Jump to content



μηπως το eshop και το πλαισιο τα εχουν κανει πλακακια?


george1551

Recommended Posts

Στην ελλαδα τουλαχιστον στο γενικο εμποριο οι τιμες καταλογου ειναι αυτες που μας εχουν φαει και ειναι και ο λογος που αγοραζουμε ποιο ακριβα απο εξω.

Στον χωρο της πληροφορικης παρατηρω οτι εχουμε φτασει σε ικανοποιητικο επιπεδο τα τελευταια χρονια.

Σε αλλους χωρους εμποριου πχ μουσικα οργανα τον οποιο επισης παρακολουθω αυτες οι τιμες καταλογου κανουν ολους του ελληνες μουσικους παραγωγους να αγοραζουν απο γερμανια-αγγλια...

Τωρα ολα εχουν να κανουν με το ποσοστο κερδους ανα προιον.

Αγοραζεις κατι 50 και το πουλας στο μαγαζι σου 100.

Αν το διπλα μαγαζι το βαλει 90, θα το βαλεις και συ.

Αυτο παει λεγοντας μεχρι να μπει ο ανταγωνισμος στο τραπεζι.

Πχ κλεινει ο διπλα συμφωνια με την ΖΧΨ εταιρια τα προιοντα της να τα παιρνει 20% ποιο φτηνα και τοτε στα ΖΧΨ προιοντα που εχει να μην μπορω να τον χτυπησω.

Αυτα ψιλοεχουν παψει να συμβαινουν απο την ελευση αντιπροσωπειων στην χωρα μας οι οποιες κανονιζουν ισες τιμες προς ολους τους εμπορους αναλογα με την παραγγελια τους.

Δηλαδη 50 ευρω το κομματι στα 100. 48 ευρω το κομματι στα 200 και παει λεγοντας.

Αυτος που πουλαει ποιο φτηνα εχει και τα λιγοτερα εξοδα σαν επιχειρηση - μικροτερο ποσοστο κερδους.

Τετοιες τακτικες ειναι συνηθως αυτες που λεμε κραχτες, δηλαδη αγοραζει ενας εμπορος ενα προιον Α που ξερει οτι μπορει να πουλησει 100 κομματια, αυτος αγοραζει 300 σε πολυ χαμηλοτερη τιμη και βγαινει και το πουλαει λιγοτερο απο τον ανταγωνισμο για τους λογους που εξηγησα ποιο πανω.

Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη και κουβεντες που εχω κανει με διαφορους εμπορους-φιλους με μαγαζακια πληροφορικης της πολης μου.

Edit: Ορθογραφια.

Link to comment
Share on other sites

για να πειτε οτι συνιστουν καρτελ θα πρεπει να εχετε αποδειξεις οτι υπερτιμολογουν και συντηρουν συννενοημενα τιμες αδικαιολογητα υψηλες. πραγμα που δεν συμβαινει

Μεγάλε, δες αυτό.

Επίσης, χεστήκαμε για τις αποδείξεις, δεν είμαστε δικαστές, καταναλωτές είμαστε. Μαύρο δαγκωτό, www.skroutz.gr και τελείωσε το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αρκετά με αυτά που γράφει Dante80 και μάλιστα έχω επισημάνει ανάλογο παράδειγμα. Υπήρξα και συνεχίζω να είμαι υπέρμαχος του ΠΛΑΙΣΙΟ για έναν και μοναδικό λόγο... "AFTER SALES SERVICE". Σε αυτό το κομμάτι είναι ΑΡΙΣΤΟ!!!

Έχω πάρει κάρτα γραφικών (9800GX2 όταν κόστιζε 560+ ευρώ) ανοιγμένη και από μέσα να λείπουν μέχρι και τα d-sub, επεξεργαστή tray που είχε κάτσει πάνω ψύκτρα (μεταχειρισμένος δηλαδή) και πολλά άλλα που μόνο με ένα τηλεφωνημα ή μια επίσκεψη σε καταστημα ΠΛΑΙΣΙΟ έγινε αλλαγή με συνοπτικές διαδικασίες. ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν μου απέρριψαν RMA.... Αλλά αν πάψει κι αυτό τότε, ναι, θα φάνε Χ.

Μας καβαλάνε που μας καβαλάνε οι κατασκευαστές όχι να μας καβαλάνε και οι αλυσίδες. Αν θέλουν μεγαλύτερο κέρδος ας μειώσουν την διαφημιστική δαπάνη τους. Όλοι γνωρίζουν πλέον τι εστί ΠΛΑΙΣΙΟ, τι Multirama και τι e-flop.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πρόβλημα που συζητάτε έχει την εξής βάση:όσο μπορώ να θυμάμαι στην 30χρονή ζωή μου...εν όψει Χριστουγέννων όλα τα προιόντα παίρνουν την ανιούσα(ο 13ος μισθός δεν λένε?)!!!Σε όλα τα είδη όχι μόνο στους υπολογιστές...τους δικαιολογώ μόνο στο ότι έχουν και αυτοί δώρα να δώσουν στους υπαλλήλους από που θα τα βγάλουνε?

Όλες οι εταιρείες θέλουν να βάλουν στην τσέπη τον 13ο μας μισθό!!!Γι'αυτό βλέπετε εδώ και ένα μήνα σταδιακά να ανεβαίνουν λίγο λίγο οι τιμές!Δεν φταίει ούτε το δολάριο ούτε τίποτα...η θέληση για μεγαλύτερο κέρδος (αφού ο περισσότερος κόσμος τώρα θα ψωνίσει για εκείνον και τους δικούς του ανθρώπους) και την κάλυψη των έξτρα εξόδων λόγω εορτών!

Link to comment
Share on other sites

ισχύει αυτό με τις τιμές και τα χριστούγενα? βασικά εγώ παρακολουθώ χρόνια τις τιμές και δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο, έτσι και τώρα το απέδωσα στο Δολλάριο. πάντως πάντα η καλύτερη εποχή για hardware ήταν κοντά στο πάσχα....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αρκετά με αυτά που γράφει Dante80 και μάλιστα έχω επισημάνει ανάλογο παράδειγμα. Υπήρξα και συνεχίζω να είμαι υπέρμαχος του ΠΛΑΙΣΙΟ για έναν και μοναδικό λόγο... "AFTER SALES SERVICE". Σε αυτό το κομμάτι είναι ΑΡΙΣΤΟ!!!

Έχω πάρει κάρτα γραφικών (9800GX2 όταν κόστιζε 560+ ευρώ) ανοιγμένη και από μέσα να λείπουν μέχρι και τα d-sub, επεξεργαστή tray που είχε κάτσει πάνω ψύκτρα (μεταχειρισμένος δηλαδή) και πολλά άλλα που μόνο με ένα τηλεφωνημα ή μια επίσκεψη σε καταστημα ΠΛΑΙΣΙΟ έγινε αλλαγή με συνοπτικές διαδικασίες. ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν μου απέρριψαν RMA.... Αλλά αν πάψει κι αυτό τότε, ναι, θα φάνε Χ.

Μας καβαλάνε που μας καβαλάνε οι κατασκευαστές όχι να μας καβαλάνε και οι αλυσίδες. Αν θέλουν μεγαλύτερο κέρδος ας μειώσουν την διαφημιστική δαπάνη τους. Όλοι γνωρίζουν πλέον τι εστί ΠΛΑΙΣΙΟ, τι Multirama και τι e-flop.

Παντως απ' οσο ξερω, οι cpu τεσταρονται απο την ιδια την intel, αρα μπαινει ψυκτρα πανω τους, και ακομα και σε σγραγγισμενο box μπορει να πετυχεις σημαδεμενο καπακι. Τωρα για την vga που λες δεν μπορω να σου πω τπτ. Γενικα το πλαισιο απο οτι εχω καταλαβει εχει αρχισει να κανει κατι τετοια... Δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Παντως απ' οσο ξερω, οι cpu τεσταρονται απο την ιδια την intel, αρα μπαινει ψυκτρα πανω τους, και ακομα και σε σγραγγισμενο box μπορει να πετυχεις σημαδεμενο καπακι. Τωρα για την vga που λες δεν μπορω να σου πω τπτ. Γενικα το πλαισιο απο οτι εχω καταλαβει εχει αρχισει να κανει κατι τετοια... Δυστυχως

Δείτε εδώ:

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=54843&page=3

ποστ #53. Όταν τα έλεγα εγώ αυτά...

όχι μόνο τεστάρονται, αλλά μπορεί να είναι και από RMA, στο ράφι ξανά για πώληση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω οτι μπορει να ερθουν γρατσουνημενοι απο την ιδια την intel. Επισης, αμα καει ενας cpu, δεν νομιζω να επισκευαζεται, ετσι ωστε να ξαναμπει στο ραφι, που και να επισκευαζεται δλδ, καμια εταιρια δεν την συμφερει να το κανει, καθως το κοστος να παραγεις εναν cpu ειναι τραγικα μικρο. Εμεις την τεχνολογια πληρονουμε και το RnD

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
ENAΡΜΟΝΙΣΜΕΝΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ FTW...:wall:

Γιαυτο λοιπόν και εμείς, http://www.skroutz.gr/.

Άντε να ανέβουν λίγο και τα άλλα μαγαζάκια, να δούμε ανταγωνισμό...:smoke:

αχαχΧΑΑΧΑΧΧ.:jump: Το skroutz περίμεναν τα μαγαζάκια για να ανέβουν:sick:. Το skroutz είναι ο θάνατος τους γιατί κανένας μικρός δεν μπορεί να πουλήσει πιο φθηνά και αν το κάνει πουλάει στο κόστος οπότε θα κλείσει σε 1 χρόνο.

Άλλωστε ποιος από εσάς έχει βρει προϊόν 3-5 ευρώ πιο κάτω και έχει πάει να το αγοράσει από το μαγαζάκι όταν δίπλα του υπάρχει πλαίσιο πχ. έστω και 5 ευρώ πιο ακριβά.

Ας μην γελιόμαστε αν δεν αλλάξει νοοτροπία ο καταναλωτής και να πάει και στον μικρό ας ειναι και 2 ευρώ πιο πάνω το μόνο που θα γίνει είναι ΚΑΡΤΕΛ εις βάρος μας.

για πόσο ακόμη θα βγάζουν τα μάτια τους το οι μεγαλοι? θα τα φτιάξουν καποια στιγμή εναντίον των ξενων. και οποιοι μείνουν μετά θα κανουν ενα ομορφο καρτελ:hang3:

γνωρίζετε αν ένας νέος τώρα μπορεί να ξεκινήσει μαγαζί πληροφορικής? σε 1 μήνα θα χει κλείσει

Link to comment
Share on other sites

Αν τα κάνουν πλακάκια οι μεγάλοι, λίγο καιρό θα χαρούν. Πρώτα από όλα αν ανεβάσουν τιμές οι μεγάλοι θα δημιουργηθεί η ευκαιρία να μπουν και άλλοι παίχτες στην αγορά. Δεν νομίζω να το θέλουν αυτό. Δεύτερον, ο κόσμος μετά θα αρχίσει να ψιλό ψάχνει και να μαθαίνει τις αγορές από άλλες χώρες της ΕΕ και όταν θα αρχίσει να βλέπει ότι ακόμα και με μεταφορικά βγαίνει ποιο φτηνά να αγοράσει απέξω... adios. Εφόσον το κάνει και του φύγει η σχετική φοβία*, τα μαγαζιά θα βρεθούν να συναγωνίζονται τιμές εξωτερικού για να... επαναπατρίσουν αυτούς τους πελάτες.

*εγώ π.χ. που δεν έχω αγοράσει απέξω, ψιλό φοβάμαι να το δοκιμάσω, όταν άλλος που το έχει δοκιμάσει και έχει ωφεληθεί οικονομικά πιθανόν δεν θα καταλαβαίνει τον λόγο που δεν το δοκιμάζουν και άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

αχαχΧΑΑΧΑΧΧ.:jump: Το skroutz περίμεναν τα μαγαζάκια για να ανέβουν:sick:. Το skroutz είναι ο θάνατος τους γιατί κανένας μικρός δεν μπορεί να πουλήσει πιο φθηνά και αν το κάνει πουλάει στο κόστος οπότε θα κλείσει σε 1 χρόνο.

Άλλωστε ποιος από εσάς έχει βρει προϊόν 3-5 ευρώ πιο κάτω και έχει πάει να το αγοράσει από το μαγαζάκι όταν δίπλα του υπάρχει πλαίσιο πχ. έστω και 5 ευρώ πιο ακριβά.

Α

Εγώ από το σκρουτζ πάντως βρήκα στον tzaba μια τηλεόραση που ήθελα και έψαχνα (42, full HD, 100Hz, Phillips) και την βρήκα από αυτά τα «μαγαζάκια» 850€ όταν ο Πλαίσος και το eshop την είχαν 999€, ε πίστεψε με, ΔΕΝ την πήρα από το Πλαίσιο.

Αν τώρα λες τα 150€ μικρή διαφορά είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Παντως απ' οσο ξερω, οι cpu τεσταρονται απο την ιδια την intel, αρα μπαινει ψυκτρα πανω τους, και ακομα και σε σγραγγισμενο box μπορει να πετυχεις σημαδεμενο καπακι. Τωρα για την vga που λες δεν μπορω να σου πω τπτ. Γενικα το πλαισιο απο οτι εχω καταλαβει εχει αρχισει να κανει κατι τετοια... Δυστυχως

Με το plaisio τέτοια "μεμονωμένα" περιστατικά συμβαίνουν χρόνια, απλά μερικοί δεν το ήξεραν γιατί δεν τους είχε τύχει. Δεν ξέρω τι διαδικασίες έχουν στην πώληση (π.χ. αν ελέγχει κάποιος τι φεύγει από το κατάστημα), αλλά έχουν ερθεί πολλές φορές μεταχειρισμένα κομμάτια για καινούργια (μου έχει τύχει κι εμένα, αλλά και σε γνωστούς αλλά και μέλη από διάφορα fora)!

Επίσης δεν ξέρω γιατί θεωρείς καλό μαγαζί το συγκεκριμένο όταν σου έχει τύχει περιστατικό τέτοιο. Το ζήτημα -για εμένα- δεν είναι αν θα στο αλλάξουν, το ζήτημα έιναι ότι δεν έπρεπε να είχε φύγει από το κατάστημα in the first place. Αυτό το τελευταίο φυσικά είναι προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.