Jump to content



Dell XPS M1530 Laptop Review


nickstamat

Recommended Posts

Είναι πολύ λεπτό, το χρώμα του είναι μαύρο και ασημί και έχει το λογότυπο XPS σχεδόν σε κάθε σημείο πάνω του. Πρόκειται για το laptop XPS M1530 της Dell που με το διακριτικό και πανέμορφο design του κατάφερε να με εντυπωσιάσει και να με κερδίσει. Στο thread αυτό, θα προσπαθήσω να σας το παρουσιάσω με κάθε λεπτομέρεια.

1) Συσκευασία

2) Παρελκόμενα

3) XPS stands for «experience»

4) «Συν και πλην»

1) Συσκευασία

Το κουτί:

01.jpg

Ανοίγοντας το κουτί, βλέπουμε πόσο προστατευμένο είναι το laptop στη συσκευασία του. Είναι τυλιγμένο μέσα σε μια μαλακή σακούλα και βρίσκεται τοποθετημένο ανάμεσα σε δύο χοντρά κομμάτια από αφρώδες υλικό. Και κάτι ακόμα: μέσα από αυτά δεν είναι γυμνό! Βρίσκεται μέσα στην
ειδική προστατευτική θήκη
του, την οποία θα εξετάσουμε αργότερα.

02.jpg

2) Παρελκόμενα

Μαλακό πανάκι καθαρισμού με το λογότυπο
XPS
:

03.jpg

04.jpg

Καλώδιο τροφοδοσίας – Μετασχηματιστής: Με ελαστικό λουράκι για το μάζεμα του καλωδίου

05.jpg

Δερμάτινη θήκη CD – εγχειριδίων: Είναι ακριβώς ό,τι χρειάζεται για να είναι τακτοποιημένα τα CD και τα βιβλιαράκια του XPS

06.jpg

07.jpg

08.jpg

Τηλεχειριστήριο: Το τηλεχειριστήριο χρησιμεύει για το χειρισμό των βασικών λειτουργιών πολυμέσων. Είναι υπέρλεπτο και αρκετά ευχάριστο στο χέρι λόγω του σχήματός του. Δέχεται μία μπαταρία CR2016.

09.jpg

10.jpg

XPS Audio
: Τα πολύ όμορφα ακουστικά
Creative EP-630
σε μία υφασμάτινη θήκη.

12.jpg

13.jpg

3) XPS stands for «experience»

To
XPS M1530
έρχεται σε μία πολύ κομψή και ποιοτική υφασμάτινη θήκη με μαλακό εσωτερικό και μαγνητικό κούμπωμα. Η θήκη παρέχει εξαιρετική προστασία, αλλά δεν προορίζεται για τη μεταφορά του laptop. Τα λογότυπα Dell και XPS είναι πολύ διακριτικά.

14.jpg

15.jpg

16.jpg

Βγάζοντας το XPS από τη θήκη του, σου κάνει εντύπωση η διακριτική σχεδίαση…

17.jpg

18.jpg

20.jpg

Το φινίρισμα είναι άψογο, οι επιφάνειες είναι τόσο "smooth" που σε κάνουν να θέλεις να τις χαϊδεύεις συνέχεια και να τις προσέχεις σαν κόρη οφθαλμού για να μην σχηματιστεί πάνω τους η παραμικρή γρατζουνιά.

19.jpg

Στο μπροστινό μέρος υπάρχει ένα μικρό πανελάκι. Από αριστερά προς τα δεξιά, έχουμε το δέκτη του τηλεχειριστηρίου, 3 υποδοχές mini-jack 3.5mm (οι δύο πρώτες είναι για ακουστικά και η τρίτη είναι για μικρόφωνο) και τέλος 3 LED, που δείχνουν την κατάσταση λειτουργίας, την κατάσταση της μπαταρίας και τη δραστηριότητα του δίσκου.

21.jpg

Στη δεξιά πλευρά, έχουμε την υποδοχή για
ExpressCard
, το
διακόπτη ON/OFF για το WiFi και το Bluetooth
, καθώς και ένα μικρό κουμπάκι για το
WiFi Catcher
, ενώ δίπλα υπάρχει και το 8X
slot-load
DVD-RW. Πλησιάζοντας περισσότερο προς το πίσω μέρος, βλέπουμε μια θύρα USB, μια έξοδο S-Video καθώς και την υποδοχή για κλειδαριά Kensington.

22.jpg

23.jpg

24.jpg

Στην αριστερή πλευρά, έχουμε από τα αριστερά προς τα δεξιά: Υποδοχή βύσματος τροφοδοσίας 19.5 V DC, δύο θύρες USB, VGA Out (D-Sub), υποδοχή Ethernet RJ-45, έξοδο HDMI, FireWire 400 (4-circuit).

Να σημειώσω ότι το βύσμα τροφοδοσίας στο laptop της παρουσίασης, κούμπωνε υπερβολικά χαλαρά στην υποδοχή, με αποτέλεσμα να βγαίνει πανεύκολα με την παραμικρή κίνηση του laptop. Πιστεύω ότι αποτελεί ελάττωμα μόνο του συγκεκριμένου κομματιού.
:)

25.jpg

Στο TouchPad η αίσθηση είναι άψογη και τα κουμπάκια είναι μαλακά και δεν κάνουν κανένα "κλικ".

26.jpg

27.jpg

Πάνω από το πληκτρολόγιο υπάρχουν τα κουμπιά Power και MediaDirect, καθώς και μία σειρά πλήκτρων ελέγχου πολυμέσων. Τα πλήκτρα αυτά είναι ευαίσθητα στην αφή και φωτίζονται με το άγγιγμα όπως φαίνεται στη φωτογραφία παρακάτω.

29.jpg

30.jpg

28.jpg

Μία σειρά από LEDs δείχνει την κατάσταση των Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock καθώς και τη λειτουργία των προσαρμογέων WiFi & Bluetooth.

31.jpg

Το κουμπί MediaDirect που οδηγεί στην εφαρμογή της Dell για την αναπαραγωγή πολυμέσων, ακόμα και όταν ο υπολογιστής είναι σβηστός.

32.jpg

Η συσκευή αναγνώρισης δακτυλικού αποτυπώματος:

33.jpg

Στο πάνω μέρος της οθόνης έχουμε την κάμερα των 2.0 ΜΡ καθώς και δύο μικρόφωνα.

34.jpg

Το τηλεχειριστήριο είναι έτσι μελετημένο ώστε να μπορεί να αποθηκευτεί στη θύρα ExpressCard, όταν δε χρησιμοποιείται!

35.jpg

4) «Συν και πλην»

Τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που έχω καταγράψει ως τώρα:

plus.png

  • Εντυπωσιακό φινίρισμα με απλό και όμορφο design

  • Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής με μεταλλικό περίβλημα

  • Καλής ποιότητας παρελκόμενα

  • Αθόρυβο σύστημα ψύξης

minus.png

  • Χαλαρή υποδοχή τροφοδοσίας (πιθανόν να μην ισχύει για όλα τα μοντέλα)

  • Μόνο 3 USB (θα μπορούσε να είχε περισσότερες)

Ακολουθούν τα τεχνικά χαρακτηριστικά, που σηματοδοτούν και το τέλος της παρουσίασης! :D

Να τονίσω πως είναι δεκτή κάθε σας παρατήρηση/προσθήκη, με σκοπό τη βελτίωση της παρουσίασης! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω (αναλυτικά μέχρι αηδίας) τεχνικά χαρακτηριστικά αντλήθηκαν από το εγχειρίδιο χρήσης του laptop και αφορούν αποκλειστικά το μοντέλο της παρουσίασης με τον Intel T8100, την nVIDIA 8400M GS, την οθόνη 15.4" WXGA, την μπαταρία 6-cell κτλ.

Υπάρχουν πολλές επιλογές που προσφέρουν σαφώς καλύτερες δυνατότητες, όπως π.χ. η 8600M GS ή η οθόνη 15.4" WLED WXGA+ τεχνολογίας LED που προσφέρει φωτεινότητα 300 cd/m2.

Περισσότερες πληροφορίες για τις διαθέσιμες εναλλακτικές μπορείτε να βρείτε στο επίσημο site της Dell (κάντε κλικ εδώ).

specs-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και καμμιά μετρησούλα βάλε αν μπορείς :)

Καλορίζικο :D

Το σκέφτηκα, αλλά θα ήθελα κάποια βοήθεια σε αυτό.

Να ποστάρω αποτελέσματα από SuperPi, 3DMark ας πούμε?

Ποια άλλα προγράμματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοδούλευτο...:T:

Ωραίες οι φώτος... μία όμως γενική να φαίνεται ολόκληρο δεν εβαλες :p

Το σκέφτηκα ΚΑΙ αυτό αλλά ήταν ήδη αργά :hehe:

Άλλωστε φωτογραφίες που φαίνεται ολόκληρο βρίσκεις και στο γκούγκλη... Γι' αυτό επικεντρώθηκα στις λεπτομέρειες ;)

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο και καλοδουλευτο!

λοιπον απο οτι βλεπω εχουμε τον ιδιο φορτιστη. εχω dell 1525. σε μενα δεν παιζει. ειναι αρκετα σταθερο. μαλλον ατελεια ειναι. καλα δεν ειναι και τοσο τραγικο ομως!

εσενα ειναι πολυ ποιο πληρες απο το δικο μου. εμενα δεν ειχε τα ακουστικα, την δερματινη θηκη για manual,και την υφασματικη θηκη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Review :dirol::T:

Απλά 2 ενστάσεις - το αθόρυβο σύστημα ψύξης είναι το 1ο και η χαλαρή υποδοχή τροφοδοσίας είναι το 2ο.

Το 1ο απλά δεν ισχύει στο δικό μου αν πέσει gaming ή θέαση HD ταινίας. Μιλάμε για καυτό αλουμίνιο (ντάξει πιάνεται, απλά ενοχλεί μερικούς) και βουητό από τους ανεμιστήρες έντονο. Αν μάλιστα έχεις τον Momentus στις 7200 στροφές όπως εγώ, εκεί έχει γέλιο (ακούγεται σα raptorάκι).

Στο 2ο, δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Μια χαρά μπαίνει σε μένα, ούτε φεύγει ούτε τπτ. Μάλλον θα σου "κατσε" έτσι :(

Πάντως για μένα αυτά και τα Alienware είναι τα καλύτερα laptop άνετα :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο review

εγω εχω ενα m1330 που αποτελει μακραν την καλυτερη αγορα που εκανα φετος! :laughing::laughing:

το βυσμα της τροφοδοσιας ειναι και σε μενα χαλαρο, αλλα εγω νομιζα οτι ειναι feature, ωστε αν καποιος σκονταψει στο καλωδιο (οχι σπανιο) να μην παρει και το laptop μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου xps m1530 είναι οντως αθόρυβο και ο μετασχηματιστης δεν παιζει εντονα αλλα βγαινει ευκολα.......

Πολυ ωραιο review.......Βάλε και τις τεχνικες προδιαγραφες......

Μήπως ειναι το επιθετο σου Σταματόπουλος?

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο!! Τρομερη παρουσιαση....Καλοριζικο και καλοδουλευτο:drool:

Μας ωθεις στην υπερκαταναλωση φιλε μου....:hehe: Τρομερο μηχανιμα..και πανεμορφο..οπως μας εχει συνηθησει η Dell

Δεν χρειαζομαι laptop αλλα οταν αρχησα να βλεπω τις φωτο ενιωσα μια ελξη και λεω...πωω...το θελωωωω :o

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια :D

Δείτε στο δεύτερο post, μόλις ανέβηκαν τα τεχνικά χαρακτηριστικά (ως εικόνα, για να διατηρήσω την όλη διαμόρφωση).

Ωραίο το Review :dirol::T:

Απλά 2 ενστάσεις - το αθόρυβο σύστημα ψύξης είναι το 1ο και η χαλαρή υποδοχή τροφοδοσίας είναι το 2ο.

Το 1ο απλά δεν ισχύει στο δικό μου αν πέσει gaming ή θέαση HD ταινίας. Μιλάμε για καυτό αλουμίνιο (ντάξει πιάνεται, απλά ενοχλεί μερικούς) και βουητό από τους ανεμιστήρες έντονο. Αν μάλιστα έχεις τον Momentus στις 7200 στροφές όπως εγώ, εκεί έχει γέλιο (ακούγεται σα raptorάκι).

Στο 2ο, δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Μια χαρά μπαίνει σε μένα, ούτε φεύγει ούτε τπτ. Μάλλον θα σου "κατσε" έτσι :(

1) Τι να σου πω, τον ανεμιστήρα στο δικό μου δεν τον έχω ακούσει ακόμα, ίσως να μην το έχω στρεσάρει αρκετά βέβαια. :)

2) Πιθανότατα ναι, είναι ελάττωμα του συγκεκριμένου. Δε με ενοχλεί όμως, καθώς θα βρίσκεται πάνω στο γραφείο κατά τη φόρτιση, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρατήρησα είναι ότι η οθόνη αναπαριστά μόλις 262 χιλιάδες χρώματα.

Συμβαίνει και στα άλλα laptops αυτό ή έχουνε 16,7 εκ.?

Το διαπίστωσα όταν είδα ότι δεν έδειχνε και πολύ καλά τα gradients, όπως η οθόνη του σταθερού μου υπολογιστή...

apostglen46, η 100άρα κάρτα δικτύου είναι μειονέκτημα? btw, σου έχω στείλει PM. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πολύ ωραία η παρουσίαση ! εύγε.

έχω και εγώ το ίδιο με 320gb-7200rpm, οθονη1900x1200, nvidia 8600, battery 9-cell.

Το περασμένο καλοκαιρι, μιλάμε οτι έβραζε!!! κάψιμο κυριολεκτικά από κάτω του.

Τώρα το χειμώνα ειναι καλο. βεβαιa έχουν βγει και μερικες αναβαθμισεις του bios & gpu drivers. που πιστευω καπως βελτιώσαν το θέμα της θερμοκρασίας.

& ο αναγνωστης δακτύλικου αποτυπωματος, δουλευει όποτε θέλει. δε με καιει ομως καθολου.

Περαν αυτων των 2 θεματων, μιλαμε, εδω και 6 μηνες κανενα προβλημα ! super duper ouaou !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.