Jump to content



window Millenium system.ini recovery


Astrix

Recommended Posts

η κοπελα μου εχει ενα παλιο πισι με windows ME .. σημερα τις εγινε ενα crash και της εβγαλε το μυνημα.. system.ini cannot be found.. insert recovery disc to restore or check system registry backup!

προσπαθησα να μπω σε safe mode με το Ctrl αλλα βγαζει παλι το ιδιο μυνημα...

προσπαθησα με F8 αλλα μου βγΑζει μια λιστα με τον σκληρο, το cdrom και το floppy drive και μου λεει να διαλεξω απο που να μπουταρω.. διαλεγω τον σκληρο και μου βγαζει παλι το αρχικο μυνημα απο πιο πανω!

παιζει να βρουμε καποιο system.ini απο windows ME μπας και το σωσουμε ι να το πεταξω απο το παραθυρο?? :whistle2:

edit : μολις προσεξα οτι επρεπε να το ποσταρω καλυτερα στην κατηγορια windows platform .....

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο εύκολος τρόπος για να μπεις safe mode είναι να έχεις πατημένο το shift την ώρα του boot.

Με το F8 απλά έτυχε να ενεργοποιήσεις το boot menu της μητρικής σου.

Ρίξε μια ματιά στην λύση που προτείνουν εδώ

http://www.annoyances.org/exec/forum/winme/1170795999

Link to comment
Share on other sites

Άλλες λύσεις...

  • scandisk ο δίσκος (στο ίδιο μηχάνημα ή άλλο αν δεν έχεις boot δισκέτα ή cd)
  • repair setup με το cd των milenium
  • σώνεις ότι αρχεία χρειάζεται σε άλλο μηχάνημα και περνάς xp... (αν δεν έχει πάνω από 128MB Ram, windows 2000)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το PC της κοπέλα του είναι, να τον χωρίσεις θέλεις τον άνθρωπο ? :secret:

Ισα ίσα, θα αναζωπυρωθεί η σχέση τους έτσι... :man_in_love:

Χωρίς πλάκα πάντως, η κατάσταση πλέον είναι απίστευτα ποιό εύκολη από ότι μερικά χρόνια πριν.

Έκανα πείραμα δίνοντας σε παλικάρι (καρά-noob) ένα σύστημα με ubuntu και εδώ κ έναν μήνα δεν με έχει ενοχλήσει... :clap:

Link to comment
Share on other sites

Ισα ίσα, θα αναζωπυρωθεί η σχέση τους έτσι... :man_in_love:

Χωρίς πλάκα πάντως, η κατάσταση πλέον είναι απίστευτα ποιό εύκολη από ότι μερικά χρόνια πριν.

Έκανα πείραμα δίνοντας σε παλικάρι (καρά-noob) ένα σύστημα με ubuntu και εδώ κ έναν μήνα δεν με έχει ενοχλήσει... :clap:

Ωραίος φίλος είσαι και τον χαρακτήρισες και τον έστειλες στα βαρυά..:tomato:Πάντως όντως έχει γίνει πιά γελοιά η υπόθεση linux για desktop...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλος είσαι και τον χαρακτήρισες και τον έστειλες στα βαριά..:tomato:

Για άτομα που δεν ασχολούνται ή που δεν έχουν αποκτήσει εξάρτηση με τα παράθυρα πάντως είναι πολύ εύκολη η μετάβαση.

Ο συγκεκριμένος είχε (μέχρι τον προηγούμενο μήνα) ένα ΡΙΙΙ με 128ΜΒ ram :computer: , έβλεπε 3-4 sites στο νετ, αποθήκευε τις φωτό του, έγραφε κανένα κείμενο στο word και στο τσακίρ κέφι έπαιζε και καμμιά πασιεντζούλα.

Ομολογώ ότι δεν το περίμενα αλλά τα πάει μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.