Jump to content



Aδιεξοδο...


paoktothebone

Recommended Posts

Περασα καλωδιωση cat6 οπως ειχα αναφερει στο νεο μου σπιτι αλλα δν ξερω τι switch να προτιμησω...Βασικα νομιζα οτι ξερω κατι απο δικτυα αλλα μαλλον ειμαι ασχετος...Εχετε κατι να προτεινεται?Η Ταχυτητα με ενδιαφερει και η αξιοπιστια...Απο Budjet δν εχω προβλημα αρκει να μην υπαρξουν υπερβολες...Το μονο που μπορω να πω για να δωσω πληροφοριες για το δικτυο ειναι οτι εκει που 8α συνδεεται το switch εχει 2 εξοδους cat6 (δν εχει βαλει ακομα τις πριζες)Και ο τεχνικος μου ειπε να βαλει κατευθειαν το clipsaki στο καλωδιο και να μην κανει πριζα αλλα εγω λεω να βγαλει πριζα για αισ8ητικους λογους...Ειμουν αρρωστος τις μερες που περναγε το δικτυο και δν μπορεσα να παρακολου8ησω ο ιδιος τι και πως αλλα ο αδερφος μου λεει οτι τηρησε ολα οσα του ειπα στο πως να το περασει...Ηξερε και αυτος αλλα τονισα να μην κανει αποτομες γωνιοσεις και να ειναι μακρια οσο γινεται απο τα καλοδια ρευματος...Βεβαια δν ξερω αν το μονοσε μεσα στον τοιχο...Παιζει ρολο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν το καλώδιο το οποίο πήρες είναι μονωμένο, δε θα έχεις πρόβλημα (εκτός βέβαια αν είναι αγκαλιά τα καλώδια:p).

Να πεις στον τεχνικό να αφήσει τις τεμπελιές και να κάτσει να φτιάξει πρίζα. Σπίτι σου είναι, δε θα έχεις χύμα καλώδια από εδώ και από εκεί.

Το Switch που θα πάρεις, θα πρέπει να υποστηρίζει ταχύτητες 1 gbps.

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι μου ειπε δν ειναι 8εμα τεμπελιας αλλα 8εμα συνδεσμολογιας...Εχεις να μου προτινεις κανενα συγκεκριμενο Switch?Το καλωδιο περναει απο ξεχωριστο καναλι δν ειναι με κανενα αλλο καλωδιο μαζι...Ουτε καν του τηλεφωνου.Μονο σε ενα σημειο περναει διπλα με την τροφοδοσια ρευματος και εκει το μονωσε μου ειπε...Αν δν δουλεψει 8α αναγκαστει να το κανει να δουλεψει :rant::rant:

Link to comment
Share on other sites

To θέμα συνδεσμολογίας δε το καταλαβαίνω. Το να βάλεις πρίζα κάπου και να μην έχεις ένα καλώδιο να πετάγεται από τον τοίχο, εκτός από το αισθητικό κομμάτι, έχει και χρηστικό πρόβλημα μιας και αν χρειαστείς επέκταση/μείωση της απόστασης του καλωδίου από το τοίχο, θα έχεις πρόβλημα, ενώ με την πρίζα δε θα έχεις πρόβλημα, βάζεις/βγάζεις καλώδιο κατά το δοκούν. Για switch δεν έχω ασχοληθεί για να μπορώ να σου προτείνω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, τι τεχνικός είναι αυτός; Ο μπαρμπα Μήτσος ο ηλεκτρολόγος της γειτονιάς ή κάποιος τεχνικός δικτύων που να ειδικεύεται στη δομημένη καλωδίωση;

Μάλλον για τον μπαρμπα Μήτσο πρόκειται έτσι;

Δεν υπάρχει λόγος να μην γίνει πρίζα. Πραγματικά.

Στο κάτω κάτω αν δεν στη φτιάξει αυτός(που αν δεν στη φτιάξει μην τον πληρώσεις κιόλας), είναι εύκολο να τη φτιάξεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μου περασε την πριζα απλα τωρα μενει να παρω το switch για να δοκιμασω κιολας αν δουλευει...Να μην αφησω να φυγει η να μην αρχισω τα βαψιματα πριν βεβαιω8ω οτι δουλευει...Εχω πληρη μεσανυχτα για switch...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να το βαλω σε rack...Σε επιπλο 8α το βαλω να στεκεται...Με ενδιαφερει η ταχυτητα και η αξιοπιστια...Δεν εχω και πολλες γνωσεις πανω στο 8εμα...Τωρα εβλεπα στο eshop και στο plaisio και ακρη δν εβγαζα...Το budget oπως ειπα ειναι καπως ελευ8ερο αρκει να αποφυγουμε τις υπερβολες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να το βαλω σε rack...Σε επιπλο 8α το βαλω να στεκεται...Με ενδιαφερει η ταχυτητα και η αξιοπιστια...Δεν εχω και πολλες γνωσεις πανω στο 8εμα...Τωρα εβλεπα στο eshop και στο plaisio και ακρη δν εβγαζα...Το budget oπως ειπα ειναι καπως ελευ8ερο αρκει να αποφυγουμε τις υπερβολες...

Αφού είναι έτσι αν βρεις κάτι σε cat6 linksys μιας και η καλωδίωση είναι cat6.

Στο eshop πρέπει να έχει.

@oxide Όσο να'ναι επηρεάζει. Βέβαια αν είναι θωρακισμένο, μπορεί να μην κάνει τη ζημιά αλλά αν δεν έχει θωράκιση μπορεί από το να σου ρίξει αισθητά την ταχύτητα, μέχρι να σου στέλνει πακέτα με λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Ποια χαρακτηριστικα πρεπει να προσεξω?Αν δεν σου κανει κοπο βαλε κανενα link. :cool:

Ειμαι εντελως ασχετος με το 8εμα switch...Διαβαζα για ασφαλειες προτοκολα μπλα μπλα μπλα και δν καταφερα να αποφασισω...Ευχαριστω παντως για την μεχρι τωρα βοη8εια...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615107 μάλλον είναι υπερβολικό.

Έχει 16 gigabit θύρες ethernet, 2 θύρες οπτικής ίνας, ρύθμιση μέσω web interface και ssh.

Είναι ανάλογα τι ζητάς. Θες ένα απλό switchάκι, ή θες να βάζεις κλειδώματα mac κ να φτιάχνεις vlans;

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι μου ειπε δν ειναι 8εμα τεμπελιας αλλα 8εμα συνδεσμολογιας...

Ισχύει... πρέπει να ξέρει αν θα τα καρφώσει στο πριζάκι με πρότυπο T568A ή B... Πιο δημοφιλές είναι το B...

Πρακτικά τα φτιάχνεις όλα τα πριζάκια με το ίδιο και τελειώνεις. (το πρότυπο καθορίζει τους καλύτερους τρόπους για να συνδεθούν τα καλώδια, ώστε να έχεις τις λιγότερες παρεμβολές)

Τώρα εγώ δεν κατάλαβα το εξής...

Λες ότι καταλήγουν 2 καλώδια εκεί που θα μπει το switch... Γιατί? Αυτό σημαίνει ότι έχεις ΜΟΝΟ 2 πρίζες να τροφοδοτήσεις από το Switch.

Θεωρητικά όσα μπριζάκια Ethernet έχεις στο σπίτι, τόσα καλώδια πρέπει να καταλήγουν στο κεντρικό switch.

Σε switchάκι για να μη ξηλωθείς παίζει άψογο tp-link 16port gigabit στα 90€ (δεν το χει τώρα διαθέσιμο το e-shop).

Αλλά αν έχεις μόνο 2 καλώδια, ένα 5-port φτάνει και περισεύει...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετα τα λεφτα για το

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615107

Μαλλον 8α παω για κατι τετοιο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615054

Ειναι 2 τα καλωδια γιατι 2 μερη η8ελα να ενωσω...Τον πανω οροφο με το κατω..και κατω τα 2 δωματια.

Αυτο που λες για την συνδεσμολογια και προτοτυπα δν τα κατεχω

*το πρότυπο καθορίζει τους καλύτερους τρόπους για να συνδεθούν τα καλώδια, ώστε να έχεις τις λιγότερες παρεμβολές)

8ελω να πιστευω οτι το κατεχει ο τεχνικος μου.

Link to comment
Share on other sites

3 Υπολογιστες στα8ερους 8α συνδεσω και 3 λαπτοπ...Τα λαπτοπ 8α ειναι περιστασιακα στο δικτιο και μαλλον 8α τα βαζω με το wireless πανω στο router εκτος απο το mac γιατι εκει 8α μπορω να εκμεταλευομαι το 1gbit...Tωρα η εγω μπερδευομαι και στα λεω λα8ος η απλα την εχει κανει την μ@μ@κια ο τεχνικος και 8α χουμε αλλα....

Τι προτεινεις να παρω?

Το budjet κυμενεται σε αυτα τα επιπεδα και 8ελω ταχυτητα και αξιοπιστια..

:worship: Τhanks παντως για το ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά χρειάζεσαι:

  • μία μπρίζα δικτύου σε κάθε δωμάτιο που θα υπάρχει υπολογιστής
  • ένα καλώδιο από κάθε μπρίζα που θα καταλήγει στον χώρο που θα είναι το switch.

Σε μεγαλύτερο δίκτυο θα έβαζες και ξεχωριστό switch σε κάθε όροφο, αλλά για 3-4 pc είναι υπερβολή.

Επίσης καλό είναι το router της dsl να βρίσκεται μαζί με το switch, άρα και μια παροχή τηλεφώνου στο ίδιο σημείο.

Σε πρώτη φάση ρώτα τον τεχνικό τι ακριβώς έχει κάνει. Γιατί αν έχει βγάλει μόνο 2 καλώδια είναι για να τον κρεμάσεις απαυτά...:help1:

Εκτός αν ζήτησες το switch να βρίσκεται δίπλα στο 1 από τα σταθερά pc και τα καλώδια στον τοίχο είναι για τα άλλα 2 pc

Σε αυτή την περίπτωση εγώ προτείνω ένα τέτοιο απλό (πλην τίμιο) μηχανάκι...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612309

Link to comment
Share on other sites

E ναι ετσι 8α το κανω...Το ενα pc 8α ειναι κατευ8ειαν εκει που βγαινουν τα καλωδια και τα αλλα 2 8α μπουν στις αλλες 2 πριζες...

Χωρις να 8ελω να υποτιμησω την προταση σου εχω ακουσει καλα λογια για αυτο το μηχανημα...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615053

Τι γνωμη εχεισ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.