Jump to content



Core 2 DUO 8500 ή Quad Core 8200


antoinesp

Recommended Posts

Για λόγους που έχω αναπτύξει σε παλαιότερα σχετικά threads, τον 8500. Η διαφορά στη συχνότητα είναι σα να κάνεις αναβάθμιση. 50% πάνω!

Εγώ από 2.13 (Ε6400) πήγα σε 3 (Ε8400) και είναι μέρα με τη νύχτα. Quad θα πάρω στην επόμενη αναβάθμιση, σε 2-3 χρόνια (ελπίζοντας ότι θα έχουν μάθει να αξιοποιούν τα πολλά cores οι κατά τόπους προγραμματιστές).

Link to comment
Share on other sites

οι quad έχουν νόημα όταν τρέχεις multi-threaded εφαρμογές....

Τώρα, η τραγική πλειοψηφία των παιχνιδιών δεν χρησιμοποιεί παραπάνω απο 2 πυρήνες, για εφαρμογές το σκηνικό αλλάζει.

Επιπρόσθετα, τα περισσότερα παιχνίδια επωφελούνται της υψηλότερης συχνότητας λειτουργίας.. Για oc, ο q8200 δεν είναι ότι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ξεκάθαρος στο 1ο post λες όχι ο/c στο 3ο πάλι λες ναι o/c.Τελικά τι θες;

Εννοω φιλτατε να μην μου πειτε αν θελω να κανω ο/c ή αν τον θελω για gaming. Σας ευχαριστω παντως διοτι οι απαντησεις σας με καλυψαν πληρως και δεν εχω καμια αμφιβολια για το τι θα παρω.:clap:

Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβάσεις επεξεργαστή, η μητρική είναι παιχνιδάκι.

Αν όμως θές να πάρεις το maximum απο fsb και μνήμες τότε μπορεί να σου πάρει και μήνα!

Έχει τόσες ρυθμίσεις που χάνεσαι. Τα 4γίγα στον επεξεργαστή όμως θα τα έχεις stable σε 1 μέρα πιστεύω :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.