Jump to content



Κάρτα γραφικών και μνήμη!!!


venom7

Recommended Posts

Μια ερώτηση(περίπου) και έφυγα για αγορά!

Παιζει ρόλο πόση μνήμη ram έχουμε και επιρεάζεται από την μνήμη της κάρτας γραφικών?Δηλαδή αν η κάρτα γραφικών έχει 1gb μνήμη τότε "τρώει" και παραπάνω μνήμη ram από ότι αν είχε 512mb?Δηλαδή αμ έχω 2gb μνήμη ram και βάλω μία 1gb θα έχω λιγότερη ελεύθερη μνήμη για λειτουργίες από το να είχα μια 512mb?Και επίσης όταν είναι 512 τότε τρώει 512 απο ram και άμα είναι 1γιγα τοτε τρωει 1γιγα από ram και ούτο καθ'εξής,απο την συνολική μνήμη ram που έχει το pc πάνω?και δηλαδη αν είμαι με 2γιγα ram μπορώ να βάλω sli ή crossfire 2 κάρτες που η καθεμία έχει από 1γιγα μνήμη?

Πολλές ερωτήσεις,ε!!!Σορρυ αλλα είναι κάποιες βασικές λεπτομέρειες και μόνο εσείς μπορείτε να με βοηθήσετε για μια ακόμη φορα!

Ευχαριστω μάγκες!

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι έμπλεξες λίγο το θέμα με τα λειτουργικά 32bit και 64bit.

Η γραφικών δεν τρώει μνήμη από πουθενά, δε χρειάζεται ram για να λειτουργήσει (εκτός από αυτή που θέλει για να φορτωθούν drivers πχ). Αυτό που συμβαίνει είναι πως, αν έχεις λειτουργικό 32bit (είτε vista είτε xp είτε ό,τι θες, περιορισμός αρχιτεκτονικής είναι), τότε δε μπορείς να έχεις πάνω από 4 γίγα μνήμης σε σύνολο. Οπότε αν έχεις 2 γίγα στις κάρτες γραφικών, τότε το σύστημα θα δει αυτά τα δύο και μένουν ακόμα 2 μόνο. Αν συνυπολογίσεις τις άλλες απώλειες, τότε τελικά θα χρησιμοποιεί μόνο κάπου 1,5 γίγα (χοντρικά) από τη ram σου. Αν έχεις 64bit σύστημα, δε σε νοιάζει τίποτα. Ελπίζω να βγάζεις νόημα γιατί νυστάζω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι έμπλεξες λίγο το θέμα με τα λειτουργικά 32bit και 64bit.

Η γραφικών δεν τρώει μνήμη από πουθενά, δε χρειάζεται ram για να λειτουργήσει (εκτός από αυτή που θέλει για να φορτωθούν drivers πχ). Αυτό που συμβαίνει είναι πως, αν έχεις λειτουργικό 32bit (είτε vista είτε xp είτε ό,τι θες, περιορισμός αρχιτεκτονικής είναι), τότε δε μπορείς να έχεις πάνω από 4 γίγα μνήμης σε σύνολο. Οπότε αν έχεις 2 γίγα στις κάρτες γραφικών, τότε το σύστημα θα δει αυτά τα δύο και μένουν ακόμα 2 μόνο. Αν συνυπολογίσεις τις άλλες απώλειες, τότε τελικά θα χρησιμοποιεί μόνο κάπου 1,5 γίγα (χοντρικά) από τη ram σου. Αν έχεις 64bit σύστημα, δε σε νοιάζει τίποτα. Ελπίζω να βγάζεις νόημα γιατί νυστάζω πολύ...

Thanks boy!Νομίζω ότι κατάλαβα αλλά λίγο μπερδεμένα μου τα λες!Δηλαδή ανάλογα πόση ram έχεις πάνω τόσο περισεύει μέχρι τα 4γίγα για κάρτες γραφικών?Οπότε με τα 32μπιτα xp που έχω και 2gb ram μπορώ να βάλω εύκολα κάρτα με 1gb μνήμη και επίσης χωρίς πρόβλημα sli ή cf με 2x1gb, αφού έτσι θα φτάνω το πολύ τα 4gb,χωρίς να χάνω μνήμη από κάπου και να πέφτει η ram! Έτσι,ε?

Και εν κατα κλείδη αν ισχύει αυτό που λες,για να καταλάβω, σε ένα pc που έχει ήδη πάνω του 4gb μνήμη ram (32bit) πώς βλέπει την κάρτα γραφικών είτε είναι 512 είτε 1γίγα,αφου με τις μνήμες που έχει πάνω δεν έχει ελεύθερο για άλλη μνήμη(της κάρτας γραφικών)?

Από τη μία μου λές δεν σχετίζεται και δεν επιρεάζει η μνήμη της κάρτας γραφικών την ram και από την άλλη μου γράφεις "θα χρησιμοποιεί μόνο κάπου 1,5 γίγα (χοντρικά) από τη ram σου".Θα τρώει τελικά ram ή όχι?!

Και μέχρι πόσα γίγα μνήμης σε κάρτα γραφικών(1gb x πόσες κάρτες) μπορώ να βάλω αμα έχω 32μπιτα,αφού μπορούν μέχρι 4gb ram?

Με λίγα λόγια,από αυτά που μου λες, αν έχεις πάνω 4γίγα ραμ τότε πως μένει χώρος για κάρτα γραφικών αφού έχουν καλυφθει τα γίγα του λειτουργικού?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω τι ρωτας ακριβως,αλλα η καρτα γραφικων εχει ανεξαρτητη μνημη πανω της δεν τρωει καθόλου απο τη μνημη ram του συστήματος παρα μονο καποια mb που τρωνε οι drivers του λειτουργικού.

οπότε αν εχεις 1gb καρτα γραφικων και 4gb ram,τοτε και τα 4 ειναι στη διαθεση του λειτουργικου σου.εκτος και αν μιλας για onboard καρτα γραφικων οπου αλλαζουν τα πραγματα.

sorry αν δεν καταλαβα καλα την ερωτηση αλλα ειναι κ περασμενη η ωρα:spell:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν έχεις 2 γίγα στις κάρτες γραφικών, τότε το σύστημα θα δει αυτά τα δύο και μένουν ακόμα 2 μόνο. Αν συνυπολογίσεις τις άλλες απώλειες, τότε τελικά θα χρησιμοποιεί μόνο κάπου 1,5 γίγα (χοντρικά) από τη ram σου.

και βασικα αυτο δεν ισχυει...

Link to comment
Share on other sites

και βασικα αυτο δεν ισχυει...

Με τι λειτουργικό είσαι ?

32bit ή 64bit ?

εάν είσαι με 32bit τότε μπορείς να μας απαντήσεις με σιγουριά μιας και βλέπω ότι έχεις 4Giga ram και 1Giga vga , αν και το έχω ακούσει και απο άλλους ότι σε 32bit λειτουργικό η ποσότητα της μνήμης Ram επηρεάζετε από την μνήμη της Vga , και έχει και κάποια βάσει γιατί άλλοι βλέπουν 3.2Giga άλλοι 3,5Giga ram :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις λειτουργικό 32 μπιτ, τότε η συνολική μνήμη που μπορεί να διευθυνσιοδοτηθεί από το λειτουργικό είναι 4 γιγαμπάιτ. Έτσι, αν έχεις 4 γιγα ραμ και 1 γιγα στην κάρτα γραφικών θα διευθυνσιοδοτηθεί το 1 γιγα από την κάρτα γραφικών, κάτι ψιλά για την κάρτα ήχου και κάτι άλλα που δεν ξέρω, άρα θα περισσέψουν κάτι λιγότερο από 3 γίγα, έστω 2,7 για να διευθυνσιοδοτηθεί η ράμ. Άρα θα βλέπεις μέχρι 2,7 γίγα ραμ. Η υπόλοιπη ραμ θα πάει χαμενη. Δεν αρχίζει τη διευθυνσιοδότηση από τη ραμ έτσι ώστε να καταναλώσει τις 4.000.000.000 (περίπου, έτσι; ) διευθύνσεις και να μην περισεύει τίποτα για τα υπόλοιπα.

Έτσι, αν έχεις 2 κάρτες γραφικών του ενός γιγα η κάθε μια, τότε θα περισσεύουν λιγότερες διευθύνσεις για τη ραμ, μέχρι περίπου 1,7-1,8 γιγα.

Ελπίζω να έγινε κατανοητό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις λειτουργικό 32 μπιτ, τότε η συνολική μνήμη που μπορεί να διευθυνσιοδοτηθεί από το λειτουργικό είναι 4 γιγαμπάιτ. Έτσι, αν έχεις 4 γιγα ραμ και 1 γιγα στην κάρτα γραφικών θα διευθυνσιοδοτηθεί το 1 γιγα από την κάρτα γραφικών, κάτι ψιλά για την κάρτα ήχου και κάτι άλλα που δεν ξέρω, άρα θα περισσέψουν κάτι λιγότερο από 3 γίγα, έστω 2,7 για να διευθυνσιοδοτηθεί η ράμ. Άρα θα βλέπεις μέχρι 2,7 γίγα ραμ. Η υπόλοιπη ραμ θα πάει χαμενη. Δεν αρχίζει τη διευθυνσιοδότηση από τη ραμ έτσι ώστε να καταναλώσει τις 4.000.000.000 (περίπου, έτσι; ) διευθύνσεις και να μην περισεύει τίποτα για τα υπόλοιπα.

Έτσι, αν έχεις 2 κάρτες γραφικών του ενός γιγα η κάθε μια, τότε θα περισσεύουν λιγότερες διευθύνσεις για τη ραμ, μέχρι περίπου 1,7-1,8 γιγα.

Ελπίζω να έγινε κατανοητό το θέμα.

Βασικά είμαι με 32bit xp και 2gb ram.Οπότε αν είναι έτσι όπως τα λες, με 2 γιγα μνήμη που έχω,τι θα διευθυνσιοδοτηθεί και πόση μνήμη θα μείνει άμα έχω 2 κάρτες γραφικών του 1ος γίγα η κάθε μία?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα 1 γίγα για κάθε κάρτα, σύνολο 2

Έπειτα λίγα μεγκα για κάρτα ήχου και κάτι άλλο που δεν ξέρω.

Άρα πρέπει να βλέπεις 1,8 γίγα ραμ περίπου. Σε παρακαλώ δες το στο σύστημα και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης τα 32bit windows xp prof βλέπουν από 4gb ram->3.25gb(πληροφοριακά).

Σωστά, αφού τα υπόλοιπα 750 περίπου μεγκα τα έχει διευθυνσιοδοτήσει σε μνήμη κάρτας ήχου (on board ή όχι) και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αφού τα υπόλοιπα 750 περίπου μεγκα τα έχει διευθυνσιοδοτήσει σε μνήμη κάρτας ήχου (on board ή όχι) και άλλα.

Ναι όμως γιατί να βλέπουμε την "απώλεια μνήμης" μνόνο όταν χρησιμοποιούμε 4gb ram και να δείχνει 3.25 και να μην συμβαίνει και όταν έχουμε 2gb ram και να δείχνει αντίστοιχα μείον 750mb=1.25?

Link to comment
Share on other sites

και βασικα αυτο δεν ισχυει...

Ρε παιδιά τόσες φορές τα έχουμε συζητήσει... Έχει τόπικς, κανείς δεν τα έχει διαβάσει;

Δες εδώ για παράδειγμα:

http://support.microsoft.com/kb/929605

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa366778.aspx

όπου αναφέρει ξεκάθαρα

"For example, if you have a video card that has 256 MB of onboard memory, that memory must be mapped within the first 4 GB of address space. If 4 GB of system memory is already installed, part of that address space must be reserved by the graphics memory mapping. Graphics memory mapping overwrites a part of the system memory. These conditions reduce the total amount of system memory that is available to the operating system."

ή

"Out of that 5GB of memory, you can only use 4GB total. 1GB the graphic card will take up, so now the 32bit OS can only use 3GB."

Θυμάμαι θέματα στο lab που το είχαμε αναλύσει το "πρόβλημα" αυτό διεξοδικά. Επίσης γράφω στην απάντησή μου ότι "χοντρικά" βγαίνει αυτό. Δεν είναι απλά πρόσθεση και αφαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις λειτουργικό 32 μπιτ, τότε η συνολική μνήμη που μπορεί να διευθυνσιοδοτηθεί από το λειτουργικό είναι 4 γιγαμπάιτ. Έτσι, αν έχεις 4 γιγα ραμ και 1 γιγα στην κάρτα γραφικών θα διευθυνσιοδοτηθεί το 1 γιγα από την κάρτα γραφικών, κάτι ψιλά για την κάρτα ήχου και κάτι άλλα που δεν ξέρω, άρα θα περισσέψουν κάτι λιγότερο από 3 γίγα, έστω 2,7 για να διευθυνσιοδοτηθεί η ράμ. Άρα θα βλέπεις μέχρι 2,7 γίγα ραμ. Η υπόλοιπη ραμ θα πάει χαμενη. Δεν αρχίζει τη διευθυνσιοδότηση από τη ραμ έτσι ώστε να καταναλώσει τις 4.000.000.000 (περίπου, έτσι; ) διευθύνσεις και να μην περισεύει τίποτα για τα υπόλοιπα.

Έτσι, αν έχεις 2 κάρτες γραφικών του ενός γιγα η κάθε μια, τότε θα περισσεύουν λιγότερες διευθύνσεις για τη ραμ, μέχρι περίπου 1,7-1,8 γιγα.

Ελπίζω να έγινε κατανοητό το θέμα.

ειμαι με xp 32bit 4gb ραμ κ 1gb η vga,στον task manager εχω 3.4gb διαθεσιμα ο περιορισμος που αφορα τα 32 bit λειτουργικά το ξερω οτι ισχύει αλλα μονο σε οτι αφορα τη ραμ του συστήματος,αυτο που λετε για τη καρτα γραφικων πρωτη φορα το ακουω.

post-10326-1416073721,6737_thumb.jpg

post-10326-1416073721,7141_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.