Jump to content


asrock AOD790GX τι λεει σαν μητρικη?


cabdik

Recommended Posts

ρε παιδια, γλυκοκοιταζω αυτη τη μητρικουλα

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528444

αλλα δεν ξερω σαν εταιρια η asrock αν ειναι καλη-αξιοπιστη. οσοι απο σας εχουν δοκιμασει asrock τι εχουν να πουν? θα ηθελα τη γνωμη σας..!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

τι θα κανεις μαζι της? δλδ απλα θα στεισεις το πισι σου και απλα θα το χρησημοποιεις(αντε να κανεις ενα μικρο υπερχρονισμο) μεχρι να αλλαξεις ή θα το σκισεις σε κλοκαρισμα?:rubik:

reviwδακια:

http://www.thinkcomputers.org/index.php?x=reviews&id=850

http://www.cpu3d.com/review/5844-1/asrock-aod790gx-128m-motherboard/introduction.html

http://my.ocworkbench.com/2008/asrock/AOD790GX-128M/g1.htm

Link to comment
Share on other sites

το θελω για βασικο μου pc, με λιγο overclock, οχι ξεσκισμα!! και σκεφτομαι αργοτερα να κοτσαρω εναν deneb επανω. κανω απο ολα με το pc μου. επεξεργασια φωτο, βιντεο, παρακολουθω ταινιες, μουσικη, παιχνιδια, και οτι αλλο χρειαζεται. οταν εχεις ενα pc πρεπει να τα κανει ολα....! thanks για τα λινκς. απλα δεν ξερω η asrock σαν εταιρια αν ειναι καλη. βλεπω οτι εχει καλοεξοπλισμενες μητρικες σε προσιτες τιμες.. και γι'αυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η θυγατρική της asus, που ''ειδικεύεται'' στις Low cost / end μητρικές...

Προσωπικά ειμαι πολυ ικανοποιημένος απο αυτην, ειχα τέτοια στο παλιο μου pc και δούλευε για 3 χρονια...:crazy_pilot:

Θα την πρότεινα :)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μείον (σε σχεση με αντίστοιχες υλοποιήσεις) κατά τη γνώμη μου είναι πως δεν δίνει τη δυνατότητα να τοποθετήσεις ψύκτρα στα mosfet αριστερά από το cpu socket....Η ASRock ακολουθεί γενικά αυτήν την τακτική...

Γενικά μια χαρά μητρική είναι...Και απ΄ότι διαβάζω και σταθερή χωρίς προβληματάκια και σε κλόκια...

Link to comment
Share on other sites

και μενα ο αδερφος μου εχει πισι με ασροκ και εχω κανει ενα μικρο κλοκαρισμα 15% τοις εκατο στον επεξεργαστη και μια χαρα 2-3 χρονια τωρα που τοχει. (καιγω στο δικο μου εχω αλμπατρον. οποτε δλδ η μαρκα δε λεει και πολλα οταν δε το σκιζεις το μηχανημα.γνωμη μου βεβαια...)

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα οι mainstream χρηστες δεν καιγονται για οverclocking.αλλα απο περιεργεια και μονο, θα τολμησουν καποια στιγμη να παιξουν λιγο με τις συχνοτητες..! κι εγω σε αυτη την κατηγορια ανηκω. δεν μου αρεσει να ξεζουμιζω τον υπολογιστη μου. απλα θελω να τρεχει τα παντα χωρις προβληματα-κολληματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλη μητρικη με αρκετα ρευματα,οσο για τα mosfet,μικρα ψυκτρακια custom μπαινουν μια χαρα.Κανει και o/c αρκετο,καλυτερο ποσοστο σε Phenom (ΑΜ2+ cpu) και λιγοτερο σε εναν X2 windsor η brisbane (AM2 cpu).

Παραδειγμα εναν 4400+ brisbane τον πηγε μεχρι 3070 ενω με την δικη μου εφτασα στα 3200,αντιθετα με Phenom τα παει πιο καλα απο την δικη μου "απλη" AM2 (sig).

Link to comment
Share on other sites

Την έχω εδώ και δύο εβδομάδες περίπου και είμαι αρκετά ευχαριστημένος για τα χρήματα που έδωσα. Δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα μέχρι στιγμής, ότι και αν έχω δοκιμάσει. Σου τη συνιστώ ανεπιφύλακτα... :)

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, μιας και ανοίξαμε θέμα για την asrock,

1) το ASRock AM2 Boost(ASRock Patented Technology to boost memory performance up to 12.5%) το έχει δουλέψει κανένας?? κάνει κάποια διαφορά??

2) το Instant boot, δουλεύει όπως το διαφημίζει το site της εταιρίας??5 sec, για να ανοίξουν τα windows?? :-O

thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

1)Ευχαριστως να σου απαντουσα αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε μιας και προτιμω το Manual AM2 Boost (κοινως ολα με το χερι),αυτοματο ο/c πρεπει να ειναι.

2)Δεν το κατεχω,ουτε σε μητρικη ουτε σα γνωση.

Link to comment
Share on other sites

2)http://www.asrock.com/feature/InstantBoot/index.asp

Βασικά σήμερα το πρωτοείδα, Δεν ξέρω πότε βγήκε. Θα ήθελα όσοι έχουν τις συμβατές μητρικές (αναφέρει στο site,) αν μπορούν, να το δοκιμάσουν και να μας πουν!!!

Link to comment
Share on other sites

ακόμα δεν το έβαλε κανένας??

θέλω να πάρω η/υ, και θέλω να ξέρω αν είναι να πάρω μητρική που να υποστηρίζει το instant boot, καθώς συχαίνομαι τη ζωή μου να περιμένω να ανοίξει το @#$@#$@ σύστημά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ακόμα δεν το έβαλε κανένας??

θέλω να πάρω η/υ, και θέλω να ξέρω αν είναι να πάρω μητρική που να υποστηρίζει το instant boot, καθώς συχαίνομαι τη ζωή μου να περιμένω να ανοίξει το @#$@#$@ σύστημά μου!!!

δεν το παιζω mr obvious,αλλα σκεφτηκες την λυση του sleep?τοσο κανει και ενα μετριο συστημα με συγχρονο καλο (500αρη των 50κατι ευρω)σκληρο να ξυπνησει.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.