Jump to content



AMD Deneb X4 (Update :officially Phenom II X4)


felix

Recommended Posts

  • Replies 701
  • Created
  • Last Reply
Μα δεν είναι δυνατόν να βλέπουμε έναν 940 να κάνει 6G(2-3 κομμάτια) και έναν άλλον να μην μπορεί να μπουτάρει στα 5g.

1G διαφορά σε AMD είναι Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Α

Εδώ μιλάγαμε για golden chips όταν η διαφορά ήταν 400 mhz απ τον μέσο όρο ;)

Αν θεωρείς πως μας έκανε την τιμή η AMD και επέλεξε να στειλει στην ΟΚΤΑΒΙΤ ένα από τα 2-3 διαλεγμένα κομμάτια (όπως εσύ λες, εγώ λέω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο), τότε τι να πω... Μπράβο μου... ;)

Άκη και Βασίλη, ξέρετε και οι δυο πόσο σας έκτιμω αλλά αυτό που εικάζετε και υπαινίσεστε για μένα είναι λάθος. Αν έχω διαλεγμένο κομμάτι και βγαίνω και ποστάρω 6άρια λέγοντας πως η πλειοψηφία των retail κομματιών θα παίζει εκεί με άζωτο, σημαίνει ότι λέω παραμύθια. Σας έχω δώσει τέτοια εντύπωση;;; Ότι λέω παραμύθια;;;

Ο Βασίλης κάπου είχε ποστάρει στο ΒΟΧ ότι ο 940 που είχε έπαιζε στα 5,4 και τώρα ξαφνικά δεν παίζει καν στα 5;;;

Αυτό που λέει ο dante πιο πάνω το δοκιμάσατε;;;

Για να κλείσει αυτή η ιστορία που με στενοχωρεί, ζητήσαμε από την AMD διαλεγμένο κομμάτι για να παίξουμε και μάλιστα το είχα ποστάρει και στο ΒΟΧ... Μόνο που δεν μας έβρισαν από την AMD... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΛΟΓΗ... Παραλάβαμε ένα retail κομμάτι (όπως και το πρώτο) ίδιο με άλλα 200 κομμάτια που βρίσκονται στις αποθήκες της ΟΚΤΑΒΙΤ και είναι προς διάθεση. Tο ότι δεν γίνεται διαλογή μπορούν να στο επιβεβαιώσουν οι macci & SF3D.

Τέλος πάντων, θεωρώ ότι πρόκειται για παρεξήγηση, έτσι κι αλλιώς σε μερικές μέρες θα γεμίσει η αγορά οπότε εκεί θα δούμε αν είμαι ψεύτης ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς πως μας έκανε την τιμή η AMD και επέλεξε να στειλει στην ΟΚΤΑΒΙΤ ένα από τα 2-3 διαλεγμένα κομμάτια (όπως εσύ λες, εγώ λέω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο), τότε τι να πω... Μπράβο μου... ;)

Άκη και Βασίλη, ξέρετε και οι δυο πόσο σας έκτιμω αλλά αυτό που εικάζετε και υπαινίσεστε για μένα είναι λάθος. Αν έχω διαλεγμένο κομμάτι και βγαίνω και ποστάρω 6άρια λέγοντας πως η πλειοψηφία των retail κομματιών θα παίζει εκεί με άζωτο, σημαίνει ότι λέω παραμύθια. Σας έχω δώσει τέτοια εντύπωση;;; Ότι λέω παραμύθια;;;

Τώρα το πώς κατάλαβες ότι εγώ μιλάω μόνο για 8βιτ και συγκεκριμένα εσένα δεν το κατάλαβα.(που το μόνο που έχουμε δεί είναι ss με την ταυτότητα στο στόμα και προσωπικά δεν μου λέει κάτι).

Τό ότι δεν θα παίζουν όλοι 6g είναι σίγουρο.

Το ότι επίσης δεν θα πηγαίνουν όλοι 4G με αέρα πάλι σίγουρο.

Tο ότι δεν γίνεται διαλογή μπορούν να στο επιβεβαιώσουν οι macci & SF3D.

Το ότι μπορεί να μην έστειλαν στην 8βιτ δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει τμήμα διαλογής ;)

Ο Βασίλης κάπου είχε ποστάρει στο ΒΟΧ ότι ο 940 που είχε έπαιζε στα 5,4 και τώρα ξαφνικά δεν παίζει καν στα 5;;;

Σου είπε κανένας ότι δεν πάτησε τα 5g?:turn:
Αυτό που λέει ο dante πιο πάνω το δοκιμάσατε;;;

εεεεεεε

biot1hm7.jpg

biotwj4.jpg

Ωραία φάση να είσαι απλά με γεμάτο κάνιστρο :p

Απ` ότι λέγεται για να πιάσεις 4ghz+ με αέρα θες chip της AMD με sb750 !!! Mε SB600 είσαι σταθερός μέχρι τα 3,5-3,6ghz , το ίδια ισχύει και με τα n-vidia chips!!!!

Καλημέρα σε όλους!!

Πολύ μύθος.

Sapphire 790FX με sb600

Foxconn destroyer με 780a

Asus M3A79-T Deluxe με sb700

όλες πηγαίναν τον 940 τα ίδια mhz.

Και κανένα δεν ήταν πάνω από 3800

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το κομματι που έχεις δεν πάει όσο τα άλλα δεν σημαίνει πως δεν πηγαίνουν τα υπόλοιπα....

Αυτος που έχεις πηγαίνει στα 5,5ghz, είναι λίγο δηλαδή???

Τέλος από πλευράς oktabit λέγεται πως με την msi k9a2 platinum (790Χ/SB600) δεν πιάνουν σταθερά πάνω από 3,6ghz ενώ με μητρική 790gx/sb750 πιάνουν τα 4 με το καλημέρα....!!!

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το κομματι που έχεις δεν πάει όσο τα άλλα δεν σημαίνει πως δεν πηγαίνουν τα υπόλοιπα....

Αυτος που έχεις πηγαίνει στα 5,5ghz, είναι λίγο δηλαδή???

Δεν με νοιάζει ότι δεν πάει.

Απλά δεν μπορώ να ακούω ατάκες του στυλ.

"Όλα θα πάνε 6G σε LN και δεν έχουν coldbub + coldboot"

"Όλα θα πάνε 4G με αέρα αρκεί να είναι σε sb700"

Έ,είναι too much.

Δεν λέω,πρώτη φορά AMD σε LN2 καλή φάση,γούσταρα αλλά μην τα ξεφτιλίζουμε όλα όπως το score στο pi ;)

Τέλος από πλευράς oktabit λέγεται πως με την msi k9a2 platinum (790Χ/SB600) δεν πιάνουν σταθερά πάνω από 3,6ghz ενώ με μητρική 790gx/sb750 πιάνουν τα 4 με το καλημέρα....!!!

Χρησιμοποίησα την ίδια μητρική που έχει η 8βιτ(Μ3Α79-Τ Deluxe) και δεν είδα καμία απολύτως διαφορά όσο αφορά τα mhz στο cpu

Link to comment
Share on other sites

Aπό την στιγμή που δεν έχω 940 δεν μπορώ να εκφέρω άποψη!!!

Εκείνο το ACC του sb750 μήπως έκανε τίποτα?

Mπορεί όλοι να μην βαράνε τα 6ghz αλλά εμένα τουλάχιστον ελάχιστα με ενδιαφέρει !!!! Εγώ το μόνο που θέλω είναι να πιάσω 4ghz με καλή αερόψυξη! Αν το 80% των κομματιών τα βγάζει είμαστε ok!!!

Και εγώ είχα q6600 (g0) και με scythe mugen με 4x120αριδες δεν μπορεσα με τίποτε να τον πάω πάνω από 3,0-3,2ghz και αυτό με τα χίλια ζόρια!!! Ομως δεν πάει να πει πως οι υπολοιποι δεν πάνε... Αυτό θέλω να πω!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα για amd ! 5.6 ghz μια χαρα ειναι ! Που να βγουνε και καλυτερα revision δηλαδη , εχει να γινει χαμος!

ΑΝ7 απο θερμοκρασιες πως πανε? Στα 3.8 που τον εχεις με αερα ποσους βαθμους idl και load ειχες? Και βεβαια με τι ψικτρα?

Link to comment
Share on other sites

Βρε μην μπερδεύετε την p@uts με τη βούρτσα........ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ CHIPSET με το πόσο θα ανέβει ο επεξεργαστής?.......Helloooooo!........To πολύ-πολύ να δείς ~50 - 70MHz ΔΙΑΦΟΡΑ και αυτό από μητρική σε μητρική.....και ΟΧΙ από chipset σε chipset............

ΑΝ μιλάγαμε για το fsb/bus speed, τότε ναι ίσως βλέπαμε διαφορά, ΑΛΛΑ αφού παίζουν ΟΛΕΣ με 200MHz HT, ΞΕΧΑΣΤΕ το chipset....

Link to comment
Share on other sites

dread77 δωστε ενα αλλο 940 στον ΑΝ7 απο την αποθηκη της Oktabit γιατι μαλλον του στοιχισε που επεσε σε μπανανα...

Γιωργο οταν βγηκαν τα sb750 αν θυμασαι καλα ειχαν δωσει +++ και στους phenom 65nm... δεν εινα τοσο τυχαιο. Το πως γινεται δεν το ξερω αλλα φανταζομαι οτι εχει σχεση με το HT

Link to comment
Share on other sites

dread77 δωστε ενα αλλο 940 στον ΑΝ7 απο την αποθηκη της Oktabit γιατι μαλλον του στοιχισε που επεσε σε μπανανα...

Αδερφέ μακάρι να έπεσα στην πιο μπανάνα απ όλες και όλοι οι υπόλοιποι να πηγαίνουν 4 με αέρα.

Να μου στοιχίσει όμως, γιατί?

Δεν μπορεί να κυνηγήσει κανένα σκορ απο intel σε LN2 :(

(φαντάσου να μην ήμουν AMDας..........................)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να κυνηγήσει κανένα σκορ απο intel σε LN2 :(

(φαντάσου να μην ήμουν AMDας..........................)

Eιναι πολυ κατωτερος σε ολα....βγαζει γελια σκορ...!!!!!!

@Slotkiller μην εισαι τοσο αποτομος.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ο dread77 λεει @@ιες, εκτος αν τους εστειλαν golden chip χωρις να το γνωριζουν. Ξερει πολυ καλα οτι αν σε ενα 20ημερο ολοι παιζουν 3,8 ΜΑΧ (δλδ 3,5 - 3,8) με αερα θα γινουν ρομπα...

Για τα γελεια σκορ που λες δε ξερω ποιον να πρωτοπιστεψω... θα θελα να δω απο καποιoν εδω μεσα τα score. Σε 3D υπαρχει λινκ εδω μεσα που δειχνει καλα αποτελεσματα, αλλα το αν ειναι αληθεια κανεις δε γνωριζει

....και μια υπενθυμιση: Καλη η συγκριζη με intel Qxxxx, αλλα μην ξεχνατε οτι το ενα εχει IMC και το αλλο ακομα FSB. Εννοω την αποκριση στα win

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ο dread77 λεει @@ιες, εκτος αν τους εστειλαν golden chip χωρις να το γνωριζουν. Ξερει πολυ καλα οτι αν σε ενα 20ημερο ολοι παιζουν 3,8 ΜΑΧ (δλδ 3,5 - 3,8) με αερα θα γινουν ρομπα...

χαχα,ενώ εγώ πρέπει να λέω παπαριές :hehe:

Προφανώς για να έχει πήγε αυτός 4g θα πάνε και άλλοι με το ιδιο step.

Από κει και πέρα τι γίνεται ομως?

Link to comment
Share on other sites

Aπό ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε intel και amd, πάλι η πρώτη υπερισχύει...

Το Pi δεν είναι και το προσόν του deneb

Hint.

θυμάται κανένας στα πόσα βγάζει 13s Super Pi 1m ο Intel?

Kentsfield/Yorkfield/nehalem

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γνωρίζοντας το ή όχι η oktabit πρέπει να πήρε κάποιο golden chip, εξάλλου είναι και η εταιρεία πο προμηθεύει την Ελλάδα με ΑΜD δεν νομίζω να είναι τόσο χαζό να στείλουν κάποιο golden chip και αυτοί(AMD) τις πωλήσεις τους κοιτούν να αυξήσουν....

Link to comment
Share on other sites

χαχα,ενώ εγώ πρέπει να λέω παπαριές :hehe:

Προφανώς για να έχει πήγε αυτός 4g θα πάνε και άλλοι με το ιδιο step.

Από κει και πέρα τι γίνεται ομως?

Δε μιλατε με τον dread77 μηπως βρειτε καμια ακρη?

Δεν εχεις ιδιο stepping με αυτον που εχει η οκταμπιτ?

Link to comment
Share on other sites

Το Pi δεν είναι και το προσόν του deneb

Hint.

θυμάται κανένας στα πόσα βγάζει 13s Super Pi 1m ο Intel?

Kentsfield/Yorkfield/nehalem

Δηλαδή στα cpu test των 3D ο AMD γράφει πιο πολύ;Ρωτάω γιατί δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.