα. Παρατήρησα ότι οι θερμοκρασία στον έναν πυρήνα δεν πέφτει ποτέ κάτω από 35 βαθμούς (ενώ στον άλλο μπορεί να δείξει και 25 ανάλογα με την θερμοκρασία του δωματίου). Οι μετρήσεις έγιναν με διάφορα προγράμματα συμπεριλαμβανομένου και του real temp. To real temp μάλιστα, όταν είμαι σε θερμοκρασίες κάτω των 35 βαθμών μου δείχνει ότι ο σένσορας είναι κολλημένος.

Αυτό λοιπόν που θέλω να ρωτήσω είναι εάν δικαιούμαι RMA (ο επεξεργαστής είναι box αγορασμένος από το πλαίσιο) και λόγω του ότι είμαι στην επαρχία (Άργος) εάν αυτό είναι κάτι που μπορώ να κάνω πηγαίνοντας σε ένα κατάστημα (να τους τον πάω και να μου δώσουν άλλον).

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου έδινε μια απάντηση ο Gorillakos.....:jump1::jump1::jump1:

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να είναι θέμα Bios. πάνω από τους 35 και οι 2 πυρήνες δείχνουν σωστά. όταν για κάποιο λόγο όμως η θερμοκρασία πέσει κάτω από τους 35 τότε αρχίζει το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το ίδιο θέμα με έναν 8200 στην δουλειά μου (box αγορασμένος από το Multi), δοκιμασμένος σε 2 διαφορετικές μητρικές (ECS G31 & Asus P5K). Ο ένας πυρήνας δείχνει 46 και πάνω βαθμούς, ποτέ κάτω από 46 (Everest, Coretemp, RealTemp). Στηρίζεται λόγος RMA ?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ψάξει καθόλου μήπως οι ενδείξεις της θερμοκρασίας είναι πρόβλημα του bios της Asus?

Δυστυχώς δεν νομίζω οτι δικαιούσαι Rma γιατί δέν υπάρχει θέμα λειτουργίας κλπ

Συμφωνω απολυτα...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω που εχω εναν phenom 9950 και στο everest μου λεει σε idle απο 24-27 με υδροψυξη υποψην τι κανω?εχω προβλημα.πολυ χαμηλη θερμοκρασια δεν ειναι?

η μητρικη δειχνει το everest οτι ειναι στους 37.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θερμοκρασια ειναι.....φυσιολογικοτατη για υδροψυξη με θερμοκρασια χωρου στους 20-22 βαθμους.

νομιζω οτι πρεπει να ριξεις λιγο διαβασμα στο πως δουλευει μια υδροψυξη και τι μεγεθη ψυξης μπορει να αποδωσει.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το ίδιο θέμα με έναν 8200 στην δουλειά μου (box αγορασμένος από το Multi), δοκιμασμένος σε 2 διαφορετικές μητρικές (ECS G31 & Asus P5K). Ο ένας πυρήνας δείχνει 46 και πάνω βαθμούς, ποτέ κάτω από 46 (Everest, Coretemp, RealTemp). Στηρίζεται λόγος RMA ?

μήπως είναι στραβό το καπάκι του και δεν πατάει η ψήκτρα καλά ?

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο 8200 μου εχει απο 40 και πανω φυσιολογικες ειναι οι τιμες

το Παλικάρι δεν είπε ότι δεν πέφτει η θερμοκρασία του CPU του κάτω από τους 40 , αλλά ότι στον έναν απο τους δύο δεν πέφτει η θερμοκρασία κάτω από τους 35 ενώ ο άλλος μπορεί να έχει και 25 , ανάλογα με την θερμοκρασία του δωματίου του , τώρα εάν δεν είναι θέμα σένσορα παίζει να μην έχει καλή επαφή με την ψήκτρα , ή είναι στραβό το καπάκι του CPU ή η ψήκτρα χρειάζεται leaping .

Θα μπορούσες να κουνήσεις - περιστρέψεις - αλλάξεις λίγο την πίεση στην ψήκτρα σου και να δεις εάν μεταβάλετε η θερμοκρασία του CPU σου , εάν πέσει η θερμοκρασία του Υψηλού πυρήνα τότε είναι θέμα επαφής ψήκτρας με CPU , εάν δεν πέσει τότε το ποιο πιθανό είναι σένσορας .

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως πιστεύω ότι δικαιούσε rma, είναι ελλατωματικό προιόν τελεία και παύλα. θα μου πείς τη δουλειά του την κάνει... ε ναι και ένα αυτοκίνητο χωρίσ ζώνες και αερόσακους την κάνει, μέχρι να τρακάρεις.... :computer:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.