Jump to content



Συνθεση PC (AMD)


Seek & Find

Recommended Posts

Καλησπερα,

Αυτο το ποστ απευθυνεται κυριως στου φιλους "AMDαδες" ειπα ν ακανω εν αδευτερο πισι και ειπα ν αφυγω λιγο απο intel.. Πειτε μου την γνωμη σας.. πως το κοβετε καλο μπρικι; κακο; θα κανατε καποιες αλλαγες και γιατι; δεν εχω ξανα ασχοληθει με AMD ειναι πρωτη φορα.. ακομα πειτε μου για τι συμπεριφορα του στις θερμοκρασιες πως το κοβετε ανετο;

Ευχαριστω

Asus TA-915 Black

Asus M3A78-T (AM2,790GX,DDR2,VGA)

AMD Phenom 9650 (sAM2/2,3 GHZ, 4MB)

Chieftec 650W - 24Pin

Scythe Cooler Ninja 2

TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz Dark

Sapphire HD 4850 (PCI-Express, 512MB)

Seagate 160GB HDD (Sata 2, ST3160815AS)

LG GH22LS30 DVDRW(Sata 22X, LS, Black)

NEC 3.5" Μαύρο (IDE)

Link to comment
Share on other sites

Για 2ο pc δε νομίζω να χρειάζεσαι Quad επεξεργαστή. Χτύπα είναι διπύρηνο. Θα κλοκάρει πολύ καλύτερα και θα αποδίδει καλύτερα στα games. Το τροφοδοτικό επίσης είναι κάπως overkill. Ένα σαφώς ποιοτικότερο Enermax 525W είναι πιστεύω προτιμότερο. Επίσης το κουτί είναι μετριότατο και άσχημο (για τα γούστα μου), ένα CoolerMaster Εlite θα το προτιμούσα (αν θες φθηνό κουτί, αλλιώς υπάρχουν και lian-li με <€90).

Επίσης ο δίσκος είναι μάλλον ανεπαρκής. Με ελάχιστα €€€ παραπάνω αγοράζεις ένα πιο γρήγορο και ευρύχωρο 500άρη η 640άρη δίσκο.

Τέλος, για μνήμες προτείνω τις A-DATA Extreme 800G+ στα 4GB. Φθηνές και καλές, 4άρια στα 800ΜΗζ και δουλεύουν στα 1066 αμα θες με 2,3V.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση, Οταν λες καλυτερα στα games ειναι γιατι οι τετραπυρινοι δεν τα πανε καλα ή γιατι τα games δεν ειναι "optimized" για quad;

Επισης γιατι to enermax ποιοτικοτερο απο chieftec;

να' σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα φίλος! Εγώ αυτό το σύστημα προτείνω (έκανα κάποιες αλλαγές στην δικιά σου σύνθεση) :

Asus TA-915 Black

Asus M3A78-T (AM2,790GX,DDR2,VGA)

AMD ATHLON 64 X2 5000+ 2.60GZ AM2 TRAY (από e-shop)

Enermax PSU EPR425AWT PRO82 + 425W

CoolerMaster Cpu Cooler Hyper 212

TeamGroup Ram 4GB (DDR2, Kit 800 5-5-5-15)

Sapphire HD 4850 (PCI-Express, 512MB)

Western Digital 640GB HDD (16MB Cache, 7200 rpm, Sata)

LG GH22LS30 DVDRW(Sata 22X, LS, Black)

NEC 3.5" Μαύρο (IDE)

βέβαια,δεν αναφέρεις τι ακριβώς το θες το μηχάνημα΄, αλλά για μένα δεν αξίζει ο Quad στην παρούσα φάση και με τις ανεβασμένες τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου για την προταση σου, το πισακι αυτο θα εχει δευτερευοντα ρολο απλα το θελω σαν αξιοπρεπη αντικαταστατη του πρωτου να κανει δηλαδη οτι και το μαστερ πισι απλα λιγο πιο αργα..

Αυτα δεν ξερω αν καταλαβες τη σκεψη μου..

βλεπω και συ ermax προτεινεις γιατι τι σε ενοχλει sto chieftec (καθαρα για πληροφοριακους λογους ετσι να καταλαβαινω και τη σκεψη των αλλων) εγω εχω 2 Chieftec 720w και ενα 600αρι και δεν με εχουν απογοητευσει σε τιποτα..

Οταν λες για τον quad γιατι επειδη περιμενουμε τους deneb? μηπως να περιμενω; θα εχουν το ιδιο σοκετ ετσι; δε θα χρειαστει αλλη μητρικη..

Link to comment
Share on other sites

Θα βγούν και deneb για ΑΜ2, άρα μην αγχώνεσαι! Το τροφοδοτικό απλά για θέμα κόστους το λέω, δεν έχω κάτι με τα chieftec, σκυλιά είναι ίσα ίσα. Και με coolermaster 520 μια χαρά θα είσαι, συν ότι είναι και modular! To pc και με τον 5000+ θα είναι super, πίστεψε με, παρόμοια σύνθεση έφτιαξα με φίλο την Δευτέρα και φυσάει ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου. κατι τελευταιο τι θερμοκρασιες να περιμενω; ποια ειναι τα πλαισια για AMD; απο θορυβο πως θα τα παει με την ψυχτρα αυτη και τους 80αρηδες;

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε συ! Μην τρελαίνεσαι! Απλά αν σε παίρνει αφού κατέβηκε το budget, δες μήπως πάρεις κάνα lian li http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=959839&page=2&category=69977695&catalog=20 ή http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1146157&page=2&category=69977695&catalog=20 ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.