Jump to content



AMD Deneb X4 (Update :officially Phenom II X4)


felix

Recommended Posts

Oχι βεβαια...!!!!! Δες και τις εικονες που εχει ποσταρει ο Γιωργος...

άσε τι εικόνες του γιώργου ;)

Οι δικές του είναι tweakαρισμένες μέχρι αηδίας και οι άλλες είναι στον αέρα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 701
  • Created
  • Last Reply

Τότε ας αφήσουμε αυτά που λέμε πιο πάνω για 6ghz αφού ούτε οι νέοι intel δεν τα πιάνουν και ας γίνει σύγκριση σε όλα τα τεστ μεταξύ των νέων επεξεργαστών στα ίδια Μhz και ας κρίνουμε...

Όπως κάποιος μου είχε πει φαίνεται πως τα Mhz των deneb είναι ψεύτικα, δηλαδή στα ίδια Μhz βγάζουν λιγότερο σκορ...

Βέβαια αν αναλογιστούμε το κόστος ανάμεσα στις 2 πολατφόρμες σαφώς υπερισχύει η ΑΜD....

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλατε με τον dread77 μηπως βρειτε καμια ακρη?

Δεν εχεις ιδιο stepping με αυτον που εχει η οκταμπιτ?

Γιατί έχεις κολλήσει σε εμένα και τον dread?Εμείς μια χαρά μιλάμε.

Το εξετάζουμε ;)

Γενικα ομως δεν βγαζουν καλυτερα...σωστα?

Χονδρικα ναί

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειστε οι 2 ελληνες που ξερω οτι παιζουν με 940. Δεν εχω και πολυ χρονο να κοιταω xs και λοιπα sites αυτη τη στιγμη.

Πιστευω ομως ο 95W 925 θα τα εχει καραμελες τα 4.

Υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον Άκη και δεν υπάρχει παρεξήγηση. Είναι όλα ΟΚ. Κάντε υπομονή μέχρι το review των παιδιών και άλλα που θα κυκλοφορήσουν και δείτε πολλά. Ελπίζω να έτρεξαν wprime & PCMark...

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=466047

http://valid.canardpc.com/records.php

Link to comment
Share on other sites

Bρε πιαδιά αφού το θέμα με τα τωρινά στοιχεία που έχουμε, δεν βγάζουμε άκρη !!!! Καθίστε να βγούν οι deneb στην κυκλοφορία να βγουν και τα σωστά bios για τις μητρικές να δούμε τις εντυπώσεις πολλών χρηστών καθώς και τις τιμές συναλικά τις πλατφόρμας και κρίνουμε!!! Μπορεί όντως να κλοκάρουν καλά μπορεί και να κλοκάρουν χάλια και τα 6ghz να βγαίνουν από μερικά καλα κομμάτια!!!!

Στο κάτω κάτω οι 940/920 της AMD δεν ανοίκουν στα top προιόντα της πλατφόρμας dragon για να συγκριθούν με τις αντίστοιχες extreme εκδόσεις των άλλων πλατφορμών...... !!! Μπορεί να υπάρχει μεγάλη αύξηση επιδόσεων αν κλοκάρεις με fsb και όχι με πολλαπλασιαστή..... Ερχονται οι AM3 όπως ο 945 κ.λ.π. και θα έχει πολύ μέλλον το θέμα!!!

Αρα ας περιμένουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και να επαναλάβουμε, ξεκολλάτε με το intel vs amd mentality μερικοί. Το θέμα είναι να πετυχαίνει stock o 940 τις επιδόσεις των 9450-9550 με κόστος ~260euro...ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ clock for clock είναι χειρότερος από i7. :magic:

Link to comment
Share on other sites

Και να επαναλάβουμε, ξεκολλάτε με το intel vs amd mentality μερικοί. Το θέμα είναι να πετυχαίνει stock o 940 τις επιδόσεις των 9450-9550 με κόστος ~260euro...ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ clock for clock είναι χειρότερος από i7. :magic:

Μα το θέμα δεν είναι να συγκρίνουμε την προηγούμενη πλατφόρμα της ΑΜD με την καινούργια της, σαφώς θα είναι καλύτερη η νέα, αλλά να συγκρίνουμε την νέα πλατφόρμα της ΑΜD με τους τετραπύρηνους της intel, που όπως μέχρι στιγμής δείχνουν τα πράγματα από πλευρά επιδόσεων είναι πίσω η ΑΜD.

Link to comment
Share on other sites

sofos για τους C2Q9450-9550 μιλάω...:patsak:

Αν κάποιος έχει AM2+ μητρική που μπορεί να πάρει τον 945 πάνω, θα κάνει πάρτι. Ήδη κάνει πάρτι η amd στο κατώτερο segment της αγοράς, με τους (παλαιολιθικούς) ΕΕ 5050 και 4850. Αν χτυπήσει και το μέσο κομμάτι της αγοράς, θα γίνει της πόπης...^^

Αυτά στα γράφω έχοντας intel, απλά το βλέπω το θέμα σαν value/cost.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω από αυτά που βλέπω μέχρι τώρα πως ο 940@3 πέφτει ανάμεσα στον 9450@2,66 και 9550@2,83. Εκεί εξάλλου τιμολογείται και το chip, αν θεωρούμε σωστές τις τιμές του steel.gr...:victory:

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί την πάτησαν με το HT link, το οποίο πρέπει υποχρεωτικά να είναι στα ~1000mhz για να πάει στα 6+ ο 940. Μήπως κάνεις το ίδιο λάθος? Απλά το αναφέρω γιατί έχει ξανασυμβεί σε άλλο παιδί στο XS....επίσης, λέγεται πως θέλεις FX/GX790+SB750 για να εκμεταλλευθείς το chip όσο πάει...

Αυτό σημαίνει πως τα εργοστασιακά phenom II chips θα είναι απείρως χειρότερα των ES που βλέπουμε. Δλδ δεν θα μπορούν να δούνε ούτε 3,5αέρα, 4νερό και 5ln2. Αυτό είναι σοβαρή δήλωση, περιμένουμε τα αποτελέσματα.

Να πώ την αλήθεια..δεν ξέρω για τι έχεις περάσει τον AN7, αλλά προσωπική μου άποψη είναι πώς άμα ασχοληθεί κάτι το ψάχνει μέχρι αήδιας...αυτό με το HT Link το ξερουμε και δεν είναι το πρόβλημα.

Προχωράω παρακάτω . . . με πιο σκεπτικό λές πώς τα retail κομμάτια θα είναι χειρότερα απο τα ES?

Παλιά ισχυε τούτο...τώρα πια όχι.

Τα ES είναι ES και τα Retail είναι Retail. Έχουν τις ίδιες πιθανότητες να πάνε καλά και τις ίδιες να μην πάνε καλά.

Tα cherry picked πάιζον μόνο σε άλλη κατηγορία.

@dread, εγω δεν υπαινίσομαι τίποτα...λέω ότι ξέρω. Και εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε ,μέχρι να γράψεις το ποστ πιο πριν είχα την εντύπωση πώς είχες cherry picked κομμάτι γιατι έτσι μου είχες πει σε πμ στο box και σήμερα έγραψες πώς τελικά δεν σου στείλανε cherry picked αλλά retail. Δεν υπάρχει παρεξήγηση μαζί σου ούτε με κανέναν εννοείτε :)

Το κομμάτι που έχουμε όντως πάει μεχρι 5.4GHz με LN2 και 4 πυρήνες και μέχρι 5.6GHz με LN2 και έναν πυρήνα.

Αλλά έχουμε ήδη δοκιμάσει 3 μητρικές(Sapphire, ASUS, Foxconn) και η κάθε μία κάνει τα δικά της...!

@adpanos δουλέυεις για την 8bit ή για την AMD ? ? ? Κάτι απο τα 2 σίγουρα όμως :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Eλεος καποιος αλλος που εχει τον deneb ας μας πει τι παιζει με θερμοκρασιες , ειναι ζεστος ? δεν ειναι? πως ειναι σε σχεση με τον i7? αντε μπας και παρω απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

GoriLLakoS, φυσικά και δεν θεωρώ τον AN7 άπειρο, απλά το ανέφερα μιας και άλλοι την έχουν πατήσει (με τα ζώα του toms hardware πρώτα) λόγω της περίεργης σχέσης coldbug και ht link. Ο macci είχε δώσει την σχετική πληροφορία στον sampsa, απλά την μετέφερα...:fist:

Για τα ES κτλ, το έγραψα καθώς έκανες σύγκριση με το chip του fugger που κλοκάρει 5ghz με αέρα. Ειδικότερα είπες:

oso dialegmenoi einai oi deneb pou pane 6ghz einai kai o 965XE tou Fugger...
Οπότε ή ήταν ατυχής η δήλωσή σου, ή πράγματι η διαφορά μεταξύ retail amd και των golden chips που βλέπουμε θα πρέπει να είναι αβυσσαλέα. Όσο αβυσσαλέα είναι η διαφορά των απλών 965 και του dr who? chip. Απλά πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη κάνεις λάθος. Ποτέ δε σου έστειλα ΡΜ λέγοντας σου πως έχω ή περιμένω cherry picked cpu (αν υπάρχει τέτοιο ΡΜ έχεις το ελεύθερο από μένα να το δημοσιεύσες). Βγήκα public στο ΒΟΧ και με ποστ είπα πως περιμένουμε cherry picked κομμάτι από AMD Ευρώπης και εσύ απάντησες πως τα καλά κομμάτι παίζουν μόνο από Ασία (αν το θυμάσαι).

Έκτοτε άλλαξαν πολλά, ένα από αυτά που άλλαξαν ήταν η απάντηση της AMD και διάφορες άλλες που πήραμε. Σε πληροφορώ πως η ημερομηνία κατασκευής του επεξεργαστή σου είναι ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗ με αυτή του δικού μου.

Το θέμα λήγει εδώ και δεν τίθεται πλέον κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

GoriLLakoS, φυσικά και δεν θεωρώ τον AN7 άπειρο, απλά το ανέφερα μιας και άλλοι την έχουν πατήσει (με τα ζώα του toms hardware πρώτα) λόγω της περίεργης σχέσης coldbug και ht link. Ο macci είχε δώσει την σχετική πληροφορία στον sampsa, απλά την μετέφερα...:fist:

Για τα ES κτλ, το έγραψα καθώς έκανες σύγκριση με το chip του fugger που κλοκάρει 5ghz με αέρα. Ειδικότερα είπες:

Οπότε ή ήταν ατυχής η δήλωσή σου, ή πράγματι η διαφορά μεταξύ retail amd και των golden chips που βλέπουμε θα πρέπει να είναι αβυσσαλέα. Όσο αβυσσαλέα είναι η διαφορά των απλών 965 και του dr who? chip. Απλά πράγματα.

Καθόλου ατυχης δεν ήταν...γιατί και ο DR Who διαλεγμένο και καρακομμένο 965 έδωσε στον Fugger για να "την πεί" στην AMD που έβγάλε τα bench στα 6+GHz στο crysis. Όταν πρόκειται για golden chip...δεν παίζει ρολο το αν ειναι ES ή retail.

Επίσης, δεν ξέρω αν είναι ζώα όπως αποκαλείς του τύπους στο tom's, μπορεί απλά αυτά πουγράφουνε και δοκιμάζουνε να τα κάνανε πρίν "αποκαλυφθεί" αυτό το κολπάκι ή αυτό που κάνουν να είναι κατευθυνόμενο απο κάτι άλλο :)

Άλλο το κοινό και η επηραστική δύναμη ενός site παγκοσμίου που το διαβάζουνκάθε μέρα 500Κ άνθρωποι και άλλο ενός μικρού που το διαβάζουν 500.

Βασίλη κάνεις λάθος. Ποτέ δε σου έστειλα ΡΜ λέγοντας σου πως έχω ή περιμένω cherry picked cpu (αν υπάρχει τέτοιο ΡΜ έχεις το ελεύθερο από μένα να το δημοσιεύσες). Βγήκα public στο ΒΟΧ και με ποστ είπα πως περιμένουμε cherry picked κομμάτι από AMD Ευρώπης και εσύ απάντησες πως τα καλά κομμάτι παίζουν μόνο από Ασία (αν το θυμάσαι).

Έκτοτε άλλαξαν πολλά, ένα από αυτά που άλλαξαν ήταν η απάντηση της AMD και διάφορες άλλες που πήραμε. Σε πληροφορώ πως η ημερομηνία κατασκευής του επεξεργαστή σου είναι ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗ με αυτή του δικού μου.

Το θέμα λήγει εδώ και δεν τίθεται πλέον κανένα θέμα.

Αυτήν την συζήτηση είχα στο μυαλό μου αλλά νόμιζα πως την κάναμε σε πμ..γι αυτο είπα πώς μου το είπες σε πμ :p my bad. Τα CPU μας πρέπει να είναι ολόιδια αφού φύγανε την ίδια μέρα και φτάσανε και την ίδια μέρα. Κίμωνα, ποιο θέμα ρε...? Δεν υπάρχει θέμα :) Δεν έχω κανένανprob μαζί σου και το ξέρεις.

Αυτό που λέω είναι πώς οι AMD People υποστηρίζουν πώς τα 6.3GHz Crysis κτλ κτλ κτλ γίνανε απο κομμάτι που διαλέξανε στην τύχη μέσα απο 3 πάλι στην τύχη. Και όσοι τύποι δουλέυουν σε εταιρίες κατασkευής μητρικών που έχουν δοκιμάσει 20 και 40 CPU, σε κανέναν δεν έχει πάει 6GHz. Δεν νομίζω τώρα πώς αυτοί δεν έχουν τα skills και το hardware να το κάνουν αυτό...ούτε επίσης πώς τους κόβουν οι μητρικές που οι ίδιοι κατασκευάζουν.

Ο 940 που δοκιμάζεις έιναι ο δέυτερος που βλέπω εκεί πάνω στα 6GHz και έχω δεί άλλα 5-6 παιδιά που βρίσκουν ταβάνι στα 5,4 με 5,6GHz με LN2. Δεν ξέρω τι παίζει με τα κομμάτια τους...είναι όλα ίδιες ημερομηνίες με τα δικάς μας , retail...ή pre-retail cpus (αλλά όχι es) .

Μακάρι τα retail retail να πηγαίνουν όλα 4.4 με αέρα και 6++ με LN2.

Αυτήν την στιγμή θα πώ πώς δεν το πιστέυω πώς θα πιάνουν τόσα GHz.

Αλλά ότι και να πώ...αυτό θα το δείξει το hwbot σε μερικές ημέρες όταν θα έχουμε έναν μέσο όρο απο πολλούς τέτοιους.

Everything is marketing oriented ffs. . . . άμα δείτε nehalem στα 7GHz στην CES, πάλι marketing έιναι :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.